Решение по дело №2197/2019 на Районен съд - Монтана

Номер на акта: 711
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 7 януари 2020 г.)
Съдия: Валя Младенова
Дело: 20191630102197
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 август 2019 г.

Съдържание на акта

№ 711 / 20.11.2019 г.

Р Е Ш Е Н И Е

20.11.2019 година

град Монтана

 

                                        В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - МОНТАНА, втори граждански състав в публично заседание на деветнадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЯ МЛАДЕНОВА

 

при секретаря Татяна Иванова и в присъствието на прокурора……………., като разгледа докладваното от съдията МЛАДЕНОВА гр.д. № 2197 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявен иск с правно основание чл.49 ал.1 от СК, обективно съединен с иск с правно основание чл.53 СК.

Ищцата И.М. ***, с ЕГН ********** твърди в исковата молба, че с ответника са сключили граждански брак на 22.07.1998 година в град Монтана, от който брак имат едно навършило пълнолетие дете – ЕМИЛИ РАДОСЛАВОВА ТОДОРОВА, родена на *** година, с ЕГН **********. Поддържа, че първоначално отношенията между тях били нормални, но с течение на времето охладнели един към друг. Загубила се нормалната за едно семейство привързаност и уважение. Твърди също, че отношенията им отдавна вече не се изграждат на основата на взаимно уважение, общи грижи за семейството, разбирателство и вярност. Заявява, че брачната им връзка изцяло е опразнена от дължимото се съдържание и това е непоправимо. Твърди, че са регистрирани на един и същ адрес, но са разделени окончателно от 2017 година, когато тя останала да живее в жилището на нейните родители, където живеело семейството дотогава, а ответникът отишъл да живее на сегашния си адрес в град Монтана, ул.“П.А.Славков” 14. В течение на тези години, в които са били разделени двамата са контактували само по повод на детето и нищо друго не ги свързвало. Твърди, че след навършване на пълнолетие на детето, двамата почти не контактували и вече нямало причини да го търси. Ищцата твърди, че бракът й е трайно и непоправимо разстроен и брачната връзка не може повече да съществува. У нея е налице сериозно и непоколебимо решение за развод. Не желае съдът да се произнася по въпроса за вината. Твърди, че през време на брака са живели в жилище, собственост на нейните родители, което след раздялата тя продължава да ползва. Поддържа също, че имат придобити по време на брака движими вещи, които са си поделили при раздялата и нямат претенции един към друг. Предвид гореизложеното моли съда да постанови решение, с което да прекрати брака между тях поради дълбоко и непоправимо разстройство, без да се произнася по въпроса за вината, както и да постанови след развода да носи фамилното си име от преди брака - ПЕТРОВА. Моли съда да й присъди и сторените в производството разноски.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът Р.Т.С. ***, с ЕГН ********** не е представил писмен отговор на исковата молба и не изразява становище по исковите претенции.

Доказателствата по делото са писмени и гласни.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните по свое убеждение и при условията на чл.235 от ГПК, приема за установено следното:

Безспорно е установено по делото, че страните И.М. СТАМЕНОВА и Р.Т.С. са сключили граждански брак на 22.07.1998 година, от който брак имат навършило пълнолетие дете – ЕМИЛИ РАДОСЛАВОВА ТОДОРОВА, родена на *** година, с ЕГН **********. Установено е, че първоначално отношенията между тях били нормални, но с течение на времето охладнели един към друг. Загубила се нормалната за едно семейство привързаност и уважение. Няма спор между страните, че отношенията им  вече не се изграждат на основата на взаимно уважение, общи грижи за семейството, разбирателство и вярност. Това довело до тяхната фактическа раздяла през месец август 2016 година, когато ответникът напуснал семейното жилище. От показанията на разпитаната по делото свидетелка Йордана Иванова Илиева, която е майка на ищцата, се установява, че откакто са разделени страните по делото не са правили опити да укрепват отношенията си. Свидетелката заявява също, че ответникът живее вече с друга жена.

Така изложената фактическа обстановка не се оспорва от страните и се установява по безспорен и несъмнен начин от събраните писмени и гласни доказателствени средства.

От изложеното следва, че в брака на страните е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, поради което следва да се допусне развод между страните и се прекрати брака им.

Бракът създава определени задължения за всеки един от съпрузите и докато същият не бъде прекратен, те не могат да се считат за освободени от тях. Съпрузите са длъжни с общи усилия, съобразно своите възможности, имущество и доходи да осигуряват благополучието на семейството и да живеят съвместно, освен, ако важни причини не налагат да живеят разделени. Установено е, че от както съпрузите са разделени до настоящия момент не са полагали каквито и да било усилия за изглаждане на своите взаимоотношение. Нещо повече, и двамата напълно са се дезинтересирали един от друг. С това си поведение и двамата съпрузи са демонстрирали пълната си дезинтересованост от семейството си. Разстройството на брака е дълбоко, тъй като е довело до разкъсване на семейната общност, до липса на взаимност, уважение, доверие, при което по време на фактическата раздяла брачната връзка е съществувала само формално и не е съответствала на закона. Разстройството на брака е и непоправимо, тъй като не може да се преодолее, за да се възстановят нормалните съпружески отношения. По време на фактическата раздяла отношенията им са съществували само формално. Липсата на лични контакти и на съвместно поемане на грижи за семейството е довела до окончателно разпадане на семейната общност между страните.

Предвид гореизложеното съдът намира, че следва да допусне развод и прекрати брака като дълбоко и непоправимо разстроен, при условията на чл.49 ал.1 от СК.

Желанието на ответницата по отношение на фамилното й име е след прекратяване на брака да го промени, а именно да носи фамилното си име преди брака – Петрова.

Съобразно този изход на делото, ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд - Монтана държавни такси, както следва: 25,00 лева - държавна такса по иска за допускане на развода, както и сумата от 5 лева - държавна такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист. Разноски на ищцата не следва да бъдат присъждани, тъй като, когато няма вина, както е в настоящия случай, разноските остават в тежест на всеки от тях, както са ги направили – аргумент от разпоредбата на чл.329 ал.1 ГПК.

 

Предвид изложените по-горе мотиви съдът 

 

                                 Р    Е    Ш    И :

 

ДОПУСКА развод между И.М. ***, с ЕГН ********** и Р.Т.С. ***, с ЕГН ********** и ПРЕКРАТЯВА брака им, сключен на 22.07.1998 година с акт № 0146/22.07.1998 година на Община Монтана, поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство.

След допускане на развода и прекратяване на брака съпругата И.М. СТАМЕНОВА ще носи предбрачното си фамилно име -ПЕТРОВА.

ОСЪЖДА Р.Т.С. ***, с ЕГН ********** да заплати по сметка на Районен съд - Монтана сумата от 25,00 /двадесет и пет/ лева - държавна такса по иска за допускане на развода, както и сумата от 5 /пет/ лева - държавна такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Монтана в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                       

 

                  

РАЙОНЕН СЪДИЯ :