Решение по дело №136/2018 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 150
Дата: 18 юли 2018 г. (в сила от 7 януари 2019 г.)
Съдия: Кирил Давидов Павлов
Дело: 20181870200136
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 146

С.18.07.2018 год.

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

С.ският районен съд,  Іви   състав в публично  съдебно заседание  на осемнадесети април две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ ПАВЛОВ

при секретаря Йорданка Малинова, като разгледа докладваното от  СЪДИЯТА    административно наказателно дело № 136 по описа за   2018 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба на Т.С.Т. ЕГН ********** срещу НП № 16-0338-001617 от 23. 01. 2017  г. на ВНД началник РУП към ОД МВР-С. РУ С. с което му е наложена глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС (ЛПУМПС) за срок от 24 месеца за нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на НП и се иска отмяната му, по съображения, че не е извършил нарушението, визирано в НП.

В с.з. жалбоподателят представляван от защитника си адв. Ц.Т.  поддържа жалбата и пледира за отмяна на атакуваното НП.

Административно наказващият орган началник РУП към ОДМВР РУ С., възиваем по жалбата не се явява в съдебно заседание, не изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства прие за установено следното от фактическа страна:

С обжалваното наказателно постановление НП, жалбоподателят Т.С.Т. е наказан с глоба от 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС (ЛПУМПС) за срок от 24 месеца за нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, както и с глоба от 10 лева за нарушение по чл. 183 ал. 1 от ЗДвП, за това че на 24. 12. 2016 година в 01 часа и 15 минути в град С., на улица „Ц.С.” като водач на лек автомобил „Сузуки Витара” с регистрационен № ... собственост Д. Г. Д. в посока на движение от бул. И. към кв. С.о управлява посочения автомобил без СУМПС и отказва да бъде изпробван за наличието на алкохол в издишания въздух с техническо средство ДРЕГЕР модел 7510 ARBA с фабричен № 0059, калиброван до месец май 2017 година. Отказва кръвна проба във ФСМП гр. С. с талон за медицинско изследване № 0011729 на концентрацията на алкохол в кръвта му, който отказва да изпълни и не е изпълнил.

Административно-наказателното производство срещу жалбоподателя Т.С.Т. ЕГН ********** започва със съставяне акт за установяване на административно нарушение   АУАН № 771340  от 24. 12.  2016 година, съставен от И.Й.И.  младши авкотонтрольор при ОДМВР С. РУ С. за това, че Т.С.Т. на 24. 12. 2016 година в 01 часа и 15 минути в град С., на улица „Ц.С.” като водач на лек автомобил „Сузуки Витара” с регистрационен № ... собственост Д. Г. Д. управлява посочения автомобил без СУМПС и отказва да бъде изпробван за наличието на алкохол в издишания въздух с техническо средство ДРЕГЕР модел 7510 ARBA с фабричен № 0059, калиброван до месец май 2017 година. Отказва кръвна проба във ФСМП гр. С. с талон за медицинско изследване № 0011729 на концентрацията на алкохол в кръвта му, който отказва да изпълни и не е изпълнил.

С АУАН е вменено на жалбоподателя Т.Т. нарушение на чл. 150 от ЗДв и  по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

АУАН е съставен в присъствие на Т.Т., посочен като водач на МПС, предявен и връчен на водача в деня и часа на съставянето му като в раздел "обяснения" водачът не е вписал никакви възражения и е отказал да се подпише както за получаване на АУАН, така  и че се е запознал със съдържанието на констатациите в АУАН, като отказът му да подпише акта е удостоверен с подписа на свидетеля С.П.М..

В законовия срок по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН, не са депозирани и писмени възражения срещу акта.

Медицинският талон по чл. 3, ал. 2 от НАРЕДБА № 30/27.06.2001 г. № 0011729 от 24. 12. 2016 година е връчен на водача в 1 часа и 20 мин. на 24. 12. 2016 година, даден е срок да се яви във Филиал за спешна медицинска помощ ФСМП С.  до 45 минути, тоест до 2 часа и 5 мин. с което е съобразен срока на явяването по чл. 3, ал. 3, т. 2 от Наредбата, доколкото нарушението е в територията на населено място, в което се намира лечебно заведение ФСМП С.. Още като му е предоставен посочения талон за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, жалбоподателят Т.С.Т.  отказва да даде кръвна проба, както е да получи талона за медицинско изследване, който отказ свидетелят С.П.М. служител на РУ на МВР С. удостоверил с подписа си.

Опровергани са възраженията на жалбоподателя  че не е отказвал  да бъде изпробван за наличието на алкохол в издишания въздух с техническо средство ДРЕГЕР модел 7510 ARBA с фабричен № 0059, калиброван до месец май 2017 година. Отказва кръвна проба във ФСМП гр. С. с талон за медицинско изследване № 0011729 на концентрацията на алкохол в кръвта му. Тези възражения се опровергават от показанията на свидетелите полицаи И.Й.И. и Б.К., видно от показанията на които жалбоподателят умишлено не вдухвал въздух в техническото средство  Дрегер визирано в АУАН. Въпреки поканите и разясненията от полицаите умишлено не вдухвал достатъчно време, а именно нужните 6-7 секунди, в техническото средство за установяване концентрацията на алкохол в издишания въздух. С основание полицаите приели това като отказ за изпробване с техническо средство за употреба на алкохол. Съдът кредитира показанията на свидетелите полицаи К. и И.Й.И., както за това поведението му осуетяващо да се получи качествена проба за техническото средство Дрегер за установяване употребата на алкохол. Неразделна част от този отказ е и отказът на жалбоподателя да получи и да изпълни издаденият му талон за медицинско изследване № 0011729 на концентрацията на алкохол в кръвта му. Неразделна част от този отказ е и самото неизпълнение на предписанието за медицинско изследване, за което видно от талона е имал достатъчно време, но не е изпълнил, а още с отказа си са го подпише и получи е обективирал че това неизпълнение е умишлено.

Съдът при анализ на доказателствата и противоречията в доказателствения материал съобрази показанията на свидетеля Ж.К.С.   който потвърждава че жалбоподателят е спрян за проверка, че е канен за изпробване за алкохол с техническо средство, както и че три опита не е отчело нищо, както и че по повод заявеното му от полицаите че ще му бъде съставен акт той заявил че нищо няма да подписва качил се в колата и си тръгнал. По въпроса защо не е отчело нищо при изпробването с техническо средство съдът кредитира показанията на свидетелите полицаи че именно жалбоподателят е осуетил да отчете техническото средство с това че не вдухвал необходимите 6-7 секунди в техническото средство за да е налице качествена проба. Съдът не кредитира показанията на свидетеля Ж. в частта им че полицаите се заяждали. Това е оценка на свидетеля и последица от действията на жалбоподателя с които е осуетил качествена проба с техническо средство. Това че ще му се състави акт е законна последица от това поведение на жалбоподателя и щом е заявил че не подписва нищо си е за негова сметка, че не е получил препис от АУАН, че не е получил и издаденият му талон за медицинско изследване № 0011729 на концентрацията на алкохол в кръвта му. С това жалбоподателят е обективирал умисъла си да не изпълни предписанието за медицинско изследване и в действителност не го е изпълнил.  

По отношение редовността на акта, съдът счита, че същият отговаря на чл. 189, ал. 2 ЗДвП, тъй като съдържа всички реквизити, в това число съставомерните признаци на нарушението, които са посочени коректно и обстоятелствата при които е извършено нарушението.

Така от показанията на свидетелите полицаи младши автоконтрольори И.Й.И. и Б.К., както и от констатациите в АУАН съобразно чл. 189 ал. 2 от ЗДвП съдът намира, че нарушението по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП е доказано от фактическа страна. С основание актосъставителят младши автоконтрольор И.Й.И. е приел,че щом въпреки разясненията и предупрежденията жалбоподателят не вдухва достатъчно време за качествена проба, в действителност отказва да бъде изпробван с техническо средство. В този момент пред жалбоподателят е била налице възможността да се изследва по друг начин за алкохол, а именно като изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му. Той още на място се е отказал от тази възможност, а отказът му да получи  талона съдържащ това предписание е надлежно удостоверен с подписа на свидетеля С.М..

В случая от обективна страна е направен отказ по смисъла на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, като причините за този отказ не са съставомерни признаци на деянието и са без значение за състава. Фактически въпрос е с какви действия или изявления ще се обективира този отказ. В случая като му е разяснено от полицаите, колко време е нужно вдухване в техническото средство, щом жалбоподателят е осуетил качествената проба, съдът приема че действително е налице отказ на жалбоподателя да бъде изпробван за употреба на алкохол, за което кредитира показанията на свидетелите полицаи, а не свидетелят Ж. придружавал жалбоподателя при установяване на нарушението.

Според чл. 174, ал. 3 от ЗДвП водач, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство или не изпълни предписание за медицинско изследване, се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от две години и глоба 2000 лв. Тази разпоредба съдържа две деяния - отказва проба с техническо средство за установяване на алкохол и не изпълнява предписание за медицинско изследване. В акта АУАН, който е редовно съставен се сочи със законоустановена в чл. 189 ал. 2 ЗАНН доказателствена сила, че водача Т.С.Т. отказва проверка с техническо средство  ДРЕГЕР модел 7510 ARBA с фабричен 0059, калиброван до месец май 2017 година за наличието на алкохол в издишания въздух. Друго не се установява от доказателствата по делото, преценени поотделно и в тяхната съвкупност.  Посочено е също така в АУАН че жалбоподателят отказва кръвна проба, за която е издаден талон за медицинско изследване, а и в действителност не го е изпълнил.  Това са реално всички съставомерни действия на нарушението по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП, извършени от жалбоподателя Т.Т. на място в 1 часа и 20 минути, като и за времето от 45 мин. след издаване на талона за медицинско изследване включително и до 2 часа и 5 мин на 24. 12. 2016 година. Това поведение представлява съставомерната деятелност на водача жалбоподател Т.С.Т.. Като не е оказал минимално необходимото съдействие на контролните органи да бъде тестван с техническото средство и да даде качествена проба на дрегера, и като не е дал кръв за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му база получения от него талон, жалбоподателят е осъществил състава на административното нарушение по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП. В достатъчна степен двете деяния отказ да бъде изпробван за алкохол с техническо средство и неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на алкохол в кръвта му са описани и словесно както в АУАН, така и в обжалваното НП.

Във времето от 45 минути след издаване не предписанието за медицинско изследване, той е могъл да преодолее неуспешните опити за изпробване с техническо средство и да  изпълни съдържащото се в издадения му талон № 0011729 медицинското предписание за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и щом не е сторил това нарушението по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП е осъществено от обективна и субективна страна.

По силата на чл. 7 ал. 1 от ЗАНН съставомерни  от субективна страна за нарушение по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП са както умисъл, така и непредпазливост. Щом и за предоставените му 45 минути жалбоподателят не е изпълнил издаденото му предписание за медицинско изследване на алкохол в кръвта му, при положение че е могъл спази времето за изпълнението му, съдът като съобрази показанията на свидетелите полицаи приема че именно той е причинил неуспешните проби за установяване употребата на алкохол с техническото средство Дрегер алкотест  и това  не внася никакво съмнение в извършеното от жалбоподателя нарушение по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП.

По изложените съображения съдът приема за доказано от фактическа страна нарушението на жалбоподателя по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП, в редакцията на тази разпоредба към 05. 09. 2017 година.

Последващата редакция ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г. не е по благоприятна за жалбоподателя и не е приложима за конкретния случай. Поради това се прилага закона в редакцията действаща към момента на констатиране на нарушението.

Нарушението по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП е формално, законът не изисква да са настъпили определени правни последици от реализирането му, нито да се изследват причините за извършването му. С оглед на изложеното съдът счита, че са налице достатъчно и безспорни доказателства, които установяват по несъмнен начин, че жалбоподателят Т.С.Т. е извършил вмененото му нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

При издаване на АУАН и на НП са спазени сроковете по чл. 34 ЗАНН; двата документа АУАН и НП изхождат от компетентни длъжностни лица и са в предвидената от закона форма; съдържат всички реквизити по чл. 42 и чл. 57 ЗАНН; при издаването им не са допуснати съществени процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита на нарушителя. Нарушението се доказва от обективна и субективна страна, поради което НП следва да се потвърди.

Водим от горното С.ският районен съд

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно наказателно постановление  НП № 17-0338-001692 от 26. 10. 2017  г. на началник РУП към ОДМВР-С. РУ С. с което на Т.С.Т. с ЕГН ********** е наложена глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца за нарушение по чл. 174 ал. 3 от ЗДвП и с глоба от 10 лева за нарушение по чл. 183 ал. 1 т. 1 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд С. област в 14-дневен срок от получаване съобщението за изготвянето му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: