Определение по дело №107/2020 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 септември 2020 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20207250700107
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

 

гр. Търговище, 14. 09. 2020г.

 

 

Административен съд - Търговище, първи касационен състав, в закрито съдебно заседание на четиринадесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

ИВАНКА ИВАНОВА

            като разгледа докладваното от съдията Росица Цветкова ч. к. адм. д. № 107 по описа на АС – Търговище за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 160, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 2 от ЗАНН.

            Образувано е по частна жалба на  „Си – Ви – Ес – Омуртаг“ ЕООД с адрес на управление гр. Велико Търново, ул. „Тракия“ № 1, представлявано от К К, срещу определение № 260015 от 31.07.2020г. на ОРС по НАХД № 47/2020г., с което е оставено без разглеждане искането на дружеството за възстановяване на срока за обжалване на НП № 3440 от 15.10.2019г. на председателя на Държавна агенция „ДРВВЗ“.

Жалбоподателят сочи, че срокът за предявяване на искане за възобновяване на срока за оспорване на наказателното постановление е започнал да тече едва след постановяване на съдебно определение № 10 от 25.06.2020г. на Административен съд – Търговище. В допълнение се сочи, че по време на възприетия от съда срок за оспорване на наказателното постановление – 24.01.2020г. – 31.01.2020г., управителят на дружеството е бил в болничен. Жалбата била подадена веднага след изтичане на болничния и в първия работен ден на пощенската служба. Обосновава се още, че всички действия се развиват в период, в който в България  е било обявено извънредно положение заради заразата с COVID – 19. По подробно изложени съображения се прави искане съдът да отмени определението и да върне делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

            Административен съд – Търговище приема, че частната жалба е допустима – подадена е в срок от страна, която има правен интерес, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

За да прецени основателността на жалбата съдът взе предвид следното:

Съгласно чл. 84 от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. В чл. 186 от НПК се съдържат специални правила относно възобновяването на сроковете, които на основание чл. 84 се прилагат и в административно-наказателните производство. Съгласно чл. 186, ал.1 от НПК срокът, определен от закона, може да бъде възстановен, ако е бил пропуснат поради уважителни причини. Ал. 2 и ал. 3 допълват, че молбата за възстановяване на срока се подава до съда или до органа на досъдебното производство в седемдневен срок от деня, в който са престанали да действат причините за пропускане на срока, а едновременно с подаването на молбата за възстановяване на срока се извършва и действието, срокът за което е пропуснат.

Предвид тази правна рамка е очевидно, че постановяването на определение № 10 от 25.06.2020г. на Административен съд – Търговище по ЧКНАХД 65/2020г. няма каквото и да било отношение към определянето на началото на срока, в който може да се предяви искането за възобновяване на срока за обжалване на наказателното постановление. В конкретния случай молбата за възстановяване на срока е подадена на 07.07.2020г., близо пет месеца след подаване на жалбата срещу наказателното постановление, която е подадена на 04.02.2020г. и близо пет месеца след отпадане на причините, довели до пропускане за срока, според твърдението на жалбоподателя. Доколкото искането за възстановяване на срока се основава на обстоятелството, че управителят на дружеството е бил в отпуск по болест – до 02.02.2020г., то е очевидно, че седмодневния срок от деня в който са престанали да действат причините за пропускане на срока е изтекъл към 04.02.2020г.

Срокът за предявяване на искането за възобновяване на срока за обжалване на наказателното постановление е изтекъл преди обявяването на извънредното положение, поради епидемията от COVID – 19, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., затова доводите, изложени в жалбата в тази връзка са неотносими към спора и не следва да се обсъждат по същество.

По изложените съображения съдът приема, че оспореното определение е правилно и жалбата срещу него следва да бъде отхвърлена.

Водим от горното  Административен съд – Търговище, първи касационен състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА определение № 260015 от 31.07.2020г. на ОРС по НАХД № 47/2020г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

           

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                   2.