Решение по дело №1795/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 март 2019 г. (в сила от 19 март 2019 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20182100501795
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                              Р      Е   Ш     Е    Н    И     Е   № І-20    

                                    

 

 

                                   град Бургас , 19.03. 2019 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   публично       заседание  

на ...........двадесет и седми февруари…..през

две хиляди и  деветнадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Пламена   Върбанова      

                                                  мл.с. Марина Мавродиева                                                  

                                                                                             

при  секретаря  А. Цветанова   като   разгледа  докладваното

от съдията  М.Карастанчева в.гр.д. №  1795    по описа  за

                    2018 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                               Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод на   въззивната жалба на  процесуалния  представител на етажната собственост на сграда „Б“ с идентификатор № 11538.4.100.1 по КК на гр.Свети Влас ,комплекс „Каса реал 2“ ,с адрес –местността „Юрта-под пътя“ в землището на гр. Свети Влас,община Несебър ,ул. „Пирин“ № 1 ,представлявана от управителя“Квиринал „ООД,със седалище и адрес на управление-гр.Св.Влас ,кв.“Русалка“ № 224,представлявано от Л. Т. –ответник     по гр.д. № 1200 /2017 год. по описа на Районен съд-Несебър   против решение № 170/01.10.2018 год. постановено по същото дело  ,с което са отменени  следните решения на проведеното на 21.11.2017 г. Общо събрание на ЕС ,обективирани в протокол от същата дата у а именно :решенията по  т. 2,3,5,67,8,9,10 и 11 от дневния ред на събранието   и е присъдил в тежест на въззивника заплащане на разноските на ищеца по делото ,като е отхвърлил искането на същия въззивник за присъждане на разноски.

                                                    Въззивникът      изразява недоволство от решението , като считат същото за незаконосъобразно, неправилно и  необосновано.

                                            Сочи се на първо място  ,че неправител е изводът на   решаващия съд,че не е спазена процедурата по чл. 12 ал. 6 от ЗУЕС,тъй като свикващият ОС –Д. Ш. не е имал пълномощно от „Лантурно риъл истейт „ЕООД ,както и от Б. Б. и Е. П.-т.е. не е представлявал етажни собственици ,притежаващи повече от 20% идеални части от общите части на сградата .Подробно се анализират предоставените на Ш. пълномощни от Б. Б. и Е. П./като се прилага  писмено потвърждение на първата на действията му  по повод свикването на ОС/,както и   нотариално завереното пълномощно  от„Лантурно риъл истейт „ЕООД/като също се представя  потвърждение от управителя на действията по смисване на ОС/.Счита се и че волята на  изборените етажни собственици относно предоставените на Ш. права е била тълкувана неправилно от районния съд .В крайна сметка  същият е бил надлежно упълномощен ,включително и да свиква събрание ,като е представлявал  етажни собственици /включая и в лично качество/ с общо 35,35% ид.части от общите части на сградата .

                                      В крайна сметка  се сочи ,че дори и да се приемат за правилни изводите на съда за правомощието на Ш. да свика ОС ,то съгласно разпоредбата на чл. 12 ал. 5 и 6 ЗУЕС ОС може да се свика от всеки един собственик ,когато е изминала повече от една година от последно проведеното,или в шестмесечен срок от възвинкването на ЕС.В случая нито се твърди нито са представени доказателства ,че в процесната ЕС изобщо е свиквано и провеждано някога общо събрание.

  Оспорва се и приложението на нормата на чл. 17 ал. 4 и 5 ЗУЕС,както и неправилния извод ,че за процесното общо събрание не бил налице необходимия кворум от 67% за провеждането му.Възразява се и против посочването на нарушение на разпоредбата на чл. 51 ал. 1 ЗУЕС,като се изтъква ,че  нормата е диспозитивна  ипо решение на мнозинството може да се приеме и различен начин за определяне на паричните вноски .Не е налице и нарушение на чл. 50 ал. 2 според въззивника ,като излага подробни аргументи в тази връзка .Неправилен бил и изводът ,че решението по т.v от дневния  ред е незаконосъобразно ,като се сочи ,че в този смисъл цитираната от съда практика на ВКС била неотносима ,постановена при различна хипотеза –гласуване за отчет на управител за вече направени разходи .

Необосновано според въззивната страна е и решението за отмяна на решението по т. 7 от дневния ред, доколкото са изложени мотиви за незаконосъобразност само в една част –„с която на неизрядни собственици да им бъде ограничен достъпа до паркинга и до асансьора на сградата. “Съдът е отменил изцяло решението по тази точка, въпреки че  до и да се приеме ,че в тази част то е незаконосъобразно ,това не води до незаконосъобразност на цялото решение

                                            Моли се за отмяна на решението и постановяване на ново ,с което се отхвърлят изцяло исковите претенции  .Моли се за приемане на приложените към въззивната писмени доказателства –пълномощни-потвърждения от Б. Б. и“Лантурно риъл истейт „ЕООД,като се обосновава  искането ,твърдейки ,че доказателствата са за нововъзникнали обстоятелства .Моли се и допускане на техническа експертиза ,която  изчисли съобразно списъка на присъствалите собственици  какъв е общият процент на присъствалите на събранието собственици в насрочения част и правилно ли са прекалкулирани представените на ОС ид.части към 100% ,както е отразено в протокола на ОС.

                                               Въззивната жалба  е допустима,подадена от процесуално легитимирано лице  против подлежащ на обжалване акт .              

                                                          Въззимаемите  ищци А.Л. и О.С.  в писмения си  отговор по чл. 263 от ГПК оспорват  въззивната жалба и считат ,че при постановяване на атакуваното решение не са допуснати визираните нарушения.Считат ,че доколкото  в документите на собственост на участвалите ,представени по пълномощия на събранието етажни собственици ,а и на неучаствалите  прилежащите части към   самостоятелните им обекти  са посочени единствено в квадратни метри /с изключение на Лантурно риъл истейт „ЕООД,то съдът правилно  е приел ,че ОС не могло да бъде проведено при условията на чл. 15 ал. 1 ЗУЕС ,тъй като на него не са били представлявани най-малко 67% ид.части от общите части на етажната собственост .

                                      Правилно е изяснено и обстоятелството ,че при свикването на ОС не е спазена разпоредбата на чл. 12 ал. 6 ЗУЕС,доколкото не са налице условията  на тази разпоредба- Ш. не е можел сам да свика събрание ,а и не е притежавал сочените от него пълномощни .Изтъкват се подробни съображения относно правилните изводи на съда за  нарушение на разпоредбите на чл. 51 ал. 1 и 2 ЗУЕС.Правилно е счетено ,че е нарушена разпоредбата на чл. 19 ал. 5 изр.първо ЗУЕС-а от там и незаконосъобразността на решенията по т. 3 и т. 9 от дневния ред .Споделят се и останалите изводи на първоинстанционния съд . 

                                      Моли се за потвърждаване на решението и присъждане на разноски в настоящото производство  .Не се сочат нови доказателства .

                                      След преценка на събраните по делото доказателства и като обсъди съображенията на страните , Бургаският окръжен съд прие за установено следното :

Както бе казано по-горе ,въззивната жалба е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал.1 от ГПК от надлежна страна, за която първоинстанционното решение поражда неблагоприятни правни последици. Поради това, жалбата е процесуално допустима.

 Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 Предметният обхват на въззивното произнасяне е очертан с разпоредбата на чл. 269 от ГПК. Според правилото на цитираната норма въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

При извършената проверка по реда на чл. 269 от ГПК, съдът констатира, че обжалваното решение е валидно - постановено е от законен състав в пределите на правораздавателната му власт и в предвидената от ГПК писмена форма. Подписано е и е разбираемо.

Решенето е допустимо – произнесено е при наличие на правен интерес от търсената защита за всяка от страните и при определен съобразно с принципа на диспозитивно начало предмет на спора.

 Решение № 170/01.10.2018 г. е правилно.

Този извод се налага по следните съображения:

Районният съд е бил сезиран с иск,предявен от А.А. Л. и О.Д.С.,двамата граждани на Р. Ф., за отмяна на всички решения, взети на общо събрание на Етажната собственост на сграда Б ,с идентификатор 11538.4.100.1  , комплекс „Каса реал 2“ в гр. Свети  Влас ,местността „Юрта-под пътя “,в землището на гр. Свети Влас,ул.“Пирин „ № 1,, проведено на 21.11.2017 г.,като  правилно районният съд е квалифицирал предявения иск по чл. 40, ал.1 ЗУЕС в съответствие с твърденията в исковата молба и вида на търсената съдебна защита.

 Районният съд е обсъдил подробно и задълбочено събраните по делото доказателства,като в резултат на цялостния им анализ поотделно и в съвкупност е достигнал до правния извод,че оспорените решения на ОС на Етажната собственост, взети на 21.11.2017 г.следва да бъдат отменени като незаконосъобразни. За да достигне до този извод, първостепенният  съд е приел,че поканата за свикването на Общото събрание е била подписана от Д. Ш., в качеството му на етажен собственик  и  пълномощник на етажни собственици ,притежаващи   повече от 20% ид.части от общите части на сградата ,но Д. Ш.  не е разполагал с делегирани права да свиква Общо събрание, а само да участва в него.

 Относно упълномощаването НРС е приел,че макар участието в общото събрание да  е действие по обикновено управление и не е необходимо изрично упълномощаване,но е необходимо волеизявление на упълномощителя,че овластява пълномощника да извършва действия относими към обикновеното управление на обект в сградата. По отношение на пълномощното , дадено от „Латурно риъл истейд „ЕООД районният съд е приел,че Ш. не е имал пълномощие да го представлява пред събранието и че нито дружеството ,нито останалите двама етажни собственици /за които се твърди ,че Ш. е бил техен пълномощник-Б. Б. и Е. П./  са упълномощили Ш.  да свиква от тяхно име Общо събрание на етажната собственост .При това положение  ,доколкото Ш.  не притежава сам поне 20% от  общите части на сградата ,за да свика общо събрание в хипотезата на чл.12 ал. 6 ЗУЕС,то и проведеното общо събрание се явява незаконно ,тъй като  освен това не са налице и останалите условия на цитираната разпоредба  ,за да може той сам да свиква общо събрание –не се съдържат доказателства  и не се навеждат твърдения ,че събрание не  е било свикано от етажни собственици с най-малко 20 на сто ид.части от общите части в 6-месечен срок от възникването на етажната собственост .

След като Ш.  не е бил пълномощник  най-малкото на „латурно риъл истейт“ЕООД ,то събранието не е могло да бъде проведено при условията на чл. 15 ал. 1 ЗУЕС ,защото на него  не са представлявани най-малко 67 % от общите части на етажната собственост /тъй като не се спори ,че  „Латурно риъл истейт“ЕООД  притежава 12,10 % от общите части ,които следва да бъдат приспаднати от приетия кворум на събранието от 71,92 %/

Настоящият съдебен състав споделя изцяло изводите на първоинстанционния съд  и препраща към изложените мотиви на осн.чл. 272 от ГПК :

Съгласно чл. 12 от ЗУЕС са регламентирани пет начина за свикване на общо събрание на етажната собственост- първият се отнася до нововъзникнала етажна собственост, следващите три начина са съответно по инициатива на управителния съвет /управителя/, от контролния съвет /контрольора/ или по писмено искане на собственици с най-малко 20 % идеални части от общите части на сградата. Петият начин е по почин на всеки един от собствениците или ползвателите в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание. От кого изхожда инициативата се съди от поканата, тъй като според чл. 13 ЗУЕС тя трябва да е подписана от лицата, които свикват общото събрание. В закона няма изискване в поканата или по друг начин да се посочва какво е правното основание за свикване на ОС.

 За проведеното ОС се съставя протокол, в който се вписват датата и мястото на провеждане на ОС, дневният ред, явилите се лица и идеалните части от ЕС, които те представляват, същността на изявленията, направените предложения и приетите решения. За съставянето на протокол се поставя съобщение на видно и общодостъпно място в сградата и при поискване може да се предостави копие от него. Освен това всеки чл. на ОС може да оспори съдържанието на протокола в 7 дневен срок от съобщението за изготвянето му. Протоколът, ако е съставен по надлежния ред, е доказателство за отразените в него обстоятелство, както и форма за валидност на приетите решения.

 С оглед на изложеното по горните правни въпроси следва да се приеме, че решението на районния съд е правилно, тъй като е постановено в съответствие със   закона, а изводите за допуснати процесуални нарушения при свикването и провеждането на общото събрание са обосновани с  оглед на доказателствата по делото.

                          От теста на  приложената към делото покана е видно, че тя изхожда от  етажен  собственик в процесната сграда,  като в нея е посочено, че свикването се прави  от него лично и като пълномощник на собственици на самостоятелни обекти ,които имат повече от 20% ид.части от общите части на сградата .Следователно  свикването е направено на осн .чл. 12.ал. 6 от ЗУЕС ,тъй като хипотезата на ал. 5 на същата норма  е приложима в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание, като инициативата може да бъде на всеки един собственик или позвател- обстоятелства, които не са установени по делото. С оглед на отразеното в поканата, че инициативата е на лице-етажен собственик лично и като пълномощник на етажни собственици ,притежаващи повече от 20% от общите части на сграда ,явно става дума  на  хипотезата на чл. 12, ал. 6 ЗУЕС,  тъй като поначало в поканата не трябва да се отразява правото основание, на което се свиква събранието. Въпросът за правната квалификация на основанието е въпрос по приложението на закона и се дава от съда въз основа на установените фактически обстоятелства, а не от свикващите събранието.

По въпроса за упълномощаването на етажния собственик Ш. следва да се подчертае,че според решение № 54 от 27.04.2015 г. на ВКС по гр. д. № 5237/2014 г., I г. о., поставено по реда на чл. 290 от ГПК, не е необходимо упълномощаването за участие в общото събрание на етажната собственост да е изрично, като е достатъчно етажният собственик да е овластил пълномощника общо да извършва действията на обикновено управление по отношение на съответния обект в сградата. Участието в общото събрание на етажната собственост представлява именно действие на обикновено управление, каквото по волята на упълномощителя може да бъде делегирано изрично (за участие в общото събрание изобщо или за участие при вземане на определено решение), или с общо овластяване за управлението на съответния обект в сградата. Това решение е относимо към пълномощното, изходящо от етажните собственици  Б. Б.  и Е. П. , защото с тях те упълномощават Д. Ш. да представлява интересите им  „като собственици на  обекти в процесната етажна собственост, като за целта му дават право „да участва в общото  събрание на етажната собственост  , да взема участие в обсъждането на всички въпроси от дневния ред, с право на глас в събранията,а с пълномощното на П. се дава право на Ш.  да извършва всякакви юридически и фактически действия  по свикване и провеждане на събранието .Видно от пълномощното на „Лантурно риъл истейт“ЕООД  обаче, с него етажният собственик  не прави нито „общо овластяване за управление на съответните  обекти на собственост ”, нито овластява „за участие в общото събрание изобщо”, нито „за участие при вземане на конкретно решение”,или за свикване на общо събрание от негово име . Ето защо цитираното решение на ВКС не намира приложение за тях и след като липсва упълномощаване , не може да се приеме, че Д. Ш.  разполагат с пълномощие да представляват етажния  собственик „Лантурно риъл истейт“ЕООД  на общо събрание на 21.11.2017 г.,както и да свиква такова общо събрание от негово име  Според настоящия съдебен състав тук „разширително тълкуване ” е недопустимо, защото, от една страна, самият упълномощител е „ограничил” представителната власт, а, от друга, пълномощното не съдържа никаква конкретика  относно  управлението на  собствеността на упълномощителя  в етажната собственост , което да даде основание за извод, че упълномощителят желае да бъде зачетен гласът му по конкретни въпроси в общите събрания , без значение кога като дата те ще бъдат обсъждани.Следователно, независимо че списъкът с явилите се лица е неразделна част от протокола за проведеното общо събрание на етажните собственици, то Д. Ш. като пълномощник най-малкото на „Латурно риъл истейт“ЕООД  като етажен собственик  ,притежаващ 12,10 % ид.части от общите части на сградата , не разполагат с представителна власт да свиква общо събрание и да  участват в това общо събрание като пълномощник на този етажен собственик ,поради което и събранието е свикано  ,без да са спазени условията по чл. 12 ал. 6 ЗУЕС,както и е проведено бед  наличието на необходимия кворум по чл. 15 ал. 1 ЗУЕС  за вземане на  конкретните решения  , поради което  взетите  решения са незаконосъобразни само на това основание – без да е необходимо обсъждане на наведените аргументи за тяхната незаконосъобразност  по същество ,което първостепенният съд е направил само за прецизност .

Ето защо  Бургаският окръжен съд счита ,че  въззивната жалба се явява неоснователна и атакуваното решение следва да бъде потвърдено ,поради което

 

 

Р       Е    Ш       И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА  решение № 170/01.10.2018 г. постановено по гр.д. № 1200/2017 г. по описа на Несебърския районен съд .

РЕШЕНИЕТО  не  подлежи на   обжалване.

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ :1.

 

                                                                                       2.