Решение по дело №350/2020 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 227
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Мирослав Вълков Вълков
Дело: 20207130700350
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш Е Н  И  Е

 

    ……….

 

          гр. Ловеч, 26.11.2020 г.

 

    В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЛОВЕЧ в публично заседание на двадесет и шести октомври  две хиляди и двадесета  година в състав:

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВ ВЪЛКОВ    

 

          при секретаря Антоанета Александрова, като разгледа докладваното от съдия Вълков  адм. дело   350/2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда чл. 145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК) във връзка със чл. 172, ал.5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

Образувано е по жалба от Т.П.К. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ)  № 20-0297-000055/15.07.2020 г. на Началника на РУ към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит.

В жалбата се твърди, че оспорената заповед е неправилна и незаконосъобразна, постановена в противоречие с материалния закон и при съществени нарушения на процесуалните правила, поради което се иска нейната отмяна.

В съдебно заседание жалоподателката поддържа жалбата.

Ответникът–Началникът на  РУ към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит в съдебно заседание чрез пълномощник оспорва жалбата.

 Настоящият състав на Административен съд Ловеч намира жалбата за процесуално допустима. Подадена е в законоустановения срок по чл.149, ал.1 от АПК от надлежно легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване индивидуален административен акт, който е неблагоприятен за нея. Разгледана по същество е  неоснователна.

От доказателствата по делото се установява, че на 15.07.2020 г. е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) против В.Х.К. от гр. Луковит, област Ловеч, затова, че на същата дата около 11:05 часа в гр. Луковит на кръстовището на ул.“Цар Симеон I“ и ул. „Йордан Йовков“ управлява лек автомобил „Опел Астра”(сив) с рег. №***, след като е загубил правоспособност по реда на чл. 157, т.4 от ЗДвП – отнемане на всички контролни точки с влязло в  сила на 20.03.2020 г. НП, с което виновно е нарушил чл. 150 от ЗДвП. Като доказателства са иззети два бр. рег. табели на автомобила. Акта е предявен на нарушителя на 21.07.2020 г., който не е вписал възражения и е отказал да го подпише, което е удостоверено с подписа на един свидетел. В АУАН е отразено, че автомобила е собственост на  Т.П.К. ***.

По делото е представена Докладна записка № 13656/16.07.2020 г. до Началника на РУ МВР Луковит относно реализиране на АНП във връзка със съставен АУАН относно неспиране на подаден светлинен и звуков сигнал от неправоспособен водач и осуетуване на полицейска проверка. Тя е изготвена от мл.автоконтрольор Г.Й., който е посочил, че е бил на работа по утвърден график за времето от 08:30 ч. до 20:30 часа на 15.07.2020 г. задно с колегата си от ППД Р.Ц.. Около 11:00 ч. са се движили по ул. .“Цар Симеон I“, като на кръстовището с ул. „Йордан Йовков“ забелязали лек автомобил „Опел Астра”(сив) с рег. № ***, управляван от неправоспособния В.Х.К.. Полицейският служител е подал на водача ясен и разбираем за него светлинен и звуков сигнал, при което водачът е увеличил скоростта и е продължил движението си в посока гр. Плевен, поради което полицейският служител е започнал да следва автомобила на безопасно разстояние с включен светлинен и звуков сигнал. Автомобилът е увеличил скоростта, не е спрял, движел се е рисково и е създавал опасност за участниците в движението. В с. Радомирци автомобилът е променил посоката си на движение към с. Рупци. В това село автомобилът е продължил движението си по земен път, отворен за обществено ползване, като е спрял пред гробищен парк на селото. Водачът В.Х.К. е слязъл от автомобила и започнал да бяга през непроходима гориста местност, като по този начин отново е осуетил полицейска проверка. Двамата полицейски служители са обходили  местността, но не са успяли да открият В. К.. От направена справка в СУАНД съставилият докладната записка полицейски служител е установил, че водачът В. К. е загубил правоспособност и е с отнето СУМП по реда на чл. 157, ал.4 от ЗДвП. Поради отнемане на всички контролни точки има влязло в сила НП № 20-0297-000042, с което е наказан в едногодишен срок по административен ред за същото деяние. Полицейският служител е посочил, че на основание чл. 40, ал.2 от ЗАНН е съставил АУАН на К. по чл. 150 от ЗДвП и АУАН по чл. 103 от ЗДвП, които ще се предявят на нарушителя на основание чл. 43, ал.1 от ЗАНН.

