ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№
гр. Габрово, 07.05.2020 г.
В ИМЕТО
НА НАРОДА
Габровският
окръжен съд в закрито заседание на седми
май през две хиляди и двадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВА ДИМОВА
при секретаря .........................,като
изслуша докладваното от съдията Ива Димова т.д. № 22/2020 г. по описа на ГОС,
за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ.
Образувано по жалба на "МАЙ ГУФО БГ” ООД- в ликвидация, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление в гр. Г.представлявано от ликвидатора Б.Т.Л., чрез пълномощника М.А. *** против отказ № 20200310183610-2/16.03.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията -Търговски регистър.
Жалбоподателят счита, че постановеният отказ е незаконосъобразен. Същият е мотивиран, с това че към заявление Г2 не са приложени адвокатско пълномощно и декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, подписани от ликвидатора на дружеството Б.Л.. Отказът е връчен по електронна поща на 16.03.2020 г. в 10,36 ч.
В жалбата се твърди, че длъжностното лице не е спазило срока за даване на указания, определен в чл. 22, ал. 5, изр. 2 от ЗТРРЮЛНЦ, а именно не по- късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в регистъра. Заявлението е постъпило на 10.03.2020 г. и указанията е следвало да бъдат дадени в срок до края на работния ден на 11.03.2020 г. Към момента на даване на конкретните указания, срокът по чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ е бил изтекъл, поради което счита, че постановения отказ е необоснован. Твърди, че отказът е постановен 25 минути, след даване на указания, което представлява административен произвол, противоречащ на принципите на регистърното производство за бързина и процесуална икономия на дейността по регистрацията.
Към жалбата прилага пълномощно подписано от ликвидатора на дружеството Б.Л.и декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, с които нередовността по заявлението е отстранена. Моли да се отмени обжалвания отказ и да се дадат указания на длъжностното лице по регистрация да обяви поканата до кредиторите, заявена със Заявление обр. Г2 с вх. № 20200310183610.
Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на обжалване акт и от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.
Съдът като обсъди доказателствата по делото
и взе предвид направените оплаквания намира за установено следното:
Със заявление с вх. № 20200310183610 до Агенцията по вписванията – Търговски регистър към което са приложени съответните документи е постъпило искане за обявяване на покана до кредиторите по партидата на дружеството. Към заявлението са били приложени: документ за внесена държавна такса; решение на общото събрание; адвокатско пълномощно; декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове; покана.
На основание чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията е дало указания заявителя да представи декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, която да изхожда от ликвидатора Б.Л.и пълномощно което да упълномощи заявителя. Указано е, че указанията могат да бъдат изпълнени като се подаде заявление образец Ж1 и се приложат исканите документи. Указанията са направени на 16.03.2020 г. /№ 20200310183610/16.03.2020 г./ и са изпратени на посочената в заявлението електронна поща. На заявителя е посочено, че указанията следва да бъдат изпълнени до изтичане на срока по чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ.
Съгласно чл. 15, ал. 1, т. 4 от ЗТРРЮЛНЦ вписване се заявява от адвокат с изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата, за представителство пред агенцията. В чл. 25 във връзка с чл. 148, ал. 2 от Закона за адвокатурата е посочено, че адвокатът представлява своя клиент въз основа на писмено пълномощно, в което се вписва личният номер от единния адвокатски регистър. В случая адв. М.А. не е надлежно упълномощен, тъй като представеното пълномощно не е подписано от представляващия дружеството в ликвидация Б. Л., която е избрана за такава, видно от протокол от Общото събрание на съдружниците, проведено на 13.11.2019 г.
Във връзка с това не може да се приеме, че заявителят е оправомощено лице по смисъла на чл. 15 от ЗТРРЮЛНЦ, което е основание за отказ по заявлението по смисъла на чл. 21, т. 3 от ЗТРРЮЛНЦ, тъй като няма подписано пълномощно от страна на ликвидатора. Налице е пречка, която е самостоятелно основание за отказ по заявлението.
Към жалбата заявителя е приложил изрично пълномощно от ликвидатора Б.Л., с което се упълномощават адв. Й.Ц.и адв. М.А. да представляват дружеството пред Търговския регистър към Агенция по вписванията, както и декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ от името на Б.Т.Л., ЕГН ********** в качеството й на ликвидатор на "МАЙ ГУФО БГ” ООД- в ликвидация.
Видно от партидата на дружеството в Търговския регистър, по заявление № 20200310183610 са дадени указания № 20200310183610/16.03.2020 г., т.е заявлението е постъпило на 10.03.2020 г., а указанията са дадени и оповестени по партидата на дружеството на 16.03.2020 г. До изтичане на срока по чл. 19, ал. 2 /три работни дни от постъпване на заявлението в Търговския регистър/ не са изпълнени указанията и нередовността не е отстранена, т. е налице е пречка по чл. 21, т. 3 от ЗТРРЮЛНЦ. Настоящото заявление е подадено на 10.03.2020 г. и в тази връзка срокът за указания е изтекъл на 15.03.2020 г. /след изтичане на три работни дни 11,12 и 15 от постъпване на заявлението в ТР/.
Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ, Търговският регистър и регистърът на юридическите лица с нестопанска цел е обща електронна база данни, съдържаща обстоятелствата, вписани по силата на закон, и актовете, обявени по силата на закон, за търговците и клоновете на чуждестранни търговци, юридическите лица с нестопанска цел и клоновете на чуждестранни юридически лица с нестопанска цел. Длъжностното лице по регистрацията разглежда по реда на постъпване в информационната система на Търговският регистър и на принципа на случайният подбор заявленията за вписване на търговците, клоновете на чуждестранни търговци и свързаните с тях обстоятелства и за обявяване на актове в търговския регистър. Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ, длъжностното лице по регистрацията се произнася по заявленията за вписване и за заличаване и по заявленията за обявяване на актове незабавно след изтичане на три работни дни от постъпването им в търговския регистър, освен ако със закон е предвидено друго. Съгласно разпоредбата на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, когато към заявлението на търговеца за вписване, заличаване или обявяване не са приложени всички документи, които се изискват по закон, или когато не е платена дължимата държавна такса, длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността. Длъжностното лице постановява отказ, ако тези указания не са изпълнени до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ, а именно - три работни дни след постъпване на заявлението. От горепосочения законов текст е ясно, че е предвиден срок от три работни дни от постъпване на заявлението в търговския регистър до произнасянето на длъжностното лице по регистрацията по него, но не и тридневен срок от даването на указания до изпълнението им. В информационната система на търговския регистър са изградени функционалности, осигуряващи автоматично изчисляване на сроковете при спазване на режима на броене на сроковете, определен в разпоредбата на чл. 60 от Гражданско- процесуалният кодекс, т. е. длъжностното лице по регистрацията не изчислява срока и не може да го коригира, а същият е заложен автоматично в информационната система на търговския регистър. След автоматичното изтичане на срока по чл. 19, ал. 2 от ЗТРРЮЛНЦ, заявлението се разпределя от информационната система на длъжностно лице по регистрацията на случаен принцип и то е длъжно да се произнесе по заявлението незабавно. Броенето, изчисляването, следенето и отлагането на каквито и да е срокове в информационната система на търговския регистър са извън функционалните възможности на длъжностните лица по регистрацията. От цитираните разпоредби е видно, че законодателят изрично е посочил, срокът за изпълнение на указанията да започва да се брои от момента на постъпване на заявлението в Търговския регистър, а не от момента на даване на указанията.
В случая по партидата на търговеца на 10.03.2020 г. е подадено заявление, по което длъжностното лице по регистрация е дало указания на 16.03.2020 г. в 10:09:47 ч., получени на електронната поща на същата дата в 10:11 ч. Постановения отказ е направен на 16.03.2020 г. в 10:29:03 ч.
Във връзка с така установеното от фактическа страна, съдът намира, че постановения отказ № 20200310183610/16.03.2020 г. е незаконосъобразен.
Разпоредбата на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ предвижда, че когато към подадено заявление за вписване, заличаване или обявяване на търговеца не са приложени всички документи, които се изискват по закон, или когато не е платена дължимата държавна такса, длъжностното лице по регистрацията е длъжно да даде на заявителя конкретни указания и ако не бъдат изпълнени в законния срок, тогава да постанови отказ. Нормата на закона е императивна и задължава органа по регистрация да оповести указанията, както по партидата на търговеца, така и на посочената от него в заявлението електронна поща. Даването на такава възможност на заявителя по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ не е обвързано със срочността при обработката на заявленията от длъжностните лица при Агенция по вписванията, нито е поставено в зависимост от начина на разпределяна на постъпилите заявления чрез информационната система на ТРРЮЛНЦ, а е императивно изискване на закона.
В случая, отказът е постановен без да бъде дадена реално възможност на заявителя да изпълни указанията на длъжностното лице, дадени на 16.03.2020 г., като същите са относно представянето на пълномощно, с което адв. А. се легитимира като пълномощник на ликвидатора и представяне на декларация от Б.Л.по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ.
В чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ е предвидено, че срокът, в който заявителят може да изпълни дадените указания за отстраняване на нередовността на подаденото заявление, е до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ, който е този, установен за произнасяне от длъжностното лице по подадено заявление, и той е след изтичане на три работни дни от неговото постъпване в търговския регистър.
В чл. 22, ал. 5, изр. 2 ЗТРРЮЛНЦ е предвидено задължение на длъжностното лице да оповести указанията, които дава, по електронната партида на търговеца не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в търговския регистър, от което се налага изводът, че срокът за отстраняване на констатираните нередовности започва да тече най- късно от работния ден, следващ постъпване на заявлението, и изтича на третия работен ден от неговото постъпване, т. е. е два работни дни. С оглед на това, и тъй като законът предвижда, че указанията не се съобщават, а се обявяват по партидата на търговеца, от най-ранния момент в който на заявителят са могли да станат известни същите, до постановяване на обжалвания отказ не е изтекъл и един ден, а само минути. За да се приеме, че указанията са надлежно дадени и може да се приложи последицата от неизпълнението им, регламентирана в чл. 22, ал. 5, изр. посл. от ЗТРРЮЛНЦ, а именно да се постанови отказ, следва длъжностното лице да е предоставило реален срок за тяхното изпълнение. В случая такъв не е предоставен, с оглед датата на постъпване на заявлението в Агенцията по вписванията - 10.03.2020 г. и даването на указанията на 16.03.2020 г., в деня, в който е постановен и отказа. С това заявителят е поставен в изначална невъзможност да изпълни дадените указания, което е незаконосъобразно и противоречи на целите на законовата норма на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ.
На основание изложеното, срокът за отстраняване на констатираните нередовности на заявление № 20200310183610 не е надлежно определен от длъжностното лице по регистрацията и спрямо заявителя не биха могли да бъдат приложени неблагоприятните последици по неотстраняване в срок на нередовностите, които са предвидени в чл. 22, ал. 5, изр. последно от ЗТРРЮЛНЦ. Поради факта, че към жалбата са приложени исканите документи, съдът намира, че са изпълнени дадените от длъжностното лице по регистрация указания.
На основание изложеното обжалваният отказ следва да бъде отменен и исканото обстоятелство със заявление № 20200310183610 да бъде вписано.
Направеното от жалбоподателя искане за присъждане на разноски за настоящото производство е неоснователно предвид разпоредбата на чл. 541 ГПК.
На основание изложеното, съдът
Р
Е Ш И:
ОТМЕНЯ отказ № 20200310183610-2/16.03.2020 г. на
длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията -Търговски регистър, по заявление с вх. № 20200310183610 по жалбата на "МАЙ
ГУФО БГ” ООД- в ликвидация, ЕИК
*********.
УКАЗВА на длъжностното лице от
Агенцията по вписванията да впише в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ, по
партидата на "МАЙ ГУФО БГ” ООД- в ликвидация, ЕИК *********, заявените със заявление вх. № 20200310183610 обстоятелства
– покана до кредиторите.
ПРЕПИС
от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията, на основание чл. 25, ал. 5
ЗТР.
Решението
не подлежи на обжалване, по арг. от чл. 606 от ГПК.
ОКРЪЖЕН
СЪДИЯ: