Решение по дело №7643/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260426
Дата: 31 март 2021 г. (в сила от 23 април 2021 г.)
Съдия: Атанаска Анастасова Анастасова
Дело: 20205330207643
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е   Ш   Е   Н   И   Е № 260426

Гр. Пловдив, 31.03.2021г.

                                              В ИМЕТО НА НАРОДА

                                    

Пловдивски районен съд, ІV н. с. в публично съдебно заседание на двадесет и втори февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАСКА АНАСТАСОВА

 

При участието на секретаря АНЕЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 7643/2020г. по описа на ПРС, ІV н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ № 20-0281-000817/26.08.2020г. на **** РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Карлово, с което на Д.С.Ц., ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 400 лева за нарушение на чл.638 ал.3 от КЗ, на основание чл.638 ал.3 от КЗ.  

В жалбата, жалбоподателят моли съда да отмени НП като незаконосъобразно и неправилно. В съдебно заседание се представлява от процесуалния си представител адв. Т.Т., който поддържа жалбата, като навежда доводи за нейната основателност. Претендира направени по делото разноски.

Въззиваемата страна не изпраща представител. В молба-становище излага аргументи в посока потвърждаване на НП като правилно и законосъобразно. Прави възражение за намаляване на разноските за адвокатско възнаграждение до размера на минималното възнаграждение по Наредба № 1 от 2004г. на Висшия адвокатски съвет за минималните размери на адвокатски възнаграждения.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в преклузивния 7-дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна, при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е основателна.

От фактическа страна съдът установи следното:

 

На 25.07.2020г. около 22:00ч. в гр. Пловдив, на бул. „Христо Ботев“ до № 73, с посока на движение от изток към запад, св. И.В.С., на длъжност **** към ОДМВР Пловдив, РУ Карлово, спрял за проверка преминаващия по посочения булевард л. а. „Ауди А6“ с рег. № ****, собственост на „МИЕЛ СПЕД“ ЕООД, БУЛСТАТ *********, който бил управляван от жалбоподателя Ц.. При извършената проверка, св. С. установил, че процесното МПС, което било регистрирано на територията на Република България и не било спряно от движение, нямало сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Въз основа на резултатите от проверката св. С. съставил Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ бл. № 607108/25.07.2020 г. срещу Д.Ц., с който било прието, че същият е извършил нарушение по чл.638 ал.3 от КЗ.

На същата дата от името на дружеството била сключена застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за л. а. „Ауди А6“ с рег. № ****, с начален срок  от 23:28ч. на 25.07.2020г.  и краен срок до 23:59ч. на 24.07.2021г.

Впоследствие било издадено обжалваното НП, с което е ангажирана административнонаказателната отговорност на Д.С.Ц. с налагане на основание на чл.638 ал.3 от КЗ на административно наказание глоба в размер на 400 лв. за нарушение на чл.638 ал.3 от КЗ.

Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания в съдебно заседание актосъставител И.В.С. и от писмените доказателства по делото - АУАН бл. № 607108/25.07.2020г., справка в Централна база – КАТ от 16.11.2020г., справка за нарушител/водач, Заповед № 317з-3985/22.10.2018г. на Директора на ОДМВР Пловдив, Заповед № 8121К-10478/15.11.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, копие на Комбинирана застрахователна полица № BG/06/120002062943/25.07.2020 г.

В показанията си св. С. заявява, че поддържа акта, който е съставил и констатациите в него, като в допълнение сочи, че лично той е спрял и извършил проверка на процесния лек автомобил, за който след направена справка установил, че няма сключена застраховка „Гражданска отговорност“, за което съставил акт. Свидетелят уточнява, че работи като **** в РУ-Карлово, като на процесната дата бил изпратен от Директора на ОДМВР Пловдив да участва в специализирана полицейска  операция на територията на гр. Пловдив. Нарушението установил на територията на гр. Пловдив, на бул. „Христо Ботев“ № 73. Твърди, че има право да съставя актове за установяване на административни нарушения, извършени на територията на гр. Пловдив. Допълва, че цялата дирекция постоянно участвала в специализирани полицейски операции. Съдът кредитира показанията на свидетеля като логични, последователни, непредубедени и съответстващи на писмените доказателства по делото.

При така установената фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна:

По същество действително се установява, че на 25.07.2020г. около      22:00ч. в гр. Пловдив, на бул. „Христо Ботев“ до № 73, в посока на движение от изток към запад, л. а. „Ауди А6“ с рег. № ****, собственост на „МИЕЛ СПЕД“ ЕООД, БУЛСТАТ *********, е бил управляван от Д.Ц., без сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, с което е нарушил разпоредбата на чл.638 ал.3 от Кодекса за застраховането КЗ/. Нарушената разпоредба предвижда наказание глоба в размер на 400 лв. за лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Нормата предписва правило за поведение на определени субекти - адресати на разпоредбата, а именно водачи на МПС, което не е тяхна собственост. В случая се установява, че собственик на описаното в акта и постановлението МПС е посоченото юридическо лице, като в деня на проверката лекият автомобил е управляван от жалбоподателя. От доказателствения материал по делото несъмнено се доказа, че в момента на управление на автомобила и по време на извършената проверка санкционираното лице не е имало сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, което като водач е длъжно да има съгласно чл.638 ал.3 от КЗ. В тази насока са категоричните показания на актосъставителя, както и представеното по делото копие на Комбинирана застрахователна полица, видно от която сключеният договор е с период на застрахователно покритие от 23:28 ч. на 25.07.2020г. до 23:59ч. на 25.07.2021г., т.е. към датата и часа на проверката /25.07.2020г. около 22:00ч./ жалбоподателят е управлявал МПС без валиден договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, в нарушение на чл.638 ал.3 от КЗ.

Макар и действително жалбоподателят да е извършил деянието, за което е ангажирана административнонаказателната му отговорност, съдът намира, че същата следва да отпадне поради допуснато съществено нарушение, опорочило административнонаказателната процедура и водещо до отмяна на издаденото НП, като незаконосъобразно.

Разпоредбата на чл.48 ал.1 от ЗАНН указва, че административнонаказателната преписка се разглежда от административнонаказващия орган, в чийто район е било извършено нарушението. Съгласно  чл.647 ал.2 от КЗ, наказателното постановление  за нарушения по чл.638, ал.1-3 и 5 се издават от директора на областната дирекция на Министерството на вътрешните работи, в чийто район е установено нарушението или от оправомощено от него длъжностно лице.

В случая нарушението е извършено в гр. Пловдив, за което е издадено обжалваното НП от ****а на РУ Карлово, който съгласно приложеното в административната преписка копие на Заповед № 317з-3985/22.10.2018г. на Директора на ОДМВР Пловдив, е упълномощен да издава наказателни постановления по чл.638 ал.1-3 и 5 и чл.639 от КЗ в качеството му на **** на районно управление. Видно от представената в преписката Заповед № 8121К-10478/15.11.2018г. издателят на процесното НП е бил преназначен на длъжността **** **** на РУ Карлово.

Предвид изложеното и с оглед цитираните законови разпоредби съдът намира, че в случая липсва надлежно оправомощаване на лицето, посочено като издател на НП с правомощия да издаде обжалвания санкционен акт за нарушение, извършено на територията на  гр. Пловдив. Т.е. НП е издадено от оправомощен орган, разполагащ с материална компетентност, но не и с териториална такава  с делегирани права на административнонаказващ орган по смисъла на чл.48 ал.1 от ЗАНН. Налице е липса на териториална компетентност на наказващия орган в лицето на **** на РУ Карлово да издаде НП за нарушение, извършено в гр. Пловдив.

Компетентността на административнонаказващият орган е материална и териториална. Нарушаването на която и да било от тях, води до липса на компетентност изцяло и е достатъчно основание за отмяна на НП на  процесуално основание, тъй като това е съществено нарушение на административно-производствените правила, накърняващо правото на защита на жалбоподателя.

Гореизложеното обосновава извода, че обжалваното НП се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

С оглед изхода на спора на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН жалбоподателят има правно на разноски в настоящото производство за представителство от адвокат. В конкретния случай към подадената жалба е приложен договор за правна защита и съдействие, в който изрично е посочено, че се предоставя безплатна адвокатска помощ на основание чл.38 ал.1 т.2 от Закона за адвокатурата от адв. С.Н.. В хода на настоящото производство адв. Н. е преупълномощил адв. Т. да участва в производството по АНД 7643/2020г., включително да претендира разноски. В съдебно заседание адв. Т. е направил искане за присъждане на разноските по делото, като е представен списък на разноските с посочен в него размер на адвокатски хонорар от 400 лв. Предвид направеното от въззиваемата страна възражение за прекомерност, преценката за дължимостта и размера на възнаграждението, съдът направи към момента на постановяване на решението и с оглед действащата отново към този момент редакция на Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Случаят попада в хипотезата на чл.7 ал.2 т.1 от наредбата, като при интерес до 1000 лв. – минималното възнаграждение е 300 лв. При това положение и с оглед на действителната правна и фактическа сложност на делото и извършените процесуални действия, настоящият състав на съда намира, че заплатеното адвокатско възнаграждение е прекомерно, поради което направеното в тази връзка възражение от въззиваемата страна е основателно и така претендираният размер от 400 лв. следва да бъде намален на 300 лв. Този размер следва да бъде заплатен от въззиваемата страна на адв. Н., доколкото по делото е представен договор за правна помощ и съдействие, сключен между жалбоподателя и адв. Н., като преупълномощаването на адв. Т. е извършено от адв. Н., а не от жалбоподателя, поради което и възнаграждението в размер на 300 лв. се дължи на адв. Н..

Мотивиран от гореизложеното съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 20-0281-000817/26.08.2020г. на **** РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Карлово, с което на Д.С.Ц., ЕГН ********** ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 400 лева за нарушение на чл.638 ал.3 от КЗ, на основание чл.638 ал.3 от КЗ.  

ОСЪЖДА ОДМВР Пловдив да заплати на адв. С.Н. ***  сумата от 300 /триста/ лева, представляваща разноски за адвокатска защита пред РС Пловдив.

Решението подлежи на обжалване в 14–дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен съд Пловдив по реда на АПК.           

                                                                                                

                                                

   РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

          Вярно с оригинала

          А. Д.