Решение по дело №2641/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 178
Дата: 23 януари 2017 г.
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20161100902641
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 април 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р     Е     Ш    Е    Н    И    Е

                                             Гр.С., 23.01.2017г.       

 

                             В ИМЕТО НА НАРОДА

                                     

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ 11 св,     в открито  съдебно заседание на  тридесети ноември    през две хиляди и  шестнадесета  година в състав:     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     МАРИЯ ВРАНЕСКУ

При секретаря : Е.К.

Като разгледа докладваното от съдията ВРАНЕСКУ т. д № 2641 по описа за 2016г. и за да се произнесе взе в предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 625 и сл. от Търговския закон ТЗ/.

 Образувано е по молба на длъжника „К.И.” ООД  ЕИК ********.

Молителя твърди, че е изпаднал в неплатежоспособност съгласно чл.608 от ТЗ и с оглед на това са налице условията за откриване на производство по несъстоятелност. Твърди, че в резултат на установени публични задължения с ревизионен акт, влязъл в сила, дружеството не може реално да поеме задълженията си и съответно не може да осъществява повече търговската си дейност, която е прекратена. Моли да се открие производство по несъстоятелност, като датата на неплатежоспособността е от 01.04.2016г.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на молителя, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 Молителя е търговец, пререгистриран в ТР, установено служебно  от съда.

От представените по делото писмени доказателства: финансови отчети за периода., със съответните им части – баланс, отчет на паричните потоци, и др., опис на активите и пасивите на дружеството молител, представените данъчни декларации и приетата съдебно - счетоводна експертиза се установява, че за изследвания процесен период 2009г. – 2015г., седем пълни финансови години,се установява, че коефициентите за ликвидност от 2011 до 2015г. са с нулеви стойности, тъй като съгласно баланса, дружеството няма задължения. Това е причината и коефициента за финансова автономност да е с нулеви стойности. За анализирания период дружеството отчита приходи в общ размер от 2 327 х. лв. и разходи в размер на 2 276 х.лв. От 2011г. до 2015г. коефициентите за рентабилност са с нулева стойност, тъй като за този период дружеството не е извършвало дейност и не е реализирало приходи и разходи съгласно счетоводното доказателство.Вещото лице е дало и алтернативен вариант, в който е съобразило и публичните задължения по ревизионния акт на НАП от 2013г., с който е осчетоводил и включил в пасива на баланса на установеното задължение към НАП в общ размер от 329 х.лв. при стойност на краткотрайните активи в размер на 40 х. лв.В този случай всички показатели за ликвидност – обща бърза, незабавна и абсолютна са под 1. Коефициента на задлъжнялост е 5 . 39 лв. т.е. дружеството е свръхзадлъжняло. Последното си плащане дуржеството е извършило към НАП на дата 05.07.2011г.  в размер на 9.07 лв. с ДДС.    

При така установените факти съдът намира, че следва да се приеме, че са осъществени предпоставките на чл. 608 от Търговския закон за откриване на производство по несъстоятелност. От събраните по делото доказателства се установи, че финансовото състояние на молителя е изключително лошо. Дружеството се явява декапитализирано и е неплатежоспособно, преустановило е плащанията на задължения, съответно преустановило е и упражняване на търговска дейност.  Същото не е в състояние да погасява задълженията си към своите кредитори и съответно е неплатежоспособно по смисъла на чл.608 от ТЗ. Налице са изключително ниски коефициенти на ликвидност, като съдът приема втория вариант от заключението на вещото лице, доколкото данъчните задължения не са , а е следвало да се включат в ГФО. При така направените изводи молбата се явява основателна и следва да бъде уважена . По отношение на дружеството следва да се открие производство по несъстоятелност, като се обяви неговата неплатежоспособност. С молбата се претендира и съдът следва да обяви  неплатежоспобността на дружеството. Началната дата на неплатежоспособността следва да се определи предвид заключението на вещото от датата на последното плащане или това е 05.07.2011г.

По отношение на реда, по който следва да се проведе производството по несъстоятелност съдът намира, че доколкото вещото лице е установило активи по баланс, в размер на 40 000 лв., а по инвентарната книга са налични активи с балансова стойност в размер на 14 263.34 лв., то предвид установеното имущество – машини и производствена техника съдът намира, че искането за прилагане на разпоредбата на чл.632, ал.1 от ТЗ е неоснователно. Наличното имущество на молителя според вещото лице е на стойност, която съдът намира, че  е достатъчно за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност без те да са предплатени по реда на чл.629б от ТЗ, наред с това в хода на производството и кредиторите може да предплащат разноски. Следва да се има предвид, че законът не изисква имуществото за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност да бъде в парични средства, като единственото поставено от закона условие е то да е налично. Това е свързано и с възможността, дадена в чл.639б от ТЗ за предварителна продажба от синдика на имущество на длъжника, когато това е необходимо за издръжката на производството по несъстоятелност, която се извършва по облекчен ред - на пряко договаряне от синдика. Наред с това дори ако след откриване на производството реално наличие на имущество да не бъде установени, то тогава отново може да бъде приложена нормата на чл.629б ТЗ. Имуществото на несъстоятелния длъжник, в случай че не се постигне оздравяване на фирмата, следва да бъде осребрено в рамките на производството по несъстоятелност, като универсално изпълнително производство.  За да се гарантират вземанията на кредиторите, да се осребри имуществото или оздрави предприятието на осн.чл.630,ал.1,т.2 ТЗ следва да се открие производство по несъстоятелност, след като се обяви неплатежоспособността.  Предвид начина на управление на дружеството съдът намира, че на осн.чл.630, ал.1,т.3 от ТЗ следва да се назначи временен синдик на дружеството от списъка одобрен от МП, като му се определи и месечно възнаграждение в размер на 600 лв.

 За да могат да се постигнат целите на производството по несъстоятелност и за да не се разпилява имуществото на дружеството следва да се допуснат общите обезпечителни мерки чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на дружеството и да се определи датата на първото събрание на кредиторите съгласно чл.630,ал.1 т.4 и т.5 ТЗ.

Водим от горното съдът

                                    Р        Е       Ш      И      :

 

            ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на „К.И.„ ООД ЕИК ********, гр.С., Бул.********   с начална дата 05.07.2011г.

           ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на осн.чл.630, ал.1 от  ТЗ спрямо „К.И.„ ООД ЕИК ********, гр.С., Бул.********   с начална дата 05.07.2011г.

            ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ чрез обща възбрана и запор върху имуществото „К.И.„ ООД ЕИК ********, гр.С., Бул.********   с начална дата 05.07.2011г.

            НАЗНАЧАВА за временен синдик Ц.В.М.,***, ******** ********, с месечно възнаграждение в размер рна 600 лв. месечно,, който следва да встъпи в едноседмичен срок от публикуване на решението в ТР при  наличие на предпоставките и условията на чл.655 и 656 от ТЗ, за което да представи съответните декларации.

            ОПРЕДЕЛЯ дата на първото събрание на кредиторите за 22.03.2017г. от 14.30 часа, 9 зала, СГС,бул.Витоша 2, за когато да се призоват страните и се отправи покана в ТР до кредиторите.

РЕШЕНИЕТО да се впише в Търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването в ТР  пред САС.

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :