Определение по дело №565/2017 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 548
Дата: 6 юни 2017 г. (в сила от 20 юни 2017 г.)
Съдия: Мариан Василев Иванов
Дело: 20174400200565
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 май 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                     О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                                  

                                                                   

                                                Гр.Плевен          06.06.2017г.

 

            Плевенски окръжен съд ,наказателен отделение, в закрито заседание на шести юни, две хиляди и седемнадесета година в 

състав:

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАН ИВАНОВ                                                                                                                           

                                                                                

           Като разгледа докладваното от съдия М.Иванов ЧНД № 565 по описа за 2017г., за да се произнесе взе предвид следното: 

                           

           Производството е по реда на чл.243 ал.4 и 5  от НПК

           С постановление от 22.05.2017г., прокурор при ОП-гр.Плевен,на основание чл.199 и чл.243 ал.1, т.2 от НПК, прекратил  частично наказателното производство, по досъдебно производство № С-73/2014г. по описа на същата прокуратура, водено срещу К.П.С. за престъпление по чл.253 ал.3,т.2,пр.2,вр. с ал.1,пр. 1 и 2  от НК.

          Недоволна от постановлението на прокурора, обвиняемата К.П.С.  го обжалва.

В жалбата се изразява несъгласие с основанието за прекратяване на наказателното производство.Излагат се доводи въз основа на приетото от прокурора, като се счита,че са налице липса на доказателства, а не недостатъчност на доказателства.По отношение на субективната страна на деянието се цитира приетото от прокурора, за липса на субективните признаци на състава на престъплението.Позовавайки се на тези аргументи, се иска изменение на постановлението на прокурора в частта на основанието, тъй като липсата на субективни признаци води до несъставомерност, а не до недоказаност на деянието.Иска се съдът да приеме, че основанието за прекратяване на наказателното производство по отношение на нея е чл.243 ал.1 т.1,вр.с чл.24 ал.1 т.1 от НПК .

          Съдът, след като обсъди изложеното в жалбата , доказателствата по делото и обосноваността и законосъобразността на обжалваното постановление, намира за установено следното:

          Жалба е подадена в срок и е процесуално допустима.

          Разгледана по същество  същата е основателна.

          Досъдебното производство  е образувано и се провежда за извършено престъпление по чл.253 ал.2, вр. с ал.1 от НК.

          По досъдебното производство освен К.П.С., са били привлечени в качеството на обвиняеми и И.С.А. и М.Я.Н../т.13 от ДП/.

          С обжалваното постановление, е прекратено наказателното производство само по отношение на обвиняемата  К.П.С., поради което същото е „частично“ само досежно нея.С постановлението на прокурора се слага край на производството по отношение само на обвиняемата К.С. и в този смисъл жалбата й е процесуално допустима.По отношение на другите двама обвиняеми продължава и е посочено, че ще бъде внесен обвинителен акт.

         С постановление на разследващият орган от 22.01.2015г./л.18-22 т.13 от ДП/, жалбоподателката К.С. е привлечена като обвиняема за това, че в периода от 28.11.2007г.-13.06.2011г. в гр.София, гр.Гулянци,  обл.Плевен, гр.Никопол, обл.Плевен и гр.Плевен, извършила финансови операции и сделки с имущества, като знаела, че финансовите операции и сделки са извършени с парични средства, придобити от И.С.А.-ЕГН **********, в периода от неустановен ден на 2006г. до 31.12.2009г., чрез престъпление по чл.252 ал.1 от НК, извършено на територията на РБ-в гр.Плевен и гр.Гулянци, като деянието по ал.1 е извършено повече пъти-престъпление по чл. 253 ал.3,т.2,пр.2,вр. с ал.1,пр. 1 и 2  от НК.

        В хода на досъдебното производство са проведени разпити на свидетели.Назначена е съдебно икономическа експертиза, относно финансовият профил на К.С., за проверявания период от 01.01.2007г. до 31.12.2010г.При съпоставяне на декларираните и/или получени приходи и документираните и/или нормативно определените разходи, е установен недостиг на средства в размер на 341 832.19 лева

       За да прекрати наказателното производство, от фактическа страна, след анализ на доказателствения материал, прокурора приел, че не се установило по категоричен начин, че масата на прането на пари- паричните средства във влоговете и тези с които са придобити недвижимите имот и л.а. от обвиняемата С., са именно средства, придобити от престъпната дейност на обвиняемите И.А. и М.Н., по чл.252 ал.1 от НК.

       От заключението на съдебно икономическата експертиза е видно, че разходите на К.С., многократно са надвишавали законоустановените й  източници на средства. Безспорно  установено е, че са направени от нея разходи, за закупуване на движимо и недвижимо имущество.

       Изяснена е от фактическа страна зависимостта на престъплението, за което е привлечена като обвиняема К.С., от предикатното /първоначално/  престъпление по чл.252 ал.1 от НК.Прокурора  приел,  че липсват доказателства за причинността между предикатната дейност от престъплението по чл.252 ал.1 от НК, извършено от обвиняемите А. и Н. и имуществото, предмет на изпиране на пари, за което е привлечена като обвиняема К.С. и не може да се направи безспорен и категоричен извод,  паричните суми по влоговете и сделките на С., да са придобити чрез предикатното престъпление.От обективна страна, пряко свързано с изпълнителното деяние на престъплението „ изпиране на пари“, не е установено обвиняемата да е знаела или предполагала, че имуществото е придобито, чрез предходна престъпна дейност.

       Въз основа на преценка на доказателственият материал по отношение на обвиняемата К.С., извода в постановлението на прокурора, че не са налице признаците на състава на  престъплението по чл.253 ал.3, т.2, пр.2,вр. с ал.1, пр. 1 и 2  от НК, които да го правят съставомерно от обективна и субективна страна, е обоснован и законосъобразен.    

       Направеният извод обаче, че наказателното производство следва да се прекрати поради липса на достатъчно доказателства, съобразно чл.243 ал.1 т.2 от НПК, е неправилен.Наказателното производство може да бъде прекратено по недоказаност, само когато категорично е установено ,че има извършено престъпление, но извършителя не е открит или липсват  доказателства обвиняемият да е извършител на деянието.

       Липсата на обективните и субективни признаци на каквото и да е престъпление посочено в НК, е липса на престъпление, поради което основанието за прекратяване на наказателното производство, следва да е по чл.24 ал.1,т.1, пр.2 от НПК.Жалбата на К.С. се явява основателна и следва да се измени постановлението на прокурора относно основанието за прекратяване на наказателното производство, а именно по чл.243 ал.1 т.1, във вр. с чл.24 ал.1 т.1 пр.2 от НПК, тъй като деянието не съставлява престъпление.                 

       По изложените съображения и на основание чл.243 ал.5 т.2 от НПК, Плевенският окръжен съд

 

                                    О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

       ИЗМЕНЯ постановление от 22.05.2017г., на  ОП-гр.Плевен, с което  на основание  чл.243 ал.1, т.2 и чл.199 от НПК, частично е прекратено наказателното производство, по досъдебно производство № С-73/2014г. по описа на същата прокуратура, водено срещу К.П.С. за престъпление по чл.253 ал.3,т.2,пр.2,вр. с ал.1, пр. 1 и 2  от НК, като основанието за прекратяване на наказателното производство да се счита по чл.243 ал.1 т.1, във вр. с чл.24 ал.1 т.1, пр.2 от НПК.

       ВРЪЩА  делото на ОП-гр.Плевен.

       Определението може да се обжалва и протестира в седем дневен срок от съобщението, пред Апелативен съд-гр.В.Търново.

                                                               

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: