ОПРЕДЕЛЕНИЕ №
гр. Търговище, 24.02.2021г.
Административен съд - Търговище, втори състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА
като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 36 по описа на АС – Търговище за 2021г., при преценка на редовността и допустимостта на производството, за да се произнесе, взе предвид следното:
Предявен е иск с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ. Делото е изпратено по компетентност от РС – Търговище. Съдът е сезиран с искова молба от Х.Г.П. ***, действаща чрез процесуален представител и съдебен адресат а.. М.М. ***, с която е предявен иск за обезщетение за вреди от незаконно полицейско задържане за срок от 24 часа, извършено от служители на ответника на 01.06.2018г., изразяващи се в преживени стрес, страдание и унижение. Поради това и като счита, че задържането й е било в противоречие със закона, ищцата счита, че за нея е налице правен интерес да претенедира обезвреда на претърпените неимуществени вреди в размер на 10 000лв.
В срока и по реда на чл. 131 от ГПК, в писмен отговор от ОД МВР Търговище, изискан от РС – Търговище преди препращане на делото, чрез гл. юрисконсулт Л. Ж. се изразява становище за недопустимост на иска, а в евентуалност - за неоснователност на същия.
Съдът намира, че предявеният иск е недопустим, като основанията за този извод са следните:
Ищцата ангажира отговорността на държавата чрез ОД МВР Търговище за претърпени от нея неимуществени вреди следствие на полицейско задържане от 24 часа, извършено въз основа на заповед за задържане по чл. 72, ал.1,т. 1 от ЗМВР. Видно от представената административна преписка, заповедта за задържането е от 02.06.2018г. и на същата дата е предявена на ищцата, като в нарочна декларация същата е декларирала, че са и разяснени правата по чл. 72 от ЗМВР. В исковата молба не се твърди, а и по преписката няма данни законността на задържането да е била оспорена пред съд, още по-малко – заповедта да е била отменена като незаконосъобразна.
Предпоставка за допустимостта на иска по ЗОДОВ е актът, от който вредите са произтекли, да е отменен. Разпоредбата на чл. 204 от АПК изрично предвижда, че искът може да се предяви след отмяната на административния акт по съответния ред.
По изложените съображения съдът намира, че производството по делото е недопустимо. Исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото прекратено, на основание чл. 130 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК.
Водим от горното, съдът
О
П Р Е Д Е Л И :
ВРЪЩА исковата молба от Х.Г.П. ***, действаща чрез процесуален представител и съдебен адресат а.. М.М. ***, с която е предявен иск в размер на 10 000лв. за обезщетение за вреди от незаконно полицейско задържане за срок от 24 часа, извършено от служители на ответника, изразяващи се в преживени стрес, страдание и унижение.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 36/2021г., по описа на АС - Търговище.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в седмодневен срок от съобщаването му.
Препис от определението да се изпрати на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: