Решение по дело №1183/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 388
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 7 декември 2019 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20191520201183
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Кюстендил, 20.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

КЮСТЕНДИЛСКИ РАЙОНЕН СЪД, XII-ти наказателен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   Светослав петров

 

при участието на съдебен секретар Юлиана Стоянова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1183 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на А. К. Ц. с ЕГН ********** срещу електронен фиш серия К № 2888455 от 13.07.2019г. издаден от ОД на МВР – Кюстендил, с който на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП му е наложено административно наказание – „глоба” в размер на 600 лева за извършено нарушение по чл.21 ал.1 от ЗДвП.

В депозираната жалба и впоследствие в хода на процеса се твърди, че нарушението е извършено при условията на крайна необходимост.

В съдебно заседание пред Районен съд – Кюстендил, жалбоподателят се явява лично и подържа жалбата като се твърди, че е налице крайна необходимост по смисъл на НК.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не представя становище по жалбата.

Съдът намира жалбата за допустима, тъй като е подадена от лице, имащо право на жалба, съдържа необходимите реквизити и е подадена в срок. Процесното наказателно постановление подлежи на обжалване по реда на ЗАНН и производството по жалбата е редовно образувано пред РС-Кюстендил.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

На 13.07.2019 г., в 19:03 часа, в гр. Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ пред № 342, в посока към гр. Кюстендил, с техническо средство радарен скоростомер № 4835 тип „Мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата на движение TFR1 – М”  било заснето движение на  МПС - марка „Опел Вектра“ с  рег. номер ***, със скорост от 98 км/ч., като  разрешената за движение скорост в този участък от пътя е 50 км/ч., респ. превишената стойност на скоростта  е 48 км/ч.

Въз основа на заснемането бил издаден електронен фиш серия К № 1580527, в който като нарушител е било вписано името на А. К. Ц.. В описателната част на фиша е вписано движение с установена скорост от 95 км./ч. – превишаване с 45 км/ч. За дата и час на нарушението са били вписани показанията на техническото средство. За място на нарушението в електронния фиш е вписано – гр. Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ № 342, в посока към гр. Кюстендил. С електронният фиш на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 600 лв. за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП - превишаване на разрешената скорост с 45 км/ч, което се сигнализира с пътен знак.

От представената справка за собственост на МПС се установява, че автомобилът с посочения по – горе регистрационен номер е лек по своя вид и същият е регистриран на името на жалбоподателя.

Видно от приложения Протокол от проверка техническото средство „TFR – 1М”  № 4835 е преминало техническа проверка.

Изложената фактическа обстановка е установена от представените по делото писмени доказателства, както и приложения снимков материал от заснет клип № 3912 с техническо средство „TFR – 1М”  № 4835 с радар № 545. Така приложения снимков материал, съгласно чл. 189, ал. 15 от Закона за движението по пътищата, като изготвено с техническо средство и система, заснемаща и записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставлява веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес и като такова е приобщено по съответния ред по делото.

Относно разликата в скоростта на движение, отразена в снимковия материал и електронния фиш, следва да се отбележи, че от представения по делото протокол за проверка се установява, че грешката при измерване на скоростта с въпросното техническо средство е +/- 3 км/ч.

Изложената фактическа обстановка е установена от представените по делото писмени доказателства, както и приложения снимков материал, като същата не се оспорва от жалбоподателя. Ц. сочи, че действително е управлявал автомобила на датата на нарушението и е бързал да стигне до спешния медицински център в гр. Кюстендил, защото е превозвал сина си – свид. К. Ц., който преди нарушението се е наранил при работа с флекс в с. Таваличево и имал обилно кръвотечения от едната си ръка. Посоченото обстоятелство от жалбоподателя се доказа по категоричен начин в хода на процеса от приложения и приет лист за преглед на пациент – К. А. Ц., от който е видно, че на 13.07.20199г. в 19:10 часа К. Ц. е приет за преглед от д-р В. в гр. Кюстендил с разкъсно-контузна рана на лявата ръка, посочените наранявания кореспондират и с свидетелските показания на свидетеля К. А. Ц., като и с показания на свид. В.С., който е служителя на ОД на МВР – Кюстендил, сектор „Пътна полиция“ оперирал с процесното техническо средство, а именно минути след констатираното нарушение свид. С. заявява, че жалбоподателя се е върнал на мястото на нарушението и е заявил, че е преминал преди това с превишена скорост, за да транспортира по спешност наранения си син в спешния център на гр. Кюстендил. Свид. С. сочи, че е възприел две лица/водач и пътник/ в автомобила при заснемане на нарушението и при връщането пътника в автомобила е бил с превързана ръка.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното: 

В административнонаказателното производство по издаване на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, факта на нарушението е действително доказан, но АНО неправилно не се съобразил с категоричните доказателства, че нарушението е извършено при хипотезата на крайна необходимост по смисъла на чл.13 ал.1 от НК. При крайна необходимост, деянието трябва да е насочено към отклоняване на възникнала непосредствена опасност, застрашаваща с увреждане държавни или обществени интереси, лични или имотни блага, както и да създава обективни предпоставки за спасяване на застрашените интереси. В конкретния случай са налице доказателства сочещи, че е възникнала опасност за здравето и евентуално живота на сина на жалбоподателя, който е предприел действия за осигуряване по най-бърз транспортирането на пострадалия си син да медицинска помощ в гр. Кюстендил, като е предприел пътуване с превишена скорост от с. Таваличево, обл. Кюстендил до гр. Кюстендил.

С оглед гореизложеното съдът намери, че АНО не е ценил правилно всички доказателства по преписката и е издал обжалваното наказателно постановление, въпреки изричното предписание на закона, че нарушителя не трябва да бъде наказан, ако е действал при условията на крайна необходимост по смисъла на чл.13 ал.1 от НК и респ. наказателно постановление  ще бъде отменено от съда, като неправилно и незаконосъобразно.

Предвид гореизложеното и на осн. чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Кюстендилски районен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К № 2888455 на ОД на МВР – Кюстендил, с който на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП на А. Кирилов Ц. с ЕГН **********, адрес *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 600.00 лева за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд - Кюстендил  в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: