Решение по дело №410/2019 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 ноември 2019 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20197240700410
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

       Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    401

 

         гр. Стара Загора, 25.11.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на тридесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:         ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

при секретаря  Зорница Делчева

и с участието на прокурора  Константин Тачев

като разгледа докладваното от  съдия  Б. ТАБАКОВА к.а.н. дело № 410 по описа  за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

  Образувано е по касационна жалба на М.С.С. *** против Решение № 403/05.07.2019 г., постановено по АНД № 1385/2019 г. на Районен съд Стара Загора, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ 19-1228-000459/22.03.2019г., издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Стара Загора, с наложени на касатора административни наказания „глоба“ в размер на 200лв и право да управлява МПС за срок от 6 месеца. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на решението, като постановено в нарушение на приложимия материален закон и при допуснати съществени процесуални нарушения - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Според касатора съдът не е споделил застъпената защитна позиция без да спази принципите на служебното начало и да обсъди дали НП е съобразено като факти и правна регламентация с посочените в него нарушения и законови разпоредби на ЗДвП, респ. на санкционните такива. Счита, че е налице несъответствие между фактическото и правно административно обвинение и в обжалваното НП липсва преценка за приложението на чл.28 от ЗАНН, което не е било взето предвид от съда при потвърждаване на наказанието. По изложените в жалбата съображения е направено искане за отмяна на решението на районния съд и за постановяване на друго, с което да бъде отменено издаденото НП.  С писмено становище, подадено чрез процесуалния представител адв. Е.Ж., касаторът поддържа жалбата и моли решението на районния съд да бъде отменено като неоснователно и незаконосъобразно, както и да бъде отменено обжалваното НП.

 

  Ответникът по касационната жалба - ОД на МВР Стара Загора, редовно призован за съдебно заседание, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

  Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

 

  Съставът на Административен съд Стара Загора, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

  Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

             Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

           Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е НП № 19-1228-000459/22.03.2019 г., издадено от Началник група в сектор Пътна полиция към ОД на МВР Стара Загора, въз основа на АУАН бланков №0704898/13.03.2019г., с което на М.С.С. ***, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лв.  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: На 28.01.2019г., около 16:00 ч., в гр. Стара Загора по  ул. „Д-р Т. Стоянович” на кръстовището с бул. „Цар Симеон Велики” С. управлява в посока юг лек автомобил марка „Фолксваген“ с рама №WVWZZZ1JZYW473409 с временни регистрационни табели с ****, валидни до 27.01.2019 г, като МПС не е регистрирано по надлежния ред. Съставеният АУАН е във връзка с постановление за прекратяване на наказателно производство №359/2019г. по описа на Районна прокуратура Стара Загора. С това деяние се сочи за нарушена разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП.

 

             За да потвърди НП, Районен съд Стара Загора е приел, че е налице  обективна и субективна идентичност между фактическото формулиране на престъплението в уведомлението по чл.356, ал.2 от НПК за образуване на прекратеното впоследствие наказателно производство и последвалото административнонаказателно обвинение, но въпреки това, според съда, не е била налице хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН, тъй като до приключване на наказателното производство жалбоподателят не е имал качество на обвиняем, поради което съставянето на АУАН в настоящия случай, е необходима предпоставка за издаване на НП. Въз основа на събрания по делото доказателствен материал е обоснован извод, че жалбоподателят действително е извършил нарушението, за което е санкциониран и при издаване на НП не са допуснати нередовности, обуславящи отмяната му. Според съда деянието не представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, защото сочените от касатора обстоятелства вече са мотивирали прокурора да приеме хипотезата на чл.9, ал.2 от НК и да прекрати наказателното производство, а е недопустимо на едни и същи фактически, но на различни правни основания да се изключва и наказателното и административнонаказателното преследване. Сочи, че наложените наказания съответстват на минималните такива, предвидени в закона, за извършеното  нарушение. По изложените мотиви съдът е обосновал извод за законосъобразност на обжалваното НП и го е потвърдил.

 

Касационният състав на Старозагорския административен съд намира, че         така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно.

 

          Административнонаказателната отговорност на касатора М.С. е ангажирана за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, съгласно която по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

           От събраните по делото доказателства категорично се установява, а и не се оспорва от касационния жалбоподател, че на 28.01.2019г., около 16:00 ч., в гр. Стара Загора по  ул. „Д-р Т. Стоянович” на кръстовището с бул. „Цар Симеон Велики” е управлявал лек автомобил марка „Фолксваген“ с рама №WVWZZZ1JZYW473409 с временни регистрационни табели с ****, валидни до 27.01.2019г. По смисъла на § 6, т. 18а от ДР на ЗДвП "регистрацията" се определя като административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер. Съгласно разпоредбата на чл.22 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, регистрацията е два вида – постоянна /без срок на валидност/ и временна /с определен срок на валидност над 3 месеца/. Законодателят е предвидил срочност за временните регистрационни табели, удостоверяващи възможността за управление на МПС през посочения в тях период от време. Изтичането на срока на валидност на временните регистрациони табели означава липса на регистрация по надлежния ред. Следователно като е управлявал лек автомобил с временни регистрационни табели с изтекъл срок М.С. е управлявал нерегистрирано МПС по смисъла на закона.

           Не се споделя оплакването, че АУАН и НП не отговарят на императивните изисквания на ЗАНН поради несъответствие между фактическото и правно обвинение. Твърдението на касатора, че наличието на описаните регистрационни табели с конкретен номер само по себе си не е доказателство за регистрация на МПС регистрирано, е напълно несъстоятелно с оглед гореизложените съображения за правния режим на временната регистрация на превозните средства по действащото законодателство.

           Неоснователно е и оплакването, че НП не е следвало да бъде издавано, защото поради влизане в сила на Постановление за прекратяване на наказателното производство №359/2019г. по описа на Районна прокуратура Стара Загора за същото деяние е изключена съставомерността на деянието не само като престъпление, но и като административно нарушение. В случая се касае за прилагане на втората хипотеза на чл.9, ал.2 от НК – деянието е с явно незначителна обществена опасност, което не изключва носенето на административнонаказателна отговорност доколкото административните нарушения също са общественоопасни. Наказващият орган разполага с право на собствена преценка и в случая правилно е констатирал, че малозначителността на деянието по смисъла на чл. 9, ал. 2 от НК не го дисквалифицира като административно нарушение, т.е. то е достатъчно значително по своята тежест за налагане на административно наказание, както и че не представлява маловажен случай по смисъла на  чл.28 от ЗАНН. Деянието на  М.С. засяга важни обществени отношения, свързани с правилата за движението по пътищата и изискванията към пътните превозни средства за участие в движението по пътищата. По делото не се сочат други обстоятелства по извършването, които да разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените нарушения от този вид, освен взетите предвид от прокурора при прекратяване на наказателното производство, поради което не са налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН, до какъвто законосъобразен извод е стигнал и районният съд.   

   С оглед изложените съображения съдът намира, че не е налице твърдяното касационно основание на чл.348 ал.1 т.1 НПК, и обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.

 

               Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

               ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 403/05.07.2019г., постановено по АНД № 1385/2019г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление № 19-1228-000459/22.03.2019 г., издадено от Началник група в сектор Пътна полиция към ОД на МВР Стара Загора. 

 

               Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                                  2.