Решение по дело №1342/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1116
Дата: 5 август 2020 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20207050701342
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Гр. Варна,                              2020 година

 

В името на народа

 

Административен съд – Варна, ІІІ касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:    Янка Ганчева

ЧЛЕНОВЕ:    Дарина Рачева

Даниела Недева

при участието на прокурора Светослав С  и секретаря Теодора Чавдарова, като разгледа докладваното от съдия Рачева касационно административнонаказателно дело 1342 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс, във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба от „Фиском 33“ ЕООД – гр. Бургас, ЕИК ****, срещу Решение № 591/13.04.2020 г. на Варненски районен съд, ІІ състав, постановено по н.а.х.д. № 294 по описа на съда за 2020 г., с което е изменено Наказателно постановление № 03 – 011692/16. 10. 2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, като наложеното на дружеството на основание чл. 413, ал. 2 от КТ административно наказание „имуществена санкция“ в размер на две хиляди лева е намалено на хиляда и петстотин лева.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно. Касаторът оспорва като незаконосъобразен извода на районния съд относно характера на договорните отношения между дружеството и м. с. а., като твърди, че те са граждански, а не трудови, поради което не е било извършено вмененото на дружеството нарушение. Освен това касаторът посочва, че представените книги за начален и периодичен инструктаж са били за офиса, а не за цеха на дружеството, който към момента на проверката не е работел, а е бил в процес на подготовка. Дружеството твърди още, че случаят покрива критериите на чл. 28 от ЗАНН, тъй като не накърнява съществено обществените отношения във връзка със здравословните и безопасните условия на труд. Моли за отмяна на обжалваното решение и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът в производството, Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна изразява становище за неоснователност на жалбата. Моли решението да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно и в полза на инспекцията да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение, че решението е правилно и законосъобразно и пледира да бъде оставено в сила.

 

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Предмет на обжалване във въззивното производство е било Наказателно постановление № 03 – 011692/16. 10. 2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което на „Фиском 33“ ЕООД, за нарушение на чл. 11, ал. 5, вр. чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД–07–2 от 16. 12. 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, и на чл. 14, ал. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на две хиляди лева.

От събраните в административнонаказателното и в съдебното производство доказателства районният съд е приел за установено от фактическа страна, че при проверка, извършена на 02.10.2019 г. от служители на дирекцията в склад за орехи в гр. Варна, ул. „Мир“ № 1, стопанисван от дружеството, е установено, че м. с. а. престира труд в полза на въззивника. При документалната проверка, извършена на 04.10.2019 г. в дирекцията било установено, че не е документиран начален инструктаж на а. в съответната книга. За нарушението бил съставен акт за установяване на административно нарушение, в който деянието било квалифицирано като нарушение на чл. 11, ал. 5, вр. чл. 12, ал. 1 и 2 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. Актът бил предявен и подписан с възражения. Въз основа на фактическите констатации и правната квалификация в акта било издадено и наказателното постановление, с което на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда на дружеството била наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева.

При така установените факти, районният съд приема от правна страна, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуални норми, актът е издаден от компетентно длъжностно лице, а постановлението – от компетентен орган, както и че съдържат необходимите реквизити. Приема също така, че е осъществен състава на вмененото на дружеството нарушение, тъй като на 02.10.2019 г. а. е престирала труд, но в книгата за начален инструктаж не бил документиран такъв по отношение на нея. Доколкото от установените обстоятелства следвал изводът, че между нея и дружеството е налице трудово правоотношение, независимо дали е било оформено в писмен вид или не, за дружеството като работодател било налице задължение да документира началния инструктаж. Преценява, че не са налице обстоятелства, които да отличават случая от обикновените случаи на нарушение и няма основание за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. В същото време посочва, че размерът на наложената имуществена санкция е над минимума, като няма превес на отегчаващите обстоятелства, поради което приема за справедлив размер минималния размер по санкционната норма и изменя съответно наказателното постановление.

 

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи.

Правилна е преценката на районния съд, че в момента на проверката а. е установена да полага труд за предприятието – сортиране на орехи, като се е намирала в работно помещение, а не в офис, при това без да е било налице каквото и да е писмено споразумение за това. В представените при документалната проверка два дни по-късно книги за инструктаж, изискани изрично, дружеството е представило книга, в която е документиран инструктаж на две други лица, но не и на а., не се констатира да е бил представен договор, уреждащ нейните отношения с дружеството, независимо от факта, че представеният с въззивната жалба договор за услуга е от дата 01.10.2019 г., тоест от деня преди проверката. Що се отнася до представената при документалната проверка книга за инструктаж, твърденията във въззивната жалба, че тя е за офиса, но не и за цеха, който така и не заработил, правилно са преценени от районния съд като защитна теза. Тези твърдения и представените с въззивната жалба документи са подробно обсъдени от районния съд, който е достигнал до обоснован, логичен и непротиворечив извод, че договорът за услуга е съставен с оглед защитата срещу наказателното постановление, и че при проверката полагането на труд от страна на а. в работещ цех, стопанисван от дружеството, е било безспорно установено.

Правилни са и изводите на районния съд, че случаят не се различава по нищо от обикновените случаи на нарушения, за които е предвидена санкция като наложената. Конкретни такива обстоятелства, които да определят случая като маловажен случай не са посочени нито във въззивната, нито в касационната жалба, а са изложени единствено общи твърдения, че нарушението не накърнява съществено обществените отношения във връзка с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.

При извършена служебна проверка на обжалваното решение извън наведените в касационната жалба оплаквания съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК не се установяват пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

При този изход от производството и предвид направеното искане, в полза на ответника по касация следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в минималния размер по чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. чл. 78, ал. 8, изр. второ от ГПК и чл. 144 от АПК, или 100 лева.

 

Въз основа на гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Варна, Трети касационен състав,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ в сила Решение № 591/13.04.2020 г. на Варненски районен съд, ІІ състав, постановено по н.а.х.д. № 294 по описа на съда за 2020 година.

 

ОСЪЖДА „Фиском 33“ ЕООД – гр. Бургас, ЕИК ****, да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна сумата 100 (Сто) лева възнаграждение за юрисконсулт.

 

Решението не подлежи на обжалване или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         

    

       ЧЛЕНОВЕ: 1.        

     

      2.