Решение по дело №1342/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 342
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 17 октомври 2020 г.)
Съдия: Атанаска Стефанова Букорещлиева
Дело: 20195300101342
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е  №342

гр.Пловдив,12.03.2020 година

 

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

Пловдивски окръжен съд, гражданско  отделение, І гр. с.,в публично заседание на дванадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                           Съдия:Атанаска Букорещлиева

при участието на секретаря Мария Пеева, като разгледа докладваното гр.д. №1342  по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от З.К.К., ЕГН **********, с адрес-***, против Л.З.К., ЕГН **********, с адрес-***, с която е предявен иск с правно основание чл.26, ал.2, пр.1 от ЗЗД.

Изложено е в исковата молба /уточнена с молба от 09.07.2019г./, че с договор за дарение, обективиран в нотариален акт №63, т.5, рег. №848, н.д.№62/2006г. на нотариус Л. Т., ответницата е дарила на ищеца /неин баща/ недвижим имот, описан като апартамент №** в сградата на ул.***. Твърди се, че сключеният договор е нищожен, тъй като посоченият в него обект не е самостоятелно жилище- апартамент, поради което не може да бъде предмет на законна сделка, а представлява втори етаж от апартамент тип „***“, състоящ се от ** етажа с вътрешно стълбище, водещ се като апартамент №***, собственост на Л.К.. Прехвърленият обект няма самостоятелна кухня, нито кухненски бокс, което в противоречие с изричното изискване на чл.40 от ЗУТ. Сочи се, че в случая няма два самостоятелни обекта -жилища, а е налице само един жилищен обект- апартамент тип „***“ от *** етажа, със застроена площ от 181,36 кв. м, като кухнята е разположена на *** етаж от жилището.

Предвид изложените факти и обстоятелства, се иска от съда да постанови решение, с което да се обяви за нищожен, поради невъзможен предмет, сключеният с нотариален акт №63, т.5, рег.№848, н.д.№62/2006г. договор за дарение.

В срока по чл.131 от ГПК не е постъпил отговор от ответницата. За съдебното заседание, проведено на 06.11.2019г., същата е депозирала писмено становище, в което е заявила, че не оспорва изложените в исковата молба факти и обстоятелства.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното:

          Установява се от договор за покупко-продажба на недвижим имот, сключен на 24.06.1999г. с нотариален акт №78, том ІV, рег. №2574, н. д.№797/1999г. на нотариус С. Й., че ответницата Л.З.К. е закупила от Ж. Т. М. следните недвижими имоти: жилище- апартамент, находящо се в ***, на *** етаж в застроената масивна четириетажна с мансарда жилищна сграда, с приземен етаж, подземни гаражи и обслужващо гаражите хале, в дворно място, съставляващо парцел VІІІ, имот пл.№992 от кв.602-стар по рег. план на ***, представляващо апартамент №**, с площ от 103,50кв. м, състоящо се от две спални, дневна, кухненски бокс, баня с тоалетна, перално помещение, антре и две тераси, при посочените граници на жилището, заедно с припадащите се идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху дворното място; апартамент №**, намиращ се на мансарден етаж на същата масивна четириетажна с мансарда жилищна сграда, с приземен етаж, подземни гаражи и обслужващо гаражите хале, със застроена площ на апартамента-75,5 кв. м, при граници: отдолу- ап. №**, отляво- ап. №** и стълбищна клетка, заедно със съответните идеални части съгласно чл.38 от ЗС от общите части на сградата и от правото на строеж върху описаното дворно място, както и подземен гараж №**, с площ от 19,2 кв. м, находящ се на ниво подземни гаражи в сградата .

С договор за дарение от 17.02.2006г., обективиран в нотариален акт №63, том І, рег.№848, д.№62/2006г., вписан в СВ под №140, т.11, д.№2464/2006г., ответницата К. е дарила на баща си З.К. притежавания от нея недвижим имот, а именно- апартамент №**, със застроена площ 75,5 кв. м, заедно със съответните идеални части съгласно чл.38 от ЗС от общите части на сградата и от правото на строеж върху описаното дворно място.

От представената по делото схема №15-571740/26.06.2019г. на самостоятелен обект в сграда, издадена от СГКК – ***, се установява, че горепосоченият имот е включен в кадастралната карта на гр. *** като самостоятелен обект с идентификатор 56784.506.588.1.19.

От приетата таблица за площта на обекти в сграда е видно, че в нея е посочен  ап.** с площ от 181,56 кв.м, като липсва отразяване по отношение на ап.**.

Представени са по делото още- нотариален акт №195/12.05.1994г. за продажба на право на строеж и право на собственост, с който П. П., И. П. и П.П. продават на С. А. като ЕТ с фирма С. А.“ 3/ 4 идеални части от дворно място, съставляващо парцел VІІІ, имот пл.№992 от кв.602-стар по рег. план на ***, като страните взаимно си учредяват право на строеж върху описаните обекти, както и нотариален акт №191/24.06.1994г., с който Ж. М. придобива правото на строеж на обекти-апартамент ** и апартамент ** в предвидената да се построи в посоченото дворно място четириетажна сграда.

В хода на производството е допусната по искане на ищеца съдебно- техническа експертиза, с вещо лице арх. Б.И.К.- Х., от чието заключение       /депозирано на 06.11.2019г. и допълнено на 09.12.2019г./, се установява, че по одобрените инвестиционни проекти за сградата на ул.*** /идеен –на 21.04.1994г. и работен- на 04.08.1994г./ апартамент №** е самостоятелно жилище с вход откъм стълбищната площадка над *** жилищен етаж т.е. от стълбищната площадка на мансардния етаж на кота +13,99, с антре, кухненски бокс, спалня, санитарен възел и две тераси, с табло с ел. прекъсвачи и водомер. При извършения оглед на място е констатирано от експерта, че понастоящем във въпросния апартамент не е изпълнен кухненски бокс на предвиденото място по одобрения проект и по-конкретно не е изпълнен монтаж на кухненска мивка, пространството е едно с това на дневната и се използва като спалня, от която се влиза в санитарния възел. Посочено е в заключението, че входът на санитарния възел от антрето по одобрения проект не съществува, входът от стълбищната площадка е запазен, като входната врата е затрупана с вещи, на мястото на вградените шкафове в антрето по одобрения проект е създадена стълбищна клетка, има отвор в стоманобетонната плоча на жилището и вита метална стълба, по която от апартамент ** се излиза в пространството на апаратамент **. При направена от вещото лице проверка в *** не са представени строителни книжа за обединяването на ап.* и ап.** в едно ***, респ. за промяната, с която е извършена направа на отвор в стоманобетонната плоча между *** и *** за свързването им и обособяване на *** в антретата и частично в обема на източните спални и за монтаж на ***. Според заключението, няма данни кога и от кого е извършено свързването на *** и *** по описания начин, но същото представлява строеж, осъществен в несъответствие със строителните книжа на сградата, или преустройство, осъществено в несъответствие с определения в закона ред.

С оглед оспорване заключението на вещото лице арх. К. от ищеца, по делото е допусната повторна съдебно- техническа експертиза, с вещо лице арх. Р.И.- Н.. В приетото в съдебно заседание на 12.02.2020г. заключение е отразено, че, според представените и проверени документи, има два самостоятелни обекта- *** и ***, макар на място те да се ползват като едно жилище. Няма данни да са правени постъпки или да са регистрирани проекти, с които същите да бъдат преустроени и обединени в ***. Отворът, през който е проведено стълбището между двата обекта, е изпълнен без строителни книжа и компрометира целостта на конструкцията на сградата. При изслушването му в съдебно заседание вещото лице е заявило, че липсата на кухня в апартамент ** не прави обекта нежилищен, налице са всички условия същият да бъде самостоятелно жилище - има всички вертикали, ел. и ВИК инсталации, самостоятелен достъп през общото стълбище, има входна врата, баня, спалня и стая. Според вещото лице, нищо не възпрепятства обзавеждане на кухня в имота, наличен е и комин.

При така събраните по делото доказателства и установени обстоятелства, от правна страна съдът намира следното:

Според чл.26, ал.2, пр.1 ЗЗД, нищожни са договорите, които имат невъзможен предмет.

По смисъла на посочената разпоредба, договорът е нищожен поради невъзможен предмет, когато имотът или вещта са извън гражданския оборот, както и когато към момента на сключването му вещта, предмет на разпореждане, не съществува фактически или не отговаря на установените в действащия устройствен закон изисквания за самостоятелен обект, т.е. с оглед тези изисквания не представлява годен за извършване на разпоредителни сделки самостоятелен обект.

Съобразно правилата на разпределение на доказателствената тежест по чл.154, ал.1 от ГПК, в тежест на страната, която претендира нищожността, е да докаже осъществяването на опорочаващия факт - че към момента на постигнатото съгласие съществува непреодолима правна пречка предметът да  възникне- да бъде осъществено обособяването му по какъвто и да било начин.

В настоящото производство не се ангажираха от ищеца убедителни доказателства, въз основа на които да се приеме, че към датата на сключване на договора за дарение описаният в него недвижим имот няма характеристиките на самостоятелен обект и не отговаря на изискванията за жилище, регламентирани в чл.40 ЗУТ .

Нормата на чл.40 от ЗУТ, на която се позовава ищецът, изисква всяко жилище да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс, и баня -тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него, като е допустимо помещенията да бъдат пространствено свързани, с изключение на тоалетни и бани и бани- тоалетни.

Понятието „жилище” има законова дефиниция в пар.5, т.30 от ДР на ЗУТ, който го определя като съвкупност от помещения, покрити и/или открити пространства, обединени функционално и пространствено в едно цяло за задоволяване на жилищни нужди.

Определение на понятието „обект” се съдържа в пар.5, т.39 от ДР на ЗУТ, съгласно което, „обект” е самостоятелен строеж или реална част от строеж с определено наименование, местоположение, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор по ЗКИР.

Според дефиницията на понятието самостоятелен обект, дадена и в пар.1, т.1 от ДР на ЗКИР, самостоятелен обект е обособена с ограждащи стени част от сграда или съоръжение, което има самостоятелно функционално предназначение.

В конкретния случай се установи, че на 17.02.2006г. между страните е сключен договор за дарение, с който ответницата е дарила на ищеца процесния недвижим имот. Видно е от съдържанието на нотариалния акт, в който е обективирана сделката, че имотът е описан с всички съществени индивидуализиращи белези като вид, местонахождение, площ, граници, макар да не са конкретизирани наличните в него помещения. В този нотариален акт имотът е отразен със същите характеристики, както и в нотариалния акт за покупко-продажба на недвижим имот №78/1999г., съгласно който ответницата е закупила посочените обекти от Ж. М..

Установи се, че имотът, описан в договора за дарение като апартамент №** в жилищна страда на  ул. ***, е нанесен в кадастъра като самостоятелен обект с идентификатор 56784.506.588.1.19, с площ от 75,50 кв.м, с предназначение- жилище, апартамент.

Според заключенията на допуснатите по делото първоначална и повторна съдебно-технически експертизи, които съдът кредитира, като обективно и компетентно изготвени, апартамент ** отговаря на изискванията за жилище и самостоятелен обект и към момента, и към извършването на атакуваната сделка- същият има необходимата площ и височина, самостоятелен вход, жилищно помещение, санитарен възел. Констатирано е от вещите лица, че не е спазен одобреният архитектурен проект в частта му, касаеща изграждането на кухненски бокс и място за хранене, но няма пречка такова помещение да се обособи т.е. се монтира мивка, тъй като има водопровод и канализация на етажа. Липсата на техническото изграждане на такъв кухненски бокс не променя функционалната обособеност на жилището, при наличието на проектна възможност. Видно от заключенията, извършеното *** на *** и *** с ***, което не е изпълнено съобразно изискванията на действащите технически правила и норми, води до нарушаване устойчивостта на сградата и така обединени двата обекта не представляват ***, защото не са налице изискванията за такова жилище. Тези изводи и констатациите на експертите не се опровергават от представената от ищеца таблица за площта на обекти в сграда, по отношение на която няма яснота от кого е съставена, за коя сграда се отнася, нито дали съответства на одобрените строителни книжа. Следователно, не се доказва твърдяното от ищеца, че апартамент ** не е отговаря на законовите изисквания за самостоятелност и на изискванията за жилище, регламентирани в чл.40 ЗУТ. Същият съставлява реално обособена част от сграда -жилище с определено наименование, местоположение, вход, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор по ЗКИР, а не е част от един *** имот –тип ***, при което следва да се приеме, договорът е имал реално определен, съществуващ в гражданския оборот предмет, а не невъзможен такъв. 

Доколкото не се установи, към момента на сключване на оспорения договор, процесният имот да не е съществувал, да е погинал или да е изваден от гражданското обръщение, то не може да се обоснове извод за нищожност на този договор на твърдяното основание, поради което предявеният иск се явява неоснователен и недоказан и следва да се отхвърли.

Ищецът е бил освободен от заплащане на държавна такса и разноски по делото по реда на чл.83,ал.2 ГПК, при което същите следва да останат за сметка на бюджета на съда, с оглед отхвърлянето на иска.

По изложените съображения, съдът

Р      Е      Ш       И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от З.К.К., ЕГН **********, с адрес-***, против Л.З.К., ЕГН **********, с адрес-***, иск за прогласяване нищожността на договор за дарение, сключен на 17.02.2006г. с нотариален акт №63, том І, рег.№848, дело №62/2006г. на нотариус Л. Т., с рег. №*** по регистъра на НК, вписан в СВ под №140, т.11, д.№2464/2006г., с който Л.З.К. дарява на З.К.К. притежавания от нея недвижим имот, а именно- апартамент №**, намиращ се на *** етаж в застроената масивна четириетажна с мансарда жилищна сграда, с приземен етаж, подземни гаражи и обслужващо гаражите хале, находяща се на ул. ***, построена в дворно място, съставляващо парцел VІІІ, имот пл.№992 от кв.602- стар по рег. план на ***, със застроена площ 75,5 кв. м, при граници: отдолу ап. **, отляво ап.** и стълбищна клетка, заедно със съответните идеални части съгласно чл.38 от ЗС от общите части на сградата и от правото на строеж върху описаното дворно място, поради невъзможен предмет.

          Решението подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                                      Съдия: