Решение по дело №96/2021 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 260075
Дата: 28 юни 2021 г. (в сила от 15 октомври 2021 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20215210200096
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ . . . . . .

 

28.06.2021    година,гр.Велинград.

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на  девети юни         ,две хиляди двадесет и първа  година,в публично заседание в следния  състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:НАТАША ДАСКАЛОВА

 

СЕКРЕТАР:ВИОЛЕТА ШАРКОВА

като разгледа  докладваното от районния съдия НАТАША ДАСКАЛОВА а.н.х.дело №  96   по описа за 2021  година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

                   П.А.Б. *** , чрез адв. Костадин У. ***,е обжалвал наказателно постановление № №20-0367-001960    от  26.03.2020.2020 година на Началник РУ към ОД на МВР Пазарджик ,  РУ Велинград с молба същото да бъде отменено ,като  незаконосъобразно – следвало е спешно да получи пратка  ,взел е процесния автомобил и едва при спиране от полицаите е разбрал,че е с номера,които са изтекли; нарушено е правилото „non bis in idem“ във вр. с чл. 24,ал.1,т.6 от НПК; поискано е присъждане на разноски по делото. В ОСЗ пълномощника на жалбоподателя се позовава на нарушение на чл. 34 жт ЗАНН,тъй като наказателното постановление е издадено 6 месеца след съставяне на АУАН,както и че в наказателното постановление не са посочени нарушените правила за регистрация на МПС.

                 Представител  на ответника РУ Велинград  при ОД на МВР Пазарджик не се явява,като в писмено становище се сочи,че моли жалбата е неоснователна -  водача е извършил адм. нарушение,за което е санкциониран с обжалваното наказателно постановление – нарушение на чл. 140 от ЗДвП; по преписката е приложен редовно съставен акт,който има доказателствена сила до доказване на противното и административно-наказващия орган е изпълнил задълженията си по чл. 52,ал.4 и чл. 53,ал.1 от ЗАНН.

 

                   От събраните по делото доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

                    На 11.07.2019      година ,на жалбоподателя П.А.Б. ***  ,  е съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 079364,за това,че на 11.07.2019 г.  в около 11 часа и 01 минути  , в гр.Велинград,ул.“Хр.Смирненски“,посока с.Драгиново,управлява лек автомобил „Кия Соренто“ с рег.№ 183М973,собственост на фирма „Салкин-8“оод с Булстат *********,с изтекли транзитни номера на 09.06.2019 год.,което  не е регистрирано по съотв. ред.Посочено е,че е нарушил чл. 140,ал.1,пр.1  от ЗДвП . АУАН е подписан без възражения от водача. В  обжалваното наказателно №20-0367-001960    от  26.03.2020.2020 година на Началник РУ  към ОД на МВР Пазарджик ,  РУ Велинград   нарушението е    описано по идентичен начин с описанието му в акта,посочена е  нарушената норма на чл. 140,ал.1 ЗДвП  и на основание чл. 175,ал.3,пр.1  от ЗДвП, на водача П.А.Б. *** са наложени адм. наказания глоба в размер на 200  лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца. В наказателното постановление  е посочено Постановление за прекратяване на наказателно п-во № 950/2019 година по описа на РП Велинград и № 367000-11524 по описа на РУ Велинград.

                        От показанията на актосъставителя  К.–***,   е видно,че   е извикан за съдействие от колегите си,които са установили управление на лек автомобил с изтекли номера,той е пристигнал на място,установил че транзитните номера са изтекли,съставил е АУАН и е извикал дежурен дознател.Свид. У. ***,е бил част от автопатрула,който е спрял за проверка жалбоподателя в района на Детски играчки във Велинград и при извършената проверка е установил,че транзитните номера са с изтекъл срок т.е водачът управлява МПС,което не е регистрирано по съотв. ред.Свид. Салкин  твърди,че автомобила е негов,в деня на проверката е отсъствал от града и Б. не е знаел,че са изтекли номерата на автомобила и  го е взел,за да си свърши работа – живеят в една къща,автомобилите са паркирани пред нея,а ключовете стоят на стълбите.

