Определение по дело №1840/2018 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1248
Дата: 20 юни 2018 г.
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20187180701840
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1248

 

 

гр. Пловдив,20.06.2018 год.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

   ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІV състав, в закрито съдебно заседание на двадесети юни през две хиляди и осемнадесета година в състав:                  

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

 

                                                                                         ПЕТЪР КАСАБОВ                                            

 

като разгледа докладваното от съдия  НЕСТОРОВА частно касационно АНД №1840 по описа за 2018год., за да се произнесе взе предвид следното:

 Производството е по реда на чл. 229 и сл. от АПК .

 Образувано е по частна жалба на Г.Н.Ш. с ЕГН **********, с адрес: ***, против Разпореждане № 9646 от 15.05.2018г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 2916/2018г. по описа на същия съд, с което е върната жалбата на Н.Г.Ш. с ЕГН **********, против глоба с фиш № ********** от 20.04.2018г., издаден от охранител при ОП „Общинска охрана“ гр. Пловдив, с който е наложена глоба в размер на 50лв. като недопустима.

Прекратено е производството по АНД № 2916/18г по описа на ПРС.

Препис от разпореждането е изпратено на Н.Г.Ш. и на ОП „Общинска охрана“ Пловдив.

  В частната жалба Г.Н.Ш. изрично посочва, че жалбата пред районния съд не е подадена от Н.Г.Ш. и съдът  се е произнесъл с разпореждане от 15.05.2018г по жалба с името Н.Г.Ш..

 Излага оплаквания относно реквизитите на обжалвания фиш.

 Претендира отмяната на разпореждането на районния съд.

  Пловдивският административен съд като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

      Частната жалба е подадена в рамките на предвидения за това срок и от надлежна страна, поради което се явява ДОПУСТИМА.

 Касационният съд установи, че действително Пловдивският районен съд е сезиран с жалба на Г.Н.Ш. с ЕГН ********** против глоба с фиш №  ********** от 20.04.2018г, издаден от Костадин Димитров Костадинов на длъжност охранител при Община Пловдив.

 ПРС се е произнесъл по жалба на Н.Г.Ш. с ЕГН ********** против глоба с фиш №  ********** от 20.04.2018г, издаден от охранител при ОП „Общинска охрана“ гр. Пловдив.

 При извършена служебна проверка касационният съд установи, че посоченото ЕГН ********** отговаря на лицето Г.Н.Ш., а не на лицето Н.Г.Ш..

Районният съд е допуснал явна фактическа грешка при изписването на личното и бащиното име на жалбоподателя. Тази грешка  може да доведе  до  затруднения и съмнения, свързани с адресата на съдебния акт, която е отстранима, посредством тълкуване по реда на чл.414, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ от съда постановил обжалваното разпореждане, ако възникнат затруднения свързани с тълкуването му.

       Разгледана по същество  частната жалба е неоснователна, поради следното: 

         Съгласно разпоредбата на чл. 39 ал.2 от ЗАНН за маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, когато това е предвидено в закон или указ, овластените контролни органи могат да налагат на местонарушението глоби в размер от 10 до 50 лв. За наложената глоба се издава фиш.

             При оспорване на нарушението, независимо дали фишът е съставен в присъствие или в отсъствие на водача, се съставя акт. Правото на оспорване на вмененото нарушение и последиците от осъществено оспорване следва да бъдат обсъждани в контекста на разпоредбата на ЗДвП, регулираща отношенията при маловажни нарушения и нарушения при паркиране - чл.186 ал.2, 3 и 7 ЗДвП : последиците от оспорване от водач, неприсъствал при съставяне на фиша се извличат от разпоредбата на чл.39 ал.3 ЗАНН вр. с чл.186 ал.7 ЗДвП. Чл.186 ал.7 ЗДвП не разграничава фишове, съставени в присъствие или в отсъствие на водача и се прилага при незаплатена глоба - последици на влязло в сила НП, но при оспорване на фиша не се прилага, тоест оспорен фиш не може да бъде квалифициран на НП с последица - пряко обжалване пред съда. Това означава, че при оспорване на фиш, възникват последиците на процедурата по ЗАНН.

         В цитираната норма на чл. 39 ЗАНН законодателят е предвидил възможност за съдебно обжалване, но не пряко на фиша, а на наказателното постановление, издадено в хипотеза на оспорено нарушение или при отказ да бъде платена глобата. Действието на оспорване на фиша има за последица предвиденото в чл.39 ал.3 ЗАНН. В настоящия случай не се касае за електронен фиш, следователно правилен е изводът на районния съд, че глобата с фиш не подлежи на пряк съдебен контрол и жалбата е недопустима.

            В производството по издаване на АУАН и Наказателното постановление Г.Н.Ш. ще може да изложи своите възражения и да извърши оспорване по реда на ЗАНН.

      

           Във връзка с гореизложените аргументи Административен съд-Пловдив намира, че съдебният акт - Разпореждане № 9646 от 15.05.2018г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 2916/2018г. по описа на същия съд е законосъобразно, същото следва да бъде оставено в сила, ето защо Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане № 9646 от 15.05.2018г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 2916/2018г. по описа на същия съд.

 Определението е окончателно.

 

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                   ЧЛЕНОВЕ :   1.

                  

 

                                                                                        2.