Решение по дело №1876/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 831
Дата: 16 юни 2020 г. (в сила от 2 юли 2020 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20203110201876
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер       831/16.6.2020г.                           Година 2020                                     Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                           ПЕТНАДЕСЕТИ СЪСТАВ

На шестнадесети юни                                                                            2020 година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

СЕКРЕТАР: РАДОСТИНА ИВАНОВА

ПРОКУРОР: ПЛАМЕН ХАРАЛАМБИЕВ

Като разгледа докладваното от Председателя АНД № 1876 по описа за 2020 г.

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемата М.С.С., родена на *** ***, българка, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, със средно образование, работеща, ЕГН **********,

ЗА ВИНОВНА В ТОВА, че на 13.06.2019 г. в с. Гроздьово, обл. Варна, на нерегулирано кръстовище на ул. „Димитър Благоев“ с ул. „Гроздьо Желев“, при управляване на моторно превозно средство – лек автомобил „Фиат Пунто“ с регистрационен № РР 7973 ВК е нарушила правилата за движение, а именно: чл.47 от ЗДвП – „Водач на пътно превозно средство, приближаващо се към кръстовище, трябва да се движи с такава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които имат предимство.“ и чл.48 от ЗДвП – „На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна…“, като по непредпазливост е причинила две средни телесни повреди на Е.Н.Н., изразяващи се в счупване на дясна лъчева кост, което е обусловило трайно затруднение в движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на горна и долна фаланги на първи пръст на лявото стъпало, определило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за период от около месец и половина – престъпление по чл.343 ал.1 б.„б“ пр.2 вр. чл.342 ал.1 от НК.

На основание чл.378 ал.4 т.1 от НПК вр. чл.78а ал.1 от НК ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност обвиняемата М.С.С. и Ѝ НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

 

ОСЪЖДА обв. М.С.С. да заплати направените по делото разноски в размер на 491.68 лева в полза на ОД на МВР – Варна.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и протестира в петнадесет дневен срок от днес пред състав на Окръжен съд – Варна.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

към решение  по НАХД N 1876 по описа за 2020 год. на Варненския районен съд ПЕТНАДЕСЕТИ наказателен състав.

 

             По отношение на обвиняемата М.С.С. ЕГН **********, от Варненска районна прокуратура е внесено мотивирано постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание  за извършено престъпление по чл.343, ал.1 б."б" пр.2 вр.чл.342, ал.1 от НК  за това, че на 13.06.2019 г. в с. Гроздьово, обл. Варна, на нерегулирано кръстовище на ул. „Димитър Благоев" с ул. „Гроздьо Желев", при управляване на моторно превозно средство - лек автомобил „Фиат Пунто", с per. № РР 7973 ВК е нарушила правилата за движение, а именно чл. 47 от „Закон за движение по пътищата", че „Водач на пътно превозно средство, приближаващо се към кръстовище, трябва да се движи с такава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които имат предимство" и чл. 48 от „Закон за движение по пътищата", че „ На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна...", като по непредпазливост е допуснал причиняването на две средни телесни повреди на Е.Н.Н., изразяващи се в счупване на дясна лъчева кост, обусловило трайно затруднение в движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на горна и долна фаланги на първи пръст на лявото стъпало, определило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за период от около месец и половина.

            В съдебното заседание представителят на ВРП  изцяло поддържа внесеното постановление и приема, че процесното деяние е установено от обективна и субективна страна.Приема за безспорно установено и авторството на деянието и моли обвиняемата да бъде освободена от наказателна отговорност и да й бъде наложено административно наказание към минимума, тъй като прокурорът счита, че същата не е деец с висока степен на обществена опасност.

            Обвиняемата, при редовност на призоваването, не се явява в с.з. и не излага аргументи в хода на делото по същество.

            След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

            Обвиняемата С. работела като търговски представител в дружеството „Вайла Трейд - България", със седалище гр. Разград, като тя работела за клон Шумен. Дейността й била свързана с дистрибуция на пластмасови изделия за еднократна употреба. С. притежавала свидетелство за управление на МПС от 19.12.2013г. с категория „В". Дейността си извършвала с помощта на служебен автомобил «Фиат », син на цвят, с per. № РР 79 73 ВК, който управлявала лично. Автомобила бил технически изправен и бил минал технически преглед на 04.07.2018г.

           На 13.06.2019г. обв. С. управлявала процесния автомобил „Фиат Пунто", цвят, с per. № РР 79 73 ВК и в около 14.00 часа, се намирала по служебна работа в село Гроздьово, обл. Варна. Тя била сама в автомобила и го управлявала, като се движела по улица „Д. Благоев". Когато достигнала до кръстовището с ул. Гроздьо Желев, обвиняемата следвало да намали скоростта си, за да премине безконфликтно кръстовището. Същата, обаче, навлязла с несъобразена скорост в кръстовището и не успяла да пропусне движещият се по ул. „Г. Желев” мотоцикленСимсон”с per. № В 0966 Р, управляван от пострадалия Е.Н., който навлязъл в кръстовището от към ул. „Г. Желев”, от към дясната и страна и бил с предимство. В резултата на това, нарушавайки чл. 47 от „Закон за движение по пътищата" и чл. 48 от „Закон за движение по пътищата", обвиняемата допуснала между нейния автомобил и мотоциклета да настъпи ПТП, при което Н. получил травматични увреждания, отговарящи на медикобиологичните характеристики на средна телесна повреда.

            С. много се изплашила, напуснала с автомобила  кръстовището и се отдалечила по улицата, като се спряла през няколко пресечки за да се съвземе, тъй като не понасяла да гледа кръв и ранени хора. След като първоначалния й стрес отминал и тя се върнала на местопроизшествието, като видяла, че е дошла линейка и пострадалият е качен в нея и вече му е оказана помощ. На място имало и полицейски служители и тя заявила, че тя е виновния водач.

           От заключението на назначената и изготвена по делото Съдебномедицинска експертиза е видно, че на Е.Н.Н., е получил следните травматични увреждания: травматични отоци и ожулвания в лявата половина на челото и дясната теменна област по окосмената част на главата, счупване на дясната лъчева кост в долна трета, дълбоки ожулвания в областта на лявото коляно, лявата подбедрица, травматичен оток и кръвонасядане в областта на лявото стъпало, счупване на горната и долна фаланги на първи пръст на лявото стъпало, вътреставно, без разместване на фрагментите.

          Описаните травматични увреждания са резултат на удари с или върху твърди, тъпи предмети. Същите биха могли да бъдат получени при удар на отворената дясна длан, удар в областта на първи пръст на дясното стъпало, падане и удар в подлежащата повърхност в областта на лицето, долните крайници.

           Счупването на дясната лъчева кост е обусловило трайно затруднение в движението на десния горен крайник за период от около 2 месеца.

           Счупването на горната и долна фаланги на първи пръст на лявото стъпало е определило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за период от около 1,5 месеца.

            В своята съвкупност останалите описани травматични увреждания са определили временно разстройство на здравето неопасно за живота.

            Съгласно заключението на изготвената в хода на ДП автотехническа експертиза, произшествието е настъпило поради закъснялата реакция на водачката на л.а. с рег.№ РР 7973 ВК на възникналата опасност.

         Видно от приложените към делото справка съдимост обвиняемата не е осъждана към датата на деянието и не е освобождавана от наказателна отговорност с налагане на административно наказание..

        Обвиняемата  е правоспособен водач от 2013г., като видно от приложената справка от сектор ПП до датата на деянието същата не е санкционирана за  нарушение на правилата на ЗДвП, а само за едно нарушение на КЗ.

         Съдът кредитира напълно обясненията на обвиняемата, дадени в хода на ДП, тъй като същите са последователни, непротиворечиви и кореспондиращи с останалите кредитирани от съда писмени и гласни доказателства.

         Съдът напълно кредитира показанията на свидетелите Н., Б., Л. и М. дадени в хода на ДП, тъй като същите са последователни, непротиворечиви и взаимно допълващи се.

         Съдът изцяло приема заключенията на изготвените по делото съдебно-медицинска и автотехническа  експертизи, като обективни и компетентни, като освен това кредитира и приобщените по делото писмени доказателства, тъй като същите са непротиворечиви по между си и кореспондиращи с установената по делото фактическа обстановка.

         Гореописаната фактическа обстановка се доказва  от събраните по делото доказателства, а именно –  от обяснения на обвиняемата, дадени в хода на ДП, от показанията на свидетелите Н., Б., Л. и М., дадени в хода на ДП, протокол за оглед на местопроизшествие, скица на местопроизшествие, фотоалбум, от заключението на   автотехническата и съдебно-медицинска експертизи, справка за съдимост, както и от другите писмени материали, приобщени по делото.

          След преценка на всички доказателства по делото, съобразно разпоредбата на чл. 14 от НПК- поотделно и в тяхната съвкупност, съдът счита, че обвиняемата С. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.343, ал.1 б."б" пр.2 вр.чл.342, ал.1 от НК  тъй като на 13.06.2019 г. в с. Гроздьово, обл. Варна, на нерегулирано кръстовище на ул. „Димитър Благоев" с ул. „Гроздьо Желев", при управляване на моторно превозно средство - лек автомобил „Фиат Пунто", с per. № РР 7973 ВК е нарушила правилата за движение, а именно чл. 47 от „Закон за движение по пътищата", че „Водач на пътно превозно средство, приближаващо се към кръстовище, трябва да се движи с такава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които имат предимство" и чл. 48 от „Закон за движение по пътищата", че „ На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна...", като по непредпазливост е допуснал причиняването на две средни телесни повреди на Е.Н.Н., изразяващи се в счупване на дясна лъчева кост, обусловило трайно затруднение в движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на горна и долна фаланги на първи пръст на лявото стъпало, определило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за период от около месец и половина.

         Субект на престъплението е вменяемо, пълнолетно, неосъждано лице.

         Изпълнителното деяние се изразява в нарушаване  правилата за движение при управлението на МПС и причиняване на средна телесна повреда на пострадалия Е.Н..

         Накърнени са обществените отношения, чрез които се осигуряват условията за безопасно и правилно използване на транспортните средства с цел опазване живота и телесната неприкосновеност на участниците в движението.

         От субективна страна - деянието е извършено по непредпазливост, при форма на вината -небрежност. Обвиняемата  е била длъжна  съгласно разпоредбите на чл. 47 от „Закон за движение по пътищата",  при приближаване към кръстовище да се движи с такава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които имат предимство" и съгласно чл. 48 от „Закон за движение по пътищата", на кръстовище на равнозначни пътища  да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна...",но не го е сторила и по непредпазливост е причинила увреждане- средна телесна повреда на Е.Н.Н., изразяваща се в счупване на дясна лъчева кост, обусловило трайно затруднение в движението на десния горен крайник за период от около два месеца и счупване на горна и долна фаланги на първи пръст на лявото стъпало, определило трайно затруднение в движението на левия долен крайник за период от около месец и половина.

         Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства съдът приема  чистото съдебно минало на обвиняемата, нейната възраст,  признанието на вината и изразеното съжаление в хода на ДП, което е проява на критично отношение към извършеното, както и липсата на други нарушения на правилата на ЗДвП, които да са довели до настъпване на ПТП.Наложеното й едно единствено наказание за нарушение на правилата на ЗДвП касае настоящият казус и е свързано с напускане на произшествието.

         Отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства не се установиха.

         Съдът, след като съобрази обществената опасност на деянието и тази на дееца и  наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, съгл. чл.54 от НК, прецени,че се налице предпоставките за приложение на чл.78 А от НК, по отношение на  обв.С.- същата не е осъждана към момента на деянието и не е освобождавана от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, от деянието не са настъпили съставомерни имуществени вреди, същото е непредпазливо и за него е предвидено наказание „Лишаване от свобода” за срок до три години или пробация, не са налице отрицателните предпоставки на чл.78 А ал.7 от НК, като следва същата да бъде освободена от наказателна отговорност и да й бъде наложено административно наказание “Глоба”. Като взе предвид причинената телесна повреда, възрастта, семейното положение и финансово състояние на обв.С., съдът определи размера на имуществената санкция- “Глоба” на 1000/ хиляда/ лева, която е минимално предвидената от закона, тъй като предвид наличието единствено  на смекчаващите отговорността обстоятелства намира, че тази глоба  би била съответна както на извършеното, така и на личността на извършителя и би постигнала целите на чл.36 от НК.

           В конкретният случай съдът намира, че предвид възрастта на обвиняемата и предвид липсата на други данни за нарушения на ЗДвП, свързани с настъпване на ПТП или създаване на опасност за такова, не следва на обвиняемия да се налага и наказание лишаване от право да управлява МПС, тъй като едно такова наказание би имало по-скоро негативен, отколкото поправителен, възпитател и възпиращ ефект.

           На основание чл.189 ал.3 от НПК, съдът възложи разноските по делото в тежест на обвиняемия.

          По гореизложените съображения, съдът постанови решението си.   

 

                     

                                                          СЪДИЯ при ВРС: