Решение по дело №4794/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 347
Дата: 26 февруари 2020 г. (в сила от 25 юни 2020 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20183110204794
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

НОМЕР    347/26.2.2020г.                        ГОДИНА 2020                        ГРАД ВАРНА

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                    ТРИДЕСЕТ И СЕДМИ СЪСТАВ

На двадесет и шести февруари                                                            2020 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН КАРАНИКОЛОВ

 

 

СЕКРЕТАР: ПЕТРАНКА ПЕТРОВА

 

като разгледа докладваното от Председателя АНД № 4794 по описа за 2018 година

Р  Е  Ш  И  :

 

ПРИЗНАВА ОБВ. Д.В.М., родена на *** г. в гр. ***, живуща ***, българка, българска гражданка, с висше образование, омъжена, работи, неосъждана, ЕГН: **********

 

ЗА НЕВИНОВНА В ТОВА, ЧЕ

 

На 07.02.2015г. в гр. Варна, в медицински център „Д-р Уалид“ ЕООД – Варна, в качеството си на лекар по акушерство и гинекология, причинила на Г.П.Г. средна телесна повреда, изразяваща се в причинен перитонит, в резултат на перфорация на тънкото черво, реализирало медико-биологичния признак – разстройство на здравето, временно опасно за живота, поради немарливо изпълнение на занятие, представляващо източник на повишена опасност – упражняване на медицинска професия по смисъла на чл. 183, ал. 3, вр. ал. 1 от Закона за здравето, вр. чл. 3, ал. 1 от Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина, като в хода на извършен аборт по желание е причинил пробив (перфорация) на матката и пробив на тънко черво, с което е нарушил и правилата на следните разпоредби - Закон за здравето: чл. 81 (1) Всеки български гражданин има право на достъпна медицинска помощ при условията и по реда на този закон и на Закона за здравното осигуряване, (2) Правото на достъпна медицинска помощ се осъществява при прилагане на следните принципи: 1. своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ, чл. 86 (1) Като пациент всеки има правото на: 3. Достатъчна и качествена здравна помощ и Правила за добра медицинска практика на лекарите в Република България: II. Добра медицинска практика: 1. Основни принципи на Добрата медицинска практика: 1. 1 Професионален интегритет/компетентност, гарантиращи най–доброто качество и безопасност при превенция, диагностика и лечение за съответните условия, поради което и на основание чл. 304 вр. чл. 378 ал.4 т.2 от НПК я оправдава по повдигнатото обвинение по чл. 134 ал. 1 от НК.

 

Веществените доказателства по делото – 1 бр. искане, 1 бр. направление, 3 бр. рецепти, 1 бр. амбулаторен лист, 1 бр. писмо, 1 бр. протокол, 1 бр. АУАН, 4 бр. листи от журнал – всички копия, отнема в полза на държавата, като след влизане на решението в законна сила, да останат към материалите по делото.

 

Решението подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред ВОС.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ  по АНД № 4794/2018 год.

по описа на РС – Варна, тридесет и седми наказателен състав.

 

 

 

В РС – Варна е внесено постановление на РП – Варна, с което се прави предложение за освобождаване на Д.В.М., ЕГН : ********** - обвиняем по ДП № 1129 / 2015 г. по описа на ОД – МВР – Варна от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78 А, ал. 1 от НК. Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл. 134, ал. 1 от НК:

 

За това, че на 07.02.2015 г. в гр. Варна, в медицински център „Д-р Уалид“ ЕООД – Варна, в качеството си на лекар по акушерство и гинекология, причинила на Г.П.Г. средна телесна повреда, изразяваща се в причинен перитонит, в резултат на перфорация на тънкото черво, реализирало медико-биологичния признак – разстройство на здравето, временно опасно за живота, поради немарливо изпълнение на занятие, представляващо източник на повишена опасност – упражняване на медицинска професия по смисъла на чл. 183, ал. 3, вр. ал. 1 от Закона за здравето, вр. чл. 3, ал. 1 от Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина, като в хода на извършен аборт по желание е причинил пробив (перфорация) на матката и пробив на тънко черво, с което е нарушил и правилата на следните разпоредби - Закон за здравето: чл. 81 (1) Всеки български гражданин има право на достъпна медицинска помощ при условията и по реда на този закон и на Закона за здравното осигуряване, (2) Правото на достъпна медицинска помощ се осъществява при прилагане на следните принципи: 1. своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ, чл. 86 (1) Като пациент всеки има правото на: 3. Достатъчна и качествена здравна помощ и Правила за добра медицинска практика на лекарите в Република България: II. Добра медицинска практика: 1. Основни принципи на Добрата медицинска практика: 1. 1 Професионален интегритет / компетентност, гарантиращи най–доброто качество и безопасност при превенция, диагностика и лечение за съответните условия, деянието е наказуемо с „Лишаване от свобода”  до две години или „Пробация“, деецът не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78А, ал. 1 от НК, от инкриминираното деяние не са причинени имуществени вреди.

 

В съдебно заседание, обвиняемата, редовно призована, се явява лично и с процесуален представител. Не прави искания за извършване на нови съдебно–следствени действия, необходими за обективното, всестранно и пълно изясняване на обстоятелствата по делото. Сочи, че не е налице обективна и субективна съставомерност. Моли съда да бъде призната за невиновна.

 

За РП – Варна, редовно призована, не се явява представител в съдебно заседание.

 

От събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка :

 

На 07.02.2015 г. св. Г.П.Г. посетила Медицински център „Д-р Уалид“ ЕООД, находящ се в гр. Варна. Същата имала уговорен час при обв. Д.В.М. – лекар със специалност „Акушерство и гинекология“, с оглед извършване на манипулация за доброволно прекъсване на бременност. Самата манипулация започнала с поставяне на упойка от свид. М.М.Х.и продължила с използване на вакуум – аспиратор от обв. Д.В.М.. След изпитване на остра болка в коремната област, манипулацията била прекратена с оглед съмнения за перфорация. Извършен бил консулт със свид. Д.К.К., след което свид. Г.П.Г. била откарана в СБАГАЛ „Майчин дом“, където била оперирана с оглед наличие на излив на кръв в коремната кухина, вследствие перфорация на матка и тънко черво. В следоперативния период свид. Г.П.Г. била приета в МБАЛ „Св. Анна“ АД, с диагноза паралитичен илеус, което било преодоляно с консервативно лечение. По случая било образувано досъдебно производство.

 

Тройна съдебно–медицинска експертиза /изготвена от в.л. П.И.Л., в.л. Б.Ц.Н., в.л. П.А.П./ : бременността на Г.П.Г. е установена чрез провеждане на образно изследване – ехография. Изискванията на Наредба № 2 от 01.02.1990 г. /за условията и реда за изкуствено прекъсване на бременност/ са спазени по отношение преценка на срока на бременността, наличие на противопоказания, снемане на анамнеза, получаване на съгласие, съответна информация и т.н. Не е спазено изискването по чл. 8, ал. 2 от наредбата, изискващ извършване в 10–дневен срок на параклинични изследвания на кръв, урина, кръвна група, фактор, време на кървене и съсирване, влагалищна честота, който пропуск няма причинна връзка с настъпилото усложнение по време на интеррупциото. Бременността е била под дванадесет гестационни седмици, т.е. допустима съгласно наредбата. Действията и използвания метод на обв. Д.В.М. при прекъсване на нежеланата бременност са правилни. Вакуум – екстракцията е най – използвания метод за изкуствено прекъсване на бременността, като се прилага най–често до шестнадесетата седмица на бременността, т.е. в случая е в срок. Всяка хирургическа манипулация за прекъсване на бременност крие риск от усложнения, вкл. и перфорация на матка, като в случая рискът е по–голям поради предхождащи две цезарови сечения, но те не изключват възможността да се извърши интерупцио. При последващата оперативна интервенция действията са правилни и в спешен порядък, съобразно възникналата опасност за здравето и живота. Свид. Г.П.Г. е приета в СБАГАЛ „Майчин дом“ в най–късите възможни срокове след възникналото съмнение за причинен пробив на матката. По тази причина при постъпването й тя все още не е била в тежко увредено състояние. Операцията е била необходима и животоспасяваща, извършена е по жизнени показатели. При същата са установени оскъден излив на кръв в коремната кухина, перфорация на матка и засягане на тънки черва. Без оперативна намеса би се развил перитонит и кръвозагуба. Лечението – оперативната интервенция и последващото медикаментозно лечение и рехабилитация са проведени правилно. Затворена е перфорация на матката, извикан е коремен хирург, който извършва отстраняване на засегнатия участък от около десет сантиметра и възстановява проходимостта на червата. Пациентката е изписана на шести–седми ден след зашиване на матката и резекция на тънкото черво. Този срок е сравнително къс, според утвърдените и общоприети норми. Три дни след изписването Г.П.Г. се обръща към лекар с коремни оплаквания. Извършилият прегледа хирург не установява данни за остър хирургичен корем и препоръчва хигиенно – диетичен режим.

Пациентката е приета в МБАЛ „Св. Анна“ АД дванадесет дни след извършване на операцията. При приемането тя е съобщила за чести повръщания и диарични изпражнения от около седмица. При проведените прегледи и изследвания е установено леко увредено общо състояние, липса на данни за перитонеално дразнене, при рентгеново изследване са установени хидроаерични сенки, раздути чревни бримки, без данни за свободен въздух. Поставена е диагноза „илеус /паралитичен/“.

Клиничната находка при приемането говори за ранен следоперативен илеус – има плискане на тласъчна палпация, хидроаерични нива, „течност в малкия таз с дебелина 3,6 см, наличие на раздута чревна бримка в същия участък“. Започнато е консервативно лечение, което успешно е преодоляло нарушението в чревната перисталтика и проходимост. Развитието на следоперативен илеус не е последствие от неправилно извършени медицински действия /или бездействия/. Подобен паралитичен илеус може да се развие след всяка оперативна интервенция в областта на корема. Оперативната намеса в СБАГАЛ „Майчин дом“ е била извършена своевременно и адекватно, което е предотвратило развитие на по–тежки усложнения. Засягането на тънките черва /перфорация/ води до излив на тънкочревно съдържимо в коремната кухина и развитие на перитонит, което е преодоляно със спешната и навременна операция. Като обобщение пробивът на маточната стена и особено засягането на червата са създали разстройство на здравето с опасност за живота, предотвратено чрез оперативна интервенция. Целият период на лечение е бил съпроводен от болки и страдание. Уврежданията са резултат на механична травма – проникване на вакуум – канюлата през стената на матката в коремната кухина. Подобна възможност съществува при всяка акушерска манипулация за прекъсване на бременност, тъй като тя се извършва без непосредствено наблюдение. Причините могат да бъдат свързани както с начина на изпълнение на манипулацията, така и с особености в разположение на матката, нейната стена и др. Не е възможно във всеки конкретен случай да се посочи точната причина за настъпване на перфорацията. В конкретния случай нямаме основания да посочим като причина за перфорацията небрежно изпълнение на манипулацията или непознаване на използвания метод и инструментариум. Целостта на матката и на червата е възстановена. Отстраняването на десет сантиметра от тънкото черво не се отразява върху функциите на храносмилателната система.

 

От хирургичната практика е известно, че преживяните лапаротомия, сутура на матка, резекция на тънко черво, дренажи в коремната кухина, както и данните за ранен следоперативен илеус, обуславят голяма вероятност за развитие на сраствания и опасност от развитие на късен адхезионен илеус. Към момента обаче няма данни за подобни усложнения. Между медицинските действия с цел прекъсване на бременността, настъпилото усложнение, последващата операция и по–късното лечение, има непрекъсната причинно–следствена връзка. Перфорацията на матката и травматизирането на тънките черва е в резултат на извършвана манипулация по интерупцио, операцията е необходима за отстраняването на уврежданията, настъпилите нарушения в чревната перисталтика са свързани с операцията. По горе са обсъдени някои от възможните причини за причиняване на перфорация на маточната стена. Без да може да се изключи възможността за технически брак при изпълнение на манипулацията, но и не може да се твърди обосновано за наличие на такъв. В предприетите впоследствие действия на медицинските екипи не се намират пропуски. Ранното изписване на пациентката не е имало съществено значение за протичане на постоперативен период. В периода след възникване на съмнение за перфорация на матката са спазени всички правила на добрата медицинска практика, с впечатляваща вещина при диагнозата и бързата реакция след вземане на решение за операция.

 

Допълнителна тройна съдебно–медицинска експертиза /изготвена от в.л. П.И.Л., в.л. Б.Ц.Н., в.л. П.А.П./: при манипулацията за прекъсване на бременността на Г.П.Г. е причинен пробив на матката и засягане на тънкото черво /описано от хирурзите като десерозация и като пробив/. Размерът на пробива на матката е 1.0 – 1.5 см, описан в свидетелските показания на операторите. В коремната кухина е установено наличие на „умерено количество кръв“. Засягането на тънките черва /перфорация/ води до излив на тънкочревно съдържимо в коремната кухина с последващо развитие на перитонит.

 

В конкретния случай развитието на това усложнение /перитонит/ е преодоляно чрез спешна и навременна операция. Като обобщение пробива на маточната стена и особено засягането на тънкото черво са довели до разстройство на здравето с опасност за живота, предотвратена чрез оперативна интервенция. Целият период на лечение е бил съпроводен от болка и страдание. На Д.В.М. й е било известно положението на матката /ретроверзио – при ретроверзия на матката – retroversion uteri, оста на влагалището сключва с матката ъгъл, отворен назад/. Това неправилно /патологично/ състояние на матката се установява при гинекологичен преглед, като допълнителни изследвания могат да се направят хистерометрия и ехография, което е било извършено от Д.В.М..

Настъпилото усложнение по време на интерупциото е диагностицирано веднага, като пациентката е приведена в СБАГАЛ „Майчин дом“, където е извършена операция. Пациентката е изписана на шести – седми ден след възстановяване на целостта на матката и резекцията на тънкото черво, като не са отбелязани усложнения. Дванадесет дни след операцията същата е приета в СБАЛ „Св. Анна“ с диагноза „паралитичен илеус“. Ранният следоперативен илеус не е рядкост като усложнение и може да се развие след всяка оперативна интервенция в областта на корема. Състоянието е преодоляно с консервативно лечение. На 01.08.2016 год. Г.П.Г. е била прегледана от гинеколог, който поставя диагноза „дисфункция овариалис“. Причините за овариалната дисфункция са различни – поликистоза, прекомерна продукция на хормони /естрогени и андрогени/, ендокринни заболявания, диабет, нервно напрежение и др.

 

Пробивът на матката, както и засягането на тънкото черво не са сред факторите, които водят до овариална дисфункция. При проведеното изследване на 08.10.2015 г. е поставена диагноза „субакутен тиреодит“ /възпаление на щитовидната жлеза/ - състояние, което може да е причина за дисфункцията. На 13.10.2016 г. е извършен преглед по повод „болки ниско в корема, засилващи се по време на цикъл“. Описано е неправилно положение на матката и болезненост в долната част на корема, отдадена на постоперативни сраствания /при операцията са установени сраствания от две предходни операции – секцио/, без друга патологична находка.

 

Прекъсването на бременността с вакуум–аспиратор е предпочитан метод през последните години поради предимствата, които има пред класическия метод с кюрета – извършва се за по–кратко време, с по–малко кръвозагуба. Кюретирането се прилага при липса на съответно оборудване /вакуум – екстрактор/ или при липса на специалисти, владеещи метода. Възможна е перфорация на маточната стена с аспирационната конюла, тъй като за състоянието на бременността е характерно размекване на маточната стена. И при двата метода перфорацията настъпва вследствие на непремерен по интензитет натиск върху маточната стена.

Перфорационният отвор, причинен с вакуум–канюла е по–малък, като травмата е по–ограничена. Операторът забелязва веднага настъпилото усложнение – перфорация, понеже инструмента хлътва на по–голяма дълбочина. При краткотрайна венозна анестезия пациентът не усеща самата перфорация, а симптомите се появяват по–късно, след събуждане на пациента и те са типични – силна болка в корема, гадене, повръщане, чувство на напрегнатост /подуване на корема/.

 

В изпълнение на дадените указания с Решение №273/23.10.2018 год. по ВНАХД № 952/2018 г. по описа на Окръжен съд – Варна настоящия съдебен състав допусна изготвянето на допълнителна тройна съдебно-медицинска експертиза. От заключението на същата се установява, че уврежданията са резултат на механична травма – проникване на вакуум канюлата през стената на матката в коремната кухина. Подобна възможност съществува при всяка акушерска минипулация за прекъсване на бременността, тъй като тя се извършва без непосредствено наблюдение. Причините могат да бъдат свързани както с начина на изпълнение на манипулацията, така и с особеностите в разположението на матката, нейната стена и др. В случая фактори, които са „благоприятствали“ руптурата на матката, са нейната позиция – антиверзиофлексио/ т.н. „обърната матка“/, размекване на стената и /което се развива при всяка бременност/, евентуална малостойност на тъканта,сраствания от предишни операции /две с цезарови сечения/. Експертизата сочи, че не е възможно във всеки конкретен случай да се посочи точната причина за настъпване на перфорацията. Възможно е при по-голям натиск, но и при засмукване на стената на канюлата, което не изисква особен механичен натиск. Вещите лица приемат, че изискванията на Наредба № 2 от 01.02.1990 г. са спазени от д-р В. по отношение преценката на срока на бременността, наличие на противопоказания, снемане на анамнеза, получаване на съгласие, съответна информация и т.н. Бременността е била под 12 гестационна седмица, т.е допустимо е прекъсването и съгласно Наредбата. Действията и използвания метод на д-р В. при прекъсване на нежеланата бременност са правилни. Вакуум-екстракцията е най-използвания метод за изкуствено прекъсване на бременността, прилага се най-често до 16-та седмица на бременността, т.е в случая е в срок. Експертизата намира, че няма основания да посочи като причина за перфорацията небрежно изпълнение на манипулацията или непознаване на използвания метод и инструментариум от страна на д-р В..

 

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на обясненията на обв. Д.В.М., показанията на свид. Г.П.Г., свид. Г.И.И., свид. М.М.Х., свид. У.Н.К. – Х., свид. А.А.А., свид. П.Т.Б., свид. Д.К.К., свид. М.М.М., свид. И.Н.И., свид. Е.С.А., свид. Н.Т.Ц., свид. П.М.Б., тройна съдебно– медицинска експертиза, допълнителна тройна съдебно–медицинска експертиза, протоколи за доброволно предаване, множество писмени материали.

 

Съдът кредитира изцяло обясненията на обвиняемата, доколкото същите са последователни, съпоставени с другите доказателства непротиворечиви, кореспондират с показанията на свидетелите и се припокриват от кредитираните заключения на вещите лица. Следва да се има в предвид, че обясненията са не само средство за защита, но и доказателствено средство, което следва да се цени наред с всички останали източници на доказателства.

 

Показанията на свидетелите съдът възприе и им даде вяра като прецени, че същите са логични, вътрешно непротиворечиви, кореспондират с останалите събрани по делото гласни и писмени доказателства и са относими към предмета на доказване в настоящето наказателно производство.

 

Изготвените и приети по делото експертизи съдът счита за обективно и компетентно дадени. Вещите лица са категорични, че действията и използвания метод от Д.В.М. при прекъсване на бременността на Г.П.Г. са правилни, като в конкретния случай няма основания като причина за перфорацията да се посочи небрежно изпълнение на манипулацията или непознаване на използвания метод и инструментариум. Пробивът на маточната стена и особено засягането на тънкото черво са довели до разстройство на здравето с опасност за живота, предотвратена чрез оперативна интервенция, като целият период на лечение е бил съпроводен от болки и страдание.

 

Останалите събрани писмени доказателства и доказателствени средства, съдът кредитира изцяло, като прие, че са единни, непротиворечиви, взаимно допълващи се, кореспондират със събраните по делото гласни доказателства и са относими към предмета на доказване по делото.

 

Така установената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи на съда :

 

За да е налице съставомерност по чл. 134, ал. 1 от НК следва наказателно-отговорното лице, поради немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност, да причини другиму тежка или средна телесна повреда. Извършеният наказателно-правен анализ на така установеното не дава основание на съда да приеме, че обвиняемата е осъществила от обективна и субективна страна състава на визираното престъпление, в частност нарушаване на Закон за здравето: чл. 81 (1) Всеки български гражданин има право на достъпна медицинска помощ при условията и по реда на този закон и на Закона за здравното осигуряване, (2) Правото на достъпна медицинска помощ се осъществява при прилагане на следните принципи: 1. своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ, чл. 86 (1) Като пациент всеки има правото на: 3. Достатъчна и качествена здравна помощ и Правила за добра медицинска практика на лекарите в Република България: II. Добра медицинска практика: 1. Основни принципи на Добрата медицинска практика: 1. 1 Професионален интегритет / компетентност, гарантиращи най – доброто качество и безопасност при превенция, диагностика и лечение за съответните условия.

 

За съда не съществува съмнение, че обв. Д.В.М.,***, е извършила манипулация на свид. Г.П.Г. за доброволно прекъсване на бременност. Безспорно това е осъществила в качеството си на лекар по акушерство и гинекология, респективно при упражняване на медицинска професия, представляваща източник на повишена опасност. Категорично в хода на извършения аборт е причинена средна телесна повреда, изразяваща се в перитонит, в резултат на перфорация на тънкото черво, реализирало медико - биологичния признак – разстройство на здравето, временно опасно за живота.

 

Същевременно не се доказа деянието да е извършено поради немарливо изпълнение, напротив, налице са категорични доказателства в обратния смисъл. В подкрепа на този извод на съда са кредитираните експертни заключения и свидетелски показания, които по недвусмислен начин доказват правилността на действията на обв. Д.В.М. по време и непосредствено след осъществения аборт.

 

Заключението на тримата експерти, изготвили съответната експертиза е категорично, че действията и използвания метод при прекъсване на нежеланата бременност са правилни, като в конкретния случай нямат основания да посочат като причина за перфорацията небрежно изпълнение на манипулацията или непознаване на използвания метод и инструментариум. Макар и дадено като обяснения, предвид авторитета, с който се ползва свид. Д.К.К. ***, следва да бъде отбелязано мнението му, че перфорацията на матката не е направена защото обв. Д.В.М. е била невнимателна, а се е дължала на анатомични отклонения. В тази връзка вещите лица също са изложили становище, че всяка хирургическа манипулация за прекъсване на бременност крие риск от усложнения, вкл. и перфорация на матка, като в случая рискът е по–голям поради предхождащи две цезарови сечения, но те не изключват възможността да се извърши интерупцио. Не следва да се игнорира и това, че доброволното прекъсване на бременността е след наличие на три предходни раждания, две от които с цезарови сечения, като за наличното състояние на бременност е характерно размекване на маточната стена.

 

Изложеното недвусмислено води до извода, че обв. Д.В.М. не е нарушила визираните в обвинението норми от ЗЗ и Добрата медицинска практика. В контекста на изложеното се налага резонния извод, че извършеното не може да се квалифицира като престъпление по законовия състав, респективно съдът оправда обв. Д.В.М. по предявеното й обвинение.

 

 

 

В този смисъл съдът постанови решението си.

 

 

 

 

 

 

 

                                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ: