Решение по дело №41/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 288
Дата: 24 април 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20194520200041
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ……………

гр.Русе, 24.04.2019 год.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

                                                   

 

 

          Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                   Председател: М. Йорданов

 

 

при секретаря Наталия Тодорова,

и в присъствието на прокурора: ………………………………….,

като разгледа докладваното от съдията АНДело № 41 / 2019 год. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Х.И.Х. против Наказателно постановление № 18-1085-003540 / 05.12.2018 год. на началника на Сектор ПП – гр.Русе към ОДМВР - гр.Русе, с което на основание чл.178е от ЗДвП за нарушение на чл.15, ал.7 от с.з му е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 50 лева.

Редовно призован, изпраща процесуален представител, който излага съображения за отмяна на наказателното постановление, поради неговата незаконосъобразност.

          Ответникът, редовно призован, не се явява, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Русенската районна прокуратура, редовно призована, също не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът, след преценка на изложените съображения от жалбоподателя и процесуалния му представител, съдържанието на съставения АУАН и издаденото наказателно постановление, както и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице в законоустановения срок.

Разгледана по същество е неоснователна.

На 13.09.2018 г. жалбоподателят паркирал автомобила си върху тревната площ до ул.“Сан Стефано“ № 5. Това обстоятелство било възприето от свид.Г., който направил снимка на превозното средство, която изпратил до органите на МВР – Русе. След като се запознал с нея, свид.К.Д. – мл.автоконтрольор, извършил проверка и въз основа на направените констатации, съставил срещу жалб.Х. АУАН, а впоследствие било издадено и обжалваното наказателно постановление.

Релевантната на делото фактическа обстановка, съдът приема за установена, след анализ на събраните доказателства.

Настоящият съд констатира, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН, поради което не са налице предпоставки за отмяната му на това основание. Липсата на подпис на единия от двамата свидетели по АУАН не го прави нередовен, тъй като актове за нарушение могат да се съставят и с участието на един свидетел.

Изготвената и приложена по делото снимка на паркирания автомобил не представлява годно доказателствено средство, тъй като не е изготвена по предвидения от закона ред, поради което съдът не я кредитира.

От показанията на свид.Г. по несъмнен начин се установява, че автомобилът бил паркиран върху тревната площ до ул.“Сан Стефано“ № 5.

Съгласно чл.15, ал.7 от ЗДвП е забранено преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места. В случая жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 178е във вр. чл. 15, ал.7 от ЗДвП, тъй като е паркирал МПС в градина, без мястото да е разрешено за паркиране. Нещо повече, от показанията на свид.Г. е видно, че тревната площ била оградена с колчета, монтирани от администрацията на Община – Русе и предназначени да ограничават достъпа до нея.

Не се споделя становището на жалб.Х., изразено в АУАН и в жалбата, за липса на нарушение, тъй като мястото било на етажната собственост на сградата, в която живеел. По делото не са представени доказателства в тази насока, но дори и да се приеме, че то е обща част към сграда – етажна собственост, съгласно чл.43, ал.3 от ЗУТ местата за паркиране могат да бъдат осигурени в свободната дворна площ чрез разпределяне на ползването на част от дворното място от общото събрание на етажните собственици при спазване на нормативите за минималната задължително озеленена дворна площ. Съобразявайки тази разпоредба в контекста на посочените по-горе норми от ЗДвП се налага извода, че върху озеленената площ от подобно място не може да се паркира.

С оглед изложеното наказателното постановление е законосъобразно издадено и следва да се потвърди.

 

Така мотивиран и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-1085-003540 / 05.12.2018 год. на началника на Сектор ПП – гр.Русе към ОДМВР - гр.Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе в 14 - дневен срок от получаване на съобщаването за изготвянето му.

                                                                   

          Районен съдия: