Присъда по дело №41/2021 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: 260011
Дата: 29 март 2021 г. (в сила от 13 април 2021 г.)
Съдия: Тихомир Колев Колев
Дело: 20215540200041
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №

29. 03. 2021 год. гр. Чирпан

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен съд Чирпан, втори състав

На 29.03. 2021 год.

В публично заседание в състав:

                                            Председател: ТИХОМИР КОЛЕВ

Секретар:  секретаря МАРИЯ ХАЛАЧЕВА

ПРОКУРОР :  НАДЕЖДА БАНОВА

Сложи за разглеждане докладваното от Районен съдия ТИХОМИР КОЛЕВ

НОХД номер 41 по описа за 2021 година.

На основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК във вр. чл. 78а, от НК,   съдът

                               Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА обвиняемия В.А.Т. - роден на ***г. в гр. Чирпан, живущ ***, български гражданин, със средно образование, работи като читалищен секретар на НЧ "Отец Паисий - 1928г." – с. М., разведен, неосъждан, ЕГН: **********, за ВИНОВЕН в това, че на 22.10.2020г. в гр. Чирпан, обл. Стара Загора на паркинг на магазин „Си Би Ес" при управление на лек автомобил „Деу“ /Dаеwoo/ модел „Нубира" / Nubira / с рег.№ ******е нарушил правилата на движение по пътищата - чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, като преди да започне движение назад не се е убедил, че пътят зад него е свободен и че няма да създаде опасност за останалите участници в движението и по време на движението си назад не е наблюдавал пътя зад превозното средство, в пряка причинна връзка с което е причинил по непредпазливост средна телесна повреда на А.С.А., изразяваща се в счупване на костите на дява подбедрица, причинило трайно затруднение на движението на левия долен крайник по смисъла на чл. 129, ад. 2 от НК, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалата, поради което и на основание чл. 343а, ал.1, б. „а", хип. 2 във връзка с чл. 343, ал, 1, б. „б", хип. 2 във връзка с чд. 342, ал. 1, хип. 3 от НК,  във вр. с чл. 78а от НК му налага административно наказание глоба в размер на 1000/хиляда/ лева.

На основание чл. 343г от НК ЛИШАВА обвиняемия В.А.Т. от правото да управлява МПС за срок от ПЕТ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА: 1брой СД - диск, приложен към делото на л. 42 изготвен за нуждите на делото да остане по делото.

ОСЪЖДА обвиняемия В.А.Т. с посочен адрес и ЕГН, да заплати по сметка на ОДМВР гр. Стара Загора направените по ДП разноски в размер на 201,30лв. за  СМЕ .

Решението може да се обжалва и протестира в 15 дневен срок от днес пред ОС - Стара Загора.

 

 

 

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

МОТИВИ ПО НОХД № 41/ 2021 г. по описа на РС Чирпан

Обвинението е против обвиняемия В.А.Т. - роден на ***г. в гр. Чирпан, живущ ***, български гражданин, със средно образование, работи като читалищен секретар на НЧ "Отец Паисий - 1928г." – с. М., разведен, неосъждан, ЕГН: ********** по основание чл. 343а, ал.1, б. „а", хип. 2 във връзка с чл. 343, ал, 1, б. „б", хип. 2 във връзка с чд. 342, ал. 1, хип. 3 от НК,   затова че на на 22.10.2020г. в гр. Чирпан, обл. Стара Загора на паркинг на магазин „Си Би Ес" при управление на лек автомобил „Деу“ /Dаеwoo/ модел „Нубира" / Nubira / с рег.№ ******е нарушил правилата на движение по пътищата - чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, като преди да започне движение назад не се е убедил, че пътят зад него е свободен и че няма да създаде опасност за останалите участници в движението и по време на движението си назад не е наблюдавал пътя зад превозното средство, в пряка причинна връзка с което е причинил по непредпазливост средна телесна повреда на А.С.А., изразяваща се в счупване на костите на дява подбедрица, причинило трайно затруднение на движението на левия долен крайник по смисъла на чл. 129, ад. 2 от НК, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалата.

Обвиняемият се признава за виновен по предявеното му обвинение и моли съда, лично и чрез процесуалния си представител, да приложи разпоредбата на чл. 78а от НК, като бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложено наказание глоба в минимален размер.

Представителят на обвинителната власт- РП Чирпан поддържа предявеното на обвиняемия обвинение и моли съда да признае обвиняемия за виновен, да приложи нормата на чл. 78а от НК и освободи обвиняемия от наказателна отговорност като му наложи глоба в размер предвиден в Закона. На основание чл. 343г от НК моли съдът да наложи на обвиняемия и наказание лишаване от право да управлява МПС, също за минимален срок.

Производството се разгледа по реда на по реда на глава двадесет и осма от НПК

От събраните по делото и приобщени към доказателствения материал доказателства, събрани в хода на производството и от направените от обвиняемия самопризнания, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Обвиняемият В.А.Т. не е осъждан за извършени престъпления.

С Решение № 392/16.09.2005г. по НОХД № 229/05г. на РС - Несебър за извършено престъпление по чл. 3436, ал. 1 от НК обвиняемият е бил освободен на основание чл, 78а от НК. от наказателна отговорност, като му е било наложено административно наказание ,“глоба" в размер на 600 лв. и наказание „лишаване от право на управление на МПС" за срок от 10 месеца. Решението е влязло в сила на 01.11.2005г.

Обвиняемият Т. ***, същият работи като секретар на НЧ"Отец Паисий 1928г." - с. Мирови, няма противообществени прояви и има добри характеристични данни.

Обвиняемият е правоспособен водач на МПС от 1993г, има придобити категории „В" и „АМ", притежава СУМПС № 28472548 и се води на отчет в ОДМВР - Стара Загора.

На 22.10.2020г. в около 13:45ч, обвиняемият В.А.Т. бил с личния си лек автомобил марка „Деу  модел „Нубира"  с рег. № СТ 7274 АМ на паркинга на магазин „Си Би Ес" в гр. Чирпан. Обвиняемият бил паркирал автомобила си на парко- място, находящо се срещу входа на магазина. Към този момент обвиняемият си бил напазарувал от магазина, намирал се в автомобила си и имал намерение да напусне паркинга.

По същото време на паркинга на магазина влязъл лек автомобил „Форд" модел „Екекорт", управляван от свидетеля Билял Юсеин Али. В автомобила на предната дясна седалка пътувала пострадалата А.С.А.. Свидетелят Али паркирал автомобила си на паркомясто, находящо се в ляво, непосредствено до паркомястото, на което бил паркиран автомобила на обвиняемия.

Пострадалата А. излязла от автомобила, при което се озовала непосредствено до автомобила на обвиняемия и видяла, че в него има човек. След като се уверила, че автомобилът е в покой, пострадалата преминала край него, огледала се и след като се убедила, че няма моторни превозни средства, които да влизат или да излизат от паркинга, тръгнала към входа на магазина.

По същото време обвиняемият предприел маневра - движение назад, без да погледне зад автомобила си и да се убеди, че няма да застраши другите участници в движението - в случая пресичащата паркинга пострадала А.. Обвиняемият рязко тръгнал с автомобила си на заден ход, като наблюдавал в дясно от себе си за евентуално влизащи в паркинга автомобили. По този начин той не видял пресичащата паркинга пострадала А. и когато същата била почти на средата на пътя си до входа на магазина и се намирала с гръб към автомобила му, я блъснал. При удара пострадалата политнала напред и паднала на земята.

След като чул шума от удара, обвиняемият незабавно задействал спирачната система на автомобила и след като същият спрял, излязъл от него и видял падналата до автомобила жена.

Междувременно пострадалата извикала от болка и виковете й били дочути от свидетеля Али и от свидетеля Сивенов - работещ като портиер на магазин „Си Би Ес". Свидетелите Али и Сивенов видели падналата на земята пострадала и спрелия до нея автомобила „Деу".

С помощта на свидетелите Али и Сивенов обвиняемият Т. качил пострадалата А. в автомобила си и я откарал в ЦСМП Стара Загора, Филиал Чирпан за оказване на медицинска помощ. В последствие пострадалата била откарана със специализиран автомобил в СТК на УМБАЛ -Стара Загора, където била прегледана и амбулаторно обслужена,

Видно от заключението на Съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 378/20г. на специалист по съдебна медицина от списъка на ОС - Стара Загора, във връзка с настъпилото на 22.10.2020г. пътно -транспортно произшествие А.С.А. е получила счупване на костите на лява подбедрица, което съответства да е резултат от удари с или върху твърди тъпи предмети и може да бъде получено по време и начин, съобразно установеното в материалите по досъдебното производство, а именно при настъпило ПТП, от блъскане на пешеходец от движещ се на заден ход автомобил с последващо падане върху терен. Счупването на костите на лявата подбедрица е причинило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за повече от 30 дни по смисъла на чл, 129 НК, като до пълното възстановяване на движенията ще е необходим период от около 6-7 месеца.

По описания начин от обективна и субективна страна обвиняемият е осъществил престъпния състав на чл. 343, ад. 1,6. „б", хип. 2 във връзка е чл. 342, ад. 1, хип. 3 от НК, като на 22.10.2020г. в гр. Чирпан, обд. Стара Загора на паркинг на магазин „Си Би Ес" при управление на лек автомобил „Деу модел „Нубира" с рег. № ******е нарушил правилата на движение по пътищата -- чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, като преди да започне движение назад не се е убедил, че пътят зад него е свободен и че няма да създаде опасност за останалите участници в движението и по време на движението си назад не е наблюдавал пътя зад превозното средство, в пряка причинна връзка с което е причинил по непредпазливост средна телесна повреда на А.С.А., изразяваща се в счупване на костите на лява подбедрица, причинило трайно затруднение на движението на левия долен крайник по смисъла на чл. 129, ал. 2 от НК. Поради това, че след деянието е направил всичко зависещо от нето за оказване помощ на пострадалата, извършеното следва да се квалифицира по привилегирования текст на чл. 343а, ал.1, б. „а", хип. 2 във връзка с чл. 343, ал. 1, б. „б", хип. 2 във връзка с чл. 342, ал. 1, хип. 3 от НК, по който текст съдът го признава за виновен.

Деянието е извършено от обвиняемия Т. по непредпазливост при условията на съзнавана непредпазливост, т.нар. „престъпна самонадеяност", като същият не е целял и желаел настъпването на общественоопасните последици от деянието, предвиждал е възможността за настъпването им, но е мислил, че може да ги предотврати.

При определяне вида и размера на наказанието, съдът се съобрази с двата основни принципа на наказателно- правната ни система, а именно принципа на законоустановеност и принципа на индивидуализация на наложеното наказание.

Съгласно първия принцип на наказателно- правната ни система в специалния текст на чл. 343а, ал. 1, б. "а", хип. 2 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация.

При индивидуализация на наложеното наказание, съдът се съобрази с обществената опасност на деянието и дееца, мотивите за извършване на престъплението, степента и формата на вината, както и всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства по смисъла на Закона.

Като смекчаващи вината обстоятелства съдът взе предвид, чистото съдебно минало на обвиняемия, добрите характеристични данни, поведението след настъпването на ПТП. По настоящото дело не се събраха отегчаващи вината обстоятелства.

С изменението на чл. 78а, ал. 1 НК ( ДВ, бр. 21/ 2000 г. ), при наличието на предпоставките, посочени в закона, съдът не преценява, а е длъжен да освободи дееца от наказателна отговорност по силата на закона / Виж Решение № 480 от 13.11.2001 г. на ВКС по н. д. № 439/ 2001 г., I н. о. докладчик съдията Гроздан Илиев, Бюлетин на ВКС, бр. 9/ 2001 г., стр. 9 /.

При преценката си за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагането на административно наказание съдът намира, че са налице всичките законоустановени и кумулативно необходими от закона предпоставки на чл. 78а от НК. Действащата редакция на чл. 78а от НК визира материалните предпоставки, които имат безусловен характер и при наличието на които съдилищата са длъжни да приложат разпоредбата на чл. 78а от НК (Тълкувателно решение № 1/2011 г. ОСНК ВКС). Разпоредбата на чл. 78а, ал. 1, б. "а" от НК изисква за престъплението да се предвижда наказание лишаване от свобода до три години, или друго по-леко наказание, когато е умишлено, или лишаване от свобода до пет години или друго по-леко наказание, когато е непредпазливо, което изискване е изпълнено. Налице са и изискванията на б. "б" на чл. 78а от НК - деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на този раздел. Досежно предвиденото в б. "в" от ал. 1 на чл. 78а от НК изискване за възстановяване на причинените от престъплението имуществени вреди, следва да се има предвид, че престъплението по чл. 343, ал. 3 б. "а"от НК е от категорията на безрезултатните престъпления и като такова, имуществените вреди не са елемент от състава му, същите се явяват несъставомерни, а и няма повдигнато обвинение за тях. Съгласно т. 5 на ППВС № 7/85 година, за да бъде приложен институтът на освобождаването на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, е нужно имуществените вреди, причинени с престъплението, да бъдат предварително възстановени или тяхното възстановяване да бъде обезпечено, и на обезпечаване подлежат както когато вредите са елемент на престъпния състав, но и когато не са такъв елемент, защото законът не прави разлика в тези насоки. Следва обаче да се отбележи, че с промените в института на освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, започнали с изменението на чл. 78а НК (ДВ, бр. 21/2000 година), продължаващи и до днес, както и с измененията на НПК (отм) през 1999 година, продължени и със сега действащия НПК, е изцяло сменена философията на този институт на наказателното право, като от правна възможност, предоставена на усмотрението и преценката на прокурора или съда, след 01.01.2000 година приложението на този институт е задължително от прокурора и съда при наличието на конкретните материалноправни предпоставки, визирани в чл. 78а, ал. 1 НК.

Налице е и промяна в материалноправните предпоставки, така разпоредбата на чл. 78а, ал. 3 от НК, е отменена, а вместо нея в чл. 78а, ал. 1, б. "в" от НК е предвидено, че за да се приложи чл. 78а от НК към лице, което е привлечено към наказателна отговорност е нужно "причинените от престъплението" (а не - с престъплението, каквато е предишната редакция) вреди да са възстановени. Сега действащата редакция на чл. 78а, ал. 1, б. "в" от НК има предвид именно единствено и само да бъдат възстановени тези вреди, които са елемент от състава на престъплението, каквито в случая не са причинени, с оглед безрезултатния характер на разглежданото престъплението, предмет на обвинението. В този смисъл е цялостната съдебна практика след 2000 година на ВКС (вж. Р-467-07-ІІ, Р-393-08-ІІ, Р-402-08-ІІ, Р-490-02-І, Р-462-07-ІІ и др. подобни). Ето защо, макар т. 5 от ППВС 7/85 година да не е изрично изменена, то тя е приложима след настъпилото законодателно изменение на чл. 78а на НК само за тези вреди, които са елемент от състава на престъплението и института е напълно приложим в настоящия казус.

При тези обстоятелства съдът приема, че в казуса са налице само смекчаващи отговорността обстоятелства и адекватно и справедливо в случая е наказанието "глоба" да бъде определено на основание чл. 78а ал. 1 от НК в размер на 1 000. 00 / хиляда / лева, след като отчете и материалното и имотно състояние на обвиняемия.

По аргумент от чл. 343г от НК, при извършването на престъпление по чл. 343, ал. 1 б. "б" от НК, съдът следва да определи и кумулативно наказание за водача на МПС "лишаване от право да се управлява МПС" за определен срок.

На основание чл. 343г от НК следва да бъде лишен обвиняемия В.А.Т. от правото да управлява МПС за срок от ПЕТ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА: 1брой СД - диск, приложен към делото на л. 42 изготвен за нуждите на делото да остане по делото.

По преценка на съда с така наложеното на обвиняемия административно наказание ще се постигнат успешно целите на личната и генерална превенции, като се въздейства поправително и превъзпитаващо не само по отношение на този нарушител, но така също и по отношение на всички граждани, склонни към подобни деяния.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът счита, че следва да възложи направените по делото разноски върху обвиняемия.

Причините за извършване на престъпното деяние се коренят в подценяването на правилата за движение по ЗДвП.

Водим от изложените мотиви съдът постанови решението си.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ ПО НОХД № 41/ 2021 г. по описа на РС Чирпан

Обвинението е против обвиняемия В.А.Т. - роден на ***г. в гр. Чирпан, живущ ***, български гражданин, със средно образование, работи като читА.щен секретар на НЧ "Отец Паисий - 1928г." – с. М., разведен, неосъждан, ЕГН: ********** по основание чл. 343а, ал.1, б. „а", хип. 2 във връзка с чл. 343, ал, 1, б. „б", хип. 2 във връзка с чд. 342, ал. 1, хип. 3 от НК,   затова че на на 22.10.2020г. в гр. Чирпан, обл. Стара Загора на паркинг на магазин „Си Би Ес" при управление на лек автомобил „Деу“ /Dаеwoo/ модел „Нубира" / Nubira / с рег.№ ******е нарушил правилата на движение по пътищата - чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, като преди да започне движение назад не се е убедил, че пътят зад него е свободен и че няма да създаде опасност за останА.те участници в движението и по време на движението си назад не е наблюдавал пътя зад превозното средство, в пряка причинна връзка с което е причинил по непредпазливост средна телесна повреда на А.С.А., изразяваща се в счупване на костите на дява подбедрица, причинило трайно затруднение на движението на левия долен крайник по смисъла на чл. 129, ад. 2 от НК, като след деянието е направил всичко зависещо от него за оказване помощ на пострадалата.

Обвиняемият се признава за виновен по предявеното му обвинение и моли съда, лично и чрез процесуалния си представител, да приложи разпоредбата на чл. 78а от НК, като бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложено наказание глоба в минимален размер.

Представителят на обвинителната власт- РП Чирпан поддържа предявеното на обвиняемия обвинение и моли съда да признае обвиняемия за виновен, да приложи нормата на чл. 78а от НК и освободи обвиняемия от наказателна отговорност като му наложи глоба в размер предвиден в Закона. На основание чл. 343г от НК моли съдът да наложи на обвиняемия и наказание лишаване от право да управлява МПС, също за минимален срок.

Производството се разгледа по реда на по реда на глава двадесет и осма от НПК

От събраните по делото и приобщени към доказателствения материал доказателства, събрани в хода на производството и от направените от обвиняемия самопризнания, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Обвиняемият В.А.Т. не е осъждан за извършени престъпления.

С Решение № 392/16.09.2005г. по НОХД № 229/05г. на РС - Несебър за извършено престъпление по чл. 3436, ал. 1 от НК обвиняемият е бил освободен на основание чл, 78а от НК. от наказателна отговорност, като му е било наложено административно наказание ,“глоба" в размер на 600 лв. и наказание „лишаване от право на управление на МПС" за срок от 10 месеца. Решението е влязло в сила на 01.11.2005г.

Обвиняемият Т. ***, същият работи като секретар на НЧ"Отец Паисий 1928г." - с. Мирови, няма противообществени прояви и има добри характеристични данни.

Обвиняемият е правоспособен водач на МПС от 1993г, има придобити категории „В" и „АМ", притежава СУМПС № 28472548 и се води на отчет в ОДМВР - Стара Загора.

На 22.10.2020г. в около 13:45ч, обвиняемият В.А.Т. бил с личния си лек автомобил марка „Деу  модел „Нубира"  с рег. № *****на паркинга на магазин „Си Би Ес" в гр. Чирпан. Обвиняемият бил паркирал автомобила си на парко- място, находящо се срещу входа на магазина. Към този момент обвиняемият си бил напазарувал от магазина, намирал се в автомобила си и имал намерение да напусне паркинга.

По същото време на паркинга на магазина влязъл лек автомобил „Форд" модел „Екекорт", управляван от свидетеля Б. Ю.. В автомобила на предната дясна седалка пътувала пострадалата А.С.А.. Свидетелят А. паркирал автомобила си на паркомясто, находящо се в ляво, непосредствено до паркомястото, на което бил паркиран автомобила на обвиняемия.

Пострадалата А. излязла от автомобила, при което се озовала непосредствено до автомобила на обвиняемия и видяла, че в него има човек. След като се уверила, че автомобилът е в покой, пострадалата преминала край него, огледала се и след като се убедила, че няма моторни превозни средства, които да влизат или да излизат от паркинга, тръгнала към входа на магазина.

По същото време обвиняемият предприел маневра - движение назад, без да погледне зад автомобила си и да се убеди, че няма да застраши другите участници в движението - в случая пресичащата паркинга пострадала А.. Обвиняемият рязко тръгнал с автомобила си на заден ход, като наблюдавал в дясно от себе си за евентуално влизащи в паркинга автомобили. По този начин той не видял пресичащата паркинга пострадала А. и когато същата била почти на средата на пътя си до входа на магазина и се намирала с гръб към автомобила му, я блъснал. При удара пострадалата политнала напред и паднала на земята.

След като чул шума от удара, обвиняемият незабавно задействал спирачната система на автомобила и след като същият спрял, излязъл от него и видял падналата до автомобила жена.

Междувременно пострадалата извикала от болка и виковете й били дочути от свидетеля А. и от свидетеля С. - работещ като портиер на магазин „Си Би Ес". Свидетелите А. и С. видели падналата на земята пострадала и спрелия до нея автомобила „Деу".

С помощта на свидетелите А. и С. обвиняемият Т. качил пострадалата А. в автомобила си и я откарал в ЦСМП Стара Загора, Филиал Чирпан за оказване на медицинска помощ. В последствие пострадалата била откарана със специА.зиран автомобил в СТК на УМБАЛ -Стара Загора, където била прегледана и амбулаторно обслужена,

Видно от заключението на Съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 378/20г. на специА.ст по съдебна медицина от списъка на ОС - Стара Загора, във връзка с настъпилото на 22.10.2020г. пътно -транспортно произшествие А.С.А. е получила счупване на костите на лява подбедрица, което съответства да е резултат от удари с или върху твърди тъпи предмети и може да бъде получено по време и начин, съобразно установеното в материА.те по досъдебното производство, а именно при настъпило ПТП, от блъскане на пешеходец от движещ се на заден ход автомобил с последващо падане върху терен. Счупването на костите на лявата подбедрица е причинило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за повече от 30 дни по смисъла на чл, 129 НК, като до пълното възстановяване на движенията ще е необходим период от около 6-7 месеца.

По описания начин от обективна и субективна страна обвиняемият е осъществил престъпния състав на чл. 343, ад. 1,6. „б", хип. 2 във връзка е чл. 342, ад. 1, хип. 3 от НК, като на 22.10.2020г. в гр. Чирпан, обд. Стара Загора на паркинг на магазин „Си Би Ес" при управление на лек автомобил „Деу модел „Нубира" с рег. № ******е нарушил правилата на движение по пътищата -- чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, като преди да започне движение назад не се е убедил, че пътят зад него е свободен и че няма да създаде опасност за останА.те участници в движението и по време на движението си назад не е наблюдавал пътя зад превозното средство, в пряка причинна връзка с което е причинил по непредпазливост средна телесна повреда на А.С.А., изразяваща се в счупване на костите на лява подбедрица, причинило трайно затруднение на движението на левия долен крайник по смисъла на чл. 129, ал. 2 от НК. Поради това, че след деянието е направил всичко зависещо от нето за оказване помощ на пострадалата, извършеното следва да се квА.фицира по привилегирования текст на чл. 343а, ал.1, б. „а", хип. 2 във връзка с чл. 343, ал. 1, б. „б", хип. 2 във връзка с чл. 342, ал. 1, хип. 3 от НК, по който текст съдът го признава за виновен.

Деянието е извършено от обвиняемия Т. по непредпазливост при условията на съзнавана непредпазливост, т.нар. „престъпна самонадеяност", като същият не е целял и желаел настъпването на общественоопасните последици от деянието, предвиждал е възможността за настъпването им, но е мислил, че може да ги предотврати.

При определяне вида и размера на наказанието, съдът се съобрази с двата основни принципа на наказателно- правната ни система, а именно принципа на законоустановеност и принципа на индивидуА.зация на наложеното наказание.

Съгласно първия принцип на наказателно- правната ни система в специалния текст на чл. 343а, ал. 1, б. "а", хип. 2 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация.

При индивидуА.зация на наложеното наказание, съдът се съобрази с обществената опасност на деянието и дееца, мотивите за извършване на престъплението, степента и формата на вината, както и всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства по смисъла на Закона.

Като смекчаващи вината обстоятелства съдът взе предвид, чистото съдебно минало на обвиняемия, добрите характеристични данни, поведението след настъпването на ПТП. По настоящото дело не се събраха отегчаващи вината обстоятелства.

С изменението на чл. 78а, ал. 1 НК ( ДВ, бр. 21/ 2000 г. ), при нА.чието на предпоставките, посочени в закона, съдът не преценява, а е длъжен да освободи дееца от наказателна отговорност по силата на закона / Виж Решение № 480 от 13.11.2001 г. на ВКС по н. д. № 439/ 2001 г., I н. о. докладчик съдията Гроздан Илиев, Бюлетин на ВКС, бр. 9/ 2001 г., стр. 9 /.

При преценката си за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагането на административно наказание съдът намира, че са нА.це всичките законоустановени и кумулативно необходими от закона предпоставки на чл. 78а от НК. Действащата редакция на чл. 78а от НК визира материалните предпоставки, които имат безусловен характер и при нА.чието на които съдилищата са длъжни да приложат разпоредбата на чл. 78а от НК (Тълкувателно решение № 1/2011 г. ОСНК ВКС). Разпоредбата на чл. 78а, ал. 1, б. "а" от НК изисква за престъплението да се предвижда наказание лишаване от свобода до три години, или друго по-леко наказание, когато е умишлено, или лишаване от свобода до пет години или друго по-леко наказание, когато е непредпазливо, което изискване е изпълнено. НА.це са и изискванията на б. "б" на чл. 78а от НК - деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на този раздел. Досежно предвиденото в б. "в" от ал. 1 на чл. 78а от НК изискване за възстановяване на причинените от престъплението имуществени вреди, следва да се има предвид, че престъплението по чл. 343, ал. 3 б. "а"от НК е от категорията на безрезултатните престъпления и като такова, имуществените вреди не са елемент от състава му, същите се явяват несъставомерни, а и няма повдигнато обвинение за тях. Съгласно т. 5 на ППВС № 7/85 година, за да бъде приложен институтът на освобождаването на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, е нужно имуществените вреди, причинени с престъплението, да бъдат предварително възстановени или тяхното възстановяване да бъде обезпечено, и на обезпечаване подлежат както когато вредите са елемент на престъпния състав, но и когато не са такъв елемент, защото законът не прави разлика в тези насоки. Следва обаче да се отбележи, че с промените в института на освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, започнА. с изменението на чл. 78а НК (ДВ, бр. 21/2000 година), продължаващи и до днес, както и с измененията на НПК (отм) през 1999 година, продължени и със сега действащия НПК, е изцяло сменена философията на този институт на наказателното право, като от правна възможност, предоставена на усмотрението и преценката на прокурора или съда, след 01.01.2000 година приложението на този институт е задължително от прокурора и съда при нА.чието на конкретните материалноправни предпоставки, визирани в чл. 78а, ал. 1 НК.

НА.це е и промяна в материалноправните предпоставки, така разпоредбата на чл. 78а, ал. 3 от НК, е отменена, а вместо нея в чл. 78а, ал. 1, б. "в" от НК е предвидено, че за да се приложи чл. 78а от НК към лице, което е привлечено към наказателна отговорност е нужно "причинените от престъплението" (а не - с престъплението, каквато е предишната редакция) вреди да са възстановени. Сега действащата редакция на чл. 78а, ал. 1, б. "в" от НК има предвид именно единствено и само да бъдат възстановени тези вреди, които са елемент от състава на престъплението, каквито в случая не са причинени, с оглед безрезултатния характер на разглежданото престъплението, предмет на обвинението. В този смисъл е цялостната съдебна практика след 2000 година на ВКС (вж. Р-467-07-ІІ, Р-393-08-ІІ, Р-402-08-ІІ, Р-490-02-І, Р-462-07-ІІ и др. подобни). Ето защо, макар т. 5 от ППВС 7/85 година да не е изрично изменена, то тя е приложима след настъпилото законодателно изменение на чл. 78а на НК само за тези вреди, които са елемент от състава на престъплението и института е напълно приложим в настоящия казус.

При тези обстоятелства съдът приема, че в казуса са нА.це само смекчаващи отговорността обстоятелства и адекватно и справедливо в случая е наказанието "глоба" да бъде определено на основание чл. 78а ал. 1 от НК в размер на 1 000. 00 / хиляда / лева, след като отчете и материалното и имотно състояние на обвиняемия.

По аргумент от чл. 343г от НК, при извършването на престъпление по чл. 343, ал. 1 б. "б" от НК, съдът следва да определи и кумулативно наказание за водача на МПС "лишаване от право да се управлява МПС" за определен срок.

На основание чл. 343г от НК следва да бъде лишен обвиняемия В.А.Т. от правото да управлява МПС за срок от ПЕТ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА: 1брой СД - диск, приложен към делото на л. 42 изготвен за нуждите на делото да остане по делото.

По преценка на съда с така наложеното на обвиняемия административно наказание ще се постигнат успешно целите на личната и генерална превенции, като се въздейства поправително и превъзпитаващо не само по отношение на този нарушител, но така също и по отношение на всички граждани, склонни към подобни деяния.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът счита, че следва да възложи направените по делото разноски върху обвиняемия.

Причините за извършване на престъпното деяние се коренят в подценяването на правилата за движение по ЗДвП.

Водим от изложените мотиви съдът постанови решението си.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: