Решение по дело №5071/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1916
Дата: 9 ноември 2018 г. (в сила от 8 февруари 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20185330205071
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1916

гр. Пловдив, 09.11.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5071/2018 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №864 от 27.06.2018 г. издадено от заместник-кмет ,,Транспорт‘‘ в Община Пловдив с което на Н.Н.Т. с ЕГН: ********** с било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 300 лева за извършено от нея нарушение по чл. 9, ал. 1, т. 7 Наредба за осигуряване на обществения ред.

          Жалбоподателката, чрез процесуалния представител адв. Г. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че липсвало коректно описание на нарушението. Били налице две хипотези, едната забранявала употребата на алкохол извън определените за това места, а другата забранявала употребата на алкохол на обществени места. Също така, нарушителката употребявала бира в заведение ,,Елида‘‘, а не на тротоара пред него.

          Въззиваемата страна, чрез процесуалния представител юрисконсулт А. оспорва подадената жалба. Твърди, че същата е неоснователна, поради което иска потвърждаването на обжалваното наказателно постановление.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателката е била санкционирана за това, че при направена проверка на 31.05.2018 г. в гр. Пловдив, ул. ,,Димо Хаджидимов‘‘№ 4 било установено, че лицето Н.Т. нарушава обществения ред, като употребява алкохолна напитка на обществено място в гр. Пловдив, на ул. ,,Димо Хаджидимов‘‘№ 4 пред заведение ,,Елида‘‘.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят С.Б., който потвърди отразеното от него в АУАН. Добави, че е бил изпратен по сигнал за поредно нарушаване на нощната тишина до заведение ,,Елида‘‘ в гр. Пловдив, което не работило, но отпред имало посетители, които отказали да си тръгнат, тъй като искали да си допият. Конкретно за жалбоподателката си спомни, че тя е била най-гръмогласна от цялата компания, като викала, че полицаите няма да ги спрат и че ще си продължат въпреки актовете.

Съдът кредитира така депозираните гласни доказателства, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал. Въз основа на тях се установи, че на процесния ден и място, а именно на 31.05.2018 г. жалбоподателката е употребявала алкохолна напитка на обществено място.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представените копия от Заповеди се установява, че АУАН и НП са съставени от компетентни органи.

От представеното писмо от Община Пловдив – район Южен се установява, че за заведение ,,Елида‘‘ не е било издавано разрешение за удължено работно време.

От представеното копие от Докладна записка от полицай Г.С.се установява, че той заедно с колегата си С.Б. ***,,Димо Хаджидимов‘‘№ 4 в гр. Пловдив по сигнал за нарушаване на нощната тишина от заведението на адреса. На място се установило, че заведението не работи, но пред адрес били установени 5 броя лица, които употребяват алкохолни напитки на обществено място, едно от които е била и жалбоподателката Н.Т., като на същите им били съставени АУАН.

Въз основа на така установената от Съда фактическа обстановка се достигна до извод, че жалбоподателката е извършила вмененото й нарушение по чл. 9, ал. 1, т. 7 от Наредбата, която забранява употребата на алкохолни напитки по улиците, площадите, парковете, зелените площи и други обществени места.

В конкретния случай е без значение къде се е намирала точно жалбоподателката дали на улицата пред заведение ,,Елида‘‘, или е била седнала на масите, които принадлежат към него, доколкото същото не се е намирало в работен режим, като следва да се отбележи, че улиците и заведенията са обществени места и по този начин е осъществила изпълнителното деяние на нарушението.

Актосъставителят в своите показания беше категоричен, че жалбоподателката е употребявала алкохол на обществено място, както и че същата е била най-дейна от компанията от петима души.

Неоснователно се явява наведеното възражение от процесуалния представител, че било налице неточно описание на нарушението, доколкото и в АУАН и НП е посочено, че жалбоподателката е употребява алкохолна напитка на обществено място.

Актосъставителят подробно описа, че и петимата души са били в нетрезво състояние и всичките са били с нестабилна походка, носела се е миризма на алкохол, по масите е имало бутилки, чаши, празни бутилки и много алкохол.

Правилно на основание чл. 31, ал. 2 от Наредбата на жалбоподателката е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 300 лева.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираното нарушение съгласно чл. 42-44 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и наказателно постановление против жалбоподателката, което е изцяло съобразено с изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН.

Неоснователно се явява наведеното възражение с искане за приложение на разпоредбата на чл. 28 ЗАНН, доколкото процесният случай не се отлича от останалите такива с по-ниска степен на обществена опасност. Също така от показанията на актосъставителя се установи, че той с колегата му са били изпратени за пореден случай на нарушаване на нощната тишина, както и че жалбоподателката е била най-дейна от компанията и на ,,висок глас‘‘ е обсъждала полицейските служители, като е проявявала и признаци на деяние, свързано с извършването на непристойни действия, а именно говорене на висок глас на обществено място и отправящо явно неуважение към обществото.

Ето защо, обжалваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРДЖАВА Наказателно постановление №864 от 27.06.2018 г. издадено от заместник-кмет ,,Транспорт‘‘ в Община Пловдив с което на Н.Н.Т. с ЕГН: ********** с било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 300 лева за извършено от нея нарушение по чл. 9, ал. 1, т. 7 Наредба за осигуряване на обществения ред.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Д.Д.