                    С Постановление от 08.11.2019 година  на Районна прокуратура Велинград  на основание чл. 243,ал.1,т.1 ,във вр. с чл. 24,ал.1,т.1 и чл. 9,ал.2 от НК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство вх.№ 950/2019 година по описа на РП Велинград и № ЗМ 481/20198 година по описа на РУ Велинград,водено за извършено престъпление по чл. 345,ал.2  във вр. с ал.1от НК. От мотивите на посоченото постановление е видно,че досъдебното производство е водено за това,че на 11.07.2019  година, П.Б. ***   е управлявал лек автомобил „Киа Соренто“,в гр.Велинград,на ул.“Хр.Смирненски“,като служители на РУ Велинград са спрели водача за проверка и са констатирали,че МПС  е с транзитни табели с изтекъл срок,като е прието  че с деянието си водачът  формално е осъществил състава на престъпление по чл. 345,ал.2 от НК,но обществената опасност на деянието  е ниска и за това не съставлява престъпление,а административно нарушение и за това следва да бъде ангажирана административно-наказателна отговорност. С писмо от 18.11.2019 година Районна прокуратура Велинград  е изпратила на Началника на РУ Велинград  посоченото постановление,за произнасяне по компетентност,като същото е получено в РУ на МВР Велинград на 04.12.2019г.

                    Към админисративно-наказателната претиска са приложени :

- Постановление на РП Велинград,обяснения на жалбоподателя  и писмо,с което е изпратено на РУ Велинград – описани по-горе;                          

- Справка за нарушител / водач П.А.Б.,от която е видно,че същият е правоспособен водач и ,че за периода от 2007 година до 2020 г. са му налагани адм. наказания за нарушения по ЗДвП – с  8 наказателни постановления,вкл. и процесното  и с 5 фиша;

- Справка за първоначална регистрация и собственост на процесниото МПС;

- Заповед рег.№ 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи,с която е определил лицата,които имат право да съставят АУАН и издават наказателни постановления по ЗДвП – вкл. и началниците рУ при ОДМВР – на обслужваната територия.                                                                 

                                                                                                                  

             С оглед на горното съдът счита,че  ж а л б а т а    е    НЕОСНОВАТЕЛНА, поради което  следва да    бъде    о с т а в е н а    б е з      у в а ж е н  и е  ,като се  ПОТВЪРДИ  наказателно постановление №20-0367-001960    от  26.03.2020.2020 година на Началник РУ  към ОД на МВР Пазарджик ,  РУ Велинград, с което на жалбоподателя П.А.Б. ***, за нарушение на чл. 140,ал.1 от ЗДвП,на основание чл. 175,ал.3,пр.1 от ЗДвП ,са  наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест  месеца   . Установи се по един безспорен и несъмнен начин,че жалбоподателят  е управлявал лек автомобил във Велинград с транзитни номера с изтекъл срок т.е  без да е регистрирано по надлежния ред ,поради което правилно е посочено че е   нарушил правилата за движение по пътищата и по-конкретно чл. 140,ал.1 от ЗДвП и за това  на основание чл.175,ал.3,пр.1  от ЗДвП ,са му  наложени адм.наказания глоба в размер на 200 лева и  лишаване от право да управлява МПС за срок от шест  месеца. Размера на  административните наказания правилно  е определен от административно-наказващият орган в минималния размер  на санкцията,като се е съобразил с обществената опасност на нарушението,обусловена от времето и мястото на управление на МПС и времето от изтичане на срока на транзитните номера до момента на осъществяване на нарушението.За да приеме,че действително жалбоподателят е управлявал МПС ,което не е било регистрирано по съотв. ред ,съдът взе предвид показанията на свид.  К. и Узунав , както  и доказателствата,събрани по посоченото по-горе досъдебно производство.От показанията на свид. Салкин не се установява,че деянието на жалбоподателя не е адм. нарушение по смисъла на чл. 6,ал.1 от ЗАНН,т.е че не е извършено виновно от водача Б.,тъй като същият не е знаел кога  е изтекъл срока на транзитните номера.В това качество  жалбоподателят Б. преди да управлява МПС – дори и да не е негово собствено,е следвало да се убеди,че  същото отговаря на изискванията на ЗДВП,респ. на нормативните актове за неговото приложение,което той не е сторил в процесния случай.

 

                   В ъ з р а ж е н и е т о  на жалбоподателя,че наказателното постановление е   незаконосъобразно  и необосновано    ,е НЕОСНОВАТЕЛНО,тъй като:

- в  настоящия процес не се установи при съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление да са допуснати съществени нарушения на процесуални правила,довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя.При  съставяне на акта и  издаване на наказателното постановление е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и съотв. на чл. 57 от ЗАНН,като в тях  е налице описание на нарушението в достатъчна степен,за да разбере водача за какво нарушение на правилата за движение по пътищата му е наложено административно наказание;

- не е налице нарушение на чл. 36,ал.2 от ЗАНН във вр. с чл. 33 и чл. 34  от ЗАНН,тъй като наказателното постановление е издадено след прекратяване на образуваното за същото деяние наказателно производство с влязло в сила постановление на РП Велинград – посочено по-горе. В  процесния случай намира приложение Тълкувателно решение №112/16.12.1982 г. по н.д. № 96/82 г. на ОСНК на ВС., в мотивите на което  е посочено, че "възбуждането на наказателно преследване за деяние, което впоследствие се окаже, че не е престъпление, а административно нарушение, прекъсва давността по чл. 34 от ЗАНН. Докато продължава предварителното и съдебно производство за това деяние, давността по чл. 34 от ЗАНН се спира. В подкрепа на това тълкуване е и разпоредбата на чл. 33 от ЗАНН, която забранява на административно-наказващите органи да образуват административно-наказателно производство, когато за същото деяние е възбудено наказателно преследване. Това означава, че започването или продължаването на административно-наказателното производство зависи от завършването на предварителното или съдебното производство. В тези случаи предвиденият едногодишен давностен срок по чл. 34, ал.1 от ЗАНН за съставянето на акт, установяващ нарушението, е без значение, тъй като акт не се съставя - чл. 36, ал.2 от ЗАНН". С оглед задължителния характер, който Тълкувателното решение има по силата на чл. 130, ал.2 от ЗСВ, следва да се приеме за безспорно, че при издаването на обжалваното наказателно постановление  е спазен предвидения в разпоредбата на ал.3 на чл. 34, във вр. с чл. 36, ал.2 от ЗАНН срок. Нормата на чл. 36, ал.2 от ЗАНН предвижда отклонение от принципното положение, че административно-наказателното производство се образува със съставяне на АУАН. За да се приложи чл. 36, ал.2 от ЗАНН, следва наказателното производство за същото деяние да е прекратено от съда или прокурора и да е препратено на наказващия орган. В посочените случаи именно от момента, в който събраните доказателства, имащи отношение към реализиране на административно-наказателна отговорност, бъдат изпратени и получени от административно-наказващия орган, започва да тече срокът, предвиден в чл. 34, ал.3 от ЗАНН за осъществяване на административно-наказателната отговорност чрез издаване на наказателно постановление. Няма спор, че Постановлението  на Районна  прокуратура – Велинград  е изпратено на Началника на РУ Велинград  на 18.11.2019 година,получена е на 04.12.2019 година, поради което и процесното наказателно постановление е издадено в 6-месечен срок от тази дата- на 26.03.2020 г. В подкрепа на изложеното Решение № 81 от 26.02.2016 г. на АдмС - Пазарджик по к. а. н. д. № 945/2015 г. и Решение № 274 от 2.06.2016 г. на АдмС - Пазарджик по к. а. н. д. № 224/2016 г.

- при прекратяване на наказателното производство прокурора е приел,че поради по-ниската степен на обществена опасност деянието на жалбоподателя не съставлява  престъпление,а адм. нарушение и е изпратил материалите на административно-наказващия орган – в случая Началника на РУ Велинград,за реализиране спрямо дееца на административно-наказателна отговорност и за това е безспорно,че не е нарушен принципа ne bis in idem;

- правилно административно-наказващият орган не е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН,тъй като по делото не се установиха обстоятелства,които да водят до извода,че процесното нарушение е с по-ниска степен на обществена опасност от другите нарушения от този вид. От съществено значение  за този извод е обстоятелството,че МПС е управлявано  в град Велинград и че срока на транзитните номера е бил изтекъл преди повече от месец.

 

                   Водим от изложеното до тук съдът

 

Р   Е   Ш    И    :

 

                   П о т в ъ р ж д а в а      наказателно постановление №20-0367-001960    от  26.03.2020.2020  година на Началник РУ  към ОД на МВР Пазарджик ,  РУ Велинград,  с което на  П.А.Б. ***,с ЕГН ********** ***,офис №13,адв. Костадин У.,***,са   наложени  административни    наказания:

-   г л о б а в размер на 200 / двеста / лева и лишаване от право да управлява МПС за  с р о к   от ШЕСТ МЕСЕЦА, на основание чл.175,ал.3,пр.1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 140,ал.1  от ЗДвП .

 

           Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава  дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс  пред Административен съд Пазарджик в 14-дневен срок от съобщението на страните по делото,че решението е изготвено.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: