Решение по дело №1420/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1229
Дата: 19 август 2020 г. (в сила от 19 август 2020 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20201100901420
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 30 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 19.08.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на деветнадесети август две хиляди и двадесета година,  в следния състав:                                                      

                        

СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА        

 

като  разгледа докладваното от съдията т. № 1420 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от „О.Р.П.” ЕООД, срещу отказ № 20200721192653/ 23.07.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партида на дружеството на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в: 1) прехвърляне на всички дялове от капитала на дружеството от Р.Б.Б. в полза на В.М.Ф.; 2) заличаване на прехвърлителя Р.Б.Б. като едноличен собственик на капитала на дружеството; 3) вписване на приобретателя В.М.Ф. като едноличен собственик на капитала на дружеството с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 100 лв.

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Предмет на регистърното производство, образувано по заявлението на „О.Р.П.” ЕООД, по което е постановен обжалвания в настоящото производство отказ, е вписване в търговския регистър на следните промени във вече вписани обстоятелства: 1) прехвърляне на всички дружествени дялове от капитала на това дружество от Р.Б.Б. в полза на В.М.Ф.; 2) промяна в едноличния собственик на капитала на дружеството, като се впише за такъв В.М.Ф. с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 100 лв.;

При подаване на заявление за вписване на определени обстоятелства в търговския регистър длъжностното лице, което е компетентно да извърши вписването, съответно да постанови отказ, извършва проверка както на редовността на подаденото заявление – дали то изхожда от оправомощено лице и е изготвено при спазване на предвидените в закона форма и ред, а също така и за това дали от представените от заявителя документи се доказва, че заявените за вписване обстоятелства съществуват, както и че те съответстват на закона, т.е. че не противоречат на императивни законови норми /чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ/.

Всички заявени за вписване обстоятелства произтичат от извършеното прехвърляне на дялове от капитала на „О.Р.П.” ЕООД, поради което в случая проверката, която следва да извърши длъжностното лице включва и това дали заявителят е представил документи, удостоверяващи смяната на собствеността върху дялове. Доколкото в заявлението се сочи, че промяната е в резултат на сключен договор за прехвърляне на дружествени дялове, то длъжностното лице проверява и конкретно дали се установява, че такава сделка е сключена, дали са спазени установените в закона императивни изисквания за сключването й, както и дали тя е породила действие по прехвърляне в собственост на В.М.Ф. на дялове от капитала на „О.Р.П.” ЕООД на стойност 5 100 лв.

От представените в образуваното регистърно производство документи се установява, че на 11.11.2014 г. между физическото лице, притежаващо всички дялове от капитала на дружеството с ограничена отговорност „О.Р.П.” ЕООД – Р.Б.Б., като продавач, и В.М.Ф., като купувач, е сключен договор за продажба на дялове. Предмет на сделката е възмездното прехвърляне на всички дружествени дялове от капитала на „О.Р.П.” ЕООД, които са 51 дяла, всеки от които с номинална стойност от 100 лв. Този договор е сключен във формата за действителност, предвидена в чл. 129, ал. 2 ТЗ, в редакцията на разпоредбата към датата на неговото сключване – писмена с нотариална заверка на подписите на страните, поради което същият е валиден. Към момента на извършване на прехвърлянето на дружествените дялове не е била в сила разпоредбата на чл. 129, ал. 1 ТЗ, в редакцията съгласно изменението й с ДВ, бр. 102 от 2017 г., с която са въведени допълнителни предпоставки, които трябва да са налице, за да може договора за прехвърляне на дружествени дялове да породи правно действие, поради което и тя не е приложима към процесния договор от 11.11.2014 г., който трябва да се приеме, че е породил действие по прехвърляне в патримониума на приобретателя на дружествените дялове, притежавани към този момент от физическото лице - продавач

Освен доказателства за сключване на разпоредителната сделка съобразно изискванията на закона, при направено искане за вписване в търговския регистър на произтичащите от нея нови обстоятелства, заявителят е длъжен да представи и всички документи, които се изискват за тяхното вписване съгласно Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, които в случая са посочени в чл. 21, ал. 3, т. 2 от нея, а именно той е длъжен да представи и препис от учредителния акт, съдържащ отразяване на промяната на лицето, притежаващо 100 % от дружествените дялове.

Установява се, че към заявлението, за разглеждане на което е образувано регистърното производство, по което е постановен обжалвания отказ, не е представен учредителен акт, съдържащ отразяване на промяната на лицето, притежаващо всички дружествени дялове от капитала на „О.Р.П.” ЕООД. Длъжностното лице по регистрация в изпълнение на задълженията, които има по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ е трябвало да констатира това и да даде указания на заявителя да представи документа, който се изисква съгласно чл. 21, ал. 3, т. 2 от Наредба № 1/14.02.2007 г. Такива указания обаче не са били дадени в настоящото регистърно производство, което налага изводът, че длъжностното лице не е изпълнило надлежно задължението си по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ. Това прави постановеният отказ незаконосъобразен и като такъв трябва да бъде отменен и заявлението да се върне на длъжностното лице, което да даде надлежни указания на заявителя „О.Р.П.” ЕООД да представи учредителен акт, съдържащ отразяване на промяната на лицето, притежаващо всички дружествени дялове от капитала на това търговско дружество.

При даване на указания съобразно изложеното в настоящото решение, длъжностното лице по регистрацията следва да определи срок за тяхното изпълнение, като при това следва да вземе предвид, че срокът по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ е неприложим.

В чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ е предвидено, че срокът, в който заявителят може да изпълни дадените указания за отстраняване на нередовността на подаденото заявление, е до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ, който е този, установен за произнасяне от длъжностното лице по подадено заявление, и той е след изтичане на три работни дни от неговото постъпване в търговския регистър. В тази насока е и подзаконовата норма на чл. 92а, ал. 2 от Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, в която срокът за отстраняване на нередовностите на заявлението е още по –ясно регламентиран - до 3 работни дни от постъпване на заявлението. При съобразяване на това и на предвиденото в чл. 22, ал. 5, изр. 2 ЗТРРЮЛНЦ задължение на длъжностното лице да оповести указанията, които дава, по електронната партида на търговеца не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в търговския регистър, се налага изводът, че срокът за отстраняване на констатираните нередовности започва да тече най- късно от работния ден, следващ постъпване на заявлението, и изтича на третия работен ден от неговото постъпване, т.е. е два работни дни. В закона е предвидено, че указанията не се съобщават, а се обявяват по партидата на търговеца, с което се приема, че са му станали известни и което е свързано и с това, че за последния е ясен краткия срок, до който те трябва да бъдат дадени от длъжностното лице и му се възлага да следи за тях с оглед на възможността те да бъдат изпълнени.

Посоченото в предходния абзац разрешение, обаче, не се отнася за случаите, в които длъжностното лице не е спазило законовия срок, който е инструктивен по своя характер, за даване на указания и особено, когато те са дадени след изтичане и на срока за произнасяне, предвиден в чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ от три работни дни, какъвто е настоящия случай, в който указанията за отстраняване на констатираните нередовности ще бъдат дадени поне месец след подаване на заявлението, което е станало на 21.07.2020 г. В този случай, за да се приеме, че указанията са надлежно дадени и може да се приложи последицата от неизпълнението им, регламентирана в чл. 22, ал. 5, изр. посл. ЗТРРЮЛНЦ, а именно да се постанови отказ, то, от една страна, следва да бъде даден реален срок за тяхното изпълнение, тъй като този по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ е изтекъл отдавна и то не по вина на заявителя. Указанията и предоставеният срок следва да бъдат и изрично съобщени на заявителя, за който не може да се приеме, че е длъжен ежедневно в продължение на дълъг период от време да следи кога и дали длъжностното лице по регистрация, което е сезирано с подаденото заявление ще му даде указания в изпълнение на правомощията си по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ. Съобщаването на дадените указания следва да стане по общите правила, предвидени в Глава Шеста от Общите правила на ГПК, които са приложими и за охранителните производства, каквото е регистърното по ЗТРРЮЛНЦ.

По изложените съображения съдът намира, че подадената жалба се явява основателна и обжалваният отказ следва да бъде изцяло отменен.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ по жалба на „О.Р.П.” ЕООД отказ № 20200721192653/ 23.07.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партида на дружеството на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в: 1) прехвърляне на всички дялове от капитала на дружеството от Р.Б.Б. в полза на В.М.Ф.; 2) заличаване на прехвърлителя Р.Б.Б. като едноличен собственик на капитала на дружеството; 3) вписване на приобретателя В.М.Ф. като едноличен собственик на капитала на дружеството с размер на дялово участие на това лице в капитала от 5 100 лв.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията преди да се произнесе по заявление с вх. № 20200721192653 да даде на основание чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ указания на заявителя „О.Р.П.” ЕООД да представи препис от учредителен акт, съдържащ отразяване на промяната на лицето, притежаващо всички дружествени дялове от капитала на „О.Р.П.” ЕООД, както и да определи подходящ срок за изпълнение на тези указания и да ги съобщи на заявителя по правилата, предвидени в общата част на ГПК, от който момент да започне да тече предоставения срок за тяхното изпълнение.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

  СЪДИЯ: