Определение по дело №456/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 550
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20191500600456
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                               О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  № 550

 

                                   гр.Кюстендил,  18.10.2019 г.

 

                              В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд,   наказателно отделение,

в откритото заседание

на шестнадесети октомври

през две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

                                                 Председател:МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                          Членове:ПЕНКА БРАТАНОВА

                                                                          ВЕСЕЛИНА ДЖОНЕВА

 

при секретаря Р. С.

като разгледа докладваното от съдия Братанова     ВНЧД   № 456

по описа за 2019 г. на КнОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

               Производството е по реда на част VII- „Особени проиводства“, глава XХXIV, раздел I от НПК-  „Прилагане на принудителни медицински мерки“, вр. глава XXl НПК „Въззивно производство”- чл. 313 и сл. НПК.

               Олга Смилянова- прокурор при Дупнишката районна прокуратура протестира протоколно определение №408/ 19.08.2019 г. на Дупнишкия районен съд  по ЧНД № 456/19 г. на ДнРС, с което е прекратено производството по делото поради неявяване на  лицето М.А.Р.. Релевират се съображения за незаконосъобразност на постановеното определение, иска се неговата отмяна и връщане на делото на ДнРС за продължаване на съдопроизводствените  действия. 

                 Въззиваемата страна по жалбата М.А.Р. се явява пред окръжния съд. КнОС констатира, че същата се придвижва с помощта на придружител майка  Е. Б. Р. и е в неадекватно състояние. Делото се разглежда с участието на служебния защитник на въззиваемата страна- адв. М.Д..

                 Становището на адв. М.Д. е за потвърждаване на определението на ДнРС.

                  КнОС, в настоящия съдебен състав, намира частния протест за допустим, доколкото е предявен в срока по чл.319, ал.1 НПК. Разгледан по същество при  условията и при пределите на въззивната проверка по чл.313 и чл.314 НПК, същият е основателен по следните съображения:

                 НЧД № 924/2019 г. по описа на ДнРС е било образувано по предложение на ДнРП на основание  чл.427 от НПК за определяне на принудителни медицински мерки по чл. 89, б. „В“ НК- принудително лекуване в специализирано психиатрично заведение.

                 Пред ДнРС са проведени две съдебни заседания.

                  Първото се е състояло на 15.08.2019 г., на което заинтересованата страна не се е явила. Явила се е  майка й, която е уведомила съда, че  дъщеря  й М.Р. обитава жилище в гр. Б.. ДнРС е назначил адв. Д. за служебен защитник. Делото е отложено поради неосигуряване на М.Р. от прокурора и  неявяване на вещото лице.

                На 19.08.2019г. е проведено второ съдебно заседание. Отново се е явила майката Е. Р. и адв. Д., както и вещото лице. М.Р. не се явила, като представителят на прокуратурата депозирал докладна записка относно връчване на призовка от представител на РУ на МВР Рила, от която се установява, че  същата е в гр. Б.  с неизвестен адрес.  ДнРС е прекратил производството с мотиви, че поради неосигуряване на лицето от страна на прокуратурата, процедура по  чл.427 от НПК не може да бъде проведена.

                    В протеста си ДнРП сочи, че разпоредбата на  чл.430 от НПК не вменява задължение на прокурора да осигури присъствие на лицето, чието настаняване се иска, а единствено да го призове. ДнРП счита, че производството по делото е неправилно прекратено и съдопроизводствените действия спрямо Р. следва да продължат.

                  Постановеното определение е постановено при съществени нарушения на процесуалните правила за разглеждане на делото, които не могат да бъдат отстранени от страна на въззивния съд, което налага неговата отмяна и връщането на делото на първостепенния съд за продължаване на съдопроизводствените действия на осн. чл.335, ал.2 НПК вр. чл. 348 , ал.1, т.2 НПК. Съображенията за това са следните:

                   Производството по  чл.427 от НПК е особено наказателно производство, което може да приключи с настаняване в психиатрично заведение на лице, представляващо опасност за обществото. То се прилага само в случаите на  чл.89 НК- когато лицето е извършило престъпление в условията на невменяемост или е изпаднало в такава преди постановяване на присъдата или по време на изтърпяване на наказание. Поради особения характер на това производство законодателят е предвидил в разп. на  чл.428-430 НПК особени правила за разглеждането на предложението и кратки срокове за протичане на съдопроизводството, целящи гаранция и защита правата на засегнатото лице и на обществото като цяло.

                     В настоящия случай ДнРС неправилно е приложил нормата на  чл.430  ал.1 НПК. Същата сочи, че призоваването на лицето се извършва от прокурора, а ал.2- че участието на прокурор и защитник е задължително. Участието на самото лице не е задължително- ал.3 на  чл.430 от НПК, когато здравословното му състояние  е пречка за това. В случая прокурорът е извършил призоваване на лицето, което обаче не е намерено на адреса. Прокуратурата обаче няма задължение да осигури присъствието на лицето, а единствено да го призове- чл.430, ал.1 НПК. Същото е сторено, макар и неуспешно, доколкото лицето не е намерено на адреса. Оттук нататък при така стартиралото производство прокуратурата няма ангажименти по последващите осигурявания на лицето, чието присъствие в съдебно заседание освен това не е задължително при наличие на здравословни проблеми. /както е в настоящия случай, доколкото видно от констатацията на окръжния съд в съдебно заседание е, че лицето е неадекватно/. При преценка на необходимост от страна на ДнРС за придобиване на  лични впечатления, то тогава същият разполага  с процесуалния инструментариум на НПК за осигуряване на неговото явяване.

                   Съобразявайки вида и характера на процесното производство, целящо от една страна охраняване правата и интересите на лицето, спрямо което се иска прилагането на принудителни медицински мерки, а от друга странаправата и интересите на останалите членове на обществото, следва да се акцентира върху правилото за провеждане на производството своевременно. Поради това, настоящият въззивен състав счита, че районният съд неправилно е прекратил образуваното по предложението на районния прокурор производство с правно основание чл. 427 от НПК за прилагане на принудителни медицински мерки по чл. 89 от НК. ДнРП няма ангажимент за осигуряване на лицето в с.з., а единствено има задължения за призоваването му, както и на лицата посочени  в чл.430, ал.1 НПК. Задължение на съда е да осигури явяването на останалите участници в производството.

                    Ето защо прекратяването на производството поради неявяване на лицето, спрямо което се иска прилагането на принудителни медицински мерки, е постановено в нарушение на съдопроизводствените правила- чл.430, ал.1 НПК. Атакуваното определение се явява неправилно и следва да бъде отменено. Поради липса на произнасяне по същество, е невъзможно да се приложи разпоредбата на  чл.431, ал.3 НПК, поради което  делото следва да се върне на същия състав на ДнРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

                    Водим от гореизложеното и на осн.чл. чл.431, ал.2 НПК вр. чл.335, ал.2 НПК 

               

                                  О    П    Р    Е   Д   Е   Л   И  :

 

           

                     ОТМЕНЯВА протоколно определение № 408/ 19.08.2019 г. на Дупнишкия районен съд по НЧД № 924/19 г. на ДнРС, с което е прекратено производството по делото и

                     ВРЪЩА делото на същия съдебен състав на Дупнишкия  районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

                    Определението не подлежи на обжалване.

 

               

             

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

                 

                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                         2.