Определение по дело №464/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 359
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Кристина Иванова Тодорова
Дело: 20191800200464
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр.С., 19 юли 2019 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито съдебно заседание, проведено на деветнадесети юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРИСТИНА ТОДОРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Тодорова ч.н.д. № 464/2019 г. по описа на СОС, посТ.ление на прокурор от ОП – гр.С. за прекратяване на наказателно производство от 29.03.2017 г., посТ.ено по пр. пр. № 4730/2016 г., както и досъдебно производство № 219/2016 г. по описа на РУ – П., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

          Производството е по реда на чл.243 ал.4 и ал.5 от НПК.

Образувано е по жалба на Н.П.Б. /наследник - майка на пострадалото лице – починалия Б. Г. Т./ срещу постановление на Окръжна прокуратура – гр.С. от 29.03.2017 г. по пр. пр. № 4730/2016 г. по описа на Окръжна прокуратура – гр.С., за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 219/2016 г. по описа на РУ на МВР - гр.П., образувано и водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.115 от НК.

В жалбата се твърди, че атакуваното постановление на прокурор от СОП, с което е прекратено наказателното производство, е необосновано и незаконосъобразно. Излагат се доводи за липса на извършено по образуваното досъдебно производство всестранно, обективно и пълно разследване, което да изчерпи всички доказателствени възможности и да даде основание за прекратяване на това производство. Твърди се, че неправилно прокурорът е приел, че смъртта на пострадалия се дължи на „преживян повторен инфаркт на задната стена на лявата камера”, като се е позовал единствено на заключението на съдебно-медицинската експертиза. В тази насока се изтъква, че в атакуваното прокурорско постановление липсва извършен анализ на събраните по делото доказателства, относно съдържащите се в тях данни, касаещи следните факти: обстоятелството, че пострадалия Б. Т. се е обучавал в сержантско училище В. – гр.Ш., където е бил подложен на множество здравни изследвания, в резултат на които не бил констатиран здравословен проблем при него; че трудовият му стаж е преминал в системата на МВР, където също са му били извършвани редовно медицински прегледи, които отново не са усТ.или промени в здравния статус на Т.; че пред роднини и приятели пострадалия също не се е оплаквал от здравословни проблеми. Прави се и оплакване за необоснованост на извода на прокурора за наличие при пострадалия на сърдечно заболяване, което именно е причинило смъртта му, доколкото този извод е основан единствено на експертното заключение, без да са събрани и приложени по делото каквито й да е медицински документи и сведения от личния му лекар, установяващи неговото констатиране и лечение.  Релевират се и твърдения, че за изясняване на обективната истина по делото е необходимо да се извършат допълнителни действия по разследването, а именно: да се изяснят причините, поради които пострадалия Т. е напуснал работата си в РУ на МВР П. и дали същите са свързани със здравословни проблеми; да се извърши опис на вещите, открити при огледа на автомобила, в който трупа на Т. е намерен; да се изиска разпечатка от проведените преди смъртта му телефонни разговори; да се проведе разпит като свидетел на личния лекар на пострадалия, с цел събиране на сведения за здравния му статус в последните години преди смъртта му. С оглед на всички тези съображения, с жалбата се отправя искане да бъде отменено прекратителното постановление на СОП и делото върнато на прокурора, с указания относно прилагането на закона.

          Съдът, след като се запозна с доказателствата по делото и ги прецени във връзка с атакуваното постановление на СОП, както и във връзка с доводите, изложени в жалбата, приема за усТ.ено следното:

          При условията на чл.212 ал.1 от НПК е било образувано досъдебно производство № 219/2016 г. по описа на РУ на МВР – гр.П., срещу неизвестен извършител, за извършено престъпление по чл.115 от НК, а именно за това, че на 22.10.2016 г., около 14,30 ч., на път SFO3302, в землището на гр.З., умишлено е умъртвил Б. Г. Т., ЕГН **********, от гр.З. Впоследствие и самото разследване по така образуваното наказателно производство е водено срещу неизвестен извършител, като в хода на това разследване при условията на чл.219 ал.1 от НПК не е било привлечено като обвиняем конкретно лице за престъплението, за което е било образувано наказателното производство.

След извършеното разследване и на основание чл.235 от НПК разследващият орган от РУ на МВР гр.П. е изпратил досъдебно производство № 219/2016 г. по описа на РУ на МВР - гр.П. на наблюдаващия прокурор при СОП, с мнение за прекратяване на наказателното производство по делото, на основание чл. 243 ал.1 т.1, във вр. чл. 24 ал.1, т.1 от НПК.

          С постановление на СОП от 29.03.2017 г. по пр. пр. № 4730/2016 г., предмет на съдебна проверка в настоящото производство, на основание чл.243 ал.1 т.1, във вр. с чл.24 ал.1, т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 219/2016 г. по описа на РУ на МВР – гр.П., водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.115 от НК.

Настоящият съдебен състав на СОС, след като се запозна с наведените в жалбата оплаквания и извърши проверка на атакуаното постановление на прокурора от СОП за прекратяване на наказателното производство, счита, че същото е незаконосъобразно – постановено в несъотвествие с процесуалния закон – при допуснати съществени процесуални нарушения, свързани с ограничаване на процесуалните права на пострадали от процесното престъпление лица.

Съгласно разпоредбите на гл.8 от НПК, пострадалият е лицето, което е претърпяло имуществени и неимуществени вреди от престъплението - чл.74 от НПК. Именно той е лицето, което може да участва като частен обвинител, а след смъртта му неговите наследници /нормата на чл.76 от НПК/, а като граждански ищец може да се установи в процеса и съответно да предяви граждански иск - пострадалия или неговите наследници, както и юридическото лице претърпяло вреди от престъплението - чл.84, ал.1 от НПК. В посочените разпоредби не са изчерпателно определени лицата - наследници на пострадалото лице, с право да участват в наказателния процес като частни обвинители и съответно с право на обезщетение, поради което тълкуването на тези приложими разпоредби се осъществява на плоскостта на националното ни право. В тази насока съдебната практика, установена с Постановление № 4/25.05.1961 г., допълнено с Постановление № 5 от 24.11.1969 г. и Постановление № 2 от 30.11.1984 г., всички на Пленума на Върховния  съд, до момента беше последователна и неизменна. Очертаният кръг лица с право на обезщетение за неимуществени вреди в наказателния процес, съобразно цитираните Постановления на Пленума на Върховния съд, включваше деца, съпруг и родители на пострадали от престъплението, като с Постановление на Пленума на Върховния съд № 5/1969 г. беше допълнен и с отглежданото, но неосиновено дете, отглеждащият го и лицето съжителствувало на съпружески начала с починалия. С Постановление на Пленума на Върховния съд № 2 от 1984 г. изрично са дадени указания, че кръгът на лицата имащи право на обезщетение за неимуществени вреди в случай на смърт, е посочен изчерпателно в Постановление на Пленума на Върховния съд № 4 от 1961 г. и № 5 от 1969 г. и няма основание за разширяването им, включително и по отношение на братята, сестрите, възходящи и низходящите от втора степен на починалия. С приетото, обаче ново Тълкувателно решение № 1 от 21.06.2018 г. на Общо събрание на наказателната, гражданска и търговска колегия на ВКС е обявено, че ПосТ.ление на Пленума на Върховния съд № 2 от 1984 г. е изгубило сила и е предоставена материална легитимация да получат обезщетение за моралните вреди от престъплението в наказателния процес, на лицата изброени в Постановление № 4 от 1961 г. и Постановление № 5 от 1969 г. на Пленума на Върховния съд, както и на братята и сестрите на починалия и на неговите възходящи от втора степен и низходящи също от втора степен /внуци, баба, дядо/.

Именно тези задъжиелни указания по тълкуването и прилагането на закона, не са били съобразени от прокурора в хода на развитие на досъдебната фаза на процеса и същият е постановил процесуалния си акт за прекратяване на производството. За правото да участват като пострадали в наказателния процес са уведомени единствено наследниците на жертвата от процесното деяние – низходящи и възхоядщи от първа степен, както и лицето, с което същия е живял на съпружески начала. Видно, обаче от приложеното по досъдебното производство /л.76 от същото/ удостоверение за родствени връзки на пострадалия Б. Т., същият има и две сестри – Д. А. и А. П., които също са материално легитимирани да участват като постарадали в наказателното производство, за което си право същите дори не са били уведомени. По този начин е препятствана възможността на тези лица да упражнят правата си по чл.75 от НПК, а именно – да бъдат информирани за образуваното досъдебно поризводство и за неговото процесуално развитие; да участват в същото; да правят искания, бележки и възражения; да им бъде предявено разследването, в случай че поискат това; да бъдт уведомени за прекратяващото наказателното производство постановление на прокурора. В частност –  в случая прокурорът от СОП не е изпълнил и процесуалното си задължение по чл.243 ал.4 от НПК да уведоми и съответно да изпрати препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство на посочените лица, които също имат качеството на пострадали. Неуведомяването на заинтересованите лица за прекратяването на наказателното производство е отрицателна предпоставка за произнасянето на съда по същество и е винаги съществено процесуално нарушение /в този смисъл Опр.83-2012-1 н.о., Р-277-2012 - 2 н.о./.   

Посочените нарушения, свързани с неосигуряване на процесуалните права на пострадали от престъплението лица, указват на  незаконосъобразност на атакуваното постановление за прекратяване на наказателното производство /неправилно приложение на процесуалния закон/ и са основание за връщане на делото на прокурора, след отмяна на това посТ.ление. В съответствие с изискванията на чл.11 ал.2 и чл.15 ал.3 и ал.4 от НПК при връщането на делото на Окръжна прокуратура – гр.С. допуснатите нарушения следва да бъдат отстранени от нея, която при постановяване евентуално на акт по чл.243 ал.1 НПК, следва да го съобрази с дадените указания в изложените по-горе мотиви на съда.

          Воден от горното и на основание чл.243 ал.5 т.3 от НПК, Софийски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ОТМЕНЯ постановление на Окръжна прокуратура – гр.С. от 29.03.2017 г. по пр. пр. № 4730/2016 г. по описа на Окръжна прокуратура – гр.С., за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 219/2016 г. по описа на РУ на МВР - гр.П., образувано и водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.115 от НК.

            ВРЪЩА делото на Окръжна прокуратура – гр.С. за изпълнение на указанията по прилагането на закона, изложени в обстоятелствената част на настоящото определение.

          Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – гр.С. в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                                       

 

                                                                    Председател: