Определение по дело №615/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 729
Дата: 18 декември 2019 г.
Съдия: Михаела Христова Буюклиева
Дело: 20195000600615
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 729

              гр.Пловдив, 18.12. 2019 г.

 

 

Пловдивският апелативен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на седемнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ   

                                               ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                                         МИХАЕЛА  БУЮКЛИЕВА 

                                             

 

като разгледа докладваното от съдия Буюклиева ВЧНД № 615 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.345 от НПК.

С протоколно определение от 28.11.2019г., постановено по НОХД № 1332/2019г., Окръжен съд гр.Пловдив е оставил без уважение искането на свидетелката А. М.Д. за заплащане на разноски за явяване в съдебно заседание за сумата над 408,75 лв.

Недоволна от съдебния акт А. Д. го обжалва, чрез адв.Т., като неправилен и незаконосъобразен. Прави се искане за отмяна на определението на първоинстанционния съд в частта, в която е отказано да се заплатят разходи за самолетен билет А.- С.и обратно за дати 06.11.2019г. и 09.11.2019г. в размер на 184,38 лв.

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с материалите по делото и с изнесеното в частната жалба, и след извършената  служебна проверка, намира за установено следното:

Частната жалба е процесуално недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане.

НОХД № 1332/2019г. по описа на Окръжен съд  гр.Пловдив се води срещу подсъдимия И.И.Р.за престъпление по чл.116, ал.1, т.6 вр. чл.115 от НК с пострадал М.К.Д..

Жалбоподателката А. Д., като възходяща на пострадалата, участва в наказателното  производство като страна - частен обвинител и граждански ищец. Има качеството и на свидетел. Претендирала е пътни разноски за явяване в две съдебни заседания, както и за резервирани самолетни билети за друго, което е отсрочено. Окръжен съд гр.Пловдив е уважил искането в частта за проведените съдебни заседания и е постановил да й се изплатят разноските за тях в размер общо на 408,75 лв. Оставил е без уважение искането за отсроченото съдебно заседание, като е изложил мотиви, че не представляват разноски за явяване в съдебно заседание.   

По аргумент от разпоредбата на чл.341 от НПК обжалваното определение на първоинстанционния съд не подлежи на проверка  от въззивната инстанция  отделно от присъдата. Съдебният акт, с който съдът се е произнесъл по искане за разноски в хода на съдебното следствие, не е сред изрично посочените в  ал.1 на чл.341 от НПК, които се обжалват по реда на глава 21 от НПК. Не е предвидена възможност за атакуването му  и  с частна жалба или протест по глава 22 от НПК. Обжалваното определение попада в категорията на тези, които не се проверяват отделно от присъдата съгласно чл.341, ал.3 от НПК.

В случая съдебното производство пред първата инстанция не е приключило, за да се образува такова по глава 21 от НПК. Не сме изправени и пред хипотезата на чл.306, ал.1, т.4, пр.2 от НПК, тъй като липсва присъда и да са останали необсъдени и нерешени с нея въпроси, за да се налага произнасяне по тях с определение по реда на чл.306 от НПК, което се контролира по глава 22 от НПК.  

В чл.79 и чл.87 от НПК, регламентиращи правата на частния обвинител и гражданския ищец, каквито качества съчетава жалбоподателката, е предвидена възможност тези страни да обжалват актовете на съда, които накърняват техните права и законни интереси.      

В чл.122 от НПК, уреждащ правата на свидетеля, каквато е и А. Д., законодателят е включил право да му бъдат заплатени разноските, които е направил, както и да иска отмяна на  актовете, които накърняват правата и законните му интереси.    

Не е налице изрична норма, която да посочва реда, по който горните страни,  респ. участници в наказателния процес, могат да реализират предоставените им права, като атакуват визираните съдебни актове. Следователно касае се за такива актове на съда, които не се проверяват отделно от присъдата. Жалбоподателката би могла да защити интересите си, инициирайки проверка на окончателния съдебен акт по чл.305 от НПК пред въззивната инстанция, тъй като е страна в наказателното производство.

С оглед на изложеното, Пловдивският апелативен съд намира, че частната жалба, като процесуално недопустима, следва да се остави без разглеждане и производството да се прекрати.

Водим от горното, съдът

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

                               

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на А. М.Д. срещу протоколно определение от 28.11.2019г. на Окръжен съд гр.Пловдив, постановено по НОХД № 1332/2019г. по описа на същия съд, в частта, с която е оставено без уважение искането й за заплащане на разноски за явяване в съдебно заседание за сумата над 408,75 лв., като процесуално недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по ВЧНД № 615/2019г. по описа на Пловдивския апелативен съд.

         Определението е окончателно.

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                

 

 

 

 

                                                                        2.