До Началника на РУ Луковит е изготвена и Докладна записка № 297р-14035/22.07.2020 г. от ПИ Х.П. относно приобщаване на материали по ДП № 160/2020 г. по описа на РУ Луковит. В нея полицейският служител е отбелязал, че на 21.07.2020 г. около 11:20 часа заедно с още двама негови колеги – мл. Автоконтрольор П.Й. и мл.инсп. И.Т. са  посетили Неврологично отделение при МБАЛ Луковит, в което е бил настанен за лечение В.Х.К.. Същият е отказал да му бъде връчена покана с рег. № 297000-4211/21.07.2020 г., като свидетел на отказа е станал полицейският служител И.Т.. При предявяване на двата съставени АУАН, които са му били прочетени, В. К. е отказал да ги подпише, като свидетел на отказа е станал полицейският служител И.Т.. Освен това К. е отказал да подпише и получи призовка за извършване на действия по разследване по ДП № 160/2020 г., като свидетел на отказа е станал другият полицейски служител П.Й.. В докладната записка е отразено, че В. К. е отказал да дава каквито и е обяснения по случая.

 Въз основа на съставеният АУАН № АА-753651/15.07.2020 г., Началникът на  РУ към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит е издал оспорената в настоящото съдебно производство ЗППАМ, с която на жалбоподателката Т.П.К. е наложена ПАМ по чл. 171, т.2а,  от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца, затова, че като собственик на лек автомобил „Опел Астра” - сив  с рег. № ***  допуска или предоставя управлението му на В.Х.К., който не притежава СУМПС – неправоспособен водач.

За изясняване на делото от фактическа страна по искане на жалбоподателката е допуснат до разпит свидетеля Т.А.Ж.. Той живее в гр. Луковит. Работи в строителство, наема сам строителни обекти. Наел е В. К. – син на жалбоподателката да работи за него. Той му казал, че се продава лекия автомобил. Свидетелят след оглед го харесал и дал една част от уговорената сума на жалбоподателката. Останалата сума трябвало да даде по-късно и тогава да прехвърлят собствеността на колата. Заявява, че той е карал колата без пълномощно и с нея ходил на работа. Посочва, че е отишъл с колата в с. Рупци и я паркирал до гробището. Там го чакал човек, на когото трябвало да види банята за евентуален ремонт. Отишъл с него и след като се върнал след 2-3 часа установил, че нямало регистрационните табели на лекия автомобил. Звъннал по телефона на познати, за да ги попита дали има крадци в района. След това казал на жалбоподателката за случая. Прибрал се в Луковит с колата на този човек, на когото оглеждал банята в с. Рупци за евентуален ремонт. С другата кола на жалбоподателката отишъл отново в с. Рупци, за да вземе от лекия автомобил малкия талон и застраховката. На следващия ден според показанията на свидетеля колата в с. Рупци е била разбита, липсвали инструменти от багажника, машини, акумулатор, три джанти, щека за масло, един фар. Той не се е обаждал за случая в полицията, нито където и било другаде. Закарал железни джанти, вдигнал колата и я закарал в гаража в Луковит.

Съдът не кредитира показанията на разпитания свидетел. Те не съответстват на останалите доказателства по делото – на отразеното в съставения АУАН, както и на отразеното в изготвените от полицейските служители две докладни записки за случая. Освен това показанията на този свидетел са неясни, противоречиви, непоследователни, нелогични и житейски неправдоподобни.

 

 

 

 

 

При така изложената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

Оспорената заповед е издадена от компетентен административен орган.

Съгласно чл. 172, ал.1 от ЗДвП, ПАМ по чл. 171, т.2а се прилагат с мотивирана заповед на ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. На жалбоподателката е наложена ПАМ по чл. 171, т.2а, буква „а” от ЗДвП.

Министърът на вътрешните работи със Заповед № 8121з-1524/09.12.2016 г. е определил да осъществятат контрол по ЗДвП основните структури на МВР, сред които в т. 3 и ОДМВР.

Директорът на ОДМВР Ловеч със заповед № 295з-805/25.04.2017 г. е оправомощил да прилагат с мотивирана заповед принудителните административни мерки по чл.171, т.2а от ЗДвП служители от ОДМВР Ловеч, сред които в т. I.5 фигурират Началниците на РУ при ОД на МВР  за нарушения на ЗДвП, извършени на територията, обслужвана от съответното РУ при ОД на МВР Ловеч. По делото е представено Удостоверение  № УРИ 295р-6279/07.05.2019 г., издадено от  ОДМВР Ловеч, от което се установява, че издателят на обжалваната заповед И.Н.Р.  е назначен на длъжност Началник III степен на РУ-Луковит при ОДМВР Ловеч със заповед № 8121К-4986/06.12.2016 г. на Министъра на вътрешните работи, считано от 09.12.2016 г. и продължава да служи на същата длъжност и към момента.

Обжалваната в настоящото производство заповед е издадена на 15.07.2020 г. от И.Н.Р.  - Началник на РУ към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит. Нарушението на ЗДВП е извършено в гр. Луковит, който район се обслужва от ОДМВР Ловеч. Следователно оспорената заповед е издадена от материално и териториално компетентен административен орган.

Заповедта е издадена в предвидената от закона писмена форма  с посочване на  фактически и правни основания.

Административният орган не е допуснал съществени нарушения на административно производствените правила.

Обжалваният индивидуален административен акт е издаден в съответствие с материално правните разпоредби.

Съгласно чл. 22 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), ПАМ се прилагат за предотвратяване и преустановяване на административни нарушения, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях. Според чл. 23 от същия закон, случаите, когато могат да се прилагат ПАМ, техния вид, органите, които ги прилагат и начинът за тяхното приложение, както и редът за тяхното обжалване се уреждат в съответния закон или указ.

Съгласно чл. 171 от ЗДвП, ПАМ се прилагат за осигуряване на безопасността на движение по пътищата и за преустановяване на административните нарушения, а според чл. 172, ал.1, те се прилагат с мотивирана заповед.

С оспорената заповед на жалбоподателката е наложена ПАМ по чл. 171, т.2а, буква „а” от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява МПС без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС, или след като е лишен от право да управлява МПС по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т.1 или 4, или по реда на чл. 69а от НПК, както и на собственик, чието МПС е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

Тази мярка е с превантивен характер и има за цел да осуети възможността на нарушителя да извърши други подобни нарушения. Тя не е вид административно наказание.

Според чл. 189, ал.2 от ЗДвП, редовно съставеният АУАН се ползва с презумтивна доказателствена сила относно отразените в съдържанието му правно релевантни факти, които съставляват основание за прилагане на ПАМ до доказване на противното, поради което доказателствената тежест за установяване на фактическа обстановка, различна от тази, която е описана в АУАН е на жалбоподателя. Описаните в АУАН фактически обстоятелства  за извършено административно нарушение по ЗДвП съставляват едновременно и фактически основания за издаване на обжалваната заповед.  АУАН е част от административната преписка по издаване на заповедта за прилагане на ПАМ и съдържа фактическите основания на акта по смисъла на чл. 59, т.4, пр.1 от АПК.

Настоящият съдебен състав счита, че фактите са такива, каквито са въприети от Административния орган в обжалваната заповед. По делото не е спорно, а и се установява от представените доказателства, че  жалбоподателката  е собственик на лек автомобил „Опел Астра”(сив) с рег. № ***. При условие, че формалната доказателствена сила на АУАН не е опровергана от жалбоподателката, тъй като показанията на разпитания в съдебно заседание свидетел Т.А.Ж. не могат да бъдат кредитирани,  и при безспорното установяване, че собственото й МПС е управлявано от нейния син В.Х.К. , който не  е правоспособен водач, съдът приема за несъмнено установено наличието на юридическия факт, правопораждащ прилагането на наложената ПАМ.

След като по делото са безспорно установени управлението на процесното МПС от неправоспособен водач и кой е собственик на автомобила, административният орган законосъобразно е приложил ПАМ "прекратяване на регистрацията на пътното превозно средство" на собственика. Разпоредбата на чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП е императивна, като не предоставя на компетентния орган право на преценка, а последният действа изцяло в условията на обвързана компетентност. При реализиране на фактите и обстоятелствата, представляващи основание за прилагане на мярката, административният орган е длъжен да издаде административен акт, с който да приложи предвидената в ЗДвП ПАМ.

Посочената от административния орган правна норма на чл. 171, т. 2а от ЗДвП регламентира налагането на ПАМ на собственика на МПС, което е управлявано от неправоспособно лице. В случая посоченото обстоятелство е безспорно и е доказано. Жалбоподателката-собственик не е адресат на съставения и цитиран в заповедта АУАН, но това е ирелевантно за налагане на ПАМ, доколкото законът изисква самото нарушение (управление на МПС от неправоспособен водач) да е констатирано с АУАН.

 Посочените материалноправни предпоставки за прилагане на мярката са били налице. Изпълнено е изискването МПС-во да е било управлявано от неправоспособно лице, което няма валидно издадено СУМПС към датата на установяване на нарушението. В заповедта ясно и пълно е описано МПС, което е било управлявано от неправоспособен водач и спрямо което се прилага ПАМ "прекратяване на регистрацията".

Приложената ПАМ е съобразена и с постигане на целите на закона – осигуряване на безопасността на движението по пътищата, живота и здравето на участниците в него и преустановяване на административните нарушения, като съответства и на принципа на съразмерност по чл. 6 от АПК. Административната мярка е приложена за нарушение, което има висока степен на обществена опасност – управлението на собствения на жалбоподателката автомобил е извършено от неправоспособно лице; поставени под сериозна заплаха са били животът и здравето както на водача, така и тези на останалите участници в движението.

Възраженията и твърденията в жалбата, както и тези, изразени от жалбоподателката в проведеното публично заседание  са неоснователни, защото не се подкрепят от доказателствата по делото.

Настоящият съдебен състав намира, че обжалваната заповед е правилна и законосъобразна, което налага оспорването да бъде отхвърлено.

          По изложените съображения и на основание чл. 172, ал.2 от АПК, съдът

                  

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването на Т.П.К. *** на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20-0297-000055/ 15.07.2020 г. на Началника на РУ към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване съгласно чл. 172, ал.5, изр. второ от ЗДвП.

Препис от него да се изпрати на страните по делото.

 

                                           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: