Определение по дело №177/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260269
Дата: 31 март 2021 г. (в сила от 31 март 2021 г.)
Съдия: Ирина Руменова Славчева
Дело: 20211800500177
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 8 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                                     Гр. София, 31.03.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито заседание на тридесет и първи март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРИНА СЛАВЧЕВА

      ЧЛЕНОВЕ:  1. ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                                                                                                    2.  ВАНЯ ИВАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Славчева ч.гр.д. № 177/2021 г. по описа на Софийски окръжен съд,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. вр. чл. 577 ГПК и чл. 32а ПВ.

Образувано е по частна жалба на М.А.В. *** срещу отказ на съдия по вписванията при РС-Пирдоп, обективиран в определение № 1 от 03.02.2021 г. за вписване на препис от обявено саморъчно завещание със завещател А. Я. В. по депозирана молба вх. № 61/03.02.2021 г. от нотариус Т. М. с рег. № 199 на НК с район на действие СРС.

Жалбоподателят поддържа, че отказът е незаконосъобразен, защото същият е постановен в противоречие е материалния закон, неправилен е и необоснован, което налага отмяната му. Посочено е, че според действащата понастоящем нормативна уредба чл. 112, буква "и" ЗС и чл. 4 буква "к" ПВ сред подлежащите на вписване актове са и преписите от обявените завещания с предмет недвижим имот и права върху недвижим имот, като при универсално завещание наличието на недвижим имот в съответния съдебен район се удостоверява с декларация с нотариално удостоверен подпис от страна на ползващото се от завещанието лице, в която се посочват известните му недвижими имоти в съответния съдебен район, като декларацията се представя заедно със завещанието пред съдията по вписванията, в чиито съдебен район се намира имотът. Отбелязано е, че нотариалното действие по издаване на препис от саморъчното завещание на завещателя А.В., чието вписване е поискано, е било извършено въз основа на обявено саморъчно завещание и съставена декларация по образец за недвижими имоти, движими вещи и парични средства - собственост на завещателя към момента на неговата смърт, която е подписана от М.А.В., ползващ се от обявеното завещателно разпореждане. Сочи, че целта, която се преследва с вписването на завещанието, е да се даде гласност за неговото съществуване, както и това, че лицето в чиято полза същото е направено е манифестирало намерението си да се ползва от него, като обхватът на проверката на съдията по вписвания по смисъла на чл. 32 а от ПВ се свежда до това да се прецени, дали заявеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона или е неподлежащ на вписване. В това производство не би могло да се проверява валидността на самото завещание, както и материалните последици, които същото ще произведе, като тези въпроси стоят извън обхвата на възможната проверка. В този контекст изложените мотиви за отказа на съдията по вписванията са извън кръга на допустимата проверка и не се годни да обосноват отказ за вписване на представено саморъчно завещание. Моли съда да отмени отказа и да разпореди на съдията по вписвания да извърши поисканото  вписване.

Софийският окръжен съд, като взе предвид събраните по делото доказателства, намира от правна и фактическа страна следното:

С молба вх. № 61/03.02.2021 г. на нотариус Т. М. с № 199 в регистъра на НК е представен за вписване препис от обявено на 10.09.2019 г.  саморъчно завещание на А. Я. В. с нотариална заверка на подписа, с което в полза на М.А.В. е завещано цялото движимо и недвижимо имущество, притежавано от завещателя приживе. Приложени са и препис от протокол за обявяване на саморъчно завещание, препис от декларация на М.В. за недвижими имоти, движими вещи и парични средства - собственост на завещателя към момента на смъртта му с нотариално удостоверяване на подписа на декларатора под per. № 5482/01.12.2020 г., удостоверение за данъчна оценка на завещания имот в гр. К., три броя скици издадени от СГКК- София област, както и квитанция за заплатена държавна такса за вписване.

Обжалвания отказ съдията по вписванията при РС-Пирдоп е постановил, позовавайки се на това, че представеният за вписване акт - препис от саморъчно завещание не съответства на особените изисквания за форма, тъй като извършеното нотариално удостоверяване на подписа на завещателя на гърба на завещанието с дата тази на съставянето му, не било необходимо съгласно изискванията на закона, т.е. не било част от реквизитите по чл. 25 от ЗН.

Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно т. 6. ТР № 7/2012 на ОСГТК на ВКС, проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 от Правилника за вписванията относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в Правилника за вписванията съдържание, като не се проверяват материалноправните предпоставки на акта, освен ако това е изрично предвидено в закон.

Когато се представи акт за вписване в нотариалните книги, съдията по вписванията може да откаже исканото вписване: 1) ако актът не подлежи на вписване, 2) ако той не е съставен съобразно изискванията за форма, предвидени в закона и Правилника за вписванията - официален документ или частен документ във формата на нотариален акт или с нотариална заверка на подписите, 3) ако актът няма необходимото съдържание - индивидуализация на страните и на имота (ако се отнася до конкретен имот), 4) ако не е представена скица-копие от кадастралната карта, когато конкретният имот се намира в район с одобрена кадастрална карта, 5) ако не е внесена необходимата такса за вписването (когато такава се дължи) и 6) ако не са представени доказателства за изпълнението на изискванията на чл. 264 ДОПК. На друго основание вписване в нотариалните книги не може да бъде отказано - така изрично определение № 523 от 03.11.2017 г. по ч. гр. д. № 3584/2017 г., г.к., IV г.о. на ВКС на РБ и др.

Съгласно разпоредбите на чл. 112, б. "и" от ЗС и чл. 4, б. "к" от ПВп, подлежащи на вписване актове са и преписите от обявените завещания с предмет недвижим имот и права върху недвижим имот. В чл. 6, ал. 1 от ПВп са посочени реквизитите, на които трябва да съответства съдържанието на подлежащите на вписване актове. С разпоредбата на чл. 8 от ПВп законодателят е очертал кръга на лицата, легитимирани да искат вписването, сред които е и нотариусът, извършил подлежащото на вписване действие, както и  всяко лице, имащо интерес от вписването.

Вписването има оповестителен характер и се извършва в службата по вписванията по местонахождението на недвижимия имот - чл. 7 от Правилника за вписванията. Тази правна уредба позволява на наследниците да извършат проверка в съответната служба по вписванията за налични саморъчни завещания и своевременно да узнаят за тях. Предхождащите действия по обявяване на завещанията може и да не бъдат узнати, тъй като те могат да бъдат извършени от всеки нотариус, без оглед на връзката между района на неговото действие и недвижимите имоти, предмет на завещанията - арг. от чл. 570, ал. 2 от ТПК. Ето защо вписването на едно саморъчно завещание създава по-голяма гаранция за узнаването му от наследниците, на които то би могло да се противопостави в случай на оспорване. Целта на вписването на препис от обявено завещание е даде единствено гласност на факта, че завещание съществува и че бенефициентите са заявили намерение да се ползват от него, като валидността на самото завещание и евентуалните негови материалноправни последици остават извън обхвата на проверката, която съдията по вписванията може да извършва, както и на последиците на самото вписване.

Когато се касае до универсално завещание наличието на недвижим имот в съответния съдебен район се удостоверява с декларация с нотариално удостоверен подпис от страна на ползващото се от завещанието лице, в която се посочват известните му недвижими имоти в съответния съдебен район. Тази декларация се представя заедно със завещанието пред съдията по вписванията, в чийто район се намира имотът. Въведеното правило цели постигане на яснота за конкретните недвижими имоти, попадащи в предметния обхват на универсалното завещателно разпореждане с цел осигуряване на гласността, която се преследва от вписването на саморъчното завещание. В случая тези изисквания са спазени, като декларацията е представена от нотариуса заедно с преписа от саморъчното завещание.

Несъстоятелни са и доводите за неспазена форма на завещанието. Саморъчното завещание съдържа всички предвидени в закона реквизити и отговаря на изискванията за форма и съдържание съгласно чл. 25 от Закона за наследството – написано е саморъчно от завещателя, датирано е с една и съща дата в началото и в края на текста, подписано е с неговия подпис с нотариална заверка на същия и са изписани трите имена на завещателя. Извършеното нотариално удостоверяване на подписа на завещателя от същата дата не е било необходимо съгласно изискванията на закона /не е част от задължителните реквизити по чл. 25 от ЗН/, но то по никакъв начин не накърнява неговата форма или съдържание.

В настоящия случай се иска вписване на препис от обявено универсално завещание, като се сочи, че в наследството се включва недвижим имот, чието вписване е изрично предвидено в чл. 4, б. " к " от ПВп и пред службата по местонахождение на същия. Преписът е изготвен в предвидената от закона форма и има съдържанието, установено в чл. 6 ПВп. Заявен е за вписване от лице в кръга на посочените в чл. 8 ПВп. Налице са законовите предпоставки, за да бъде извършено поисканото вписване. По отношение на изложените от съдията по вписванията мотиви за отказа съдът намира, че същите нямат отношение към изискванията за вписването на акта.

По изложените съображения обжалваният отказ за вписване е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, а делото – върнато на съдията по вписвания при РС-Пирдоп с указания да разпореди вписването.

Воден от горното, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОТМЕНЯ отказ на съдия по вписванията при РС-Пирдоп, обективиран в определение № 1 от 03.02.2021 г. за вписване на препис от обявено саморъчно завещание със завещател А. Я. В. по депозирана молба вх. № 61/03.02.2021 г. от нотариус Т. М. с рег. № 199 на НК с район на действие СРС и ВРЪЩА делото на съдията по вписвания при РС-Пирдоп за извършване на исканото вписване.

Определението  е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:  1.

                                                                                    2.