Разпореждане по дело №5848/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 9707
Дата: 19 март 2018 г.
Съдия: Стефан Недялков Кюркчиев
Дело: 20171100105848
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2017 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

гр. София,  19.03.2018г

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, І-8 с-в., в закрито заседание, проведено на деветнадесети март, през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                               

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН КЮРКЧИЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 5848 по описа за 2017г. на І-8 с-в при СГС, за  да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по предявения иск на А.А.А..

Съдържанието на исковата молба, както и съдържанието на четири последователни уточнителни молби /№ 166484/08.12.2017г.; молба с вх. № 9144/22.01.2018г. и молба с вх. № 35905/13.03.2018г. и молба вх. № 35906/13.03.2018г./, които са подадени в следствие на четирикратно дадени изрични и конкретни указания на съда очертават следните страни и предмет на делото:

Ищцата твърди, че била собственик на недвижим имот (описан подробно в исковата молба), който се съгласила да прехвърли, чрез привиден договор за покупко- продажба,                на Е.П.М.и Н.Б.Р.- М.. Пред своя кредитор „Б.Д.“ ЕАД – споменатите лица Е.П.М.и Н.Б.Р.- М. заявили, че имат намерение да придобият именно този имот и кредитът е предназначен за финансиране на тази цел, но в действителност, кредитът бил използван за постигане на друга цел. В резултат от описаните действия на Е.П.М.и Н.Б.Р.- М., между тези две лица от една страна и „Б.Д.“ ЕАД бил сключен Договор за кредит на 19.04.2017г. и върху имота била учредена ипотека. Тъй като с влязло в сила съдебно решение вече била установена нищожността на сключения между ищцата и Е.П.М., и Н.Б.Р.- М. договор за покупко- продажба - в настоящия процес - ищцата претендира да установи недействителност на ипотеката, учредена върху имота, полза на „Б.Д.“ ЕАД.

За целта, А.А.А. вече няколко пъти категорично и ясно заявяви пред настоящия съд, че тя желаела да привлече в качеството на ответник само „Б.Д.“ ЕАД, а при това - желае, да привлече в качеството на ищци Е.П.М.и Н.Б.Р.- М.. Впрочем, заслужава да се отбележи, че от името на споменатите лица също е постъпила молба с вх. №72627/31.05.2017г. в която те самите заявяват, че биха искали „да бъдат конституирани като ищци“ заедно с А.А.А..

            При така очертаната фактическа обстановка, като съобрази от една страна изявленията на ищцата и от друга страна - процесуалните изисквания за допустимост – съдът констатира, че предявените искове са недопустими и исковата молба следва да бъде върната, на основание чл. 130 от ГПК.

            На първо място- исковата молба е недопустима поради факта, че посредством конкретните искове, които е избрала да предяви – така както бяха уточнени - ищцата фактически се домогва да брани чужди права /т.е. правата на Е.П.М.и Н.Б.Р.- М.. Такава процесуална конструкция е недопустима, по аргумент от разпоредбата на чл.26, ал.2 от ГПК, освен в предвидените от закона случаи. В конкретния случай обаче, ищцата очевидно не е легитимирана - да предяви иск в хипотезата на чл. 134 от ЗЗД, тъй като не може да бъде процесуален субституент на Е.П.М.и Н.Б.Р.- М.. Недопустимо е и искането й за привличане на трети лица съ-ищци (молба вх. № 35906/ 13.03.2018г.) 

Пак в тази връзка е уместно да се отбележи, че понеже не е налице необходимо и задължително другарство, пожелалите да участват „като ищци“ в настоящия процес трети неучастващи лица - Е.П.М.и Н.Б.Р.- М. няма как да бъдат конституирани в това процесуално качество. Ако тези лица желаят да предявят иск – няма никаква пречка да реализират това по общите правила без непременно да бъдат конституирани в настоящия процес, иницииран от друго лице - А.А..

            На второ място- съдът счита, че процесът е недопустим, доколкото основанието на предявените искове не кореспондира с надлежната процесуална легитимация на посочените от ищцата страни в процеса /ищец и ответник/. За поправяне на тази нередовност, съдът даде изрични указания и предостави няколко възможности, но ищцата поддържа категорично желанието си - да предяви иска точно от свое име и в интерес на Е.П.М.и Н.Б.Р.- М., при това да насочи иска си само срещу ответника „Б.Д.“ ЕАД. Тъй като ищцата ползва услугите на адвокат и вече получи нееднократно ясни и конкретни указания да внесе необходимите уточнения и допълнения по отношение на процесуалната легитимация на страните, но не изпълни надлежно указанията – съдът счита, че не дължи повече указания, тъй като съществува опасност той самият да се превърне в съветник на една от страните в процеса.

В обобщение трябва да се посочи, че дори за ищцата може и да е налице правен интерес да брани правата си, но конкретно избраните от нея процесуални средства и начинът, по който те се реализират в настоящия процес - не са процесуално адекватни на защитата на този интерес.

Така мотивиран и на основание чл. 130 от ГПК, съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ВРЪЩА  исковата молба и ПРЕКРАТЯВА  ПРОИЗВОДСТВОТО по гр. дело 5848 по описа за 2017г. на  І- 8 състав при Софийски градски съд, образувано по предявения иск на А.А.А., със съдебен адреса***,                  бул. „********срещу „Б.Д.“ ЕАД.

 

Разпореждането подлежи на обжалване от страните пред Апелативен съд София, с частна жалба, която следва да бъде подадена в едноседмичен срок от връчването на препис от съдебния акт.

 

СЪДИЯ: