Решение по дело №118/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700118
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 150

гр. Перник, 06.10.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

 

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Бисер Ковачки, като разгледа докладваното от съдия Малчев КАНД № 118 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административно процесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Комисия за защита на потребителите срещу решение № 260097 от 19.02.2021 г. по адм. н. д. № 1327/2020 г. на Районен съд - Перник, с което е отменено наказателно постановление (НП) №К-0052715/22.VI.2020г. на директор на Регионална дирекция "Контрол на пазара" при „Комисия за защита на потребителите", с което пък на основание чл.83 ал.1 от ЗАНН вр. чл.233, ал.2 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП) на „***" ЕООД с ЕИК:*** вр. чл.198 от ЗЗП е наложена "имуществена санкция" в размер на 300 лева за извършено нарушение по чл.9, ал.1 от ЗЗП.

Касаторът счита обжалваното решение за незаконосъобразно и неправилно. Поддържа, че районният съд е формирал необосновани правни изводи относно прилагането на чл.28, б.„а“ от ЗАНН, довели до неправилност и необоснованост на постановеното решение. В тази насока излага аргументи в касационната жалба. Иска отмяна на решението на въззивния съд и потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

Ответникът по касация –„***" ЕООД, изразява становище за неоснователност на жалбата. Подробни съображения в подкрепа на законосъобразността на обжалваното решение излага в отговора на касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Перник счита жалбата за неоснователна и заявява, че решението на районния съд следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е процесуално допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения 14-дневен срок от съобщаването на обжалваното съдебно решение.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становищата на страните и обсъди както наведените касационни основания, така и тези по чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му. Решението е правилно.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК. В чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От което по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд правилно е установил фактическата обстановка. Съдът е възприел фактическата обстановка и е изградил вътрешното си убеждение въз основа на всички събрани доказателства, ценейки ги в тяхната съвкупност. По отношение на правилно и законосъобразно установената фактическа обстановка касационният състав на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на районния съд.

Съобразявайки конкретната фактическа обстановка, РС - Перник е постановил правилно решение, с което е отменено процесното наказателно постановление поради допуснати съществени процесуални нарушения на правилата при съставяне на АУАН и процесното НП и поради това, че деянието, за което е издадено процесното НП, попада в приложното поле на чл.28, б. "а" от ЗАНН.

Съвкупната преценка на доказателствения материал по делото правилно е навела районния съд на извод за липсата на изрично отразяване на съставомерния факт - че цитираните стоки се продават на бройка. Настоящият съдебен състав намира за законосъобразен извода на районния съд, че формално, безспорно установените факти не се субсумират в състава на нарушението по чл.9, ал.1 от ЗПП. В случая административно-наказващият орган не е отчел обстоятелството, че цитираните стоки се продават на бройка, поради което от него не са съобразени и всички относими в случая законови разпоредби. Една от тези разпоредби е чл.11 от ЗЗП, съгласно която когато стоката не позволява поставянето на етикет, търговецът е длъжен да предостави на потребителя в писмена форма данните по чл.9, ал.1 по друг подходящ начин или чрез предоставяне на съответните документи. Действително в АУАН, е следвало да бъдат отразени факти, касаещи възможността за поставяне на етикет на съответните стоки, за да може да се прецени дали дружеството е изпълнило административното си задължение по смисъла на чл.11 от ЗЗП чрез поставяне на информационна табела или посочване на съответната информация. Ето защо обосновано е заключението на районния съд за допуснато съществено процесуално нарушение, което налага отмяна на НП.

Според настоящата инстанция освен това обосновано е съобразено от районния съд, че процесното нарушение е инцидентно по своя характер, извършено е при условия, нетипични за обикновените случаи на нарушение от същия вид. Същото е първо за нарушителя и налагането на санкция за него, макар и в минимален размер, не е наложително за постигане на целите в чл.12 от ЗАНН. Ето защо е правилна също и преценката му за маловажност на деянието по смисъла на чл.28 ЗАНН.

Предвид изложеното обжалваното решение, като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, следва да бъде оставено в сила.

Разноски не се претендират от ответника по касационна жалба, а  не са представени доказателства за реалното извършване на такива в касационното производство. Ето защо съдът не намира основание да се произнася по този въпрос.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260097 от 19.02.2021 г. по адм. н. д. № 1327/2020 г. на Районен съд - Перник.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

  ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                      /п/