Решение по дело №193/2020 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 260027
Дата: 7 декември 2020 г. (в сила от 30 юни 2021 г.)
Съдия: Борислав Методиев Методиев
Дело: 20201440200193
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № …

                                гр.Козлодуй, 07 декември 2020 г.

 

                             

                              В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Козлодуйският районен съд, трети състав в открито съдебно заседание на 24.11.2020 г. /двадесет и четвърти ноември две хиляди и двадесета година/ в  състав:

 

                                                   Районен съдия: Б. Методиев

 

при секретаря Валентина Гъркова, като разгледа докладваното от съдията Б.Методиев административно наказателно дело № 193 по описа на РС-Козлодуй за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство e по чл.59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по повод жалбата на П.В.К. с ЕГН:********** *** срещу Наказателно постановление № 396 от 21.07.2020г. на Директора на РДГ-Б., с което за нарушение на чл.213, ал. 1, т.1 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1  от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева; за нарушение на чл.213, ал. 1, т.2 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1  от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и на основание чл.275, ал.2 от Закона за горите е определено да заплати сумата в размер на 221.86 лева, която сума представлява паричната равностойност на липсващите вещи предмет на нарушението – 6.00 пр. м³ дърва за огрев от дървесен вид акация.

Жалбоподателят оспорва наказателното постановление, като твърди, че не е извършил деянието, за което е санкциониран, като констатациите на контролните органи са неточни, извършени тенденциозно и имащи за цел да го уличат в извършване на административно нарушение. Релевира, че при съставянето на акта и издаването на наказателното постановление са допуснати съществени процесуални нарушения, които опорочават административния процес.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, като поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено.

Ответната страна – административно-наказващият орган не изпраща представител и не сочи доказателства. В писмени бележки излага становище, че АУАН и атакуваното наказателно постановление са правилни и законосъобразни. Моли се, Наказателно постановление № 396 от 21.07.2020г. на Директора на РДГ-Б. да бъде потвърдено.

Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намира за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят П.В.К. ***. Същият закупува от св.И. А. К. 6 /шест/ кубика дърва от дървесен вид акация, които му били предоставени немаркирани и без превозен билет.

На 04.05.2020г. св. Ц.П. – инспектор „Криминална полиция“ при РУ-К., получава сигнал, че лицето П.В.К. държи дърва, които са без документ за произход, без марка и печат. Затова, заедно със св.Б.Б. от Държавно горско стопанство – О., посещават дома на жалбоподателя, находящ се в с.М., общ.Х., обл.В. ул.“Д. Б.“№**. В разговор с К., той им заявил, че е закупил дърва от И. К., но не представил документи за тях. Дървата били измерени, като се установило, че същите са общо 6 /шест/ пр. м³, вид акация.

Поради това, на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 04.05.2020г., около 12.55 часа, в с.М., общ.Х., обл.В. ул.“Д. Б.“№**, съхранява дърва за огрев немаркирани с КГМ /контролна горска марка/ и без превозен билет - 6 /шест/ пр. м³ акация, с което виновно е нарушил чл.213, ал.1, т.1 и т.2 от ЗГ.

П.В.К. не е подписал акта за установяване на административно нарушение, което обстоятелство не е удостоверено от актосъставителя с подписа на свидетел.

Административно-наказващият орган е приел нарушението за установено от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл.213, ал. 1, т.1 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1  от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева; за нарушение на чл.213, ал. 1, т.2 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1  от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и на основание чл.275, ал.2 от Закона за горите е определено да заплати сумата в размер на 221.86 лева, която сума представлява паричната равностойност на липсващите вещи предмет на нарушението – 6.00 пр. м³ дърва за огрев от дървесен вид акация.

 Наказателното постановление е връчено лично на жалбоподателя на 24.07.2020г..

Горната фактическа обстановка се подкрепя от събраните по делото гласни и писмени доказателства – показанията на свидетелите св.Б.П.Б., св. Ц.И.П. и св. И. А. К. и приложената административно-наказателната преписка.

Показанията на свидетелите са логични, последователни и непротиворечиви, поради което съдът ги кредитира с доверие.

При така установената фактическа обстановка, настоящият съдебен състав достигна до следните правни изводи:

Актът за установяване на административно нарушение е съставен при съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Нарушена е императивната разпоредба на чл.43, ал.1 и ал.2 от ЗАНН, която изисква актът за установяване на административно нарушение да се представи на нарушителя, който да се запознае със съдържанието му и да го подпише, със задължение да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си, а при отказ да го подпише, това обстоятелство се удостоверява с подписа на един свидетел, имената и адресът на който се отбелязват в акта. При преглед на акта за установяване на административно нарушение съдът констатира, че същият не е подписан от лицето, сочено за нарушител. От АУАН и показанията на св.Б. се установи, че отказът жалбоподателят да подпише акта не е удостоверен по никакъв начин от актосъставителя, с което е нарушена нормата на чл.43, ал.2 от ЗАНН, където законодателят е предвидил това да стане чрез подписа на един свидетел. Също така ал.5 предвижда, че при подписване на акта, на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване. В показанията си актосъставителят Б.Б. заявява, че не е отразил в акта причината, поради която жалпободателят не го е подписал, тъй като е мислел, че той го е подписал.

Съдът намира, че с тези действия актосъставителят е извършил съществени нарушения на административнопроизводствените правила уредени в имеративната разпоредба на чл.43 от ЗАНН, по който начин е нарушил правото на защита на жалпоподателя. Препятствана е възможността на същият да бъде запознат със съдържанието на акта за установяване на административно нарушение и с деянието, описващо административното нарушение, което му се вменява.

Това нарушение е от категорията на съществените и води до нарушаване на правото на защита на жалбоподателя, ограничавайки възможността му да разбере от фактическа и правна страна нарушението, за което е привлечен към административнонаказателна отговорност.

Предвид изложеното, съдът намира, че обжалваното от П.В.К. с ЕГН:********** *** Наказателно постановление № 396 от 21.07.2020г. на Директора на РДГ-Б., с което за нарушение на чл.213, ал. 1, т.1 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1  от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева; за нарушение на чл.213, ал. 1, т.2 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1  от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и на основание чл.275, ал.2 от Закона за горите е определено да заплати сумата в размер на 221.86 лева, която сума представлява паричната равностойност на липсващите вещи предмет на нарушението – 6.00 пр. м³ дърва за огрев от дървесен вид акация, следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Козлодуйският районен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 396 от 21.07.2020г. на Директора на РДГ-Б., с което на жалбоподателя П.В.К. с ЕГН:********** *** за нарушение на чл.213, ал. 1, т.1 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1 от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева; за нарушение на чл.213, ал. 1, т.2 от Закона за горите / ЗГ /, на основание чл.266, ал.1 от ЗГ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и на основание чл.275, ал.2 от Закона за горите е определено да заплати сумата в размер на 221.86 лева, която сума представлява паричната равностойност на липсващите вещи предмет на нарушението – 6.00 пр. м³ дърва за огрев от дървесен вид акация.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- гр.Враца в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: