Решение по дело №119/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юни 2020 г.
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20207200700119
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

     

гр.Русе, 15.06.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито заседание на десети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                               Председател: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

     Членове: ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

                                                                         ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

при секретаря Наталия Георгиева и с участието на прокурора Валентина Личева, като разгледа докладваното от съдия Йосифов к.а.н.д № 119 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е касационно по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН във вр. чл.208 и сл. от глава XII от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Русе против решение № 40/13.01.2020 г., постановено по АНД № 2209/2019 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е отменено наказателно постановление № 38-0001459/28.10.2019 г., издадено от началника на ОО „Автомобилна администрация“ – Русе. С наказателното постановление, на основание чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАвПр, за извършени две нарушения по чл.7а, ал.2, пр.3 от същия закон, на ответника по касационната жалба – ЕТ „Дея-И.Е.“, със седалище в гр.Русе, са наложени две административни наказания „имуществена санкция“, всяко в размер на 3000 лева. Като касационно основание се сочи неправилното приложение на материалния закон. Касаторът поддържа, че неправилно районният съд е приел, че разпоредбата на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр препраща към конкретни изисквания за психологическа годност на водачите, вследствие на което достигнал и до неправилния извод за допуснати нарушения на чл.42, т.4 и т.5 и чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН, тъй като в  акта за установено административно нарушение (АУАН) и в наказателното постановление (НП) не било посочено на изискванията на коя конкретна разпоредба от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. или от друг законов или подзаконов нормативен акт не отговарят двамата водачи относно тяхната психологическа годност, както и че тези изисквания не са били описани в АУАН и НП. Заявява, че изследването на психологическата годност има комплексен характер и при положително заключение на изследваното лице се издава нарочен удостоверителен документ - „удостоверение за психологическа годност", чиято липса е достатъчна, за да се приеме, че е изпълнен състава на нарушението на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр. Иска се отмяната на въззивното решение и решаване на делото по същество чрез потвърждаване на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – ЕТ „Дея-И.Е.“, чрез процесуалния си представител, изразява становище за нейната неоснователност и моли решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за основателност на жалбата като сочи, че изцяло споделя изложените в нея съображения.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че посочената като нарушена норма, а именно чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр, е препращаща поради което, с оглед гарантиране правото на защита на наказаното лице и предвид изискванията чл.42, т.4 и т.5 и чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН, е било необходимо в АУАН и НП да бъдат посочени и конкретните разпоредби от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. или от друг законов или подзаконов нормативен акт, които дефинират изискванията за психологическа годност, на които двамата водачи не отговарят според административнонаказващия орган, съответно тези изисквания е следвало да бъдат ясно описани. Тези правни изводи не се споделят от касационната инстанция.

Текстът на чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр, в относимите му части, изисква лицензираните превозвачи, какъвто е и ответникът по касация, да осъществяват превоз на товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност, определени с наредбите по чл.7, ал.3 и чл. 152, ал.1, т.2 от ЗДвП. Психологическата годност е комплексно понятие (арг. от чл.6 и чл.30, ал.2 и ал.6 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г.), а не механичен сбор от качествата, описани в глава втора от същата наредба и дефинирани в § 1 от нейната допълнителна разпоредба. Тя се установява чрез извършване на психологическо изследване, което завършва със заключение за психологическа годност като при положително заключение, съгласно чл.7, ал.2 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г., на изследваното лице се издава нарочен удостоверителен документ - "Удостоверение за психологическа годност", а при отрицателно заключение на изследваното лице не се издава документ. По този начин законът приравнява липсата на подобно удостоверение на липсата на удостоверената с него годност на водача, независимо от това дали последният фактически отговаря на всички или само на някои от качествените и количествени критерии за това. Следователно, за да е надлежно описано нарушението, е достатъчно в НП да бъде посочено, че лицензираният превозвач е допуснал извършването на международен обществен превоз на товари от водач, който не притежава удостоверение за психологическа годност, без да е необходимо да се препраща към конкретни разпоредби от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. или други нормативен акт. В случая това е сторено като в НП изрично е посочено, че и двамата водачи не са притежавали удостоверение за психологическа годност за продължителни периоди от време, през които са извършени и международни превози на товари – съответно на 07.01.2019 г. и на 26.04.2019 г.

Касационната инстанция намира също, че щом задължението на превозвача да осъществява превоз на товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност следва от самия закон – чл.7а, ал.2, пр.3 от ЗАвПр, то, противно на приетото от районния съд, не е необходимо в НП да се сочат и разпоредби от подзаконови нормативни актове, които регламентират същото по съдържание задължение, като например чл.57, ал.1 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. Последната разпоредба предвижда, че лицето по чл.2, ал.1 (т.е. лицензираният превозвач, какъвто е ответникът по касация) допуска до управление на превозните средства за международни превози на пътници и товари само водачи, които са психологически годни. Впрочем същата наредба, в чл.58, ал.1, т.3, ясно указва, че тази годност се доказва от водачите чрез притежаването на валидно удостоверение за психологическа годност по смисъла на наредбата по чл.152, ал.1, т.2 от ЗДвП, т.е. по Наредба № 36 от 15.05.2006 г.

Като е достигнал до противоположни правни изводи и е приел, че при издаването на АУАН и НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в извънсъдебната фаза на производството районният съд е постановил едно неправилно решение, което следва да бъде отменено и делото решено по същество като наказателното постановление бъде потвърдено.

Доколкото касаторът не е бил представляван и не е претендирал присъждането на деловодни разноски, такива не му се следват.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2, изр.1, пр.2 и чл.222, ал.1 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решение № 40/13.01.2020 г., постановено по АНД № 2209/2019 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е отменено наказателно постановление № 38-0001459/28.10.2019 г., издадено от началника на ОО „Автомобилна администрация“ – Русе и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 38-0001459/28.10.2019 г., издадено от началника на ОО „Автомобилна администрация“ – Русе, с което, на основание чл.96г, ал.1, пр.2 от ЗАвПр, за извършени две нарушения по чл.7а, ал.2, пр.3 от същия закон, на ЕТ „Дея-И.Е.“, с ЕИК *********, са наложени две административни наказания „имуществена санкция“, всяко в размер на 3000 лева.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                     

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                             

                                                         ЧЛЕНОВЕ: