Определение по дело №388/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 426
Дата: 22 юни 2022 г. (в сила от 6 юли 2022 г.)
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20227240700388
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 юни 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  426

 

гр.Стара Загора, 22.06.2022г

 

 

                  Старозагорският административен съд в закрито заседание на двадесет и втори юни през две хиляди двадесет и втора година, първи състав

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

 

при участието на секретаря......................................................, като разгледа докладваното от съдия Б. ТАБАКОВА адм.д. № 388 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.66 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

 

Образувано е по жалба от Д.Ю.С., изтърпяващ наказание в Затвора гр.Стара Загора, против мълчалив отказ на Началника на Затвора Стара Загора да замени режима на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ от „строг“ на „общ“. Като счита, че са налице всички предпоставки по чл.66, ал.1 от ЗИНЗС, жалбоподателят иска от съда режимът му на изтърпяване на наказанието да бъде заменен.

 

Оспорването е процесуално недопустимо по следните съображения:

В съдебно заседание на 29.10.2021г по адм.д.№ 591/ 2021г по описа на Административен съд Стара Загора Д.С. е написал молба до Началника на Затвора Стара Загора за промяна на режима на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ от „строг“ на „общ“, получена на 03.11.2021г. Тези обстоятелства се установяват от служебно приложените заверени копия на материалите по цитираното дело.

Съгласно разпоредбата на чл.66, ал.2 от ЗИНЗС (изм. ДВ, бр.13/2017г., в сила от 07.02.2017г.), първоначалният режим на изтъпряване на наказанието „лишанате от свобода“ може да бъде заменен със следващия по-лек от началника на затвора след изтърпяване, включително със зачитане на работните дни на една четвърт, но не по-малко от 6 месеца от наложеното или намаленото с помилване наказание, ако лишеният от свобода има добро поведение и покаже, че се поправя. Видно от редакцията на разпоредбата, в правомощията на началника на затвора и изцяло по негова преценка е замяната на режима на изтърпяване на наказанието на конкретно лишено от свобода лице с по-лек такъв.

Следователно по подадената молба от Д.С. *** не дължи произнасяне, доколкото замяната на режима в по-лек може да се извърши само по негова преценка и без наличието на сезиране. В случая не се формира мълчалив отказ за замяна на режима, тъй като за началника на Затвора не е налице задължение за произнасяне.

Според разпоредбата на чл.66, ал.1 от ЗИНЗС първоначалният режим може да бъде заменен със следващия по-лек от началника на затвора след изтърпяване, включително със зачитане на работните дни, на една четвърт, но не по-малко от 6 месеца от наложеното или намаленото с помилване наказание, ако лишеният от свобода има добро поведение и покаже, че се поправя. В ал.2 на този законов текст е предвидено, че Началникът на затвора се произнася с мотивирана заповед след вземане на становището на ръководителя на направлението за социална дейност и възпитателна работа, на заместник-началника по режимно-охранителната дейност или на началника на съответното затворническо общежитие относно поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието. Екземпляр от заповедта се връчва на осъдения срещу подпис и се изпраща на прокурора, осъществяващ надзор върху изпълнението на наказанието. Заповедта подлежи на оспорване с протест по реда на Административнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок от връчването й пред административния съд по местоизпълнение на наказанието. Решението на съда е окончателно.

В конкретния случай няма издаден административен акт по чл.66, ал.2 от ЗИНЗС и Началникът на Затвора – Стара Загора не се е произнесъл със заповед, която да подлежи на оспорване по реда на АПК, на основание чл.66, ал.2, изр.3 от ЗИНЗС.

Систематичното логическо тълкуване на нормите на чл.66, ал.1 и ал.2 от ЗИНЗС води до извод, че законът предвижда възможност за съдебно оспорване само на заповедта за замяна на режима в по-лек от конкретно определен правен субект в лицето на прокурора. В текстовете на нормите липсва предвидена възможност за оспорване на заповедите за отказ за замяна на първоначалния режим от страна на осъденото лице. Нормите са специални и дерогират общото правило на чл.147, ал.1 от АПК. Препращането към АПК е само относно реда за разглеждане на протеста, но е и относно легитимираните за оспорването лица. ЗИНЗС, като специален закон, не създава задължение за произнасяне с изричен акт по подадено от лишен от свобода искане за замяна на режима на изтърпяване на наказанието с по-лек. По такова искане не може да се формира нито изричен, нито мълчалив отказ, който да представлява подлежащ на обжалване индивидуален административен акт (в този смисъл Опр.№2954/28.02.2019г. по адм.дело №1160/2019г. на ВАС, I отд.; Опр.№1750/04.02.2020г. по адм.дело №477/2020г. на ВАС, III отд.; Опр.№14541/24.11.2020г. по адм.дело №12188/2020г. на ВАС, III отд.).

Във връзка с така изложеното административният съд няма компетентност да разпореди замяна на режима на изтърпяване на наказанието да се произнесе с изричен акт по чл.66, ал.2 от ЗИНС, каквото е искането на жалбоподателя.

От друга страна, дори да се приеме, че мълчаливият отказ на Началника на Затвора Стара Загора подлежи на съдебен контрол, то оспорването е просрочено. Съгласно нормите на чл.57, ал.1 и ал.7 от АПК, срокът за издаване на административен акт е 14 дни от датата на започване на производството, а когато трябва да се поиска съгласие или мнение на друг орган /както е в случая/, срокът се смята продължен с не повече от 14 дни. Следователно срокът за произнасяне по подадената от С. молба е изтекъл на 01.12.2021г. Срокът за оспорване на мълчаливия отказ според чл.149, ал.2 от АПК е едномесечен от изтичане на срока за произнасяне, т.е. изтекъл е на 03.01.2022г /първият присъствен ден след 01.01.2022г, когато реално изтича срокът/. Жалбата е депозирана в съда на 09.06.2022г, следователно се явява просрочена.

По тези съображения съдът намира, че жалбата на Д.Ю.С. като недопустима поради липса на годен за оспорване акт и поради просрочие следва да се остави без разглеждане, а образуваното производство по делото – да се прекрати.

Водим от  тези мотиви и на основание чл.159, т.1 и т.5 от АПК, съдът 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Д.Ю.С. ***, против мълчалив отказ на началника на Затвора Стара Загора да се произнесе по молбата му от 29.10.2021г за промяна на режима на изтърпяване на наказанието.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 388/ 2022г по описа на Административен съд Стара Загора.

 

Определението подлежи на обжалване пред с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя пред тричленен състав на Административен съд Стара Загора.

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: