Решение по дело №456/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 214
Дата: 3 юли 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Радослава Маждракова
Дело: 20205510200456
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                              Р    Е   Ш  Е  Н   И  Е

                             гр.Казанлък,03.07.20г.

                   В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

КАЗАНЛЪШКИ районен съд,втори наказателен състав,в открито заседание на девети юни, през две хиляди и двадесета  година в състав:                         

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ : РАДОСЛАВА МАЖДРАКОВА                                                                                                                                                             

при секретаря ДИМИТРИНКА ИВАНОВА  и в присъствието на  прокурора .............................,като разгледа докладваното от  съдия МАЖДРАКОВА а.н.д.№456 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното :

 

Жалбоподателят  „Т.  0.” ЕООД ,със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Г.С.Ч.  е обжалвал Наказателно постановление № 7265/ 10.02.2020г. на Заместник-министъра на  културата,с което му  е наложено адм.наказание- имуществена санкция в размер на 4 000лв., на осн.чл. 97ал.1т.5от ЗАПСП. В жалбата се излагат подробни съображения за незаконосъобразност и необоснованост н.издаденото НП,като адв.С. в с.з. моли  атакуваното НП да бъде изцяло отменено като незаконосъобразно и  неправилно.

Въззиваемата страна- М.на к. представител- юриск.Т., който  взема становище,че жалбата е неоснователна.Счита,че музикалните произведения,които били  установени,че са възпроизведени към момента на проверката,се представляват от П., като  ползвателят не разполагал с разрешение  за публичното им изпълнение.Моли НП да бъде потвърдено.

По делото се събраха множество гласни и писмени доказателства, от съвкупната преценка на които съдът намира за установено следното от фактическа страна :  

На 13.08.2019г. актосъставителя  Д.Д. – държавен  експерт в Д“АПСП“ съставила на дружеството-жалбоподател АУАН под №  7265,на база на съставения преди това Констативен протокол № 7265/22.05.2019г. Били изложени обстоятелства,че при  извършената проверка  на 22.05.2019г. от св.Ч.П. и в присъствието на управителя на  дружеството, в стопанисвания от него търг.обект в гр.К., бар-бистро „Х.“,заведението било отворено за  посетители  и озвучено с  музикални  произведения. За разпознаване  на произведенията  било използвано служебно  мобилно устройство  със сер. R58JA6JY54R с инсталирани  съгл.Заповед № РД 09-281/19.05.2017г.  програми SаundHaund,Shazam Track ID. По този начин  било констатирано използване на произведения чрез публично изпълнение на запис между които I feel like I am - Deep Zone project feat. Beloslava, както и  Spasenie -Deep Zone project feat B.T.R.

До приключване на  проверката не били представени  договори,с които да е получено необходимото по закон разрешение от правоносителите  за   вида  на  използване на посочените  произведения.

В хода на проверката било отправено запитване   до  Дружеството за колективно управление в частна полза  правата н.продуцентите на  звукозаписи и  музикални видеозаписи „П.“, регистрирано   с Удостоверение № 26-00-0550 /27.10.2011г. в регистъра по чл.40ал.4 от ЗАПСП към М.на к. било кои са носителите  на продуцентски права върху произведенията и дали „П.“  представлява съответния носител на продуцентски права за територията на страната и дали същото е отстъпвало права  за използването им чрез публично изпълнение на търговския обект- ползвател.

В писменият отговор на дружеството за колективно управление на права  „П.“ с изх.№ 495/24.06.2019г., били посочени носителите  на продуцентските  права върху констатираните  по време на проверката звукозаписи и  представителите им  за страната : съответно за I feel like I am- Deep Zone project feat.Beloslava - носител на продуцентските права бил Deep Zone Records чрез лицензираната за България Дийп зоун мюзик ,член на П.  и за Spasenie -Deep Zone project  feat B.T.R - Deep Zone Records чрез лицензираната за България Дийп зоун мюзик, член на  П.. В приложение № 2 на отговора  от  П.  Е посочено ,че дружеството няма договор с бар-бистро „Х.“.

На посочената в Констативния протокол дата-14.06.2019г. управителя на дружеството „Т.0.“ ЕООД не  се явил при въззиваемата страна, като било получено уведомително писмо  с приложен договор  за публично изпълнение  на музика от 01.07.2019г.,сключен с „Романтик“ ЕООД, ведно с фактура № **********/18.07.2019г. и преводно нареждане  от  същата дата.От тях се установява,че липсвали договори  за авторските права за публично изпълнение на музикални  произведения,доказващи  отстъпените права за ползване  на музикални произведения  валидни към датата на  проверката.

След отправена покана до управителя  на дружеството-жалбоподател за ангажиране на адм.-наказателната му отговорност    ,същият не се явил,поради което  бил  съставен АУАН по реда на  чл.40ал.2 от ЗАНН  за допуснато адм.нарушение по чл.97 ал.1т.5 пр.3 от ЗАПСП.

Горната фактическа обстановка се потвърждава от показанията на разпитаните свидетели  Д.Д. и Ч.П.,като последния от тях е констатирал допуснатото адм.нарушение. Св.Д. твърди,че предоставеният от дружеството-жалбоподател договор сключен  на 01.07.2019г.  не касаел нарушението,а „Романтик“ЕООД  не можел да предоставя  разрешения  за  публично  изпълнение на тези музикални произведения,а се касаело  само за т.нар.фонова музика.

По делото е представен именно  сключения договор  от дружеството-жалбоподател  с „Р.“ ЕООД от 01.07.2019г. , с предмет - да отстъпва  изключителното право  да използва  за публично изпълнение специално създадена  авторска фонова  музика от звукови файлове  за озвучаване  чрез аудиосистеми или по друг начин,като прави впечатление, че същия е сключен  след  датата на проверката.

Видно от приложената Заповед № РД 09-256/12.05.2017г.  е ,че актосъставителя Д. е  било оправомощена  да съставя АУАН по ЗАПСП,а съответно Зам.-Министъра на културата  да издава Наказателни постановления, видно от Заповед №  РД 09-277/19.05.17г.

От  така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи  :

АУАН и НП са законосъобразно издадени,като не са допуснати  съществени нарушения на процесуалните правила.АУАН е съставен от надлежно оправомощен актосъставител,при спазване на сроковете, предвидени в чл. 34 ЗАНН.

Правилно са посочени  материалните и административно-наказателната разпоредба, по която следва да бъде ангажирана административно-наказателната отговорност на нарушителя. Видно от събраните по делото гласни и писмени доказателства, жалбоподателят е извършил нарушението описано в АУАН и НП, като се касае за т.нар."обективна отговорност на ЮЛ".До сдружение П. , регистрирано  с Удостоверение № 26-00-0550/27.102011г. в регистъра, воден в Министерството па културата, съгласно чл. 40, ал.4 от ЗАПСП, правилно е отправено запитване от контролните органи относно авторите на описаните в Констативния протокол музикални произведения, и управлява ли процесното дружество техните права при публично изпълнение, има ли договор за взаимно представителство със съответното чуждестранно авторско дружество, и има ли договор с дружеството, стопанисващо обекта на проверката. Получен е отговор, в който произведенията, записани в Констативния протокол, са идентифицирани с техните автори и са посочени съответните авторски дружества, в които те членуват. Заявено е, че между сдружението и процесното ЮЛ, стопанисващо обекта на проверката, няма договор, с който да са отстъпени правата за публично изпълнение на музикални произведения.

Публичното изпълнение на горните произведения, установено безспорно при извършената проверка, е форма на използване и следва да се извършва със съгласието на автора или упълномощена от него организация за колективно управление на авторски права.Дори и да е бил сключен договор с "Р."ЕООД преди издаване на НП, от доказателствата по делото е видно, че  това дружество няма  правата върху тези музикални произведения, а само може да предоставя такива свързани със свои авторски интерпретации.

При индивидуализиране на размера на имуществената санкция по чл. 27 от ЗАНН обаче,съдът намира ,че наказващия орган  не е отчел  като смекчаващо отговорността обстоятелство,че не са  налице данни,че дружеството е санкционирано за друго  подобно нарушение.При това положение съдът намира,че санкцията  следва да бъде определена в минималния размер,предвиден в закона,а именно имуществена санкция  от  2000лв.,поради което издаденото Наказателно постановление № 7265/10.02.2020г. на Заместник-министъра на  културата следва да бъде изменено по този  начин.

           Водим от горните мотиви съдът

 

                                          Р          Е        Ш         И    :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №7265/ 10.02.2020г. на Заместник-министъра на  културата, с което на  „Т.0.“ ЕООД,със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя  Г.С.Ч. е наложено адм.наказание- имуществена санкция в размер на  4 000лв.,на осн.чл. 97ал.1т.5 от ЗАПСП, като вместо него

ПОСТАНОВИ : НАЛАГА на „Т.0.“ ЕООД,със седалище и адрес на управление ***30545, представлявано от управителя Г.С.Ч. адм.наказание - имуществена санкция в размер на 2000лв.,на осн.чл. 97ал.1т.5 от ЗАПСП.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от получаване на съобщението,че е изготвено пред Административен съд –гр.Стара Загора.                                                    

 

           

 

 

                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ :