Присъда по дело №7891/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260053
Дата: 26 октомври 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Теофана Божидарова Спасова
Дело: 20195330207891
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                     ПРИСЪДА

  260053                                      26.10.2020 година                     град  ПЛОВДИВ

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                              ХХІІІ наказателен   състав

 На двадесет и шести октомври                                                  2020 година

 В публично заседание в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕОФАНА  СПАСОВА

                                    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:РЕНИ ЧАКЪРОВА

                                                                               КРАСИМИРА ПЕТКОВА

                  

Секретар: НАДЯ ТОЧЕВА

Прокурор: ИЛИНА ЧОБАНОВА

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

наказателно дело номер  НОХД №  7891 по описа за 2019 година

 

                                               П  Р  И  С  Ъ  Д  И :

ПРИЗНАВА подсъдимия Н.Н.С., роден на *** ***, б., български гражданин, със средно образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това,  че на 03.03/04.03.2019 г. в гр. Пловдив е отнел чужди движими вещи – парична сума в размер на 350,00 лева от владението на Б.С.М. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд вещта е заместена, поради което и на основание чл.197 т.1 вр. чл.194 ал.1 вр. чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 66 ал. 1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното на подсъдимия Н.Н.С. наказание в размер на ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане в сила на настоящата присъда.

          ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ПОС, по реда на глава 21 от НПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

                                                1.

 

                                                2.

                        

 

 

вярно, секретар Н.Т.

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

МОТИВИ към Присъда № 260053/26.10.2020г. по НОХД № 7891/2019г. по

описа на ПРС - ХХІІІн.с.

 

Районна прокуратура - Пловдив е повдигнала обвинение срещу подсъдимият Н.Н.С. за това, че на 03.03/04.03.2019 г. в гр. Пловдив е отнел чужди движими вещи – парична сума в размер на 350,00 лева от владението на Б.С.М. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои – престъпление по чл.194 ал.1.

 

Прокурорът поддържа така повдигнатото обвинение, като предлага на подсъдимия да бъде определено и наложено наказание при правна квалификация на деянието по чл.197 от НК.

 

Подсъдимият Н.Н.С. не се явява и не взема отношение по повдигнатото обвинение, като по отношение на същия производството е проведено по реда на чл.269 от НПК. Защитникът на същия – адв. Г. счита, че в случая е налице административно нарушение и следва да бъде приложена нормата на чл.250 ал.1 т.2 от НПК.

 

Граждански иск не е предявен.

 

Съдът, въз основа на събраните и приложени по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено от фактическа и правна страна следното :

Подсъдимият Н.Н.С. е роден на *** ***, б, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН **********

Свидетелят Б.С.М. живеел сам под наем в партерен етаж, състоящ се от стая с баня и тоалетна, находящ се в  гр. Пловдив, ул. “В“ № 1а. М. познавал подс. Н.Н.С. като двамата преди години били съседи.

На 03.03.2019 г. вечерта в  гр. Пловдив свид. М. бил в дома си и бил потърсен по мобилния си телефон от подс. С.. Двамата се уговорили последният да посети М. в дома му,  за да се изкъпе и да остане да пренощува у тях. М. дал адреса си на подсъдимия, който дошъл в дома му още същата вечер. Двамата разговаряли, яли, пили, след което М. заспал, а С. останал в дома на свидетеля.

На 03.03./04.03.2019г. С. забелязал на закачалка в стаята работен елек на свид. М. и докато последния спял, бръкнал във вътрешния джоб на елека, отнел сумата от 350 лева и си тръгнал като изхарчил откраднатите пари за лични нужди.

На 04.03.2019г. сутринта М. установил липсата на  сумата от 350 лева, направил неуспешни опити да се свърже по телефона с подс. С. и подал жалба в 02 РУ на МВР гр. Пловдив.

След разкриване на престъплението С. бил отведен в сградата на ІІ РУ на МВР гр. Пловдив и при проведена беседа с полицейски служител при ІІ РУ на МВР гр. Пловдив – свидетеля М.И.П., признал за извършената от него кражба и подробно обяснил  механизма на извършването й. В последствие същият възстановил на М. отнетата сума, за което била съставена и надлежна разписка.

Така описаната фактическа обстановка се установява по категоричен начин от показанията на свидетелите Б.С.М., М.И.П.. Гореописаните факти и обстоятелства се подкрепят и от приложените по делото писмени доказателства – разписка, свидетелство за съдимост и характеристична справка, приложени по дознанието и съдебното дело.

 

Съдът кредитира напълно показанията на разпитаните свидетели М. и П., като ги счита за логични, безпротиворечиви, последователни, кореспондиращи и допълващи се помежду си, в голямата им част като незаинтересовани и в съответствие с останалите доказателства по делото. Всички те описват подробно обстоятелствата преди, по време и след случая, в зависимост от това на каква част от протеклите събития са станали очевидци. В тази връзка всички те описват обстоятелствата, свързани с присъствието на подсъдимия в дома на пострадалия и отнемането на сумата от 350лева. Безспорно се установява и факта на възстановяване на последната от С. и съставянето на надлежна разписка за това.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че подсъдимият Н.Н.С. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.197 т.1 вр. чл.194 ал.1 от НК, тъй като на 03.03/04.03.2019 г. в гр. Пловдив е отнел чужди движими вещи – парична сума в размер на 350,00 лева от владението на Б.С.М. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд вещта е заместена.

От субективна страна деянието е извършено от подсъдимия Н.С. умишлено, при форма на вина - пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК. Същият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването на тези последици. С. е съзнавал, че отнема от свид. М. сумата от 350лв., без негово съгласие и с намерение противозаконно да ги присвои.

 

За пълнота на настоящите мотиви следва да се посочи, че не могат да бъдат споделени доводите на защитата относно приложението на чл.218б от НК в настоящия случай. Нормата на последния текст е категорична, че „За деяния по чл. 194, ал. 3, чл. 195, ал. 4, чл. 204, буква "а", чл. 206, ал. 1 и 5 и чл. 207 и за вещно укривателство във връзка с тях, когато стойността на предмета е до размера на две минимални работни заплати за страната, установени към датата на извършване на деянието, наказанието е глоба от сто до триста лева, налагана по административен ред, ако предметът на престъплението е възстановен или заместен“. Тоест в случая са налице два от трите изискуеми критерия – стойността на отнетото от подс. С. имущество е под размера на две минимални работни заплати за страната към датата на престъплението и тя е заместена, но повдигнатото по делото обвинение е за деяние по чл.194 ал.1 от НК, а не за такова по ал.3 на същия текст. Поради това и в настоящия случай съдът на би могъл да приложи исканата от защитата разпоредба на чл.250 от НПК или с присъдата да постанови прилагане на чл.218б от НК.

 

С оглед на така изложената по-горе фактическа обстановка и правна квалификация на престъплението, извършено от подсъдимия Н.Н.С. като такова по чл.197 т.1 вр. чл.194 ал.1 от НК, за постигане целите на индивидуалната и генералната превенция, но най-вече за поправянето и превъзпитанието на дееца, на същия следва да бъде определено и наложено наказание “ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” при условията на чл.54 от НК. Според настоящия състав именно с това наказание биха се постигнали горепосочените цели, визирани в чл. 36 от Наказателния кодекс. При индивидуализация размера на така определеното по вид наказание, съдът отчита всички обстоятелства по делото, а именно превесът на смекчаващите отговорността на дееца обстоятелства. Като такива се очертават чистото съдебно минало на подсъдимия, липсата на други противоправни прояви до момента. Отегчаващи отговорността обстоятелства не се установяват. С оглед на изложеното съдът намира, че най-справедливо е на Н.Н.С. да бъде наложено наказание от ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

Предвид размера на определеното наказание „лишаване от свобода“, чистото съдебно минало на подсъдимия по време на извършване на деянието, както и за поправянето и превъзпитанието му, настоящият състав е на становище, че така наложеното наказание пет месеца „лишаване от свобода“ НЕ Е необходимо да бъде изтърпяно от същия реално. От една страна наказанието по вид и размер съответства на изискванията на чл.66 от НК, подсъдимият не е осъждан, като съдът намира, че е налице и третата предпоставка за отлагане на наказанието. Разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК поставя на първо място поправянето на подсъдимото лице и именно на тази плоскост - личността на подсъдимия и прогнозата за неговото поправяне и превъзпитание, като в конкретния случай съдът преценява, че с условното осъждане тази цел може да бъде постигната. Освен това за този извод се отчитат и данните за семейното положение на подсъдимия, което отново обосновава извод за положително осъществяване на поправителното въздействие върху него, ако осъждането му е условно. В допълнение към това, макар поправянето и превъзпитанието на дееца да е с приоритетно значение при преценката на приложимостта на института на чл. 66, ал. 1 от НК, това не игнорира преценката за общия превантивен ефект от наказанието. Определеното наказание, включително и решаването на въпроса за ефективното му изтърпяване или отлагането му, освен останалото, изразяват негативната обществена оценка за престъпното деяние и поради това са предназначени да въздействат предупредително и възпитателно върху останалите членове на обществото. Поради това, тежестта на извършеното престъпление и неговата морална укоримост не могат да бъдат подминати при решаване на въпроса за изтърпяване на наказанието, наложено на подсъдимия С., с оглед и на осъществяване на целите на генералната превенция. Поради всичко изложено и на основание чл.66, ал.1 от НК изпълнението на наложеното на Н.Н.С. наказание следва да бъде ОТЛОЖЕНО за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на настоящата присъда в законна сила.  Според състава постановяването на реално изтърпяване на наложеното наказание „лишаване от свобода” по никакъв начин не би допринесло за реализиране целите на индивидуалната и генералната превенции, които биха се достигнали и без откъсване на подсъдимия от обществото, като на същия се предостави реална възможност да се поправи и превъзпита, бидейки пълноценен гражданин и член на обществото.

 

По делото не са иззети и приложени веществени доказателства и не са били направени разноски.

 

Причини за извършване на деянието - ниска правна култура, незачитане на установения в страната правов ред, желание за користно облагодетелстване.

 

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

                                                         

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :

вярно, секретар Н.Т.