Решение по дело №55/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 октомври 2020 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700055
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

62

гр. Габрово, 2.10. 2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд Габрово в открито съдебно заседание от шестнадесети септември, две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:      СВЕТЛОЗАР  РАЧЕВ

СЪСТАВ:      ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                        ДАНИЕЛА  ГИШИНА                   

и секретар: Радослава Кънева, с участието на прокурор от Окръжна прокуратура Габрово Генжов, постави за разглеждане докладваното от съдия Кирова-Тодорова к. адм. н. д. № 55 на Административен съд Габрово по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /АСГ/ Касационна жалба с вх. № СДА-01-1213 от 6.07.2020 г., подадена от Регионална дирекция по горите /РДГ/ - Велико Търново, чрез юрисконсулт Ц.С., против съдебно решение № 178 от 26.05.2020 г. по описа на Районен съд Габрово /РСГ/, постановено по н.а.х.д. № 1035 от 20190 г. по описа на същия съд, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № ********** от 17.06.2019 г. зам. директора на РДГ – Велико Търново, с което на Д.И.Д. *** с ЕГН: ********** е наложена глоба в размер на 300.00 лв. за нарушение на чл. 49, ал. 2 от Наредба № 8 от 5.08.2011 г. за сечите в горите, във вр. с чл. 50, ал. 7 от същата и чл. 275, ал. 1,т. 2 от Закона за горите /ЗГ/. Касаторът иска отмяна на първоинстанционният съдебен акт в едно с потвърждаване на отмененото с него НП.

Нарушението, за което от Д., лесовъд на частна практика, е потърсена административно-наказателна отговорност, се изразява в следното: На 5.09.2019 г. същият, в съучастие с ***, извършва маркиране в имот с кад. № ***, попадащ в отдел ***, подотдел „я“, землище ***, общ. Севлиево, за който има издадено Позволително за сеч № 0455256 от същата дата за принудителна сеч с интензивност 100 %, в нарушение на изискванията на чл. 50, ал. 7 от Наредба № 8 от 5.08.2011 г. за сечите в горите, като не ограничава площта чрез маркиране с контролна горска марка в основата на стъблата на крайните дървета, определени за сеч, както и с отбелязване на височина 130 см с видим знак върху останалите крайни дървета. Отчетена като нарушена е горепосочената правна норма, а санкцията е определена на основание чл. 257, ал. 1, т. от ЗГ.

В подадената до РСГ против това НП жалба Д. изразява становище, че същото е немотивирано и неясно. Контролните и административно-наказващият орган са се задоволили единствено с преповтаряне на правни норми, без да посочат в какво точно се състои конкретното нарушение и как е извършено процесното маркиране. Това процесуално нарушение е съществено и не може да бъде отстранено на последващ етап от процедурата по оспорването му. Жалбоподателят е маркирал дърветата, съобразно законовите изисквания. Не е посочена коректно дата на извършване на нарушението, като не става ясно по какви причини е избрана като такава именно 5.09.2018 г. Тогава е издадено позволителното за сеч, но то е документ, последващ маркирането. Житейски невъзможно и юридически недопустимо е двете действия – маркиране и издаване на позволително за сеч, да са извършени на един и същи ден. Неуточняване на датата на извършване на неправомерното деяние е друго, отново съществено, процесуално нарушение. Алтернативно жалбоподателят моли за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

За да постанови съдебния си акт РСГ е счел, че описанието на нарушението е общо, бланкетно, а конкретиката на констатациите се съдържа в Констативен протокол /КП/ № 005837, който е нечетлив. От описанието на нарушението не става ясно фактическото положение, свързано с процесното маркиране – имало ли е маркирани дървета, колко са били те, за колко от тях е спазено изискването за отбелязване с видим знак на височина от 1.30 м и т. н. Също така в хода на производството не са събрани категорични доказателства за извършеното нарушение. Свидетелските показания са некореспондиращи и дори противоречиви, като съдът дава примери за това. РСГ приема, че извършеното нарушение не е доказано. Също така съдът е взел предвид, че в НП е посочено, че нарушението било извършено в съучастие с ****, а чл. 11 от ЗАНН предвижда, че по въпросите на формите на съучастие се прилагат правилата на Общата част на НК, с оглед на което АНО е следвало да посочи в какво се изразява това съучастие, неговата форма, що се отнася конкретно до жалбоподателя, характерът и степента на участието му. Съответно деянието не е доказано и от субективна страна. В заключение и по тези причини съдът е отменил процесното НП.

В законния срок от името на ответната администрациаята е подадена касационна жалба с горепосочените искания. Конкретно се възразява по изводите на съда, свързани с допуснати и отчетени като такива съществени процесуални нарушения. Деянието на Д. е точно посочено в НП и то се изразява в маркиране на дървета в нарушение на посочената Наредба. В процесния имот е следвало да се проведе принудителна сеч с интензивност 100% за иглолистните видове. В този имот не е имало други дървета, което е видно от преписката и по-конкретно от карнет-описа за извършеното маркиране. Следователно в него е следвало да се осъществи цялостно изсичане на наличните дървета. Правилата за извършване на този вид сеч са посочени в чл. 50, ал. 7 от Наредба № 8/2011 г., чрез поставяне на КГМ в основата на стъблата на крайните дървета, определени за сеч, както и отбелязване на височина от 130 см с видим знак върху оставащите крайни дървета, което обаче се установява, че не е било направено. Отбелязаните с КГМ дървета и/или видим знак са били разположени в отделни части от имота, а не по периферията му, което съставлява и процесното нарушение. Оспорва се и твърдението на съда, че приложеното по преписката копие от КП е нечетливо. Дори и това да е било така, то е следвало съдът да даде съответните указания на страната, за да представи тя документа в необходимото за съда състояние. В случая това е процесуален пропуск на съда, а не на страната и тя не следва да носи негативите от него. Касаторът оспорва и изводите на първоинстанционния съд относно противоречието в свидетелските показания, като счита, че неправилно съдът се е доверил единствено на свидетелите, водени от привлеченото към административно наказателна отговорност лице и е игнорирал показанията на служителите на РДГ.

В проведеното по делото открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответната страна, също редовно призована, не се явява и не се представлява.

Представителят на ОП – Габрово счита, че жалбата е основателна и следва да бъде уважена.

Съдът извърши служебна проверка както по отношение на изтъкнатите в жалбата съображения за незаконосъобразност, така и за наличието на всички основания за оспорване на процесния съдебен акт.

АУАН и НП са издадени от правоимащи компетентни органи.

В процесния АУАН нарушението е описано по следния начин: На 5.09.2018 г. Д., в съучастие с Б. извършва маркиране в имота, описан подробно, в нарушение на чл. 50, ал. 7 от процесната Наредба, като не ограничава площта чрез маркиране с КГМ в основата на стъблата „на кр. дърв., опр. за сеч, както и с отбелязване на вис. 130 см с видим знак в/у оставащите крайни дървета.“. В така съставения акт Д. е вписал възражение, че отразените в него факти не съответстват с реалното състояние на терен.

В процесното НП описанието на деянието е направено последния начин: „На 5.09.2018 г. Д.И.Д. в съучастие с **** извършва маркиране в имот…, за който има издадено Позволително за сеч № …. от 5.09.2018 г. за принудителна сеч с интензивност 100 % в нарушение на изискванията на чл. 50, ал. 7 от Наредба № 8 от 5.08.2011 г. за сечите в горите, като не ограничава площта чрез маркиране с контролна горска марка в основата на стъблата на крайните  дървета, определени за сеч, както и с отбелязване на височина 130 см с видим знак върху оставащите крайни дървета.“.

Сочената като нарушена в НП правна норма на чл. 49, ал. 2 от Наредба № 8/5.08.2011 г. предвижда маркирането на насажденията, предвидени за сеч да се извършва съобразно състоянието на насажденията, предвижданията в горскостопанския план или програма и при условията и реда, определени в тази наредба. Разпоредбата на чл. 50, ал. 7 от същия нормативен акт съдържа изискване ограничаването на площта в случаите по ал. 6, т. 1 да се извършва чрез маркиране с контролна горска марка в основата на стъблата на крайните дървета, определени за сеч, както и с отбелязване на височина 130 см с видим знак върху оставащите крайни дървета. От записаното в НП става ясно, че Д. „не ограничава площта чрез маркиране с КГМ в основата на стъблата на крайните дървета, определени за сеч, както и с отбелязване на височина 130 см с видим знак върху оставащите крайни дървета“ – т. е. той не е изпълнил и двете изисквания, но на практика оставащи дървета няма, сечта в имота е била 100 %. Също така от описанието става ясно, че е налице цялостно неизпълнение на това изискване, което противоречи с приложения КП и на събраните в хода на делото свидетелски показания.

От приложения по делото КП, може да се установи, че за процесния имот и въз основа на упоменатото Позволително за сеч е предвидена принудителна такава 100 %, като срокът за провеждането й е бил от 8.09.2018 г. до 31.12.2018 г. В имота са маркирани 1 258 бр. дървета със синя боя на височина 1.30 м, подлежащите за сеч дървета са отбелязани със синя боя и точка знак, маркирани с КГМ. Маркирането е извършено от така посочените две лица. При проверка на терен се установява, че в югоизточната и северозападната част на имота са отбелязани със знак на тази височина и има КГМ в основата на пъна на общо 82 броя дървета, в тази част по периферията на имота от 9 до 11 бр. дървета нямат поставен виден знак на височина 1.30 м върху оставащите крайни дървета. Има и 2 бр. дървета, които са опръстени със синя боя на 22,24 см. В югоизточната и югозападната част по този начин са маркирани 41 броя дървета, като в периферията на имота няма дървета, на които да е поставена КГМ в основата и видим знак на 1.30 м височина. Този КП обаче не е предоставен на Д. за запознаване и подпис. Той не е присъствал на фактическите установявания, няма данни да е бил канен да присъства на проверката или да получи екземпляр от него. Описанието, съдържащо се в него, не присъства в АУАН и НП. Следователно той не е запознат с конкретиката по фактическата обстановка, възприета от актосъставителя и АНО като реализирана. Освен това както от тези актове, така и от КП не става ясно по каква причина като дата на извършване на нарушението е посочена 5.09.2018 г. Вярно е, че от тази дата е карнет-описа, но съставянето му не е посочено в НП като причина за избор на тази дата, като дата на извършване на нарушението. Това се изяснява едва в съдебно заседание, при разпита на свидетел.

Нарушението следва да бъде описано ясно и в пълнота в АУАН и в НП. Липсата на такова описание в тези актове опорочава административно-наказателното производство в такава степен, че следва да се приеме, че издаденото НП страда от съществен порок, който не може да бъде саниран, поради което то следва да бъде отменено. Събраните в последствие свидетелски показания, които уточняват дали, колко, по какъв начин и кои дървета са били маркирани или не са били, са без значение, когато това описание липсва в  АУАН и в НП. Дори описанието в КП не може да санира това сериозно процедурно нарушение. В случая няма данни той да е съставян в присъствие на лицето, привлечено към АНО, нито дори то да е било запознато с него, да може да вземе отношение по начина на осъществяване на проверката /видно от свидетелските показания тя е станала през есента, когато имало много нападали листа в краищата на парцела и се налагало, за да се види маркировката, поставена ниско долу, на пъна, те да се разравят/. Не става ясно и дали маркираните като крайни дървета не са били достатъчни, за да се очертаят границите на парцела, в който ще се извършва сечта. Нещо повече, свидетелят Атанасов заявява, че идентифицирането на границите на имота, заради които се изисква и това предварително обозначаване именно на крайните дървета, са видими на място, т. к. той е заграден от пътища от четирите страни. Маркиране е било налице по всички граници на имота /според същия свидетел/. Свидетелят Генчев пък сочи, че „всичко“ което е обходил, а това е „целият имот“, било маркирано. Границите били ясни и видими. При тези факти настоящата съдебна инстанция намира, че е правилен извода на РСГ, че описанието на деянието, съдържащо се в АУАН и в НП, е непълно, неточно и неясно.

Освен това правилно съдът е отчел и друга съществена непълнота – липса на описание на конкретното противоправно поведение на Д. при наличието на отразено в НП съучастие в извършването му с друго лице. Съучастието може да бъде в различни форми, съгласно чл. 20 от НК – подбудителство, помагачество, съизвършителство. Във всеки един случай е от съществено значение да се изясни формата и степента на участие в извършването на противоправното деяние за всяко от лицата, посочени като съучастници, за да се прецени за всеки един от тях, по отделно, налице ли е изобщо виновно поведение, каква е формата на вината му, как следва да се индивидуализира санкцията съобразно тези установявания. Освен това съгласно нормата на чл. 10 от ЗАНН  при административните нарушения подбудителите, помагачите и укривателите, както и допустителите се наказват само в случаите, предвидени в съответния закон или указ. Затова при такава форма на неправомерна колективна дейност е от основно значение изясняването и посочването на тези факти в НП, което не е сторено и дори само на това основание същото подлежи на отмяна поради особено тежък порок във формата на акта.

В заключение АСГ намира, че като е отменил процесното НП, първоинстанционният съд се е произнесъл с едно мотивирано и законосъобразно решение, което следва да се остави в сила.

С приложено по делото Писмено становище от 15.09.2020 г. ответникът по жалбата прави претенция за присъждане на разноски за настоящата съдебна инстанция, като прилага пълномощно и договор за правна защита и съдействие от 11.09.2020 г. относно процесуалното представителство на адв. М.И. конкретно за настоящото дело. Между страните по този договор е уговорен хонорар в размер на 300.00 /триста/ лв., който е платен в брой, видно от съдържащата се в него разписка за плащане. На основание чл. 63, ал. 3, във вр. с ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 143, ал. 1, във вр. с чл. 226, ал. 3 от АПК тези разноски се явяват дължими от касатора в полза на ответника по подадената от него жалба.

 

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 63 от ЗАНН Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Съдебно решение № 178 от 26.05.2020 г. на Районен съд Габрово, постановено по н. а. х. д. № 1035 от 2019 г. по описа на същия съд, с което е отменено НП № ********** от 17.06.2019 г. на заместник директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, с което на Д.И.Д. ***, с ЕГН: **********, на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 от Закона за горите е наложена глоба в размер на 300.00 лв. за нарушение на чл. 49, ал. 2 от Наредба № 8 от 5.08.2011 г. за сечите в горите, във вр. с чл. 50, ал. 7 от същата, като мотивирано и законосъобразно.

ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите – Велико Търново да заплати на Д.И.Д. ***, с ЕГН: **********, деловодни разноски, направени пред настоящата съдебна инстанция на стойност 300.00 /триста/ лв.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

Препис от съдебното решение да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

                                                                                                             2.