Решение по дело №290/2018 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 24
Дата: 1 март 2019 г.
Съдия: Венцислав Стефанов Вълчев
Дело: 20184320200290
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …..

 

 гр. Л., 01.03 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на пети декември две хиляди и осемнадесета година, в състав: 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЦИСЛАВ ВЪЛЧЕВ

При секретаря: В.П.

като разгледа докладваното от съдията АНД № 290 по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № МН – 06 от 27.08.2018г. на Г.Д. на ГД „Метрологичен надзор“ при ДАМДТ, оправомощен със заповед А-331/ 10.05.2017г. на П. на ДАМДТ, с което на ЕТ „Й.Г. – М. - **“, със седалище и адрес на управление: гр.Ч.Б., област П., ул. „А.“ № **, представлявано от Й.В.Г., е наложена имуществена санкция за нарушение на чл. 60, вр. чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Закона за измерванията /ЗИ/  в размер на 1000 (хиляда) лева, на основание чл. 88, ал. 1 от ЗИ.

В жалбата се излагат твърдения, че наказателното постановление е издадено в нарушение на материалният и процесуалният закон. Налице са неспазване на императивните изисквания на чл. 57, ал. 5 от ЗАНН вследствие на което са допуснати груби процесуални грешки при издаване на наказателното постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адвокат И.М. от П.ска адвокатска колегия.

Въззиваемата страна, редовно призована се представлява мл. експерт П.П.. Представя становище по жалбата, в което се излагат доводи относно нейната неоснователност.

От приложените по делото акт за установяване на административно нарушение и издадено въз основа на него наказателно постановление, приложените по делото писмени доказателства и показанията на разпитаните – актосъставител Л.Д.Х. и свидетели Ц.Н.Н., Б.К.Ц., К.Ц.П. и Д.Г.М., съдът приема за установено следното от фактическа страна:

По повод постъпила жалба от гражданин в ГДМНТ в Регионален отдел „Северозападна България“, на 06.06.2018г. за времето от 14.00 часа до 16.00 часа, свидетелите по делото - Л.Д.Х., Ц.Н.Н. и Б.К.Ц. - инспектори в ГД „Метрологичен надзор“, РО П., извършили надзорна проверка в обект - магазин за строителни материали, намиращ се в гр.Л., ул. О. № ** стопанисван от ЕТ „К. – В. К.“ гр. Л.. В хода на проверката проверяващите установили, че в обекта се предлага за продажба гасена вар - „Варова каша тип CL70-S“, партида предварително опаковани количества продукти по смисъла на §1, т. 22 от Допълнителните разпоредби на Закона за измерванията (ЗИ), с идентификация на партидата „Произведено 2017 г., трайност 3 години“, с обявено номинално количество е 5 кг“. Продуктът бил произведен и пусната на пазара от ЕТ „Й.Г. ***, което е видно от означението на производителя върху опаковките и от приложения документ за доставка в обекта на ЕТ „К. – В. К.“  - стокова разписка № 31 от 10.05.2018г. Описаните продукти били опаковани в полиетиленови пликове, плътно запечатани, с ненарушена цялост на опаковките, поставени от производителя.

При проверката е извършен контрол по чл. 77, т. 6 от Закона за измерванията /ЗИ/, на 30 броя от наличните в магазина 109 броя опаковки гасена вар - варова каша тип CL70-S, за установяване съответствието на нетните количества на продуктите с изискванията към тях, определени в ЗИ и Наредбата за предварително опакованите количества продукти (НПОКП), приета на основание на чл. 72 от ЗИ. Проверяващите извършили контрола в присъствието на К.Ц.П. - отговорник транспорт в ЕТ „К. – В. К.“, като измерили брутното количество (количеството на продукта заедно с опаковката). Измерванията извършили с везна електронна с неавтоматично действие тип РВ 8100-S, идентификационен № **********, max 8100 g, d=0,1 mg, производител Mettler Toledo, Швейцария, притежаваща свидетелство за калибриране № 02-М-295/ 20.06.2017г. Резултатите от проверката били отразени в „Протокол за контрол на предварително опаковани продукти с еднакви количества с обявено номинално количество в единици за маса на местата за продажба“ от 06.06.2018 г. /Приложение 1 към АУАН ЛЧ 001/ 10.07.2018г./, който били подписан от присъствалия при измерванията - К.Ц.П., служител и отговорник транспорт в проверявания обект.

Въз основа на резултатите от контрола, отразени в „Протокол за контрол на предварително опаковани продукти с различни количества, обявени в единици за маса на местата за продажба" от 06.06.2018г., за 30 броя гасена вар - „Варова каша тип CL70-S“, актосъставителят установил, че партидата от 30 броя опаковки гасена вар, съдържа 3 /три/ броя дефектни предварително опаковани продукти с нетни количества по-малки от разликата между обявеното върху опаковката нетно количество и допустимото отрицателно отклонение, което за тези продукти с номинално количество от 5 кг. е 75 грама - минус два пъти нормираното в Приложение № 4 към чл. 7, ал. 2 от НПОК допустимо отрицателно отклонение за този продукт 1,5 % /75 грама/ и са под 4850 грама, като измереното брутно количество заедно с опаковката е съответно 4630.8 гр., 4753,1 гр. и 4773,6 гр. и към момента на проверката 06.06.2018г. не били запазили съответствието си с изискванията към количествата, с което е нарушена разпоредбата на чл. 63, ал. 2 от ЗИ. Съгласно чл. 7, ал. 1, т. 3 от Наредбата за предварително опакованите количества продукти, партидата не трябва да съдържа дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на предварително опакования продукт номинално количество, а то е в размер на 150 грама.

На 10.07.2018г., контролните органи съставили и акт за установяване на административно нарушение на жалбоподателя по чл. 60, вр. чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Закона за измерванията /ЗИ/, във вр. с чл. 7, ал. 1, т. 3 от Наредбата за предварително опакованите количества продукти (НПОКП), за това, че при надзорна проверка извършена на 06.06.2018г. в обект - магазин за строителни материали, намиращ се в гр.Л., ул. О. № **, стопанисван от ЕТ „К. – В. К.“ гр. Л., се установило, че ЕТ „Й.Г. ***, е произвел и пуснал на пазара партида гасена вар - „Варова каша тип CL70-S“ с обявено номинално количество „е 5 кг“ и с идентификация „Произведено 2017 г., трайност 3 години“, която не отговаря на изискването на чл. 7, ал. 1, т. З от НПОКП, партидата да не съдържа дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на продукта номинално количество и на изискването на чл. 63 ал. 2 от ЗИ, че предварително опакованите продукти трябва да запазят съответствието си с изискванията към количествата до момента на продажба на потребителите. Съставеният акт бил връчен на упълномощен представител на жалбоподателя.

В срока по чл. 44 от ЗАНН не били депозирани писмени възражения пред АНО.

Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка, административно-наказващият орган /АНО/ издал обжалваното НП като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН, с което за нарушение на чл. 60, вр. чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от ЗИ, във вр. с чл. 7, ал. 1, т. З от НПОКП, на основание чл. 88, ал. 1 от ЗИ, на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева.

От показанията на разпитаните по делото свидетели се установява по несъмнен и безспорен начин изложената и възприета от съда фактическа обстановка. Безспорно се установява, че на посочената в акта и НП дата и час е била извършена надзорна проверка в обект - магазин за строителни материали, намиращ се в гр.Л., ул. О. № **, стопанисван от ЕТ „К. – В. К.“ гр.Л., при което се установило, че ЕТ „Й.Г. ***, е произвел и пуснал на пазара партида гасена вар - „Варова каша тип CL70-S“ с обявено номинално количество „е 5 кг“ и с идентификация „Произведено 2017 г., трайност 3 години“, която не отговаря на изискването на чл. 7, ал. 1, т. З от НПОКП, партидата да не съдържа дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на продукта номинално количество и на изискването на чл. 63 ал. 2 от ЗИ, че предварително опакованите продукти трябва да запазят съответствието си с изискванията към количествата до момента на продажба на потребителите. Резултатите от проверката били отразени в „Протокол за контрол на предварително опаковани продукти с еднакви количества с обявено номинално количество в единици за маса на местата за продажба“ от 06.06.2018г., в присъствието на К.Ц.П., отговорник транспорт в проверявания обект, който го подписал.

Установява се, че на дата 10.07.2018г. контролните органи са съставили акт за установяване на административно нарушение на жалбоподателя по чл. 60, вр. чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от ЗИ, във вр. с чл. 7, ал. 1, т. З от НПОКП, в присъствието на свидетелите Ц.Н.Н. и Б.К.Ц., които са били и свидетели при установяване на нарушението, и в присъствието на упълномощен представител на едноличния търговец – поради което съдът не възприема наведеното възражение, че в случая е била приложима хипотезата на чл. 42, ал. 2 ЗАНН и АУАН е следвало да бъде съставен в присъствието на други двама свидетели.

Съдът приема за обективни и кредитира показанията на всички разпитани по делото свидетели, доколкото пресъздават факти и обстоятелства спомагащи за установяване на нарушението. Относно обстоятелствата, при която е извършена проверката и е установено нарушението, съдът дава вяра на показанията на очевидците на нарушението - Ц.Н.Н. и Б.К.Ц., тъй като са в логическа последователност, взаимно допълващи се и се подкрепят от събраните по делото писмени доказателства – и най-вече съвпадат с описаното в АУАН и изготвения Протокол от 06.06.2018г. за извършената контролна проверка в обекта. Същите излагат подробно и последователно как, кога и по какъв начин е проведена проверката и какво е било констатирано. Дават категорични сведения, относно мястото, начина за измерване на продуктите – 30 броя опаковки варов разтвор, и най-вече, че измерваните 30 броя опаковки не са били с нарушена цялост и нямали течове – като в този смисъл са и показанията на свидетеля К.Ц.П., служител в проверявания обект, който в с.з. заяви, че един от работниците е прекарал с количка варовата каша при контролната везна на проверяващите, и, че „В количката имаше теч, но не на везната…“. Щом на везната не е имало теч, значи проверяваните опаковки са били в цялост и не са загубили част от теглото си вследствие на теч, при което съдът не възприема възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя, че по-малко измерените количества в трите пакета се дължи на вероятността да е имало пакети с нарушена цялото, с теч, тъй като проверяващите не са извършени обстоен преглед на проверяваните пакети.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки жалбата от правна страна съдът прие следното:

Жалбата е депозирана в срок, от легитимен субект, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество се преценява като неоснователна.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения при съставянето на АУНН и постановяване на НП и по никакъв начин не е накърнено правото на защита на жалбоподателя, което е упражнил с подаването на жалба до въззивната инстанция. Правилно е посочена нарушената материално правна норма, както и санкционната и наказанието за нарушението е индивидуализирано.

Съдът не приема направените възражения, че АУАН е връчен в грубо нарушение на разпоредбата на чл. 43 ЗАНН, тъй като след надлежно отправена покана до едноличния търговец, негов упълномощен представител е присъствал при съставяне и връчване на акта, който е и близък на едноличния търговец Й.В.Г. – неин син.

Правилно административнонаказващия орган е приложил материалния закон, след като е констатирал нарушение по чл. 60, вр. чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от ЗИ, във вр. с чл. 7, ал. 1, т. З от НПОКП. Съгласно разпоредбата на чл. 60 ЗИ, лицата, които произвеждат или внасят предварително опаковани продукти или бутилки, осигуряват тяхното съответствие с изискванията към тях, а съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 „Предварително опакованите продукти и бутилките трябва да бъдат съответно в нетни количества и с действителни вместимости, които отговарят на определените в наредбите по чл. 72 и 73 изисквания към количествата или вместимостите, и да носят означенията съгласно чл. 70 и 71, и ал. 2 „Предварително опакованите продукти и бутилките трябва да запазват съответствието си с изискванията към количествата или вместимостите до момента на продажба на потребителите“. Правилно при квалификацията на нарушението е посочена и разпоредбата на чл. 7, ал. 1, т. 3 от НПОКП „Предварително опакованите продукти с еднакви количества трябва да са произведени така, че цялата партида да отговаря едновременно на следните изисквания: 3. партидата да не съдържа дефектни предварително опаковани продукти, чието отрицателно отклонение е два пъти по-голямо от допустимото отрицателно отклонение за означеното на предварително опакования продукт номинално количество.

Правилно е била приложена и санкционната норма. Съгласно санкционната разпоредба на  чл. 88, ал. 1 от ЗИ - производител или вносител, който пусне на пазара предварително опаковани продукти или бутилки, които не съответстват на изискванията по глава шеста и на наредбите по чл. 72 и 73, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв., когато нарушението е извършено от физическо лице, или с имуществена санкция от 1000 до 7000 лв., когато нарушението е извършено от едноличен търговец или юридическо лице. На жалбоподателя е било наложено наказание в минимален размер, като е взета предвид разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН, която визира, че административните наказания се налагат с цел да се предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правен ред и за това трябва да се съобразяват всички отегчаващи и смекчаващи отговорността обстоятелства. Това е било сторено от административно-наказващият орган, който е наложил санкция в минималния предвиден в закона размер, регламентиран в посочената правна норма.

Съдът приема, че в хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, от компетентен орган и е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере, в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Изрично и ясно в НП е посочено и мястото на извършване на нарушението, което, предвид посоченото по-горе изискване на чл. 63, ал. 2 от ЗИ, съвпада с мястото на извършване на проверката – обект магазин за строителни материали, намиращ се в гр.Л., ул. О. № **, стопанисван от ЕТ „К. – В. К/“ гр. Л.. Авторството на нарушението е установено с оглед посочения производител на етикетите на проверяваните продукти.

Неоснователно се явява и наведеното възражение, че АНО не е доказал по категоричен начин виновното поведение на едноличния търговец, тъй като не е установено, че проверяваната стока е била доставена от едноличния търговец в обекта в гр.Л., доколкото по делото са събрани доказателства, че проверяваните опаковки от варов разтвор са били доставени за продаване в проверявания обект от жалбоподателя, видно от приложената стокова разписка от 10.05.2018г. /л.16/. Тази защитна теза се оборва и от факта, че възражения в тази насока не са били направени, нито от упълномощения представител на жалбоподателя при съставянето на акта, нито от жалбоподателя в срока по чл. 44 от ЗАНН. Такива сведения не бяха изложени и от свидетеля К.Ц.П., служител на търговския обект в гр.Л.. 

Съдът не приема направеното в хода на съдебните прении възражение на процесуалния представител на жалбоподателя, че по делото няма доказателства, използваната при измерванията везна електронна с неавтоматично действие тип РВ 8100-S, идентификационен № **********, max. 8100 g, d=0,1 mg, производител Mettler Toledo, Швейцария, притежаваща свидетелство за калибриране № 02-М-295/ 20.06.2017г., да е била калибрована към момента на проверката /06.06.2018г. Както в АУАН, така и в НП е посочено, че везната притежава свидетелство за калиброване № 02-М-295/ 20.06.2017г. В официалния сайт на ДАМТН /http://www.damtn.government.bg/images/zapovedi/z-616-11-9-18.pdf/, е публикувана Заповед № А-616/ 11.09.2018г., издадена на основание чл. 43, ал.4 във връзка с чл. 10в, ал. 2, т. 1 от Закона за измерванията и предложение на П. на Българския институт по метрология, рег. № 29-00-53 от 19.07.2018г., в която е посочен видовете на везните с неавтоматично действие и периодичността на проверките. Заповедта е издадена след извършената проверка /06.06.2018г./, но съдът намира, че същата дава информация за периодичността на проверките на везните с неавтоматично действие, който срок е не по-малък от една година. Съдът се доверява на посоченото от АНО в обстоятелствената част на НП, че везната притежава свидетелство за калибриране № 02-М-295/ 20.06.2017г., при което приема, че везната е била преминала проверка и към дата – 06.06.2018г. е била в съответствие със съществените изисквания, определени по реда на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на везни с неавтоматично действие. Тази убеденост на съда се оформя и от факта, че ДАМТН е един от органите /заедно с Българския институт по метрология/, който осъществява държавната политика в областта на измерванията, в т. ч. и контрол на средства за измерване – при което не може да се подлага под съмнение, че точно тези контролни органи не спазват изискванията за съответствие на ползваните везни с неавтоматично действие за измерване на маса при прилагане на нормативни актове.

Съдът не възприема и възражението на жалбоподателя, че АНО не е извършил преценка по смисъла на чл. 28 от ЗАНН за наличие на маловажен случай, както и че са били налице предпоставките на чл. 28 ЗАНН, но наказващият орган не ги е приложил. Необсъждането на чл. 28 ЗАНН не е нарушение на съдопроизводствените правила, което да води до отмяна на същото. Съображенията на процесуалния представител на жалбоподателя изложени в с.з., че са налице предпоставките на чл. 28 от ЗАНН, са изложени по начин, по който може да се разсъждава за много други административни нарушения, които понякога наистина разкриват значително по-ниска степен на обществена опасност, но не и за разглеждания случай, предвид обществените отношения, които се регламентират от закона за измерванията. Конкретното нарушение не разкрива признаци, които да го отличават по степен на обществена опасност от типичната в сравнение с други нарушения от същия вид, още повече, че в случая се засягат обществени отношения, гарантиращи правата на неопределен брой потребители. Действително при извършената проверка са били установени 3 /три/ броя дефектни продукта. Този брой обаче не може да се приеме за малък, доколкото проверените продукти са били 30, тоест една десета от тях са били дефектни, от общо продавани в обекта 109 броя опаковки гасена вар. Следва да се отбележи и това, че именно малкият грамаж нетно отрицателно отклонение от допустимото, макар и двойно, подсилва заблуждението на потребителя за действителния грамаж на закупената стока, за разлика от големите нетни отклонения, които биха били очевадни за извършено от производителя нарушение във връзка с това. Не без значение в случая е, че проверката е извършена по жалба на потребител, който очевидно е бил заблуден и в други случая за информацията относно теглото на закупуваната стока, произведена от жалбоподателя, при което съдът намира, че извършеното от жалбоподателя нарушение не е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с останалите нарушения от този вид. В този ред на мисли, съдът споделя изложеното от процесуалния представител на АНО в представените „писмени бележки“, относно липсата на предпоставките на чл. 28 от ЗАНН. 

С оглед горните съображения, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и като такова следва да бъде изцяло потвърдено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАННсъдът 

 

Р Е Ш И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № МН-06 от 27.08.2018г. на  Г.Д. на ГД Метрологичен надзор при ДАМТН, оправомощен със заповед А-331/ 10.05.2017г. на П. на ДАМТН, с което на  ЕТ „Й.Г. - М. -**“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Ч.Б., област П., ул. „А.“ № **, представлявано от Й.В.Г., е наложена имуществена санкция за нарушение на чл. 60, вр. чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от ЗИ, във вр. с чл. 7, ал. 1, т. З от НПОКП, в размер на 1000 /хиляда/ лева, на основание чл. 88, ал. 1 от ЗИ, като законосъобразно.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд Ловеч, по реда на АПК от страните в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: