Определение по дело №424/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2023 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20237170700424
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 май 2023 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

1282

Плевен, 22.06.2023 г.

Административният съд - Плевен - I състав, в закрито заседание в състав:

Съдия:

ДАНИЕЛА ДИЛОВА

Като разгледа докладваното от съдия ДАНИЕЛА ДИЛОВА административно дело № 20237170700424 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба от „Олива“ АД с ЕИК , със седалище и адрес на управление гр.К., ул „М. Б.“ №, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., със съдебен адрес ***, против Разпореждане за забрана №0000127/13.04.2023 год., издадено от инспектор в Областна дирекция по безопасност на храните-Добрич.

С определение № 1106/06.06.2023г., делото е насрочено в открито съдебно заседание и са призовани страните. По делото е постъпило писмено становище от ответника, към което е приложен Констативен протокол от 28.04.2023 год., в който в т.V е разпоредено следното: „Отменяме наложената забрана за търговия и пускане на пазара на слънчогледово семе в общо количество 746,778 тона, наложена с посочени разпореждане за забрана. С разпореждане на съда на жалбоподателя е връчен препис от представения по делото писмен отговор и е даден срок за изразяване на становище поддържа ли жалбата и обоснове правния си интерес.

По делото е постъпило становище от жалбоподателя с вх.№377/15.06.2023 год., в което е посочил, че не е отпаднал правния му интерес за оспорване и делото не следва да бъде прекратено. Твърди, че има правен интерес да установи незаконосъобразността на оспореното разпореждане, тъй като в резултат на изпълнението от датата на постановяване на оспорения акт до датата на отмяната, дружеството е претърпяло вреди, които подлежат на обезщетяване, изразяващи се в денгуби за престоя на неразтоварените камиони и неустойки, които следва да заплати към своите контрагенти и превозвачи, поради забава в разтоварването на камионите и невъзможността дружеството да използва собствената си стока. Алтернативно, в случай че съдът прецени, че правният интерес на жалбоподателя от водене на делото е отпаднал, моли с прекратяване на делото да му бъдат присъдени сторените разноски за държавна такса и адвокатски хонорар, съобразно представени договор за правна защита и съдействие, разписка и списък на разноските.

По делото на 21.06. е постъпило становище от ответника, в който изразява становище, че жалбата е недопустима поради липса на предмет. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

При тези данни, според съда подадената от „Олива“ АД жалба против Разпореждане за забрана №0000127/13.04.2023 год. е недопустима за разглеждане по същество, по следните съображения:

Налице е оттегляне на административния акт по смисъла на чл.159, т.3 във връзка с чл.156, ал.1 от АПК - оспореното разпореждане. Други ответници, освен инспекторите от ОДБХ-Добрич, издали оспореното разпореждане, по делото няма, няма и заинтересовани страни, за които оспореният акт да е благоприятен, за да се изисква тяхното съгласие за оттеглянето на акта. Съгласието на оспорващия за оттегляне на акта също не е необходимо, тъй като оттеглянето е станало преди провеждане на първото по делото съдебно заседание.

Ето защо са налице предпоставките на чл.159, т.3 във връзка с чл.156, ал.1 от АПК за прекратяване на делото поради оттегляне на оспорения акт.

В конкретния случай с жалбата против Разпореждането за забрана не е съединен иск за обезщетение за вреди, което би било пречка за прекратяване на делото. Другата законово уредена хипотеза, при която може да се установи незаконосъобразността на оттегления акт в рамките на съдебно производство, е тази на чл.204, ал.3 от АПК-когато вредите са причинени от нищожен или оттеглен административен акт, незаконосъобразността на акта се установява от съда, пред който е предявен искът за обезщетение. Т.е. незаконосъобразността на оттегления акт се установява не в производство по реда на чл.145 и сл. от АПК по оспорване на неговата законосъобразност, а в производство по чл.204 и сл. от АПК, в рамките на образувано исково производство за обезщетение за вреди от оттеглен административен акт. В рамките на такова исково производство, ако бъде инициирано от жалбоподателя, съдът ще прецени законосъобразността на оттегления административен акт и то единствено в мотивите на решението, тъй като този акт вече е бил отменен с нарочен диспозитив от самия административен орган, който го е оттеглил.

При този изход на делото и с оглед направеното от жалбоподателя искане, на последния следва да се присъдят поисканите, направени и доказани разноски общо в размер на 1050 лева, от които 50 лева заплатена д.т. за подадената жалба, видно от квитанция на л.71 и поискано, договорено и изцяло платено в брой възнаграждение за един адвокат, видно от представения по делото списък на разноски, договор и разписка.

Водим от горното и на основание чл.159, т.3 във връзка с чл.156, ал.1от АПК съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Олива“ АД с ЕИК , със седалище и адрес на управление гр.К., ул „М. Б.“ №, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., със съдебен адрес ***, против Разпореждане за забрана №0000127/13.04.2023 год., издадено от инспектор в Областна дирекция по безопасност на храните-Добрич.

ПРЕКРАТЯВА, на осн. чл.159 т. 3 от АПК производство по административно дело № 424 по описа на Административен съд Плевен за 2023 година .

ОСЪЖДА Областна дирекция по храните –Добрич да заплати полза на „Олива“ АД с ЕИК , със седалище и адрес на управление гр.К., ул „М. Б.“ №, представлявано от изпълнителния директор А.Р.Г., със съдебен адрес ***, направените по делото разноски в размер на 1050 /хиляда и петдесет лева/.

Определението подлежи на оспорване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховен административен съд.

Определението да се съобщи на страните.

Съдия:

/п/