Определение по дело №2432/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2985
Дата: 14 декември 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180702432
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

   ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

      № 2985

 

гр. Пловдив, 14.12.2023 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пловдив – ХХXI – касационен  състав, в открито съдебно заседание на двадесет и втори ноември, две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

РОЗАЛИЯ ПЕТРОВА

и с участието

на прокурора

ТОДОР ПАВЛОВ

изслуша докладваното

от съдия

СВЕТОМИР БАБАКОВ

по к.адм. дело № 2432 по описа на съда за 2023 г.

 

        Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр.  чл.63в, ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „ВЕСТИМ ТРАНС“ ЕООД, ЕИК ***, представлявано от Г. Г. - управител, чрез процесуалния представител адв. К.А., съдебен адрес: ***, против Решение № 1388/09.08.2023г., постановено по АНД № 2158/2023г., по описа на Районен съд Пловдив.

        В касационната жалба са развити съображения за неправилност на въззивния съдебен акт. Касаторът моли съда да постанови  решение, с което да бъде отменено решението на РС Пловдив и спорът да бъде решен по същество, като се отмени изцяло обжалвания Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата № **********. Претендира сторените разноски.

        Ответникът по касационната жалба АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА“, чрез процесуалния представител юрисконсулт  И., моли за отхвърляне на жалбата като неоснователна и потвърждаване на решението на ПРС. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Прави възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.

        Представителят на ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА ПЛОВДИВ дава заключение за  неоснователност на жалбата и моли решението на РС да бъде потвърдено.

        С молба в ОСЗ на 22.11.2023 г., жалбоподателят по касационната жалба - „ВЕСТИМ ТРАНС“ ЕООД, е направил искане за спиране на делото, предвид направено преюдициално запитване на АС-Хасково, по което е образувано дело С-61/2023 г. на СЕС, което е от значение за правилното решаване на делото.  

Ответникът в настоящето производство АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА“, чрез процесуалния представител юрисконсулт  И. счита молбата за спиране за неоснователна.

Съгласно чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, когато в същия или в друг съд се разглежда дело, решението по което ще има значение за правилното решаване на спора, съдът спира производството.

С определение от 31.01.2023 г., постановено по адм. д. № 997/2022 г., Административен съд – Хасково е отправил преюдициално запитване до СЕС съгласно чл. 267, първи параграф, буква "б" от Договора за функционирането на Европейския съюз със следния въпрос: Дали нормата на чл. 9а от Директива 1999/62/Е01 на Европейския парламент и на Съвета от 17.06.1999 г. относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури трябва да се тълкува в смисъл, че предвиденото в този член изискване за съразмерност на установените наказания за нарушения на националните разпоредби, приети по тази директива, не допускат национална правна уредба като разглежданата в главното производство, която предвижда налагане на глоба или имуществена санкция във фиксиран размер за нарушенията на правилата относно задължението за предварително установяване и заплащане на размера на таксата за ползване на пътната инфраструктура, независимо от характера и тежестта им, при положение че е предвидена възможност за освобождаване от административнонаказателна отговорност при заплащане на т. нар. "компенсаторна такса.

Предмет на запитването са нормите на чл. 179, ал. 3б от ЗДвП и  чл. 10б, ал. 5 от ЗП, както и едновременното налагане на санкция и задължаване на лицето да заплати такса, както и възможността за освобождаване със заплащане на компенсаторна такса по чл. 10, ал. 2 от ЗП.

Настоящият състав намира, че решенето на СЕС по дело С-61/23, даващо отговор на поставените с преюдициалното запитване въпроси, е от значение за разрешаването на правния спор по настоящото дело. Касае се запитване за съвместимостта на санкционната норма, по която е определено наказанието, както и на нормите за освобождаване от отговорност с правото на ЕС. Съдът следва да съобрази разясненията, които ще бъдат дадени от СЕС при решаване на въпроса, дали решението на ПРС следва да бъде потвърдено или отменено, както и как следва да се реши жалбата срещу електронния фиш, подадена от санкционираното дружество.

С оглед на изложеното, съдът следва да отмени дадения ход по съществото на спора и на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК следва да спре делото до произнасяне на СЕС по дело С-61/23, което ще има значение за правилното решаване на спора по настоящето дело.

 По изложените съображения и на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, във вр. с чл.  144 АПК, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определението за даване ход на делото по същество.

 

СПИРА производството по к. адм. дело № 2432/ 2023 г по описа на Административен съд Пловдив до произнасянето на СЕС по отправеното преюдициално запитване, по което е образувано дело № С-61/2023 г.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                             2.