Решение по дело №300/2019 на Районен съд - Сливница

Номер на акта: 108
Дата: 16 април 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Ангелина Гергинова Гергинска
Дело: 20191890100300
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

108

гр.Сливница, 16 април 2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Сливнишкият районен съд, първи състав, в публично заседание на двадесет и шести септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:АНГЕЛИНА ГЕРГИНСКА

 

при секретаря Мария Иванова като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 300 по описа на съда за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Д.В.Д., ЕГН: **********, е предявил против К.А.С., с ЕГН **********, иска по реда на чл. 127а от СК, за заместване съгласието му за издаване на задграничен паспорт на В. К. С.с ЕГН **********, както и да бъде разрешено В. К. С.с ЕГН ********** да напуска пределите на страната придружавано от ищцата, като негова майка или с нейно съгласие , придружено от посочено от ищцата лице до навършването му на пълнолетие, без да е необходимо, съгласието на баща му, ответник по настоящото дело. Представя доказателства, прави доказателствени искания. В съдебно заседание, ищцата, уточни искането си , като моли да бъде постановено решение , с което  да бъде разрешено на детето й, В. К. С.с ЕГН **********, да пътува в съседните странина България , а именно Сърбия, северна Македония, Гърция, както и страните от ЕС, придружено от майка си или от определено от нея лице, във връзка с пътуванията на хандбалния отбор, в рамките на 2020г., като съответните пътувания не са в периодите определени за лични отношения с бащата.

Ответникът, К.А.С., не е подал по реда и в срока по чл. 131 от ГПК писмен отговор. Не представя писмени доказателства не прави доказателствени искания. В съдебно заседание се явява лично, оспорва иска. Принципно заявява, че би дал разрешение дъщеря му да пътува с ханбалния отбор и да разглежда забележителности, но е против да даде съгласието си изобщо.

Съдът като разгледа молбата , прецени събраните по делото доказателства и представеното от страните споразумение , прие следното:

            От представеното Решение №184/18.12.2007г., постановено по гр.д.№ 4532/2006г. по описа на Софийски районен съд, е видно, че е прекратен брака между Д.В.Д. и К.А.С.. Роителските права спрямо роденото от брака им дете, В. К. С.са предоставени на майката - Д.В.Д..

            От представеното удостоверение за раждане е видно, че В. К. С.с ЕГН ********** е родена от  брака сключен между Д.В.Д. и К.А.С..

От представеният социален доклад се установява, че детето, В.. С., живее с майка си. От 2010г., майката на детето, Д.В.Д., живее на семейни начала с Ц. Д., с когото сключват брак през 2015г. и имат родено дете – Д. Д.. Според социалните служби, за детето, В. е осигурена сигурна и безопасна среда за живеене. В. е ученичка в шести клас на СУ „Св.Св.Кирил и Методий” гр.Сливница, посещава редовно учебни занятия и има отличен успех.детето ходи на тренировки по хандбал три пъти седмично. Според социалните, ответника е трудово ангажиран. Споделил пред социалните служби, че имат диалог помежду си, но на този етап не желае да бъде издаван задграничен паспорт на дететои е споделил опасения детето да пътува извън пределите на страната предвид ниската му възраст 

            При така установеното съдът прави следните правни изводи:

При така установеното от фактическа страна, съдът намира, че с оглед събраните доказателства молбата на ищцата с правно основание чл.127а от СК се явява основателна.           Въпросът, свързан с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това при разногласие на родителите е от категорията на спорна съдебна администрация и е уреден в чл. 127а от СК. В това производство съдът е длъжен да постанови съдебен акт, който в най-голяма степен охранява интересите на детето, във връзка с което съдът може служебно да събира доказателства и не е обвързан от исканията на страните.

Съгласно чл. 3 от Конвенцията на ООН за правата на детето (ратифицирана от България през 1991г.): „Висшите интереси на детето са първостепенно съображение във всички действия, отнасящи се до децата, независимо дали са предприети от обществени или частни институции за социално подпомагане, от съдилищата, административните или законодателните органи”.

Понятието за висшите интереси на детето произтича от втория принцип на Декларацията за правата на детето от 20 ноември 1959 г. на Общото събрание на ООН, който гласи следното: „Детето ще се ползва от специална защита и на него ще му бъдат предоставени възможности и улеснения, чрез закона или чрез други средства, които да му позволят да се развива физически, умствено, морално, духовно и социално по здравословен и нормален начин и в условия на свобода и достойнство. При приемането на законите за тази цел най-доброто осигуряване на интересите на детето трябва да бъде най-висше съображение".

Съдебната практика на ВКС също сочи интересите на детето като главен критерии при решаването на спор между родителите относно мерките на лични отношения между тях и детето, включително при разногласие на родителите относно пътуването на детето зад граница - Решение № 697 от 1.11.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1052/2010 г., IV г. о.  Решение № 403 от 29.02.2016 г. на ВКС по гр. д. № 6903/2014 г., IV г. о, Решение № 126 от 30.05.2014 г. на ВКС по гр. д. № 6871/2013 г., III г. о. и др.

Подадена е молба за решаване на спор при разногласие между родители за издаване на личен документ – паспорт и за пътуване на дете на страните в чужбина – в страни от Европейския съюз. В това производство съдът не решава този правен спор със сила на пресъдено нещо, а само администрира тези материални правоотношения, като преценява конкретните факти с оглед интересите на детето и вземайки предвид и правата на родителите, замества или отказва да замести липсващото съгласие на единия родител за пътуването на децата извън пределите на Република България.

Разрешение може да бъде дадено за определен период в определена държава или в държави, чийто кръг е определяем или за неограничен брой пътувания, през определен период от време, но също, до определени държави, като интересът на детето се преценява във всеки конкретен случай. В случая по делото безспорно се доказа, че детето има тренира в отбора по хандбал и се организират международни участия в състезания, и др. в рамките на страни от Европейския съюз и Шенгенското пространство, както и в съседните на България държави. Установи се, че майката е осигурила финансово спортуването на детето, както и има възможност да заведе дъщеря си на почивки в страни от Европейския съюз.

Следва да се отбележи, че горното не рефлектира върху определеният по гр.д.№ 4532/2006г. по описа на Софийски районен съд режим на лични отношения между бащата и детето и не го променя. Въпросът за режима на лични отношения следва да бъде уреден между двамата родители или доброволно или по съдебен ред. В тази връзка в Решение № 295 от 4.12.2015 г. на ВКС по гр. д. № 3212/2015 г., III г. о., ГК се приема, че нарушаване на режима на лични отношения с бащата, доколкото съставляват бъдещо несигурно събитие, не може да бъде аргумент за постановяване на отказ да се даде съгласие за пътуване в чужбина. В цитираното решение се сочи също така: „Освен това родителят, на когото е предоставено упражняването на родителските права е длъжен да осигури изпълнението на съдебното решение, с което е определен режима на лични отношения с другия родител и евентуалното възпрепятстване на реалното им осъществяване винаги се тълкува в негова вреда и дава възможност на противната страна - при проявена активност да намери способи за защита на интереса си”.

Установи се по делото, че бащата не дава необходимото съгласие за извеждане на детето в чужбина и за издаване на необходимите за това документи. Тези факти се доказаха от показанията на свидетелите и приетият, като писмено доказателство по делото социален доклад.

С оглед на това съдът намира, че следва да бъде дадено разрешение заместващо съгласието на бащата за издаване на задграничен паспорт на детето В. К. С.с ЕГН ********** за пътуването й извън пределите на Република България в страните членки на Европейския Съюз и до съседните на Република България страни, без военни конфликти, придружена от майка си Д.В.Д., ЕГН: ********** или упълномощено от нея лице, в рамките на 2020г.

Предвид изхода на делото ответникът следва да заплати направените от ищцата съдебни и деловодни разноски в размер на 80 лева за държавна такса. Няма представени доказателства за направени разноски за адвокатско възнаграждение от ищцата.

               Мотивиран така, съдът                                                                               

Р    Е    Ш    И   :

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ на ОД на МВР гр. София, отдел „Български документи за самоличност“ да издаде международен паспорт за задгранично пътуване на детето В. К. С.с ЕГН **********, родено на , със съгласието на неговата майка и законен представител, Д.В.Д., ЕГН: **********, без да е необходимо съгласието на бащата К.А.С., с ЕГН **********.

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ на детето В. К. С.с ЕГН **********, да пътува извън пределите на Република България в страните членки на Европейския Съюз и до съседните на Република България страни, без военни конфликти, придружена от майка си Д.В.Д., ЕГН: ********** или упълномощено от нея лице, в рамките на 2020г., без да е необходимо за това съгласието на бащата К.А.С., с ЕГН **********..          

Решението подлежи на обжалване пред Софийски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                             СЪДИЯ: