Решение по дело №309/2017 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 79
Дата: 14 август 2017 г. (в сила от 29 август 2017 г.)
Съдия: Неделина Танчева Минчева
Дело: 20175550100309
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№...                                                       14.08.2017г.                                     Гр. Гълъбово

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГЪЛЪБОВСКИ   РАЙОНЕН  СЪД                                                    Граждански състав

На 31.07.2017г.

В публично заседание  в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЕЛИНА МИНЧЕВА

 

Секретар Белослава Колева,

 като разгледа докладваното от съдия Минчева Гр.дело №309 по описа за 2017г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.150 от СК.

Искът е предявен от Г.П.Д. от гр.Р., в качеството й на майка и законен представител на непълнолетното дете П.В.К. и малолетното дете Д.В.К. срещу В.Д.К. ***. С исковата молба се твърди, че ответникът е баща на децата П.В.К. и Д.В.К.. С Решение по гр.дело №635/2013г. по описа на РС-Гълъбово ответникът е бил осъден да заплаща ежемесечна издръжка за детето П.В.К. в размер на 100лв. и ежемесечна издръжка за детето Д.В.К. в размер на 100лв. Ищцата твърди, че нуждите на децата са нараснали за времето от когато е определен размерът на издръжката. Децата тренирали бадминтон, имали нужда от повече средства за спортно оборудване, участие в състезания, екскурзии, както и за ученически пособия, дрехи, хранителни продукти и лекарства. Детето П.В.К. посещавало частни уроци, за които се правели допълнителни разходи. Ответникът не плащал редовно определената издръжка, заради което ищцата подала жалба в РП-Гълъбово.

Излагайки тези обстоятелства ищцата моли да бъде увеличен размера на издръжката като бъде осъден ответникът да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 200лв. за детето П.В.К. и ежемесечна издръжка в размер на 200лв. за детето Д.В.К., считано от датата на завеждане на исковата молба в съда до настъпване на законни причини за нейното изменяване или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до изплащането й. Моли да й бъдат заплатени направените по делото разноски.

Ответникът в срока за писмен отговор и в съдебно заседание не оспорва изложените в исковата молба обстоятелства. Оспорва предявените искове по размер. Твърди, че редовно е осъществявал срещи с децата си, при които им е давал допълнителни средства – за преносим компютър, за слушалки, за компютърен стол. Купувал им е дрехи, давал им е средства за екскурзии и лагери. В последните месеци имал финансови затруднения, но възнамерявал да изплати всички дължими суми за издръжка. От месец март децата отказвал срещите си с баща си без основателна причина. Ответникът твърди, че претендираната сума за издръжка на децата е прекомерна, предвид нуждите им. Не били представени доказателства за направени разходи за частни уроци, децата почти не боледували, а цените на стоките и услугите не били завишени, както се твърдяло в исковата молба. Ответникът не работел на трудов договор. Поради тази причина изразява съгласие да заплаща издръжка в размер на 130,00лв. за всяко от децата.

Д. “С.П.” гр.Г. изразяват становище в социален доклад, че децата се отглеждат от майката при много добри жилищни условия. Децата не контактуват редовно с бащата, тъй като бащата не ги търси в определения режим за лични контакти. Децата посещават редовно училище и спортуват бадминтон. По-голямото дете – П. ще бъде в осми клас и е записано в ПМГ “Г.М.” – С.З., което означава, че ще се наложи да живее в гр.С.З.на квартира. С възрастта нарастват потребностите на децата и разходите по задоволяването им.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установена следната фактическа и правна обстановка:

Безспорно е установено по делото от копие от  Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №85/11.10.2004г. на гр.Гълъбово и копие от Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №4/13.01.2003г. на гр.Гълъбово, че детето П.В.К. е родено на ***г., детето Д.В.К. е родено на ***г. с родители Г.П.Д. и ответника В.Д.К..

От приложеното гр.дело №635/2013г. по описа на РС-Гълъбово се установява, че бракът между родителите е бил прекратен, като родителските права над родените от брака деца П.В.К. и Д.В.К. са били предоставени за упражняване на майката, а бащата е бил осъден да заплаща ежемесечна издръжка за децата в размер на 100лв. за всяко от тях. Към настоящия момент П.В.К. е непълнолетен, а Д.В.К. е малолетен.

От представените и приети като писмени доказателства по делото Удостоверение с изх.№1084/16.05.2017г. на Средно училище “В.Л.” гр.Г. и Удостоверение с изх.№1083/16.05.2017г. на Средно училище “В.Л.” гр.Г. е видно, че децата П.В.К. и Д.В.К. са били ученици съответно в седми и шести клас през учебната 2016/2017г. Страните не спорят относно обстоятелството, че детето П.В.К. ще бъде в осми клас през предстоящата учебна година и е записан в ПМГ “Г.М.” гр.С.З..

За установяване размера на нуждите на децата съдът допусна събирането на гласни доказателства. От показанията на свидетелката П.Ж.М. – майка на ищцата, се установява, че от раждането си децата живеят в дома й. След развода на страните, ответникът не полагал никакви грижи за децата и не спазвал режима за лични контакти. Ответникът не желаел да взема децата. Нито ищцата, нито свидетелката са ограничавали контактите на децата с бащата. Ответникът плащал определената от съда издръжка, но нередовно – понякога по няколко месеца не плащал нищо и след това внасял цялата сума наведнъж. Децата имали нужда ежемесечно от значителни средства за издръжка. По-голямото дете – П., бил в седми клас през изминалата учебна година и ходел на частни уроци по български език и математика, за които ищцата плащала по 20,00лв. на урок, два пъти седмично и по двата предмета. В определени периоди детето ходело само по веднъж седмично на уроци и по двата предмета, но през цялата учебна година не е прекъсвал уроците. За предстоящата учебна година П.В.К. бил записан в Математическата гимназия в гр.С.З.и трябвало да живее на квартира. Това означавало още по-големи разходи за издръжка. Освен това учебниците също се плащали от родителите. По-малкото дете – Даниел предстояло да бъде в седми клас и също да посещава частни уроци. И двете деца спортували бадминтон, за което се плащала такса по около 20,00лв. на дете на месец. Освен това трябвало да се купува екипировка за тренировките и на двете деца. Ответникът за последните пет години бил купил един компютър, стол и слушалки за двете деца. Веднъж купил и якета на двете деца, но прихванал стойността им от дължимата издръжка. От пет месеца ответникът не се е обаждал да чуе децата.

От показанията на свидетелката Д.К.Т. – майка на ответника, се установява, че ответникът не работел на трудов договор, а на частно и не можел да разчита на твърдо месечно трудово възнаграждение. Това го поставяло в невъзможност да заплаща редовно дължимата месечна издръжка. Понякога ответникът вземал пари назаем, включително от свидетелката, за да плати издръжката на децата. Освен определената издръжка, ответникът често купувал вещи на децата – телефони, компютри, колелета, столове. Вещите купувал на изплащане или вземал от приятели пари назаем. Децата отказвали да контактуват с баща си и със свидетелката, като свидетелката счита, че им е забранено от ищцата. Свидетелката не е търсила децата нито в дома им, нито в училище, като смята, че децата трябва да я потърсят. Свидетелката знаела, че голямото дете ще бъде на училище в гр.С.З.и ще живее на квартира. Ответникът имал доход по около 300-400 лева на месец.

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетелката П.Ж.М., след извършена преценка по реда на чл.172 ГПК, тъй като свидетелката е майка на ищцата и баба на децата, живее с тях в едно домакинство и поради близките си отношения има най-преки впечатления за нуждите на децата. Показанията на свидетеля Д.К.Т. също следва да се ценят след преценка по реда на чл.172 ГПК. Съдът намира, че свидетелката, макар и баба на децата, не поддържа близки отношения с тях и няма преки впечатления за техните нужди. Недостоверни според съда са показанията на свидетелката Д.К.Т. по отношение на обстоятелството дали ответникът е закупувал вещи на децата извън дължимата издръжка. Според свидетелката ответникът има нередовни и сравнително ниски доходи – от около 300-400лв. на месец, а същевременно свидетелката твърди, че освен издръжката от общо 200,00лв., ответникът купувал на децата телефони, компютри, колелета, което твърдение е несъстоятелно с оглед средствата, с които ответникът разполага. Тези обстоятелства не се потвърдиха и от показанията на другата свидетелка, която твърди, че вещите са много по-малко и са купувани много отдавна, както и от изложеното в социалния доклад на Дирекция „Социално подпомагане” гр.Гълъбово. Освен това доказателства за закупувани вещи не бяха представени от ответника. Поради тази причина съдът не следва да кредитира с доверие показанията на Д.К.Т. в тази им част. 

За установяване на семейното и материалното положение на ответника съдът е приел като писмено доказателство по делото Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние. От нея и от социалния доклад на Дирекция „Социално подпомагане” гр.Г. се установява, че бащата – ответник получава средномесечно възнаграждение в размер на 500,00лв., а ищцата – майка на децата получава средномесечно възнаграждение 420,00лв. и месечни добавки за деца – 85,00лв. Не бяха представени доказателства страните да дължат издръжка на други лица.  

Съгласно разпоредбата на чл.143, ал.2 от СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. С оглед на тази разпоредба обстоятелството, че родителите имат ниски доходи или нямат такива не ги освобождава от задължението им за даване на издръжка. Съгласно чл.142 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи, като минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата. Размерът на минималната работна заплата за страната за 2017г. е определен на 460,00лв., което означава, че минималната издръжка за едно дете е в размер на 115,00лв. Присъдената издръжка следва да задоволява поне минимално необходимите нужди от средства за отглеждане на детето. Нуждите на детето, за което се търси издръжката, е самостоятелен необвързан от възможностите критерий за размера на издръжката. Това са потребностите, остойностени като средства за отглеждане и възпитаване на детето, средства за задоволяване всестранните потребности по изграждането на личността му.

По настоящото дело бе установено по несъмнен начин, че детето П. ще бъде в осми клас в Математическа гимназия в гр.С.З., което означава, че детето ще има нужда от допълнителни средства извън обичайната издръжка на едно дете на неговата възраст за плащане на наем и консумативи в гр.С.З.. Това налага определяне на издръжка в по-голям размер от обичайната, която се поема и от двамата родители. За обичайната издръжка на детето са необходими дрехи, обувки, храна, учебници, които в осми клас вече се купуват от родителите, и учебни пособия.

Предвид изложеното, и с оглед потребностите на детето П.В.К., с оглед правилното му отглеждане, възпитание и развитие и възможностите на дължащия издръжка, съдът намира, че за него е необходима и достатъчна ежемесечна издръжка в размер на 380,00лв., от които ответникът следва да заплаща 200,00лв., считано от датата на подаване на исковата молба в съда, а останалата част от сумата следва да се поеме от майката, ведно с грижите по отглеждане и възпитаване на детето.

Детето Даниел ще бъде в седми клас, в който децата подлежат на външно оценяване и кандидатстват в средни училища. Това често налага посещаване на частни уроци, което означава допълнителни средства за издръжка извън обичайните. Освен това детето има нужда от средства за дрехи, обувки, храна и учебни пособия, както и за спортни пособия и екипировка.

Предвид изложеното, и с оглед потребностите на детето Д.В.К., с оглед правилното му отглеждане, възпитание и развитие и възможностите на дължащия издръжка, съдът намира, че за него е необходима и достатъчна ежемесечна издръжка в размер на 280,00лв., от които ответникът следва да заплаща 150,00лв., считано от датата на подаване на исковата молба в съда, а останалата част от сумата следва да се поеме от майката, ведно с грижите по отглеждане и възпитаване на детето. Съдът намира, че искът за определяне размера на издръжката за сумата над 150,00лв. месечно до претендираните 200,00лв. месечно се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен

Ответникът следва да заплати и държавна такса съобразно размера на изменената издръжка.

На основание чл.78, ал.1 ГПК ответникът следва да заплати на ищцата направените по делото разноски – 400,00лв. за адвокатско възнаграждение, съразмерно с уважената част от иска.

Воден от горните мотиви, съдът

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ размера на издръжката, присъдена с Решение №115/20.12.2013г. по гр.дело №635/2013г. по описа на РС-Гълъбово, като

ОСЪЖДА В.Д.К. с постоянен адрес:*** с ЕГН ********** да заплаща ежемесечна издръжка за детето П.В.К. с ЕГН **********  чрез неговата майка и законен представител Г.П.Д. ***, с ЕГН **********, в размер на 200,00лв. /двеста лева/, вместо досега заплащаната издръжка от 100,00лв., считано от 19.05.2017г. до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА В.Д.К. с постоянен адрес:*** с ЕГН ********** да заплаща ежемесечна издръжка за детето Д.В.К. с ЕГН **********  чрез неговата майка и законен представител Г.П.Д. ***, с ЕГН **********, в размер на 150,00лв. /сто и петдесет лева/, вместо досега заплащаната издръжка от 100,00лв., считано от 19.05.2017г. до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до окончателното й изплащане, като отхвърля иска за определяне на издръжка над присъдените до претендираните 200,00лв. месечно.

ОСЪЖДА В.Д.К. с постоянен адрес:*** с ЕГН ********** да заплати на Г.П.Д. ***, с ЕГН ********** сумата от 400,00лв. /четиристотин лева/, представляващи направените разноски по делото за адвокатско възнаграждение, съобразно уважената част от иска.

ОСЪЖДА В.Д.К. с постоянен адрес:*** с ЕГН ********** да заплати държавна такса върху изменения размер на издръжката в размер на 216,00лв. /двеста и шестнадесет лева/, по сметка на РС-Гълъбово.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от датата на постановяването му – 14.08.2017г. пред Окръжен съд гр.С.З., на основание чл.315, ал.2 ГПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: