Решение по дело №261/2017 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 135
Дата: 29 март 2018 г. (в сила от 1 октомври 2018 г.)
Съдия: Цветанка Атанасова Гребенарова
Дело: 20171810200261
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2017 г.

Съдържание на акта

                                     Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                                      

                                           гр.Б., 29.03.2018г.                     

                                   В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

Б.ски районен съд,наказателно отделение,трети съдебен състав  в публичното заседание на втори октомври  две хиляди и седемнадесета година                                                                                                                                                             в следния състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ц.Г.

Секретар - И.Т.

като разгледа докладваното от съдията Г.   НАД № 261 по описа за 2017 година и за да се произнесе взе предвид следното:

                    Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

                 Жалбоподателката д-р И.М.С., с ЕГН **********, с постоянен адрес ***, ж. к. „****” бл. 46, вх. „В", ет.4, ап. 12,  чрез пълномощника си адвокат С.С. е обжалвала в законния срок наказателно постановление  № ****., издадено от проф. д-р З.Г.П., дмн - Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „***” /ИАМО/, гр.София, в качеството и на административнонаказващ орган, с което за допуснато нарушение на чл. 98, ал. 4 от Закона за здравето и е  наложено административно наказание – „глоба” в размер на 300.00 /триста/ лева, на основание на чл.229,ал.1 от Закона за здравето, като излага доводи в жалбата си за незаконосъобразност на  наказателното постановление поради допуснати съществени нарушения на материалния и процесуалния закон и моли да бъде отменено.

                     В съдебно заседание жалбоподателя д-р И.М.С. чрез пълномощника си адвокат С.С. поддържа жалбата и моли да бъде отменено наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно.

                  Въззивната страна - Изпълнителна агенция ”***” гр.София чрез процесуалния си представител гл.юрисконсулт Ю.В.моли жалбата да бъде оставена без уважение като неоснователна и да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление в неговата цялост,като поддържа изложените доводи в  писменни бележки,приложени по делото.

                 Районна прокуратура-гр.Б., редовно призована, не  изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

                 Съдът след като прецени събраните по делото доказателства, взе в предвид становищата и доводите на страните, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

                 От приложените по делото писменни доказателства : АУАН №****г. на МЗ, разписка за връчване на АУАН, възражение от д-р И.М.С. от 05.05.2016г., НП №****. на ИА „***”, заповед №ДС 20-119-15/12.10.2015г. на Изпълнителния директор на ИА „***” и заповед №ДС 20-60-15/21.04.2015г. на Изпълнителния директор на ИА „***”, заповед №РД-12-6 от 24.04.2015г. на ЦСМП-Софийска област, заповед №РД-12-3 от 23.04.2015г. на ЦСМП-Софийска област, заповед № 295 от 27.02.2015г. на ЦСМП-Софийска област и оригинал на правилник за вътрешния трудов ред на ЦСМП-София област, заверено копие от работен график на ФСМП-Б. за месец декември 2015 г.; фиш за спешна медицинска помощ; пощенски плик с пощенско клеймо от 29.08.2016г., заповед №РД-27-58 от 05.02.2016г., фиш за спешна медицинска помощ, лист за проведена консултация на 20.12.2015г., реанимационен лист на А.Л.Я.от 19.12.2015г., молба-декларация от Л.А.Я.; заповед №294 от 26.02.2015г. на МЗ; протокол за установени липси при извършена проверка; становище от д-р И.М.С. от 10.02.2016г.; становище изх.№****. на д-р С.Б.; писма изх.№***. на ИА „***”; известие за доставяне, обяснителна записка от д-р А.В.А. от 25.04.2016г. /всички заверени фотокопия/  и събраните гласни доказателства – показанията на свидетелите д-р А.В.А. - актосъставител,на длъжност “главен инспектор” в  Изпълнителна агенция “***” и д-р Д.Ц.П., на длъжност “главен инспектор” в  Изпълнителна агенция “***”се установява следното : От 09.02.2016 г. до 10.02.2016 г. включително, свидетелите д-р А.В.А.,на длъжност “главен инспектор” в  Изпълнителна агенция “***” и д-р Д.Ц.П., на длъжност “главен инспектор” в  Изпълнителна агенция “***” извършили проверка в „Център за спешна медицинска помощ София - област - ФСМП - Б.“ -гр. Б., съгласно заповед № РД 27-58/05.02.201Зг. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „***”  и установили следното:

              Пациентът А.Л.Я.на 34 год., е записан като самонасочил се в Амбулаторния дневник под № 8043 в 20:00 ч. на 19.12.2015 г. Лекарят, приел пациента в 19:50 ч. е д-р Х.М., дежурен лекр от дневната смяна във ФСМП – Б.,като поставената работна диагноза е: «Тахиаритмия» и му е направена ЕКГ, артериално налягане /АН/ - 120/80, назначена е консултация с терапевт /д-р Л.Н./ и е започната назначената от него терапия. Дежурният фелдшер от ФСМП, попълнил фиша за спешна медицинска помощ със същия номер е С. Д., застъпила на дежурство от 20:00 ч.Извиканият консултант от „МБАЛ-Б.” ЕООД е д-р Л.Н. - специалист „Спешна медицина”, който е назначил съответната терапия. По-късно, след влошаване на пациента във ФСМП е извикан и реаниматор - д-р А.И..Във фиш за спешна медицинска помощ № 8043, фелдшер Д. е отразила дата, час, имена, възраст на пациента, поисканите консултации с терапевт и реаниматор. В графата за анамнеза е описано, че от около един час пациентът е „с прескачане на сърцето и задух”. Измерените стойности на АН са 120/80, а сърдечната честота е 189 удара/минута. В графата за допълнителен клиничен преглед е отразено, че пациентът е бил с тахиаритмична сърдечна дейност. След прегледа, консултиращият го д-р Н. е поставил като работна диагноза „Тахиаритмия”. Назначил е терапия : Дилакор - 1 ампула и 2 ампули Кордарон в банка с Натриев хлорат, като назначенията са изпълнени от дежурната акушерка Ц.И..

Около 21:00 ч. състоянието на пациента А.Я. се е влошило рязко. Дежурният фелдшер В.П.е намерил пациента в състояние на остра дихателна недостатъчност и заедно с акушерка И. са започнали реанимация до идването на реаниматора д-р И. и повторно повиканият консултант д-р Н., които са продължили реанимационните мероприятия,но въпреки усилията им пациентът е починал.

                В реанимационния лист от 19.12.2015 г., д-р И. е отразил часът на стартиране на кардио-пулмонална ресуститация /КПР/, липсата на АН, липсата на сърдечна и дихателна честота, липсата на периферен пулс, интубация, дефибрилация - 300-360, а в обективния запис е записано: "Пациент в клинична смърт, зеници разширени без реакция на светлина. Незабавно поставих интубационна тръба и отпочнах индиректен масаж. Направих Adr. 1+1, неколкократни дефибрилации с покачващи се дози до 360 J, ЕКГ запис с права изоелектрична линия. Въпреки адекватното поведение, сърдечна дейност не можа да бъде възстановена. Зениците останаха трайно разширени - Ех. Letalis с картина на ОСС и ОДН”.

               В медицинската документация е налична „Молба-декларация за освобождаване от аутопсия”, с дата 20.12.2015г., подписана от г-н Л.А.Я. - баща на починалия пациент,като бланката му е била предоставена за попълване от служителите на „ФСМП - Б.“ и е с логото и реквизитите на: „ Министерство на здравеопазването, Център за спешна медицинска помощ, Софийска област“ и върху нея няма поставена  резолюция за освобождаване от аутопсия от страна на дежурният лекар или друго оторизирано служебно лице от ФСМП – Б.,а също липсва и изрична заповед на отговорник на лечебното заведение „Филиал за Спешна медицинска помощ - Б.“ за освобождаване от патологоанатомична аутопсия,при което не е извършена аутопсия на трупа, поради което остават иеверифицирани основната диагноза, настъпилите усложнения и пряката причина за смъртта, като трупа на пациента е предаден на близките на 21.12.2015 г.

                   Проверяващите констатирали,че д-р И.М.С. в качеството и на отговорник на лечебното заведение „Филиал за Спешна медицинска помощ - Б., е нарушила разпоредбите на чл. 98, ал. 4 от Закона за здравето, съгласно който: „По изрична молба на близките на починалия в случаите по ал.1 ръководителят на лечебното заведение може да издаде заповед за освобождаване от патологоанатомична аутопсия.”,като нарушението е извършено от 20.12.2015 г. - датата на подадената „Молба- декларация за освобождаване от аутопсия“ до 21.12.2015г. включително, когато трупът на А.Я. е предаден на близките.Нарушението е извършено за първи път.

 

                   Съдът намира, че жалбата е допустима, тъй като е предявена в срока по чл.59,ал.2 вр. ал.1 от ЗАНН и в предвид размера на наложеното административно наказание „глоба” от 300.00 лева наказателно постановление, подлежи на съдебен контрол.

                  Съдът приема,че разгледана по същество, жалбата е основателна и наказателното постановление следва да бъде отменено изцяло, като неправилно и незаконосъобразно, по следните правни съображения:

                  Съдът счита,че не се установява д-р И.М.С. в качеството и на отговорник на лечебното заведение „Филиал за Спешна медицинска помощ – Б.”, да е нарушила разпоредбата на чл.98, ал.4 от Закона за здравето, съгласно която: „По изрична молба на близките на починалия в случаите по ал.1 ръководителят на лечебното заведение може да издаде заповед за освобождаване от патологоанатомична аутопсия.”,като нарушението да е извършено от 20.12.2015г. - датата на подадената „Молба- декларация за освобождаване от аутопсия“ до 21.12.2015г. включително, когато трупът на А.Я. е предаден на близките.Няма данни по делото д-р И.М.С. да е ръководител на лечебното заведение,а същата е отговорник на лечебното заведение „Филиал за Спешна медицинска помощ – Б.,при което не е оправомощена да издава заповед за освобождаване от патологоанатомична аутопсия. Установи се от приложения по делото отработен график на ФСМП Б. за м.декември 2015г.,че същата на дата 20.12.2015г. е била в почивка и не е могла да знае за постъпилата молба - декларация за освобождаване от аутопсия. Не е доказано виновно поведение на д-р И.М.С.,що се отнася до твърдението,че в случай,че не е била оторизирана с права при изрична молба на близките на починалия в случаите по ал.1 като ръководител на лечебното заведение да издаде заповед за освобождаване от патологоанатомична аутопсия и е следвало да уведоми висшестоящия ръководител за молбата,което не е сторила, това деяние не е формулирано като нарушение и не е посочена правната му квалификация както в АУАН,така и в НП,при което не подлежи на санкциониране.

          Съдът счита,че в обстоятелствената част на НП, АНО не е обсъдил въпроса за маловажност на случая с оглед приложение на чл.28 от ЗАНН. Преценката за маловажност следва да бъде направена конкретно за всеки отделен случай, във връзка с констатирано административно нарушение и не отменя  задължението на наказващия орган да извърши преценка на всички обстоятелства, смекчаващи и отегчаващи отговорността, при определяне размера на санкцията, която следва да отговаря на тежестта на нарушението. В наказателното постановление не са изложени  мотиви относно наличието на основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН, както и по какъв начин е определена степента на обществена опасност на нарушението му,дали са налични смекчаващи и отегчаващи административнонаказателната му отговорност обстоятелства и в какво съотношение са същите.Непроизнасянето по тези въпроси се отразява на правото на защита на нарушителя, който не би могъл да организира цялостно защитата си,което е съществено процесуално нарушение по смисъла на закона и води до отмяна на наказателното постановление.

       Съдът приема,че с оглед на допуснатите съществени нарушения на материалния и процесуалния закон в изложения по-горе смисъл, наказателното постановление следва да бъде отменено,като незаконосъобразно.

           По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

                                     

                                                         Р  Е  Ш  И :

 

      ОТМЕНЯ наказателно постановление  № ****., издадено от проф. д-р З.Г.П., дмн - Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „***” /ИАМО/, гр. София, в качеството и на административнонаказващ орган против д-р И.М.С., с ЕГН **********,с постоянен адрес ***, ж. к. „****” бл.46, вх.„В", ет.4,ап.12, на длъжност лекар, в качеството и на отговорник на лечебното заведение „Филиал за Спешна медицинска помощ - Б.", със седалище и адрес на управление гр. София, бул, “****“ №129, с което за допуснато нарушение на чл. 98, ал. 4 от Закона за здравето и е  наложено административно наказание – „глоба” в размер на 300.00 /триста/ лева, на основание на чл. 229, ал. 1 от Закона за здравето, като незаконосъобразно.

                 РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - СОФИЯ ОБЛАСТ.

                              

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: