Решение по дело №295/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 50
Дата: 24 март 2020 г. (в сила от 24 март 2020 г.)
Съдия: Деян Иванов Денев
Дело: 20203100200295
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                            Р Е Ш Е Н И Е

                                                  50

                                 гр.Варна,  24. 03. 2020 година

Варненски окръжен съд, наказателно отделение, в публично съдебно заседание, в състав

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ :  ДЕЯН ДЕНЕВ

                                                         ЧЛЕНОВЕ :  ПЕТЪР МИТЕВ

                                                                              МАРИН АТАНАСОВ

при секретар Галина Иванова и в присъствието на прокурора  Катя Петрова

изслуша докладваното от съдия Денев чнд №295/ 2020 г. по описа на ВнОС и за да се произнесе взе предвид следното :

Производството по делото е образувано по реда на чл.44 ЗЕЕЗА за разглеждане на Европейска заповед за арест на белгийския гражданин К.Ф., издадена от компетентни органи на съдебната власт в Гърция, с искане за предаване на лицето за изтърпяване на наказание лишаване от свобода.

В съдебно заседание представителят на Варненската окръжна прокуратура изразява становище за допускане на предаването на лицето.

Исканото лице лично и чрез защитника си Бахрадин Ю. от ВАК  изразява съгласие за предаване.Съгласието не е оттеглено в определения с чл. 45 ал. 2 от ЗЕЕЗА срок.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства, както и становищата на страните, изразени в съдебно заседание, намира за установено следното :

  Европейската заповед за арест е основана на решение № 996/ 2017 г.на Едноличния апелативен съд за тежки престъпления Тессалоники

     Съгласно разпоредбата на чл.44 ал.6 ЗЕЕЗА, в настоящото производство следва да бъде установено, налице ли са условията по чл.36 и 41 от с.з.за предаване на лицето и не съществува ли някое от основанията за отказ, условно или отложено изпълнение, ситуирани  в чл.чл.39, 40 и 52 от закона.

     По чл.36 ЗЕЕЗА – исканото за предаване лице е осъдено на девет години лишаване от свобода за продължавано престъпление,  попадащо  сред предвидените от текста на чл.36 ал.3 ЗЕЕЗА хипотези, изключващи двойната наказуемост – подпомагане на незаконно влизане и пребиваване.    Констатацията е достатъчна за обосноваване на извод за наличие на условията по законовия текст и без допълнителна проверка за двойна наказуемост на деянията. Не е излишно да се отбележи обаче , че деянието е престъпление и по българския наказателен закон.

     По чл.41 ЗЕЕЗА – тъй като за посоченото в заповедта престъпление  не се предвижда доживотен затвор или мярка, изискваща доживотно задържане, а К. не е български гражданин, нито постоянно пребиваващ в страната  съдът не намира, че следва да изисква допълнителни гаранции от издаващата заповедта за арест държава.  

     По чл.39 ЗЕЕЗА – визираните от този законов текст абсолютни предпоставки за отказ са три. В настоящия случай липсва която и да е от тях.

Престъплението, за което К.  е осъден, не попада под наказателната юрисдикция на РБългария. 

 Не съществува дори и индиция,  лицето да е осъдено за същото престъпление с влязла в сила присъда на Български съд или на съд на трета държава членка.

Не е налице и  третото основание за отказ- роденият през 1973 г. белгийски гражданин не е „малолетно“ съгласно Българското законодателство лице.

     В чл.40 ЗЕЕЗА обаче са предвидени хипотезите, при наличието на които българският съд има право на преценка дали да откаже предаването на лицето. 

Тъй като подсъдимият не се явил лично на съдебния процес, довел да осъждането му , съдът провери спазени ли са условията по ал. 2 от чл. 40 от ЗЕЕЗА. Установи, че подсъдимият е бил своевременно уведомен за насрочения процес и за възможността за постановяване на неприсъствено решение, а адвокатска защита му е била действително оказана.

Престъплението, за което К. е бил осъден е извършено на територията на Гърция, т.е. на територията на издаващата държава, а не на територията на РБългария. Наказателно преследване за такива престъпления се допуска от българското законодателство. Същевременно за това деяние в РБългария не е образувано, респективно, прекратявано  наказателно производство, то не е подсъдно на Български съд, така че  преценка за изтекла законова давност е ненужна.

Липсват данни и исканото лице  да търпи или да е изтърпяло  наказание по влязла в сила присъда за същото престъпление. Т.е., не са налице основанията на т. т. 1 ,1а ,2 ,3 и 5 на чл.40 от ЗЕЕЗА.

     Поради изложеното Варненският окръжен съд на основание  чл.45 ал. 3 от  ЗЕЕЗА

                                 Р  Е  Ш  И  :

ДОПУСКА ИЗПЪЛНЕНИЕ на Европейска заповед за арест , издадена на 17 .01.2018г. от апелативен  прокурор на прокуратурата в Тессаланики Гърция  за предаване на белгийския гражданин  Ф.К.  за изтърпяване  на наложеното с присъдата наказание. .

 Взема мярка за неотклонение „ задържане под стража“, до фактическото предаване на искането лице на издаващата ЕЗА държава.

Препис от настоящето решение да се изпрати на ВКП за издаване на постановление за неговото изпълнение.

Препис от настоящето решение да се изпрати на Министерство на правосъдието.

  За съдържанието на настоящето решение да се уведоми и Едноличния апелативен съд за тежки престъпления Тессалоники.

Решението е окончателно.

 

 

Председател :                                       Членове : 1.

 

                                                                                2.