Определение по дело №1595/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 713
Дата: 21 ноември 2018 г.
Съдия: Пламен Георгиев Ченджиев
Дело: 20184520201595
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л 

 ãð.ÐУСЕ, 21.11.2018 г.

 

РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, ШЕСТИ наказателен състав â ïóáëè÷íî ñúäåáíî çàñåäàíèå íà 21.11.2018 година â ñúñòàâ:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЧЕНДЖИЕВ

 

ïðè ó÷àñòèåòî íà ñåêðåòàð Елка Горанова              

и прокурор ПЛАМЕН ПЕТРОВ       

ñëîæè çà ðàçãëåæäàíå АНД № 1595 ïî îïèñà íà ÐÐÑ за 2018 година, äîêëàäâàíî îò Пðåäñåäàòåëÿ íà ñúñòàâà.

 

Íà èìåííîòî ïîâèêâàíå â 10,30 ÷àñà ñå ÿâèõà:

Обв. Б.К.П. – нередовно призована, не се явява.  

Свид. Е.С.И. се явява

За ÐÐÏ се явява прокурор ПЛАМЕН ПЕТРОВ

 

Свид. Е.С. – Свързала съм се по телефона с дъщеря ми – Б.п., уведомила съм я, но тя не може да се яви в съдебно заседание, тъй като живее в Германия. Децата също са там, учат.

 

            ÑÚÄÚÒ çàïèòà ñòðàíèòå ñëåäâà ëè äà ñå äàäå õîä íà äåëîòî.

            ПРОКУРОР - Дà ñå äàäå õîä íà äåëîòî.  

           

            ÑÚÄÚÒ   

Î Ï Ð Å Ä Å Ë È:

ÄÀÂÀ ÕÎÄ ÍÀ ÄÅËÎÒÎ

 

Сне се самоличността на свидетеля:

 Е.С.И. – 63г., б.гр., ом., неос., майка на обвиняемата

           

СЪДЪТ докладва постъпилото постановление по описа на РРП, с което се предлага  обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност при реда и условията на чл.78а от НК за престъпление по чл.182 ал.2  от НК.

 

ПРОКУРОР – Поддържам постановлението на РРП. Няма да соча нови доказателства.

 

ÑÚÄÚÒ ðàçÿñíè íà ñòðàíèòå ïðàâàòà èì ïî ÍÏÊ, êàêòî è ïðàâîòî èì íà îòâîä êúì ñúñòàâà íà ñúäà è ñúùèòå çàÿâèõà, ÷å íå æåëàÿò òàêúâ.

 

            ÑÚÄÚÒ çàïîçíà ñòðàíèòå ñ ïðàâàòà èì ïî ÷ë.275 îò ÍÏÊ è ñúùèòå çàÿâèõà, ÷å íÿìàò íîâè èñêàíèÿ.

 

Прокурорът прочете постановлението.

 

Свид. Е.С.И. - Разбрах правата си като майка на обвиняемата, желая да дам показания.

/Напомни се наказателната отговорност на свидетеля по чл.290 от НК/

 

Свид. Е.И. - Дъщеря ми и съпругът ú живяха 9 години преди да се разведат. От брака си имат две деца. Като се разведоха родителските права бяха предоставени на майката. Тогава тя живееше в България. След развода се отдели и заживя с децата.

Мисля, че 2014 г. замина за Германия. Като отиде там децата останаха при мен да ги гледам. Внучката я вземах в ***, разбрахме се със свата. Той пое внука, той остана в неговия апартамент, аз взех внучката. Бащата не можахме да го открием, той работи като международен шофьор. На следващата година, когато завърши учебната година, децата дойдоха при мен. В 9-ти клас учеше в *** и дойдох в Русе да гледам децата. Малката изкара 3-ти клас в Павликени, после дойдохме в Русе. Той в ***, тя във “***”. Това е 2016 г.

Някъде април месец той се връща от път, обажда му се по телефона на внука ми да се срещнат. Той отиде, тогава връзките бяха добре. Връща се внукът, срещнали са се в апартамента на дядото. Седнал да пие водка, обвинил го, че ползвал наркотици, някаква госпожа му се обадила по телефона. Дойде внукът бесен, каза че такова нещо не е правил, обвинил го е без да има такива неща. На сутринта отива на училище, пита дали нещо може да направим. Казах да отива, отношенията бяха добри, преди това идва на рожден ден на малката в ***, преспа. На другата сутрин отива в ***, някаква жена, приятелка, доколкото разбрах била полицайка, влиза директно в часа по География и внукът ми излиза и започнали да се разправят защо е ползвал наркотици и му посегнал. Бащата разбива носа на внука ми. Имаше дело за това.

Пусках го със страх на училище, казах да не закъснява, да не му направи нещо. Има ограничителна заповед да не го приближава, не помня за какъв срок.

 Майката остави децата да завършат училище и на 15.09.2016 г. каза да заведа децата там. Каза, че децата ще останат при нея.

Децата си идваха лятото, тя ги довеждаше. Идваха и това лято. Ние водихме второ дело да даде правата на мен и майката да ги придружава. Внукът сега направи пълнолетие. Още на първото дело той даде документ на майката да може да пътуват. Сега лятото като си идваха той я срещнал, питал къде са децата. Казала, че са в ***, питал защо не му дава децата, казала му да им се обади и да отиде да ги види. Той не е проявил желание да отиде. През това време децата звънят на другия си дядо, никой не отговаря. Съпругът ми звъни  и той да се срещнат, телефон никой не вдигна и не можаха да се срещнат дори с дядо си.

Предното лято 2017 г. ходиха при дядо им и той извадил и им дал по някаква сума и казал “Хайде по – бързо, защото баща ви ще дойде, ще ви завари тук”. От страх да не станат разправии децата си тръгнали. Внукът ми каза “Аз нямам работа с него, той ме изложи”, не искат да го виждат децата.

След като децата заминаха не се е случвало да ми се обади да каже, че иска да се срещне с децата. Не е звънял и на тях. Идваха и 2017 г., и 2018 г., бяха при нас. Един телефон не е звъннал, а телефонните номера и сега ги плащам и двете карти българските са в Германия.

Ограничителната заповед е от 2016 г.

 

Съдът извърши служебна справка в Деловодна програма САС на Районен съд - Русе и установи, че по Гр. Д. № 2300/2016 г. по описа на Районен съд - Русе е издадена Заповед за незабавна защита на O=M=O=, която е свързана точно с контактите между едно от лицата, т.е. с изпълнение на решението предмет на настоящото производство. Издаването на тази заповед се установява и от показанията на свидетелката.

Наличието на тази заповед съдът намира като ново обстоятелство, което е свързано както с обективна страна на престъплението неизпълнение на съдебно решение, така и със субективната страна. Наличието на ново фактическо обстоятелство дава основанието по чл.378 ал.3 от НПК да се прекрати съдебното производство и делото да се върне на прокурора.

Водим от горното съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД № 1595 по описа на Районен съд - Русе за 2018 година.

 

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура - Русе.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

ÇАСЕДАНИЕТО ïðèêëþ÷è â 11,00 чàñà.

ÏРОТОКОЛЪТ ñå èçãîòâè в с.з.

 

ÑÅÊÐÅÒÀÐ:                                                              ÐÀÉÎÍÅÍ ÑÚÄÈß: