Решение по дело №12192/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260397
Дата: 10 февруари 2021 г. (в сила от 26 февруари 2021 г.)
Съдия: Мирослава Иванова Данева
Дело: 20203110112192
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260397/10.2.2021 г. , гр.Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІ състав в публично заседание 14.01.2021 г., в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИРОСЛАВА ДАНЕВА

при секретаря  Й.Трендафилова като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 12192 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.28, вр.чл.26, ал.1 от Закона за закрила на детето.

 

Производството по делото е образувано по молба на Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Варна , обективираща искане за настаняване на детето И.Н.М., ЕГН: ********** да се отглежда в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с адрес: с. Т,, ул. А. Д.“ № **, като мярка за закрила, за срок от пет години, считано от датата на влизане в сила на решението.

Молителят  обосновава правния си интерес от депозиране на настоящата молба със следните  твърдения , изложени в обстоятелствената част на молбата , а именно : излага, че с административен акт е продължена приложената мярка за закрила, спрямо И.Н.М., ЕГН: **********. Момчето продължава да ползва услугите на Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания на адрес: с. Т,, ул. А. Д.“ № **.

Сочи се , че И.Ц.М., с ЕГН: ********** и Н.П.М., с ЕГН: ********** са родители на детето. Майката на момчето е регистрирана на постоянен адрес:***, настоящ адрес:***. Вторият родител е с постоянен адрес:***, ж. к. „М., ул. „Ф.“ № *, настоящ адрес:***.

Излага се, че И. е роден в МБАЛ - гр. Шумен. Непосредствено след раждане му е поставена диагноза: „Неонатална церебрална иехемия; ДЦП. Тежка асфикция при раждане. Състояние след неонатални гърчове. Ретинопатия. ВСМ. Анемия". Състоянието на И. след раждането изисквало специални медицински грижи. Родителите на момченцето заявили, че не са в състояние да полагат грижи за него в семейна среда, поради естеството на заболяването, от което то страда. Проведеното социално проучване, установило че твърденията на неговите родители отговарят на истината, т. е. че те са в трайна невъзможност да полагат грижи за него в семейна среда. Като последица спрямо детето е предприета мярка за закрила, по смисъла на чл. 4, ал. 1, т. 6 от ЗЗДет. със заповед на директора на дирекция „Социално подпомагане" - гр. Шумен. Момчето, след престой в болнично заведение, е приведено в Дом за медико-социални грижи за деца - град Варна. С решение № 244 от 17.03.2011 г. по гр. дело № 586/2011 г. по описа на Районен съд - гр. Шумен направеното за момчето по административен ред е потвърдено. И. е настанен в институционална среда за срок от две години, считано от 01.04.2011 г. Престоят на детето в ДМСГД е удължен с решение № 2874 от 13.06.2013 г. по гражданско дело № 6703/2013 г. по описа на ВРС. Последствие И. е насочен да ползва услуга - резидентен тип в ЦНСТ - с. Тополи.

Проведеното актуално социално проучване, по повод предприета спрямо И. мярка за закрила, показва, че успешната реинтеграция на детето в биологичното семейство не е възможна. Родителите не са променили нагласите си, към отглеждането му в семейна среда. По сходни съображения не е възможно момчето да бъде настанено в семейство на роднини или близки. Близките на И. също не желаят, а и не са в състояние да полагат грижи за детето. Липсва подготвено, приемно семейство, вписано в регистъра на приемните семейства, което да има желание да полага дългосрочно грижи за момчето и да има необходимите знания да полага грижи за него, предвид специфичните му потребности. Детето е вписано в регистрите на деца, които могат да бъдат осиновени, но до този момент не са определени подходящи осиновители.

С оглед на изложеното , молителят сезира с искане за постановяване на съдебно решение , с което да се уважи предявената молба.

Заинтересованата странадетето И.Н.М. ЕГН: **********, чрез назначения му особен представител, изразява становище за основателност на молбата.

Заинтересованите страни И.Ц.М. и  Н.П.М. - родители на детето И.Н.М.,  редовно призовани за насроченото открито съдебно заседание, не се явяват , не се представляват и не изразяват становище по депозираната молба.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и по вътрешно убеждение, по реда на чл.188 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна:

Видно от представеното по делото удостоверение за раждане на детето И.Н.М. е видно , че негови родители са И.Ц.М., с ЕГН: ********** и Н.П.М., с ЕГН: **********.

От приобщеното към доказателствения материал Експертно решение , издадено от МБАЛ „Св.Марина-Варна“ ЕАД е видно , че  на детето И.Н.М.  е поставена водеща диагноза, както следва: „Тежка умствена изостаналост. Симптоматична епилепсия. ДЦП-неуточнена“, като е определена 96% вид и степен на увреждане с чужда помощ.

Със заповед № ЗД/Д-В-222 / 04.09.2020 г. на Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ –гр.Варна е продължено настаняването на детето И.Н.М. с ЕГН: ********** в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с адрес: с. Т. ул. „А. Д." №** до произнасяне на съда с решение по чл. 28 от Закона за закрила на детето.

По делото е приобщен социален доклад № СЛ/О-В/459-051 / 04.09.2020 г., от който е видно, че от извършеното социалното проучване се установява, че детето И. е в тежко увредено здравословно състояние. След раждането си детето е настанено в специализирана институция, поради невъзможността на родителите да полагат грижи за него в семейна среда. На по-късен етап мярката за закрила спрямо момчето е променена в по-благоприятна от "настаняване в специализирана институция" в "настаняване в услуга от резидентен тип" - ЦНСТДМУ - с. Тополи, където И. расте в среда близка до семейната и са задоволени по адекватен начин основните му потребности. От раждането на И. до настоящият момент грижи за момчето полагат специализираните екипи на социалните заведения. Към момента детето се отглежда в ЦНСТДМУ с. Тополи, където за И. е осигурена сигурна и безопасна среда за развитието му. При извършеното актуално социално проучване на родителите на момчето, стана ясно, че същите нямат възможност и желание да поемат грижите за сина си И.. Към този момент не са открити близки и роднини, които могат да окажат подкрепа' в отглеждането и възпитанието на детето. На този етап, чрез продължаване на отглеждането на детето в ЦНСТДМУ ще бъдат задоволени адекватно основните, здравни и образователни потребности на детето. Предвид гореизложеното с оглед правилното физическо и психическо развитие на детето И.Н.М. с ЕГН: **********, Отделът за закрила на детето към Дирекция „Социално подпомагане" - Варна, предлага настаняване на детето И.Н.М. в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждане с адрес с.Т., ул. „А. Д." №** към „Комплекс за социални услуги за деца и младежи", съгласно чл. 4, ал.1 т. 5 от ЗЗДт.

Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

Законът за закрила на детето отдава приоритет на това, едно дете да бъде отглеждано в неговата семейна среда (чл. 25, ал. 2 и чл. 28, ал. 4 ЗЗДт), като в изключителни случаи то може да бъде настанено извън семейството, ако важни причини налагат това. Съгласно разпоредбата на чл. 25, т. 1 от ЗЗДт дете може да  бъде настанено извън семейството в случаите, когато неговите родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени, а съгласно т. 2 и 3 в случаите, при които родителите, настойниците или попечителите без основателна причина трайно не полагат грижи за детето или се намират в трайна невъзможност да го отглеждат.

От съвкупния анализ на събраните по делото доказателства може да се направи обоснован извод, че е налице именно визираната в закона предпоставка, че родителите на детето са в трайна невъзможност да го отглеждат, с оглед тежкото му здравословно състояние.

От съвкупния доказателствен материал е видно, че детето И. е родено в тежко увредено здравословно състояние. Детето е със 96% вид и степен на увреждане с чужда помощ. Видно от ЕР на ТЕЛК №2719 от 122/13.07.2018 г. на МБАЛ "Св. Марина -Варна" ЕАД, детето е с водеща диагноза „Тежка умствена изостаналост. Симптоматична епилепсия. ДЦП- неуточнена" и общо заболяване „Тежка умствена изостаналост". От извършеното актуално социално проучване наа родителите на момчето се установява,  че същите нямат възможност и желание да поемат грижите за сина си И..

От друга страна, с оглед изискванията на чл. 28, ал. 4, изр. последно ЗЗДт и предвидената по чл. 26, ал. 1 ЗЗДт поредност при определяне на мерките за закрила на детето, съдът счита за доказано, че детето няма роднини или близки, които да имат желание и възможност да се грижат за него. С оглед обстоятелството, че не са открити близки и роднини, които имат желание да отглеждат детето в семейството си, а и не е налице възможност да бъде настанено в приемна среда или насочено към ползване на услуга - резидентен тип , съдът намира, че предприетата от ДСП мярка за закрила на детето посредством настаняване в специализирана институция се явява единствената адекватна такава. Като се има в предвид, че детето И. е с увреждане в негов интерес е да бъде настанено в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с адрес: с. Т,, ул. А. Д.“ № **, за да бъде под непрекъснати медицински грижи, където да проследяват състоянието й. Ето защо съдът намира, че детето И. следва да бъде настанено за отглеждане в специализирана институция, а именно в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания с адрес: с. Т,, ул. А. Д.“ № **, за посочения от молителя срок от пет години, считано от датата на влизане в сила на настоящото решение. По този начин ще се осигури възможност детето да пребивава в среда, близка до семейната, в която ще бъдат адекватно задоволявани неговите потребности с оглед възрастта му, ще му бъде осигурено непрекъснато медицинско наблюдение с оглед подобряване на здравословното му състояние, позволяващо в последващ етап отглеждането му в семейна среда.

По изложените съображения съдът приема, че молбата е основателна и следва да бъде уважена.

Водим от горното, съдът

 

                     Р  Е  Ш  И:

 

НАСТАНЯВА  детето И.Н.М. ЕГН: **********  в специализирана институция – Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания , с адрес: с. Т,, ул. А. Д.“ № **,  за срок от пет години, считано от датата на влизане в сила на решението,  на основание чл.28, вр.чл.26, ал.1 от Закона за закрила на детето.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на основание чл.28, ал.4 ЗЗДт.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненския окръжен съд, в седемдневен срок от връчването му на  страните.

 

ДА СЕ ВРЪЧИ препис от решението на страните , ведно със съобщението за постановяването му, на основание чл.7 ал.2 от ГПК.

 

 

 

 

 

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: