Решение по дело №17/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 март 2020 г.
Съдия: Даниел Нинов Димитров
Дело: 20201320100017
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 138

 

гр. Видин 06.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

    Видинският районен съд, гражданска колегия, в публичното заседание на шести февруари две хиляди и двадесета година в състав:        

 

                                                      Председател: ДАНИЕЛ ДИМИТРОВ

                                                     

при секретаря Оля Петрова и в присъствието на прокурора ............................ като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВ гр. дело № 17 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство  е по чл.16в във връзка чл.16б и чл. 16а, ал.3 от ЗСП.

Постъпила е молба от  Д „СП“ - Брегово, в която се твърди, че Т.С.Т. е с дългогодишно психично заболяване, което не му позволява да води самостоятелен начин на живот.  Здравословното му състояние е удостоверено с ЕР № 0346 от 060 на 05.05.1993 г. на псих. ТЕЛК - Враца, с определена първа група инвалидност, с диагноза: Друга уточнена олигофрения /Олигофрения имбецилитас II-III ст./.

Сочи се също, че лицето е в добро общо състояние с изоставане в нервно психическото хетероагресивно поведение. В ясно съзнание, грубо ориентиран. Безкритичен. Емоционално волево неустойчив. Лицето е нетрудоспособно, намира се в състояние, непозволяващо да ръководи постъпките си и да води самостоятелен начин на живот.

Сочи се, че лицето е поставено под пълно запрещение по силата на Решение от 20.12.1997 г., постановено по гр.д  № 1188/1997 г. по описа на Великотърновски окръжен съд.

Иска се от съда, да постанови решение, с което Т.С.Т. с ЕГН ********** (лице поставено под запрещение) бъде настанен в социална услуга Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост – с. Балей с адрес: с. Балей, общ. Брегово, обл. Видин, ул. „Георги Димитров“ № 16, на основание чл. 16в, във вр. с чл. 16б и чл. 16а, ал. 3 от ЗСП, дългосрочно, но не повече от три години.

    В съдебно заседание молителят поддържа искането.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Т.С.Т. страда от умствено заболяване, съгласно  ЕР № 0346 от 060 на 05.05.1993 г. на псих. ТЕЛК - Враца, с определена първа група инвалидност, с диагноза: Друга уточнена олигофрения /Олигофрения имбецилитас II-III ст./.

    Съгласно Решение от 20.12.1997 г., постановено по гр.д  № 1188/1997 г. по описа на Великотърновски окръжен съд, Т.С.Т. е поставен под пълно запрещение.             

За настойник на лицето е определен М. С. Р., ЕГН **********, видно от Удостоверение за настойнически съвет № 7/13.01.2020 г. на Орган по настойничество при Община-Брегово.

             В съдебно заседание М. С. Р. (настойник) посочва, че е съгласен Т.С.Т. да бъде настанен в дома в с. Балей. Сочи, че в дома е обгрижван добре, чувства се добре.

             Разпитаната като свидетел Б. С. И. – Началник отдел в Д „СП“ – Брегово, чиито показания съдът кредитира като последователни и непротиворечиви, посочва, че Т.С.Т. е настанен в Центъра в с. Балей през декември 2019 г. Сочи също така, че лицето от самото си раждане е в институции, същият е с умствено заболяване, не може да води самостоятелен начин на живот, не може да ръководи постъпките си, не може да говори и трудно разбира.

             По делото е представена Медицинска характеристика № 4/14.11.2019 г. от специалист психиатър д-р Олег Церовски, от която е видно, че лицето е с диагноза умерена умствена изостаналост със значителни нарушения в поведението. Изисква грижи и лечение.

Със Заповед № СУ/Д-Р-ДМ/76-1/21.11.2019 г. на директора на Д „СП“ - Брегово Т.С.Т. е настанен временно в Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост с. Балей.

При така установената фактическа обстановка, съдът счита, че следва да уважи молбата направена от директора на Д „СП” - Брегово по следните съображения:

Социалните услуги са дейности в подкрепа на съответните  лица, насочени към социално включване и самостоятелен начин на живот, като такива в специализирани институции се предоставят само след изчерпване на възможностите за предоставяне в общността.

Според чл.16а, ал.1 от ЗСП социалните услуги се предоставят съобразно желанието и личния избор на лицата при съблюдаване на изискванията по чл.16, като в съответствие с чл.16а, ал.3 от ЗСП  социалните услуги за пълнолетни лица, поставени под запрещение, се предоставят съобразно желанието на лицето и становището на неговия настойник или попечител, като в случай на противоречие водещо е желанието на лицето, нуждаещо се от социална услуга.

В чл.16б и чл.16в от ЗСП урежда процедурата по настаняване на пълнолетни лица постановени под пълно запрещение, в специализирани институции и социални услуги в общността от резидентен тип, когато това е в техен интерес, поради това че за лицето не могат да бъдат полагани грижи в семейна среда, като в чл.16, ал.3 ЗСП е посочено, че    срокът за настаняване на лица, поставени под запрещение, в специализирани институции не може да бъде по-дълъг от три години.

В производството следва да се установи дали заболяването на лицето препятства възможностите му за пълноценна социална адаптация, особено при липсата на постоянен контрол от страна на близки и роднини, в т.ч. дали би могло да взема самостоятелни решения, да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи.

От събраните по делото доказателства се установи следното:, че лицето Т.Т. страда от Олигофрения имбецилитас II-III ст.,че е  в добро общо състояние с изоставане в нервно психическото развитие от раждане,че е в ясно съзнание, грубо ориентиран,безкритичен,емоционално волево неустойчив,че е нетрудоспособен и се намира в състояние,непозволяващо да ръководи постъпките си и да води самостоятелен начин на живот,  че е  постановен под пълно запрещение, поради констатирана Олигофрения имбецилитас II-III ст., което заболяване не му позволява да живее самостоятелно и да извършва самостоятелни дейности,като са му  необходими  постоянен надзор и обгрижване,и че  не е в състояние да защитава интересите си.  

В случая предложената социална институция осигурява възможност обследваното лице да пребивава в подходяща среда, в която ще бъдат осигурени постоянни медицински грижи и квалифициран надзор, по който начин ще бъдат задоволявани адекватно потребностите на лицето и ще бъде съблюдавано и съхранено остатъчното му физическо и психическо здраве, което не може да бъде постигнато в друга среда /домашна среда, социална услуга в общността от резидентен тип/, предвид изключителните и специфични нужди.

С оглед изложеното съдът намира, че предложеният ред за настаняване е изцяло в интерес на обследваното лице, поради което процесната молба на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Брегово следва да бъде уважена, като лицето, във връзка с изискването на чл. 16, ал. 3, вр. чл. 16в, ал.7 от ЗСП, следва да бъде настанено за максимално определения от закона срок, а именно три години, считано от влизане в сила на настоящото решение.

       Водим от горното, Съдът

                                         Р   Е   Ш   И:

 

Настанява Т.С.Т. с ЕГН ********** /лице поставено под запрещение съгласно влязло в законна сила Решение от 20.12.1997 г., постановено по гр.д.  № 1188/1997 г. по описа на Великотърновски окръжен съд/ в социална услуга Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост - с. Балей, с адрес: с. Балей, общ. Брегово, обл. Видин, ул. „Георги Димитров“ № 16 за срок от ТРИ  ГОДИНИ, считано от влизане в сила на настоящото решение.

             Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Видин в седмодневен срок от връчване на препис.

    Обжалването не спира изпълнението.

              Решението подлежи на незабавно изпълнение.   

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: