Определение по дело №1597/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 1384
Дата: 21 юли 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Иван Цветозаров Иванов
Дело: 20201420101597
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                        ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

ВРАЧАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в закрито съдебно заседание на 21.07.2020 г., в състав:

 

                                         Районен съдия:   Иван Иванов

 

като разгледа частно гражданско дело № 1597 от 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по искова молба на Е.К.Я. с ЕГН ********** *** срещу Областна дирекция на МВР гр. Монтана и „Център за психично здраве Враца“ ЕООД за осъждане на ответниците да му заплатят сумата 10 000,00 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от незаконното задържане на ищеца от полицейски органи и от служители на ответното психиатрично заведение в периода от 01.06.2020 г. до 21.06.2020 г., ведно със законната лихва от 14.07.2020 г. до окончателното изплащане на сумата.

В исковата молба се твърди, че на 01.06.2020 г. ищецът бил незаконно задържан от органи на полицията, без да има основание за това и без да му бъдат предоставени документи, след което бил отведен против волята си първо до „МБАЛ Св. Николай Чудотворец“ гр. Лом, а впоследствие в „Център за психично здраве Враца“ ЕООД, като в последното здравно заведение останал против волята си до 21.06.2020 г., отново без да има основание за това и без да му бъдат предоставени документи. Поддържа се и че полицаите от ОД на МВР-Монтана противозаконно са лишили от свобода ищеца, а в тази си дейност са били подпомогнати от служители на „Център за психично здраве Враца“ ЕООД.

С оглед служебното си задължение да следи за допустимостта на производството, Врачански районен съд констатира, че с исковата молба е сезиран некомпетентен съд.

Изложените в исковата молба твърдения в конкретния случай се отнасят до обезщетение за вреди, настъпили вследствие незаконосъобразно извършване на административна дейност от държавни органи – полицейски служители, подпомогнати от служители на психиатрично заведение. Това е така, тъй като задържането на лица с психични заболявания до отвеждането им в психиатрично заведение е административна дейност на полицията по опазване на обществения ред (в този насока е и инструкция № 8121з-78 от 24 януари 2015 г. за реда за осъществяване на задържане, оборудването на помещенията за настаняване на задържани лица и реда в тях в Министерството на вътрешните работи), а подпомагалите полицейските органи служители на „Център за психично здраве Враца“ ЕООД отново се твърди да са осъществявали административна дейност – използване на физическа сила с цел да попречат на ищеца да си тръгне и неиздаване на документи, които е следвало да бъдат издадени.

Ето защо съдът намира, че предявеният иск е с правна квалификация по чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на общините за вреди (ЗОДОВ), а не, както неправилно е посочено от ищеца – чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ.

Исковете за вреди от незаконосъобразно извършване на административна дейност от полицейски органи са с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ и компетентен да ги разгледа е съответният административният съд.

Съгласно разпоредбата на чл. 1, ал. 2 ЗОДОВ, исковете по чл. 1, ал. 1 се разглеждат по реда, установен в Административнопроцесуалния кодекс, като местната подсъдност се определя по чл. 7, ал. 1.

Съгласно разпоредбата на чл. 128, ал. 1, т. 5 от АПК, на административните съдилища са подведомствени всички дела по искания за обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица.

Мястото на увреждането и настоящия адрес на пострадалия по смисъла на чл. 7, ал. 1 от ЗОДОВ в разглеждания случай съвпадат, същите са в гр. Вълчедръм и обуславят местната подсъдност на Административен съд гр. Монтана.

Предявяването на иска пред съда, на който делото е подсъдно по правилата на родовата и местната подсъдност е положителна процесуална предпоставка, обуславяща надлежното упражняване на правото на иск.

Съгласно разпоредбата на чл. 118 от ГПК всеки съд сам решава дали започнатото пред него дело му е подсъдно.

В конкретния случай компетентен да разгледа спора е съответният административен съд, поради което и на основание чл. 118, ал. 2 от ГПК производството пред Врачански районен съд следва да бъде прекратено, а делото да бъде изпратено на Административен съд гр. Монтана по подсъдност.

 

                                                  О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 1597 от 2020 г. по описа на Врачански районен съд.

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Административен съд гр. Монтана.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Врачански окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца Е.К.Я. на адрес ***.

                                                                               

                                                               Районен съдия: