Р Е Ш
Е Н И Е
гр.Плевен, 18.07.2018
г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Плевенски районен съд в публичното
заседание на единадесети юли през две хиляди и осемнадесета година в състав:
Председател: Венелин Николаев
при секретаря Иглика Игнатова и в присъствието на прокурора … , като
разгледа докладвано от съдия Николаев н.а.х.д. №1020 по описа за 2018
год., и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе
предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.
С наказателно постановление №15-1502913/07.04.2014г. на Директора на Д. “И.п.т.”-. на инж. Н.П.М., ЕГН ********** *** е наложена на основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413, ал.1 от КТ глоба в размер на 500,00 /петстотин/ лева, за това, че при извършена проверка оглед на работното място на 19.03.2014г., и преглед на документацията на 26 и 28.03.2014г., се констатира нарушение на трудовото законодателство, а именно: Лицето инж.Н.П.М.-***, съгласно допълнително споразумение №4/29.04.2011г. и съответната длъжностна характеристика, при изпълнение на задълженията си към работодателя „***“ ЕООД гр. ***, е допуснал при извършване на профилактични дейности на 19.03.2014г. – пренасяне на тежести, метални скари и свалянето им от временно работно място – покрива на склад за съхранение на хартиени отпадъци, намиращ се в двора на фирмата, на височина приблизително 4,5м да не осигури ефективен контрол върху работещите лица, които не са спазили инструкциите, установени от работодателя и предвидените в тях мерки за безопасност и здраве при работа - инструкция за ръчна работа с тежести и инструкция за безопасна работа на височини – нарушение на чл.16, ал.1, т.6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд /ЗЗБУТ/.
Недоволен от така издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят Н.П.М., който го обжалва и моли съда да го отмени, като незаконосъобразно и необосновано.
Ответникът в съдебното производство Д. “И.п.т.”-. се представлява в с.з. от процесуалния си представител – ст.юрк. Иванова и изразява становище, че процедурата по съставянето на акта и издаването на наказателното постановление е спазена и последното като законосъобразно и следва да бъде потвърдено.
Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явява допустима и следва да бъде разгледана.
Разгледана по същество, жалбата е основателна.
Съобразявайки събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:
Акт за установяване на административно нарушение №15-1502913 е съставен на 28.03.2014г. от М.С.А. на длъжност гл.инспектор при Дирекция “Инспекция по труда” – Плевен, против инж. Н.П.М., ЕГН ********** *** за това, че при извършена проверка оглед на работното място на 19.03.2014г., и преглед на документацията на 26 и 28.03.2014г., се констатира нарушение на трудовото законодателство, а именно: Лицето инж. Н.П.М. - ***, съгласно допълнително споразумение №4/29.04.2011г. и съответната длъжностна характеристика, при изпълнение на задълженията си към работодателя „***“ ЕООД гр. ***, е допуснал при извършване на профилактични дейности на 19.03.2014г. – пренасяне на тежести, метални скари и свалянето им от временно работно място – покрива на склад за съхранение на хартиени отпадъци, намиращ се в двора на фирмата, на височина приблизително 4,5м, да не осигури ефективен контрол върху работещите за извършване на работа без риск. Не е проследено спазването на изискванията на нормативните актове от работещите лица, които не са спазили инструкциите, установени от работодателя и предвидените в тях мерки за безопасност и здраве при работа - инструкция за ръчна работа с тежести и инструкция за безопасна работа на височини – нарушение на чл.16, ал.1, т.6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд /ЗЗБУТ/.
Горната фактическа обстановка се изяснява от показанията на свидетелите М.С.А., Ц.М.Б., Е.П.М., Х.И.С., Акт №15-1502913/28.03.2014г. за установяване на административно нарушение; заверено копие от Протокол за извършена проверка с изх.№377/28.03.2014г.; заверено копие от разписка за връчване на НП; заверено копие от Идентификационна карта на „Българска захар – ***“ ЕООД гр. ***; заверено копие допълнително споразумение за изменение на трудово правоотношение №4/29.04.2011г. и заверено копие от Длъжностна характеристика на „Специалист безопасност на труда“.
При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:
Отговорността на Инж. Н.П. *** е ангажирана за допуснато нарушение на чл.16, ал.1, т.6 от ЗЗБУТ, тъй като в качеството си ***, съгласно допълнително споразумение №4/29.04.2011г. и съответната длъжностна характеристика, при изпълнение на задълженията си към работодателя „***“ ЕООД гр. ***, е допуснал при извършване на профилактични дейности на 19.03.2014г. – пренасяне на тежести, метални скари и свалянето им от временно работно място – покрива на склад за съхранение на хартиени отпадъци, намиращ се в двора на фирмата, на височина приблизително 4,5м, да не осигури ефективен контрол върху работещите за извършване на работа без риск.
Правилото на чл. 16, ал. 1 от ЗЗБУТ вменява в задължение за работодателя при осъществяване на дейността си да осигури здравословни и безопасни условия на труд чрез вземане и изпълнение на редица мерки. В тази насока съгласно т. 6 на чл. 16, ал. 1 на ЗЗБУТ работодателят е длъжен да осигури и ефективен контрол за извършване на работата без риск за здравето и по безопасен начин. Нормата е бланкетна и с нея законът изисква работата да се извършва без риск, като за това е задължен самия работодател да осъществява контрол. Легално дефиниране на понятието „работодател” откриваме в допълнителните разпоредби на Кодекса на труда, където в параграф 1 е посочено, че „Работодател” е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение, включително за извършване на надомна работа и работа от разстояние и за изпращане за изпълнение на работа в предприятие ползвател”.Съгласно параграф 1 т.2 от ДР на ЗЗБУТ работодател е понятие определено в цитирания параграф от КТ, както и всеки, който възлага работа и носи цялата отговорност за предприятието, кооперацията или организацията. От горното може да се направи един, единствен извод, че инж. М. няма качеството на работодател, а и оттук че не може да субект на вмененото му нарушение по чл.16, ал.1 т.6 от ЗЗБУТ, чиито адресат може да бъде само „***“ ЕООД гр. ***. В случая липсва осъществен ефективен контрол от страна на работодателя, като последният е допуснал при извършване на профилактични дейности на 19.03.2014г. – пренасяне на тежести, метални скари и свалянето им от временно работно място – покрива на склад за съхранение на хартиени отпадъци, намиращ се в двора на фирмата, на височина приблизително 4,5м да не осигури ефективен контрол върху работещите лица. Назначаването на инспектор по безопасност и работа също не дерогира законово предвиденото задължение на работодателя за осъществяване на контрол.
Изложените дотук обстоятелства налагат извода за неправилност и незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление поради което същото следва да бъде отменено.
Предвид горното, съдът
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН наказателно постановление №15-1502913/07.04.2014г. на Директора на Д. “И.п.т.”-. с което на инж. Н.П.М., ЕГН ********** *** е наложена на основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр. с чл.413, ал.1 от КТ глоба в размер на 500,00 /петстотин/ лева за нарушение на чл.16, ал.1, т.6 от ЗЗБУТ, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Плевенски регионален административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: