Определение по дело №151/2018 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 127
Дата: 6 февруари 2018 г.
Съдия: Адриана Георгиева Добрева
Дело: 20181440100151
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   

гр.Козлодуй,  6 февруари 2018 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

КОЗЛОДУЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, ВТОРИ СЪСТАВ в закрито заседание на 6 февруари 2018 година, в състав:

Районен съдия: Адриана Добрева

 

като разгледа докладваното от съдията А.Добрева гражданско дело № 151 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Делото докладвано на настоящия докладчик е образувано по заявление на Ц.М.И., ЕГН ********** с адрес ***.

Видно от съдържанието на същия документ, с него Ц.М.И. желае да сезира съда с брачен иск за развод против съпругата му Татяна Владимировна Чуева родена в Република Русия. Твърди, че са разделени от 2001 г. и тя живее на неизвестен за него адрес в Русия.

В заявлението е заявил искане за допускане на правна помощ, изразяваща се в процесуално представителство и защита по иска за развод, поради липса на финансови средства. Твърди, че е безработен и за удостоверяване на това обстоятелство представя слуебн бележка от Агенция по заетостта.

На първо място при служебния преглед на заявлението, въз основа на което е образувано делото, съдът съобрази, че е сезиран с нередовна искова молба и не може да приеме и продължи производството по делото, тъй като не е налице искова молба със изискуемото се съдържание отговарящо на изискванията на чл.127 и чл.128 ГПК. Това е така, тъй като чл.127 и чл.128 ГПК уреждат задължителното съдържание на исковата молба и приложенията към нея, за да може да бъде сезиран съда и да започне гражданския процес.

Съгласно чл.127, ал.1 ГПК исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: 1. посочване на съда; 2. името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, както и единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива; 3. цената на иска, когато той е оценяем; 4. изложение на обстоятелствата, на които се основава искът; 5. в какво се състои искането; 6. подпис на лицето, което подава молбата. 

Съгласно чл.128, ал.1 ГПК към исковата молба се представят: 1. пълномощното, когато молбата се подава от пълномощник; 2. документ за внесените държавни такси и разноски, когато такива се дължат; 3. преписи от исковата молба и от приложенията към нея според броя на ответниците.

В настоящия случай видно от заявлението, то не съдържа именуването „искова молба”, не съдържа трите имена на ответника и адрес, на който да бъде призован в страната, евентуално не съдържа твърдения известен или неизвестен е адрес на ответника в чужбина. Освен това не съдържа изложение на обстоятелствата, на които ищеца основава искането за развод, нито ясно искане. Към него не е приложена квитанция за платена държавна такса, нито има препис за другата страна.

В този смисъл съдът намира, че следва да остави без движение като нередовна исковата молба именувана „заявление” и да даде конкретни указания на ищеца за отстраняването на нередовностите с указания за неблагоприятните последици от неизпълнение на това указание на съда.

На следващо място, доколкото в заявлението е направено искане за допускане на правна помощ, съда дължи произнасяне по същото.

Съгласно чл. 94 ГПК правната помощ се състои в осигуряване на безплатна адвокатска защита. Тя е уредена в Закон за правната помощ и се осъществява от адвокати, като се финансира от държавата. Целта на закона е да гарантира равен достъп на лицата до правосъдие чрез осигуряване и предоставяне на ефективна правна помощ.

Системата за правна помощ обхваща и случаите, когато страната по гражданско дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това. По граждански и административни дела правна помощ се предоставя в случаите, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение. Съдът формира преценката си, като взема предвид:

1. доходите на лицето или на неговото семейство;

2. имущественото състояние, удостоверено с декларация;

3. семейното положение;

4. здравословното състояние;

5. трудовата заетост;

6. възрастта;

7. други обстоятелства.

Предвид на това, на настоящия етап доколкото Ц.И. е представил само служебна бележка, от която се установява, че е безработен съда не може да разгледа и да се произнесе по молбата му за правна помощ. Съда следва да укаже, на същия че в едноседмичен срок следва да представи саморъчно подписана декларация, за доходите си и тези на неговото семейство; за имущественото състояние; за семейното положение; за здравословното състояние. Едва тогава съда би могъл да извърши преценка и да се произнесе по искането за правна помощ.

Евентуално това биха били и основанията съда да освободи поради липса на финансови средства ищеца и от заплащане на дължимата държавна такса от 25.00 лева, за което до настоящия етап не е сезиран.

Впрочем след допускане на правна помощ, определения служебен адвокат би следвало да предприеме процесуалните действия по отстраняване нередовностите и на исковата молба.

Водим от изложеното и на основание чл.129, ал.2 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ КАТО НЕРЕДОВНА искова молба именувана заявление на Ц.М.И., ЕГН ********** с адрес ***.

УКАЗВА на ищеца в едноседмичен срок да отстрани нередовностите на исковата молба, както следва:

Да изготви нова искова молба, в която да посочи трите имена на ответника, адрес за призоваване, или ако няма такъв в страната да заяви това и да представи доказателства; да посочи факти и обстоятелства, от които черпи права и да посочи ясно какво е искането му. На следващо място да представи препис от новата искова молба за ответника и да внесе по сметка на РС Козлодуй държавна такса в размер на 25.00 лева.

УКАЗВА на ищците, че срока за изпълнение на тези указания ще започне да тече след като отстрани нередовностите на молбата за правна помощ, като при неизпълнение на дадените указания, исковата молба ще му бъде върната и делото прекратено.

УКАЗВА на ищеца, че в едноседмичен срок от получаване на настоящото определение следва да представи саморъчно подписана декларация, за доходите си и тези на неговото семейство; за имущественото състояние; за семейното положение; за здравословното състояние, като съда ще му предостави образец на декларацията, за да може да прецени и да се произнесе по молбата за правна помощ.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                           Районен съдия: