Определение по дело №115/2019 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 68
Дата: 5 юни 2019 г. (в сила от 5 юни 2019 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20195240200115
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

68 /05.06.2019 гр. Пещера

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЕЩЕРСКИЯ РАЙОНЕН СЪД, четвърти наказателен състав, в закрито заседание на пети юни две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Атанаска Павлова

като разгледа докладваното от съдията Павлова ЧНД № 115 по описа на ПРС за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на  чл. 68, ал.6 от НПК и е образувано по молба на И.И.П. с ЕГН **********, с адрес ***, пребиваващ в Лондон, Англия, срещу Постановление на РП Пещера от 21.05.2019 г. за налагане на забрана за напускане пределите на РБългария по отношение на обв. И.И.П. по ДП №88/2019 по описа на РУ МВР Пещера.

С молбата се иска отмяна на постановлението, като се излагат доводи, че  И.П. живее с приятелката си и свидетелка по ДП № 88/2019г. по описа на РУ МВР Пещера в Лондон, Англия, като работят и двамата там, сочи че има адресна регистрация – England, London, 5 , Third Avenue, E17 9QJ, сочи и мобилен телефон- +447404646881. Твърди се, че  има известен по делото адрес и изразява готовност за пълно съдействие, поради което счита, че наложената мярка следва да бъде отменена.

Съдът, след като се запозна с доказателствата по делото, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Наказателното производство по ДП № 88/2019 г. по описа на РУ МВР Пещера и преп.вх. №57/2019г- на РП Пещера е образувано на 11.03.2019 г. за това, че на 31.12. 2018 г. в района на к.к.“Цигов Чарк“, землището на гр.Батак, обл. Пазарджик, умишлено  причинили средна телесна повреда на Тодор Симеонов Димитров от с. Драгор, изразяваща се в контузия на очна ябълка и околоочна област, разкъсна рана на лявото око, без пролабиране или загуба на вътрешноочни тъкани, довело до трайно отслабване на зрението на лявото око  - престъпление по чл. 129 ,ал.2 във вр. ал. 1 от НК.

Установена е следната фактическа обстановка:

На 31.12.2018г. пострадалият Тодор Симеонов Димитров, заедно с пирятели – свидетелите Полина Николова, Паулина Василева, Стоян Ноков, Ирина Арангелова, Евтим Дорков се организирали да отидят  в к.к. Цигов чарк, в землището на гр. Батак, където да отпразнуват Нова година.  Там присъствал и И.И.П.. През деня до настъпване на новогодишната нощ хвърляли пиратки. Една от тях наранила окото на Тодор Димитров, като същия инициирал тъжба до райнната прокуратура в гр.Пещера против И.И.П. ***.

В хода на разследването са разпитани свидетелите – Полина Николова, Тодор Димитров, Паулина Василева, Стоян Ноков, Ирина Арангелова, Евтим Дорков, Георги Велев,Павлинка Велева,Симеон Тодоров, Атанас Ташев, проведени са разпити пред съдия на св. Дорков и Арангелова, повторни разпити, назначена е съдебно-медицинска експертиза по писмени данни. Според заключението на експерта на пострадалия Тодор Димитров е причинена средна телесна повреда.

С постановление от 13.05.2019 г. И.И.П.  е привлечен в качеството на обвиняем за извършо престъпление по чл. 129 ал.2 във вр. ал.1 от НК като му е била взета мярка за неотклонение "Подписка". С Постановление  от 21.05.2019г.  на РП Пещера му е наложена забрана да напуска пределите на Р България.

В хода на разследване  обв. П. и защитника му са поискали извършване на допълнителни действия по разследването, които са били допуснати от наблюдаващия поркурор

В чл. 68, ал.1 от НПК са визирани предпоставките за налагане на мярка за процесуална принуда "забрана за напускане на пределите на Р България", при наличието на които прокурорът може да я постанови, а именно: лицето да е привлечено по досъдебно производство като обвиняем по реда на НПК; обвинението да е за тежко умишлено престъпление или за друго престъпление, с което е причинена смърт. Освен това следва да съществува риск обвиняемият да се укрие в чужбина. По своята същност тази мярка на процесуална принуда има за цел да обезпечи нормалното протичане на досъдебната и съдебната фаза на наказателното производство, при което несъмнено се ограничават определени права на обвиняемия. Законосъобразността на мярката не зависи от наличието или липсата на обосновано предположение.

В случая от материалите на приложеното досъдебно производство е видно, че И.П. е привлечен като обвиняем и му е повдигнато обвинение за престъпление, което по смисъла на чл. 93, т.7 от НК е "тежко", защото за него се предвижда наказание "Лишаване от свобода до шест години" . Спрямо обвиняемият е взета МНО " Подписка", т.е. няма пречка да бъде наложена взетата от РП- Пещера мярка за процесуална принуда.

Съдът намира, че действително макар П. да има постоянен адрес на територията на РБългария, видно и от молбата му той живее и работи преимуществено в Англия, т.е. при отмяна на мярката за процесуална принуда съществува реална опасност да напусне пределите на Република България и по този начин да попречи на хода на наказателното производство. Предвид това и с оглед разкриване на обективната истина и гарантиране приключването на същото производство в законовоустановените срокове предвидени в НПК / още повече, че по ДП  продължава извършване на допълнителни действия по разследване инициирани именно от обв. П. и неговия защитник при предявяване на материалите от разследването от дата 20.05.2019г./ състава на съда намира, че наложената от РП- Пещера мярка забрана за напускане пределите на Република България е адекватна, тъй като в случая е налице обществен интерес, който надделява над правилото за зачитане на личната свобода на обвиняемия в тази насока, и същият е доказан.

Предвид наличието на предпоставките за вземане на посочената мярка за процесуална принуда по отношение на обвиняемия съдът намира, че постановлението на РП- Пещера е законосъобразно.

Що се касае до отразеното в молбата, че наложената мярка за процесуална принуда представлява пречка от финансов характер, с оглед предвидената и гарантирана в НПК възможност Прочев може при нужда да депозира ново искане, и да му бъде разрешено да напусне пределите на Р България, което е в компетентността на прокурора и за което също е предвиден съдебен контрол.

С оглед изложеното, като съобрази разпоредбата на чл. 68, ал.1 от НПК, взе предвид целта на мерките за процесуална принуда и отчете факта, че по делото не са представени доказателства, обуславящи отмяната на същата или новонастъпили до подаване на настоящата молба такива, съдът намира, че молбата на обвиняемия И.И.П. следва да бъде оставена без уважение.

Така мотивиран и на основание чл. 68, ал.6 във вр. ал.5 от НПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на И.И.П. с ЕГН **********, с адрес ***, за отмяна на наложената му мярка за процесуална принуда " забрана за напускане пределите на РБългария", като обвиняем по ДП № 88/2019 г. по описа на РУ МВР Пещера  преп.вх. №57/2019г- на РП Пещера, взета с Постановление на РП Пещера от 21.05.2019 г.

ПОТВЪРЖДАВА мярка за процесуална принуда "забрана за напускане пределите на РБългария" взета по отношение на И.И.П. с ЕГН **********, адрес ***, обвиняем по ДП № 88/2019 г. по описа на РУ МВР Пещера  преп.вх. №57/2019г- на РП Пещера, с Постановление на РП Пещера от 21.05.2019 г.

 Определението е окончателно.

 ПРЕПИС от определението да се изпрати на страните.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: