Решение по дело №1735/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2023 г.
Съдия: Нели Тодорова Стоянова
Дело: 20237040701735
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

1308

Бургас, 20.12.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Бургас - XIX-ти тричленен състав, в съдебно заседание на шестнадесети ноември две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Председател:

ЧАВДАР ДИМИТРОВ

Членове:

ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ
НЕЛИ СТОЯНОВА

При секретар В.Т. и с участието на прокурора ДАРИН ВЕЛЧЕВ ХРИСТОВ като разгледа докладваното от съдия НЕЛИ СТОЯНОВА кнахд № 20237040601735 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на А.Д.Х.,*** и със съдебен адрес ***, чрез адвокат Г.К., против решение № 785/02.08.2023 г., постановено по АНД № 2379/2023г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № BG2023/1000-887/НП от 05.06.2023 г., издадено от началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване“ в Териториална дирекция (ТД) Митница Бургас, с което на касатора за нарушение и на основание чл. 233, ал. 3 във връзка с чл. 233, ал. 1 от Закона за митниците (ЗМ) му е наложено административно наказание глоба в размер на 5 828 лева, представляваща 200 % от продажната цена на стоките предмет на нарушението и на основание чл. 233, ал. 6 във връзка с чл. 233, ал. 3 във връзка с чл. 233, ал. 1 от ЗМ са отнети в полза на държавата, като предмет на нарушение: цигари, марка „Dunhill fine cut master blend“, с български акцизен бандерол – 470 броя кутии, всяка кутия с по 20 къса цигари, общо 9 400 къса с маркирана продажна цена на кутията – 6.20 лв.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно и немотивирано. Счита, че следва да намери приложение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Иска се отмяна на решението и отмяна на НП.

В съдебно заседание касаторът, чрез адвокат К. поддържа касационната жалба. Иска отмяна на решението и отмяна на наказателното постановление. Претендира разноски.

Ответникът по касация – началник отдел „Митническо разузнаване и разследване“ в ТД Митница - Бургас, чрез представител по пълномощие, оспорва касационната жалба и моли обжалваното решение да бъде оставено в сила. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба и счита, че решението е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С процесното наказателно постановление отговорността на А.Д.Х. е ангажирана за това, че на 20.03.2023 г., на митнически пункт „Летище Бургас“, е направил опит да пренесе през Държавната граница на Република България, без знанието и разрешението на митническите органи, акцизни стоки – тютюневи изделия, представляващи цигари, марка „Dunhill fine cut master blend“, с български акцизен бандерол – 470 броя кутии, всяка кутия с по 20 къса цигари, общо 9 400 къса с маркирана продажна цена на кутията – 6.20 лв.

За да постанови оспорения съдебен акт, въззивният съд е приел, че АУАН и наказателното постановление са издадени от компетентни лица и в предвидените в ЗАНН срокове, като съдържат всички реквизити, предвидени в нормите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Изложил е мотиви за липса на допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство. Счел е за доказано извършването на описаното в АУАН и в наказателното постановление административно нарушение. Констатирал е, че не са налице основания за приложението на чл.28 от ЗАНН, както и че правилно и в съответствие с нормата на чл.233, ал.6 от ЗМ недекларираната стока е отнета в полза на държавата.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно.

Не се установяват изложените в жалбата основания за отмяна решението на Районен съд - Бургас. Посредством събраните по делото доказателства районният съд правилно е установил фактите по делото, въз основа на които е изградил правните си изводи. Правилно е приложен и материалният закон. Настоящият състав споделя извода на въззивния съд за осъществяване от страна на А.Д.Х. на фактическия състав на административното нарушение по чл. 233, ал. 3 във връзка с ал. 1 от ЗМ, в хипотезата на направен опит за пренасяне през държавната граница, без знанието и разрешението на митническите органи, на акцизни стоки (в случая тютюневи изделия).

Твърдението, че на кастора не му е било обяснено задължението за деклариране на пренасяните акцизни стоки, противоречи на събраните по делото писмени и гласни доказателства. Правилно от въззивният съд е прието, че задължението за деклариране е законодателно уредено поради което лицето е следвало да съобразява поведението си със законоустановените правила за деклариране. Още повече, че наличието на място, гише на Летище Бургас и възможност за деклариране на стоките се установява от показанията на свидетелката Пиронкова, които са логични, последователни и непротиворечиви, поради което правилно са кредитирани от районния съд.

Не може да се приеме, че количеството на пренасяните цигари не е с „търговски характер“, както е квалифицирано от административнонаказващия орган, а е за лично ползване от наказаното лице. Съгласно чл. 1, т. 21, буква „б“ от Делегиран Регламент на Комисията (ЕС) 2015/2446 от 28.07.2015 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 952/2013 г. на Европейския Парламент и на Съвета за определяне на подробни правила за някои от разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза „стоки с нетърговски характер“ са стоки, съдържащи се в личния багаж на пътници, когато i) имат случаен характер; и ii) се състоят от стоки изключително за лично ползване от пътниците или техните семейства или стоки, предназначени за подаръци; естеството и количеството на тези стоки трябва да е такова, че да показва, че те не се внасят или изнасят с търговска цел.

Анализът на нормата сочи, че „стоки с нетърговски характер“ са както такива със случаен характер, така и стоки предназначени за лично ползване или за подаръци, като относно предназначението на стоката, нормата изисква да се съди предимно от нейното естество и количество. В настоящия случай, стоката е в значително количество и съдът не може да приеме, че се отнася за стока с нетърговски характер.

Наложеното административно наказание законосъобразно е определено в минималния размер, предвиден в санкционната норма на чл.233, ал.3 от ЗМ, поради което пред съда не стои въпросът за неговото редуциране.

Не са налице основания за квалифициране на случая като маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН. За да бъде квалифицирано едно административно нарушение като маловажно и да не бъде санкционирано, е необходимо съгласно §1, т.4 от ДР на ЗАНН, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, да представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение или на неизпълнение на задължение от съответния вид. В случая по делото не е установена по-ниска степен на обществена опасност на нарушението, а напротив, от събраните по делото доказателства е видно, че пренасяното количество недекларирани цигари е значително, поради което не са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН.

Предвид императивната норма на чл.233, ал.6 от ЗМ законосъобразно с наказателното постановление стоките – предмет на нарушението, са отнети в полза на държавата.

С оглед изложеното съдът намира, че наведените в жалбата касационни основания не са налице, поради което същата трябва да бъде оставена без уважение, а решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на правния спор, предвид своевременно заявеното искане и на основание чл.63д, ал.1 и ал.4 от ЗАНН, във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ, в полза на Агенция Митница следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, определен съобразно чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ и фактическата и правната сложност на делото.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63в, изречение второ от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХІХ-ти състав

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 785/02.08.2023 г., постановено по а.н.д. № 2379/2023 г. по описа на Районен съд – Бургас.

ОСЪЖДА А.Д.Х.,*** и със съдебен адрес ***, чрез адвокат Г.К., да заплати на Агенция Митница разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лева.

Решението е окончателно.

Председател:

Членове: