Решение по дело №83/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 150
Дата: 2 юни 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20207080700083
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 150

гр. Враца,  2.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 19.05.2020 г. /деветнадесети май две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря  МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН  ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАД № 83  по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК и чл.285 ЗИНЗС.

Образувано е по касационни  жалби на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията"  гр.София  и на  Н.К. ***   против РЕШЕНИЕ №197/21.05.2018г.,  постановено  по  адм. дело  № 92/2018г. на  Административен съд  Враца. С решението ГДИН-София е осъдена да заплати на Н.К. *** сумата от 800 /осемстотин/ лева, представляващи обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в периода 28.04.2017г. до 22.12.2017г., вследствие лошите санитарно битови условия в **** „К.ф.“ към З. ***, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на предявяване на иска - 08.02.2018г. до окончателното изплащане, като искът е отхвърлен в останалата му част до пълния  претендиран размер от 6 000 лева. Със същото решение е осъдена ГДИН да заплати на Н.К. разноски по делото в общ размер на 120 /сто и двадесет/ лева.

Касаторът Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) обжалва решението в осъдителната му част, като неправилно, незаконосъобразно, поради нарушение на материалните и процесуалните норми. Твърди се, че ищецът не е доказал реално претърпени вреди от посочените от него условия в З. *** и не са налице предпоставките, които да ангажират отговорността му по чл.284 ЗИНЗС. Моли се обжалваното решение да бъде отменено в осъдителната му част, като се отхвърли изцяло предявеният иск.

Касаторът Н.К.  К. обжалва решението в частта, с  която искът му е отхвърлен, с оплаквания, че  размерът на присъдено обезщетение не отговаря на критериите за справедливост по чл.52 ЗЗД. Моли решението да бъде отменено в обжалваната  му част и да  се присъди пълният размер на претендираното обезщетение.

Представителят на  ОП-Враца   дава мотивирано заключение, че касационните жалби  са  неоснователни.

Административен съд Враца, в настоящия касационен състав, намира, че касационните жалби са подадени в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, и от надлежни страни, поради което са процесуално допустими.                           Разгледани     по същество са неоснователни.

С  обжалваното решение Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, София е осъдена  да  заплати  на Н. К. ***   сумата от 800 /осемстотин/ лв., представляващи обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в периода 28.04.2017г. до 22.12.2017г., вследствие лошите санитарно битови условия в **** „К.ф.“ към З. ***, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на предявяване на иска  - 08.02.2018г.  до окончателното изплащане,  като искът е отхвърлен в останалата му част до пълния му размер от 6 000   лева. С решението на касатора  К. са присъдени и разноски по делото в общ  размер на 120 /сто и двадесет/ лева.

За  да постанови този резултат съдът е  приел, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, че ищецът е пребивавал в **** „К.ф.“ към З. *** от 26.04.2017г.–22.12.2017 г. Установил е, че са налице незаконосъобразни бездействия на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ като самостоятелно юридическо лице, което осъществява пряко ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода да изпълнят предписаните им в нормативен акт задължения, а именно да осигурят на ищеца условия на живот, съобразени с човешкото му достойнство. Изложил е мотиви, че в исковия период неоснователното неизпълнение на задължението на администрацията на З. ***, да осигури адекватни битови условия за лишените от свобода по време на изтърпяване на наказанието им, представлява бездействие на административните органи и последица от него са породените неприятни асоциации у ищеца, надхвърлящи по интензивност неизбежното ниво на страдание при изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“. Лисвало  постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, неосигурени адекватни условия за осъществяване на хигиенни потребности на ищеца, липсвало е и пълноценно проветряване. Приел е за доказани претърпените от ищеца неимуществени вреди от незаконосъобразни действия и бездействия на администрацията в З. ***, която е в териториалната структура на ГДИН, както  и  че не е опровергана презумпцията на чл.284,  ал.5 ЗИНЗС и е доказано нарушение на чл.3 ЗИНЗС, довело до уронване на човешкото достойнство. За претърпените вреди съдът е определил обезщетение съобразно чл. 52 ЗЗД в размер на 800 лв. От друга страна е прието, че не е доказано лошото качество на водата, липсата на непосредствена медицинска помощ и съществуването на паразити в спалното помещение, а времето през което същото се е отоплявало е около два месеца, а по отношение на тютюнопушенето не е отговорност да администрацията да го ограничава.

Така постановеното решение  е правилно и същото е изцяло  съобразено с материалния закон и при правилно приложение на действащите правни норми. Не  са налице  посочените от страните касационни основания за неговата отмяна.

          Настоящият касационен състав споделя извода за причинена вреда и доводите, въз основа на които е формиран размера на присъденото обезщетение, свързани с преценка на редица обективно проявили се обстоятелства, относими към принципа за справедливостта, въведен с чл. 52 ЗЗД. Съдът е анализирал събраните в хода на производството доказателства, извел е правилни правни изводи и е постановил обоснован съдебен акт. Правилно съдът е приел за доказани претърпените от ищеца неимуществени вреди  от  незаконосъобразни бездействия на администрацията в З. *** изразяващи се в липса на достъп  до санитарен възел и течаща вода, неосигурени адекватни условия за осъществяване на хигиенни потребности на ищеца, както и липсата на  пълноценно проветряване. Правилно е прието, че искът не е доказан по отношение на лошото качество на водата, липсата на непосредствена медицинска помощ и съществуването на паразити в спалното помещение, както и липсата на определено място за тютюнопушачите.

Настоящият състав намира, че в конкретния случай съдът, изхождайки от конкретно събраните в хода на процеса доказателства, правилно е изтълкувал разпоредбите на закона, отчитайки конкретните възражения и оплаквания на ищеца за характера на увреждането, степента и продължителността на причинените страдания и техния интензитет, както и предвид липсата на данни за настъпили вредни последици за него извън обичайните за лицата, поставени в такива условия, въз основа на което и след приложение на нормата на чл. 52 ЗЗД е определил размер на обезщетението по справедливост. Извода на съда за частична основателност на иска е в съответствие с фактически установеното и със закона. При правилна преценка на събраните в хода на съдебното производство доказателства, съдът е приел наличието на предпоставките за ангажирането на отговорността на ГДИН, като е определил правилно претендираният период, през който не са осигурени нормални хигиенно-битови условия, а при определяне на размера на обезщетение се е ръководил от критериите по чл.52 ЗЗД. Наличието на вреди се презюмира от закона, поради което и оборването на тази законова презумпция е в тежест на ответника. В хода на производството пред Административен съд  Враца, не са събрани категорични и безспорни доказателства за осигуряването на нормални хигиенно-битови условия в **** „К.ф.“ към З. *** за посоченият в решението период, поради които и изводите на съда за наличието на предпоставките за постановяването на осъдителното решение са правилни. Решението е правилно и в частта  на присъдените разноски по делото.

Предвид изложеното решението следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно. Касационните жалби са неоснователни и следва да се оставят без уважение.
          При този изход на спора не следва да бъдат присъждани разноски на страните по делото.

          Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК  касационен състав  на  Административен съд  Враца,

 

Р Е Ш И :

 

          ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение № 197 от 21.05.2018 г., постановено по  исково адм. дело № 92/2018 г. по описа на Административен съд Враца.

          Решението  е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

2.